Gemengde Berichten. 1 8 tengevolge van de amendeering door de Tweede Kanoer, van da rente van 3 ia 4 pet., niet jnet zyn gewone warmte van overtuiging. Hij verdedigde mitsdien de wet alleen uit een oogpunt van urgentie, als benyddo hg fijn opvolger niet de wet uit te voeren. Daaraan knoopte hg vast een rechtvaardiging van zyn financieel beleid, dat zich minder richtte op belastingvermeerdering, dan wel op belastinghervorming door betere lastea- verdeeling. De heer Fransen van de Putte beschouwde 's Ministers rede als een pleidooi voor de verwerping en als een poging om rich aan de verantwoordelijkheid voor de uitvoering te ootrekken. De Minister ontkende dit. Hg was over de bezwaren heengestapt, ten einde de verdare creatie van vlottende schuld te sluiten. By de beoordeeling van het tijdstip van uit voering zou bij alleen 's land belang tot richtsnoer nemen. Tevens deelde de Minister mede, dat juist bij zyn aftreden een stijging van de opbrengst der middelen is waar te nemen. Het wetsontwerp werd aangenomen met 80 tegen 2 stemmen, die van de heeren Van Akerlaken en Van Naamen van.Eemncs. De Kamer is op recès uiteengegaan. SCHIEDAM, 16 Maart 1883. Door Z. M. is benoemd tot raadsheer in het gerechtshof te 's Hertogenbosch, Mr. A. F, rX. Luyben, staatsraad in buitengewonen dienst, thans rechter in de arrond.-rechtbank te 's Hertogenbosch. DEN HAAG, 16 Maart 1883. Bij de gisteren door Burgemeester en Wet houders alhier plaats gehad hebbende open bare verhuring van ruiui 23 hectaren grienden aan de gemeente in eigendom behoorende en gelegen ia het Zuidergor3 bewesten de Buitenhaven binnen deze gemeentemet het daarbij behoorende rietgewasalsmede eenstuk open grond en daarop staande arbeiderswoning, gelegen aan de Maaskade, voor den tijd van twintig jaren, van 1 April 188331 Maart 1903, is die pacht gemijnd door en toegewezen aan C. Kalis te Put- tersboek voor f 1420.per jaar. Be vorige verpachting, van 1 April 1863— Si Maart 1883 was f1425 'sjaars. Naar wij vernemen is de heer J. C. Smitt, directeur van het postkantoor alhier, voor nemens tegen 1 Mei aanst. zijn eervol ontslag aan te vragen. Na een zeer zachten winter komt de lente maand ons verrassen met echt winterweder, too zelfs, dat het heden nacht, niettegenstaande den Zuidenwind, hard gevroren heeft. Dat dit geval echter niet op zich zelf staat be wijst ons o. a. ook de onderstaande rytnlary, waarop onze aandacht gevestigd werd omdat het ook in 1667 juist den 16-Maart weer hard begon te vriezen: In January sestien-hondert seven-en-tsestig Doen Vroort en het Sneuwde seer heftig; Styf ses NVeecken stont de Vaert geheet stil, Drie weecken voer men weer geheel na wil: liet voornaamste dat hier wort genoteert, Is datter soo veel IJs quant in de Meert. Kots. De 16. Meert begont weer hart te Vrieseti. De 17. moesten de Viischers de winst vediesen. De 18. liep veel volck voor de Lsegh op t IJ. De 19. passeerd men van d'een tot d'and' r zy. De 20. bood Weer en Windt noch weynighsoen. De 21. leek of Weer en Windt anders vou doen. De 22. was de Windt weer felder aen 't Vriesen. De 23. begont Us door de Son hart te verliesen. De 24. al Vrieseade verloor 'tIJs zyn kracht. De 25. zynder veel over 't 11 komen met voor-dacht. De 26. liepender noch drie van Stee over 'tIJ. Na-middagh zeylden deSchuyten de Stadt voor-by. Den 27. heeft d'Ooste-wint 't IJs op Pampus hoog (geset. De 29. was 't Varen daer over noch wel belet. De 30, quamen eenige daer over Varen en Loopen (mee. De 1. April liepen eenige Persoonen noch op (Zuyder-Zee. De 2. dito is in 't Yal een Schip door 't IJs vast (gehecht. Dit is Noteert van M. T, de Lootsen haer Knecht, Om Godts groote wonder ende kracht, Te doen helpen houden in gedacht. Yan de miliciens der lichting van 1883 worden ingelijfd by de infanterie 8180, by de cavalerie 375, by de artillerie 2270 en bg het korps genietroepen 175 man. Voor Schiedam bedraagt het aantal der te leveren manschappen 73, Rotterdam 343, Delft 66Delfshaven 31Kethel c. a. 1 Overschie en Schiebroek 10, Vlaardingen 29, Ylaardtnger-Ambacht 4, Maassluis 14, Maas land 9 en Pernis 7. De heer A. Van HobokeD, hoofd-ingetand- plaatsvervaoger van Schieland, is benoemd tot hoogheemraad van Schieland. In het reisplan van HH. MM. den Koning en de Koningin is verandering gekomen. Niet 27 Maart a, s., maar eerst 3 Apiil zullen HH. MM. de residentie verlaten en zich dan, in plaats van naar de hoofdstad, direct via Ylissingen naar Engeland begeven, waar. zy tot 16 of 18 April zullen vertoeven. Op dien datum zullen HH. MM. in de residentie terugkeeren en zich den 26 April naar Amsterdam begeven, waar zij, zoo als elk jaar, een week zullen verblyven en opl Mei de internationale koloniale tentoonstelling openen. Van Amsterdam vertrekken HH. MM. direct naar Luxemburg, om op het landgoed Berg een maand te blijven. Dagbl Op dan lsten Maart was tot een bedrag van f 41.000 ÜOO aan schalkistpromessen en van f923 000 aan schatkistbiljetten in om loop. De Minister van Binn. Zaken'heeft het gemeentebestuur van Winterswijkop de vraag of de Rijks Hoogere Burgerschool daar zou worden opgehevengeantwoorddat alvorens hieromtrent kon worden beslist, de nieuwe regeling van het middelbaar onderwijs moest worden afgewacht. Een inzender in de Standaard geeft aan hen, die liefdegaven schonken voor de nage laten betrekkingen der verongelukten bg da ramp der Adder, in bedenking per briefkaart het Centraal Comité mede te deelen, dat zij gaarne zagen dat de resteerende f 20,000 overgemaakt werd aan den Commissaris des Konings in de provincie Friesland, om te worden verdeeld aan de in armoede nageble ven betrekkingen der vïsschers te Moddergat. Naar men verneemt, zijn er bij het Ge meentebestuur van Rotterdam plannen in bewerking voor een anderen afvoer der faecale storten uit de polderstad, en wel door middel van een gemetseld riool naar de Maas beneden Delftshaven. NR. Ot.) Men schrijft uit Pet nis aan het R, Nil. Als het rondgaat krygt ieder een beurt. Thans zijn het de Pernissche bakkers, die het hard te vei antwoorden hebben tegen de concurrentie hun door een Rotterdamschen bakker aangedaan, door het brood 5 cent goedkooper te verknopen dan de prijzen te Pernis zijn. Da te New-York binnengekomen Neder- landsche stoomschepen Amsterdam en Galand rapporteerden veel ijsbergen ontmoet te hebben en ook veel last gehad te hebben van stormweder. Alle andere booten zoo lezen wij in de Nieuwe- en Mandeis-Courant vanNew-York dezer- dagen binnengekomen, ondervonden buitengewoon zwaar weder en leden de meeste min of meer schade. Het tegenwoordige seizoen is niet geschikt voor een pleizier- teisje van Europa te ondernemen. Naar Europa schynen, de schepen niet zooveel van het slechte weder te lyden te hebben gehad. Althans de Castor volbracht de reis naar Amsterdam in 14 en de Rotterdam, naar Rotterdam, in 15 dagen, wat voor dezen tijd van het jaar buitengewoon voorspoedig mag heeteu. Aan een handelsreiziger uit Dusseldorf, zich deze week in het Z. Holi. Koffiehuis te Breda bevindende, werd door den eigenaar gevraagd of hjj de heer Murino uit Dusseldorf was, welke vraag door hem hevestigend werd beantwoord. Daarop deelde de koffiehuishouder hem inede, dat de politie er zoo even was geweest, om hem (Murino) over zekere zaak te spreken, welke mededeeling door den aan gesprokene met verwondering werd aange hoord, zeggende niets met de politie uit te staan te hebben en hare komst gerust te kannen afwachten. Bij de vele habitués van het café rees reeds het vermoeden dat men met een boosdoener te doeu had, toen einde- lyk de politie terug kwam en de heer Murino haar bekend gemaakt werd. En wat bleek nu het geval te zyn Dat de politie een portefeuille met een groote waarde aan papier enz. gevonden had, voordat de eigenaar die nog vermist had. Na de identiteit van zijn persoon enz. te hebbeu aangetoond, werd hem het vermiste ter hand gesteld, eu tevens door hern een goede belooning aan den ijverigen politie-agent gegeven. Volgens de Qoesche Ct, is te Kruiningen bij de aanneming van catechisanten een meisje afgewezen omdat zy een concert had bijgewoond. Volgens de alphabetische lijst van de firma Brinkman verschenen in 1882 hier te lande 2236 boeken, waaronder 348 van kerkel'yken en stichtelijken aard. Den Haag De Staatsraad Mr. Verniers Van der Loert is van zyn zending naar Parijs, alwaar hij Nederland als gedelegeerde ver tegenwoordigde op de conferentie over den industrieelen eigendom, hier ter stede terug- gekeerd. Leiden. Met algemeene stemmen heeft de Raad tot het oprichten eeuer kaasmaikt besloten eu f 600 daarvoor beschikbaar ge steld. De maikt zul voorloopig gehouden worden in de Stadswaag des Vryslags vau 1012 uur, - Te Florence is een groote massa sneeuw gevallende sneeuw viel niet in vlokken, maar by massa's van drie duim breedte e« het sneeuwde van 4 uur des uamiddags tot laat in den avond. In de Allgemeine Zeitung komt een aitikei voor van Prof. SaUler te Munchen, waarin op grond van eenige kopermunten, geslage» onder Herodes Antipas, betoogd woidt, dat het jaar vau Jezus' gebooile ontwijfelbaar gesteld moet worden op het jaar 749 na Rome's stichting, zoodat wij eigenlijk thans het jaar 1888 in plaats van 1883 moesten schrijven. Adelina Patti zal deu 24n April met de Arizona van Amerika naar Engeland terug- keeren. Maplesou heeft haar een uieuw engagement voor het volgende seizoen aange boden, tegen 4400 dollars (11,000 gulden) per avond, Reiskosten vrij Patti heeft nog niet geteekend. Eerst huiverend van ontzetting, toen met tra nen van blijdschap in de oogen, bedacht hij, dat zij toen nog klein, heel klein, en nu nog niet jneer dan een kind was, en dus, dank zij haar kinderlijkheid, aan erger gevaren ontsnapt zou zijn, dan honger en ellende. Mijn lieveling! riep hij uit: Mijn ver loren schat, weervinden zal ik u, als God u 't Jeven gespaard heeft. Maar die gedachte werd op 't zelfde oogen- felik door een andere gevolgd: Als zij eens dood was!... Dan vras hij veroordeeldEn verdiende hij niet, dat dit leed hem beschoren was, omdat hij had kunnen twijfelen aan de moeder-martelares Hij had hot geluk ver beurd, dat hem daar even had toegelachen cn ja verrukking gebracht En weer stond hem nu levendig, beschuldi gend en beschamend voor den geest, dat laatste oogenblik aan het spoorwegstation, toen zij hare behoefte aan ééne nacht rust had willen opoffe ren en hem vergezellen.Toen had hij haar ruw bejegend, teruggestooten en gezegd, dat zij bet dan maar eer had moeten bedenken, dat het te laat was. "Wie weet, zij zou mogelijk in 't leven ge spaard zijn gebleven, als hij door die laatste hardheid haar 't harte niet gebroken had I De trein snorde voort in den donkeren nacht alles rondom was zwart en stil. Eindelijk be speurde hij een lichten streep aan den gezicht einder. Ais diamant fonkelde de morgenster. De dag brak aan. XXVI. Marcello werd huiverend wakker. Zij had uren achtereen in do ziekekamer doorgebracht en lang gewaakt, lang nadat de doktor haar wat eten had laten brengen, en lang nadat hij haar om streeks middernacht, zolf zwaar vermoeid, was komen zeggen, dat hij vergeefs naar een zieken oppasster had rondge/ion. Zij waren allen afwezig sn de laatste die bij aantrof, reeds door een ander aangenomen. Die verschrikkelijke winterdag, roet zijn sneeuwjacht en ijzigen adom had een aantal slachtoffers op 't ziekbed geworpen. Onderweg zelfs was de dokter aangehouden. Hij dacht echter onophoudelijk aan Marcello en verzuimde niet, te midden van zoo vele drukke bezigheden als hem plotseling overvielen, naar een helpster voor haar uit te zien en rond te hoeren. Eindelijk werd hem een liefdezuster torgezegd, maar er zou nog wel een uur of drie verloopon eer zij komen kon, want zij moest uit het hoofdge sticht ontboden worden, daar de filiaal inrich ting alle strijdkrachten reeds naar de bedreigde punten, waar de dood zich vertoonde, had af gezonden. Over een uur of drie, vier krijgt go dus hulp, zei de dokter tegen Marcello, terwijl hij haar good aanzag; maar zijt ge nu ook bang om zoo lang nog alleen te blijven Dan zal ik u inmiddels iemand, wie ook, zendonmaar, als men cens iets ontvreemdde, zoudt gij er verantwoordelijk voor zijn. Gij begrijpt mij niet? Nu, dat doet er niet toe. 't Spijt mij, dat ik u mijn dienstbode niet kan afstaan, maar zij moet bij mij thuis blijven voor de boodschappen, want er is in eens veel te doen gekomen. Ik zal dezen nacht zeker ook niet op mijn bed doorbrengen. 'k Heb zelfs nu nog visites te dpon, zonder te vragen wat er nog wezen zal, als ik thuis kom. Maar hoe is "t hier jaaast? Is de huishoudster van dt' familie Bréault nog niet torug? Een lang aangehouden gehuil aan de andere zijde van den tuinmuur gaf juist het antwoord op de vraag. Mnrcelle zei droevig Neen, gij hoort het dokter, zij denkt zelfs niet om den hond 1 Een uur geleden heb ik hem nog een stuk brood toegeworjien't arme dioi' zal van honger omkomen (Wordt vervolgd li e Z di w VI hf dc he vs ov ¥0i me vai gr' de vai lijk mo in en stai C wot Nap mid uit zy i aiet van door hoéf aan? aan 30 i reek: heef! naan Napo insge Ui als re Hij d hem hospi brach het h grond lang platen een tc Hij eeu h iich i Heine d, e twee f Zijn 1 mande pen. I terkeei dke o lij ieiti ie lad

Schiedamsche Courant | 1883 | | pagina 2