Dondèrdag 22 Maart. M 5663. KENNISGEVING. Feuilleton! A0. 1883. VERLORE a. r. fil Zeven en Dertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlandsche Berichten. B nnenlandsche Berichten. T >"f es- IIN ach ten. het her enig het ond- 001- ich- nd- llen, n iii f dc eon adig ?en- jk- n. Mel liul- oest et sch. els ikers. edr ntoj HA Gz. •n met ant er kwaal, aar it, Idel er irbuik, jicht it door eu by ifdpijD, tieden, ;auen, jltalen ezond; jrings* op des neigiSi udykf Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers J l.So. - 2.50, - 0.10. at BUKJEAlf: MAK'; T, K, 12 4. Advertentieprijs: van 1—-10 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.11. Iedere gewone regel meer 0,10» Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. «5 ggsxgaaggggigro itrnBrrrgttacflOPaan BURGEMEESTER' en WETHOUDERS van SCHIEDAM, Gelet op ait. 57 der Verordening op do Brandweer; Brengen ter opeubnie kennis dat aan den Brandmeester aan de spuit No. 6, T. H. BITMAN, op zijn verzoek, eervol ontslag als zoodanig verleend is, met ingang van 1 April e. k, Schiedam, den 21e Maait 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. Be Secretaris, A. W. MULDER. aW» 1 l BE1UIE Maandag morgen waren reeds vroeg een vijftigtal nieuwsgierigen in de zaal van het Belgische hof van cassatie waar het psoces Peltzer aan de orde was, binnengedrongen, waaronder een aantal dames. Dezelfde advo- fifttau, die zich vioeger met de verdediging der gebroedeis Peltzer belast hebhen, namen «p de bank dei verdediging plaats. Na de lezing van het ïappurt over de behandeling der zaak voor bet hof van assises hetgeen een groot uur duurde, werd het woord aan Mr. Picard gegeven. Vijftien cassatiemiddelen zijn aangevoeld, waarvan negen op de samen- Stelling der jury eu de oveiigen op speciale wetsvragen betiekking hebben. Daarom achtte de verdediger het wenschelijk de eersten in groep te behandelen en ving daarmede zijn pleidooi aan. Van drie peisotien heeft hij in de zitting van eergisteren trachten te be wijzen, dat zij onrechtmatig deel van de jury hebben uitgemaakt, en met de verdediging van het vieide punt zette hij gisteren zijn pleidooi voort. ENGELAND. De politie is in zake de ontploffing ,te Westminster nog niet wijzer. De schuldigen blyven zoek, ondanks den kapitalen prijs die er op hunne aanwijzing staat uitgeloofd, en die ook, met kwijtschelding van straf, te behalen is door medeplichtigen, mits niet ïechtstreeks de bedrijveis van de daad. Professor Abel meent dat de hoeveelheid gebezigde dyuamiet ongeveer 20 Etig. pond moet bedragen hebben. De Raad der landholders heeft uit Caracas bericht ontvangen van 16 Februari, meldende de verzending van 3336 p. st. in schuldbrieven op Londen, ten dienste van de geconsolideerde schuld, Het Lagerhuis is tot 29 dezer, het Hoogeihuis tot 3 April uiteengegaan. DUITSCHLAND, Ter aanvulling van haar bericht van eer gisteren zegt de Basische Zeilung, dat de Rijkskanselier reeds omstieeks half Januari een bediag van 30,000 mark 'ten behoeve der tentoonstelling had aangewezen. Sedert dat tijdstip is echter het aantal Duitsche inzenders tot op ongeveer 1100 gestegen, en men hoopt derhalve dat de toelage naar even redigheid daarvan moge wordeu verhoogd. Keizer Wilhelm heeft het vei zoek van den chef der Pruisische admiialiteit Von Stosch om ontslag, toegestaan. De luitenant- genei aal Caprivi is tot diens opvolgei benoemd. I B A K 11 IJ K. De directeur van Citogen et Bataille is by verstek tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld, wegens optuiing tot manifes tation. .ZWITSERLAND. Oe Zwitserscha Bondsraad heeft het decreet tof verbanning van Mermillod opgeheven doch dei Genepfsche^JRogcering weigert Mer millod als bisschop wan Genève te erkennen. t - Officieel» Medodeellngen. Be gewone audiëntie van den Minister van Wateistaat, .Handel en Nijverheid zal Don derdag den 22 dezer en die van den Minister van Binnenlandsche Zaken Zaterdag den 24 dezer, niet plaats hebben. SCHIEDAM, 21 Maart ,1888. Jl. Maandag zyn voor de Plaatselijke Com missie van Toezicht op hel lager onderwijs alhier als bewaarschoolhoudeies met gunstig gevolg geëxamineerd, de dames J. Van Zon en A. C. Aenroey. De zesde of laatste bijeenkomst der leden var de Volksvoorlezingen was niet minder tah ijk dan de voorgaande. In plaats van den lezer, die zou optreden, maar door bezig heden verhinderd was, werd door den heer J. Van Rhijn een vertelling van Beunke voorgediagen, getiteld: sTvvee tegen één", waarmede hy zijn hooiders veel genoegen verschafte. Uet overige van den avond was aan lui mige voordrachten en muziek gewijd. De beuren Roelants en Henkeinaus oogstten dien bijval, dat een weder optreden met uit kon blijven. »üe Leeuw en de Rat" van den eeiste, zoowel als zPyramus en Tisbe" van den andeie werden met genoegen aange hoord en bevatten, hoewel in lachwekkenden tiant geschreven, meuigen behaitenswaardigen weuk. De brief van »Moeder Geuit aan haar Zoon" \an den heer Henkemans en »De Twee Grasmaaiers" van den heer Roelants wekten de lachspieren nog meer op, Aaa muziek ontbrak het wederom niet. De vlug» heid waarvan de jongejuffrouw v. E op het klavier blijken gaf, stelde haar in staat vroo- lijke muziek te geven. Zoowel deze bydrag* als de iluit-solo van den jongeheer Vaa Kooten werd daverend toegejuicht. »Le Car naval de Venise" van den heer A. Van Kooten werd verdienstelijk voorgedragen, maar zal toch nooit in dezen kring de ver» diende voldoening geven. De Voorzitter sloot dit seizoen en bedankte den lezer en de overige medewerkers ia dichtmaat. De buitengewone bijeenkomst der ledea werd tegen den 4 April aangekondigd en zal ongetwijfeld druk bezocht worden èn om het doel nl. het steunen der inrichting èn om het progiamma dat een recht prettigen avond belooft. 1 l De Rijkscommissie voor de examens ter. verkryging van een diploma als stuuiman aan booid van koopvaardijschepen, zal aanvan gende den lOn April, zitting houden in het Yachtelubgebouw te Rotterdam. Voor de vooi- waardeu zie St, Gt. no. 66. Volgens mededeeling van het Britsche consulaat heeft de Engelsche Regeering aan ieder der weduwen der verongelukte vis- schers Gerrit Doorn en Pieter Bakker van Petten, Pieter De Haan, Mijndert Blom, Dirk De Leeuw en Klaas Hoornsroan van Callantsoog, die hun leven verloren bij de pogingen tot redding der ekwipage van het stoomschip Strathmore van Glasgow by Cal lantsoog, in deu nacht van 3 op 4 December gestrand, toegekend de som van twintig Pond 3tei hug, verhoogd met 5 vooi ieder kind beneden de 15 jaar, door genoemde 35. Toen zij r.aai haar inserting mi lang genoeg den schijn van devotie had veitoond: innakte zij op nieuw een kruis, ir.aar nu nog haastiger en on eerbiediger 'dan de eerste maal en keerde zich vervolgens, als iemand die zich niots te verwij ten heeft eu in niets te kort geschoten is, tot d# liefdezuster, Ik ben madame timia'ulon, zeide zij, op een toon van gewicht. De liefdezuster, nog jong en niet aan dc eigen aardigheden van hongerige erfgenamen gewoon, boog zich, maar liet onwillekeurig bemoiken, dat zij toch niet'begieep, wat dus viccmde da me in haar schikt voerde, oa hoe zij zoo on genood uit do lucht kwam vallen. De andere begreep die pantomine volkomen, als ware zij op de vraag verdacht, en ging voort De dokter heeft mij gisteren geschreven. Ik ben de erfgenaam der nalatenschap van mijn nicht. De pleegzuster maakte een tweede beweging, maar die nu alles behalve op een groet geleek en meer had van een bostiafling. De geheelo verschijning van madame Gionaidon, met haar perkamentachtig, stuik gelaat, baar dunne lippen en scherpe, giijze oogen, de toon van gezag, dien zij aannam, mishaagde de iiofdezuster in hooge mate 'Spreek zachter! zeide zij en legde den vinger op den mond. Madame Gienardnn scheen zeer verwonderd over zulk een aanmatiging; lmar de les te durven lozen Zij zweeg echter, zoodat het moeielijk viel uit to maken, of zij 't noodig achtte er gevolg aan te geven. Zij zette haar hoed af, waardoor lmar grijzende haren te voorschijn kwamen, en plaatste hem voorzichtig op een commodevervolgens ontdeed zij zich van haar sjaal, die zij eerst netjes opvouwde en toen op eon stoel, met het marokijnen taschje er boven op, nederlegde. Zij trad nu statig te voor schijn iu een zvvait merinos kleed, uiterst net jes, maar dat in alles zekere karakteiistieke schrielheid verried. f Nadat zij 't zich op die wijze, geheel of zij thuis was, gemakkelijk bad gemaakt, zette zij baar onderzoek voort. Is 't ook bekend of er nog andere erfge namen zijn vroeg zij, torvvijl zij voor den spie gel zich de haven gladstreek De geestelijke zuster had grooten lust om haar niet te antwoorden zij hief echter even 't hoofd op en zei met de grootste kalmte i Dat weet ik niet. Er is toili zeker een testament? Dat weet ik niet, was 't antwoord op denzelfden koelen toon gegeven. Madame Grenardon zag haar eens van tor zijde aan, als wantrouwde zij de oprechtheid der spreekster. Zij scheen echter spoedig gerustgesteld. 't Is waar ook, gij kunt geen bijzonder heden van dien aard weten.Maar is er niets te eten hier in huis? Dat weet ik niet, werd liaar ton derden male geantwoord. Nu hegreep madame Grenaidon, dat zij, in geen enkel opzicht, verder kwam, en zich zelve maar moest helpen. Zij verliet de kamer zonder omtezien. De pleegzuster deed do deur achter haar toe, zuchtte, terwijl zij aan Marceile dacht, wier voriatonheid en ongelukkig lot haar zeer ter harte ging, en die van zulk een erfgenaam zeker niets goeds te wachten had en her vatte haio gebeden bij de ontslapene. 't Scheen wel, dat er beneden «iets te eten" was, want madame Grenardon kwam niet tei ug Zij had in een keukenkast brood gevonden, een komfoor met een spirituslamp en gemalen koftic. Zonder tijd te verliezen met klachten, dat er niets meer, niets beters voor 't mes was, nam zij, wat zij krijgen kon voor lief. en'liet het zich goed smaken. Toen zij den laats ten druppel koflie, die zij h

Schiedamsche Courant | 1883 | | pagina 1