De straatkeien aan Ernest Janssen te Luik, tegen f 81 per duizend stuks Ben-Ahin keien. De straatklinkers aan de firma Rendorp Co. te Weurt bij Nijmegen, tegen f 15.59 per duizend stuks. De houtwaren aan de firma T. Zoetmulder Co. alhier, voor f 2104.16. Het grint aan W. Van Eyk alhier, voor fl.65Vs per kub. meter. Het zand aan G. Snoey Az. te Krimpen a/d IJssel. voor f 0.55 het plaatzand en f 0.60 het zuiver scherp rivierzand, berekend per knb. meter. Naar wij vernemen heeft de heer W, A. Van der Burg, dezer dagen alhier overleden, de volgende legaten, vry van successierechten, vermaakt; nl. aan het R. K. Parochiaal Armbestuur f2000 en aan de volgende in richtingen onder beheer van genoemd Arm bestuur: het R. K. Weeshuis, f2000; aan de St. Josephscholen en de Mariascholen ieder f4000. Voorts aan de vereeniging van den II. - Vincentius van Paulo en het Lu- dwinagesticht ieder f1000. Naar wy vernemen, zal de Minister van Buitenlandsche Zaken namens de Regeering aan de Stateu-Generaal een aanzienlijk krediet aanvragen tot bekostiging vao de buitengewone zending van Z. M. den Koning bij gelegenheid van het kroningsfeest van den Czaar aller Russen. De Minister van waterstaathandel en pyverhetd, die door ongesteldheid eenige weken verhinderd werd aan het departement te ver schijnen heelt thans zijn werkzaamheden aan het ministerie hervat. Bij de Tweede Kamer is ingekomen het Jaarverslag der Algemeene Rekenkamer over 1881. Te rekenen van 4 April e. k. zullen alle plaatsen in Nederland, welke tot dusver nog niet in den dienst der pakketpost waren opgenomen voor dien dienst worden open gesteld. In verband met de artt. 11, 12 en 16 der wet van 21 Juni 1881 (Sill. no. 70), is dientengevolge het port der gefrankeerde brieven, met gemeld tijdstip voor het geheele Rijk als volgt: Voor een brief tot 15 grammen 5 cents boven 45 tot en met 100 grammen 10 cents; boven 100 tot en met 250 grammen '15 cents; bóven 250 toten met500grammen20cents; boven 506 tot en met 1000 grammen 25 cents. Bljjkens bericht van den consul der Neder landen te Monrovia moeten, te rekenen van 1 Februari jl., de invoerrechten in Liberia op rum brandewijn jenever en andeie alcoholische dranken zoowel als op kruit, geweren, tabak en koperen ketels in goud betaald worden. Verder is een additioneel uitvoerrecht van 1 dollarcent per bushel vastgesteld op pahn- pitten, zoodat daarvan thans in het geheel een uitvoerrecht van 3 cents per bushel wordt geheveD. Van' alle soorten van rubber, gutta-percha en caoutchouc bedraagt het uitvoerrecht eon dollarcent per pound. Ofschoon de uitslag der Amsterdamsche verkiezingen tot een herstemming leidt, is de uitslag toch in zooverre beslissend dat de kiezers met ontzaglijke meerderheid zich ver klaard hebben tegen de verkiezing van den heer Kappeyne, dat is tegen de ver sterking van de Kappeyniaansche fractie in de Tweede Kamer. Het tegenwerken dier fractie, de door haar drijven veroorzaakte verdeeldheid is dus door Amsterdamsche kiezers zoo scherp mogelijk veroordeeld. Een gevoelige les voor de leden dier fractie in de Kamer!- Vad By de verkiezing voor een lid der Pro vinciale Staten van Noord-Holland, die gisteren te Amsterdam plaats had, waren ingekomen 1777 geldige stemmen, waarvan de heer Mr. F. S. Van Nierop 1189 en de heer Mr. Th. Heemskerk er 567 behaalde. Eerstgenoemde is dus gekozen. Gisteren is de persoon K. beschuldigd van het maken van valsche bankbiljetten, van Rotterdam naar 's Gravenbage overgebracht. Naar wij vernemen is door het Uitvoerend Comité voor het op te richten standbeeld van Hugo De Groot besloten, den 300-jarigen geboortedag op Dinsdag 10 April a. s. een voudig, doch plechtig te herdenken door een krans te leggen op het grafmonument vau De Groot in de Nieuwe Kerk te Delft. Het hoofdcomité, genoodigden enz., zuilen vooraf ten raadhuize te Delft worden ontvangen. Tot het medemaken van den aanstaanden tocht met de Willem Barents zullen de navol gende officieren en minderen der Kon. Ned. zeemacht in aanmerking worden gebracht: luit. ter zee 1ste klasse J. Dalen, luit. ter zee 2de klasse J. M. P. Kluit, J. M. Phaff en M. E, B. J. Kluit, de matrozen 1ste klasse H. "Wafelbakker en R. Van der Klaauw eu de scheepskok F. J. Netten. De justitie uitRoermond heeft zich gisteren naar Venloo begeveD, om een onderzoek in te stellen naar een onregelmatigheiddie door den Notaris Bee zou gepleegd zijn. Genoemde Notaris had eenige weken geleden by gedrukte circulaire aan zijn crediteuren uitstel van betaling gevraagd. Naar men nader verneemt, is de notaris B. te Venloo niet meer te zijnent, en is zijn huisraad gedeeltelijk opgeschreven en onder toezicht van een bewaarder gesteld. Omtrent de kassierszaak zelve is nog niets bekend. Geen der crediteuren heeft tot heden eenigen stap gedaan om den heer B. in rechten te vervolgen. Naar men aan de B. op Z. Ct. mededeelt zal het tegen den heer B. ingestelde proces, strekkende tot ontbinding van de comman ditaire vennootschap J. P. Bredius en Co., geen voortgang hebben. Te dier zake voor de rechtbank te Breda gedagvaard, is hij niet persoonlijk verschenen, maar heeft zich bij procuratie doen verte genwoordigen. Het driedaagsch muziekfeest van de ver eeniging van Toonkunstenaren, dat te Breda, zooals wij onlangs mededeelden, vermoedelijk dit jaar zou gehouden wordenis thans defiuitief vastgesteld op 1, 2 en 3 Juni e. k. De regeliogs-cornmissie is benoemdzij be staat uit 11 heereo uit Breda. De heer Louis Charles de Bourbon (Naun- doiff), wonende te Teteringen bij Bieda, verklaart in een ingezonden stuk, voorkomende in de Nieuwe Bredasehe en Oosterhoutsche Courant van 25 dezer, dat het bezyden de waarheid is wat de Evenement mededeelt omtrent het vinden van een kistje in de bouwvallen der Tuilerieën, en waarvan de sleutel in het bezit zou zyn van een (l.ern onbekende) Piinses de Bourbon te Amsterdam. Die sleutel, verklaart hij, is in zijn bazil, terwijl het tevens onwaar zou zijn dat het bekende halssnoer van Marie Antoinette zich in dat kistje bevond, daar Lodewijk XVIII er reeds een andere bestemming aan had gegeven. Ten slotte vraagt hy waarom de Fransche Republiek aan de Ilollandsche Bour bons weigert hun eigendom te komen halen, waaruit zij bewyzen konden de eenige en ware eigenaars te zijn van den verborgen schat van Lodewyk XVI. Het Contraal-Comité voor de inzameling en verdeeling van geiden ten behoeve der nagelaten betrekkingen van de verongelukte bemanning van Zr. Ms. rammonitor Aider heeft thans van zijne bemoeiingen verslag gegeven, 't Totaal der bijdragen is geweest f 80,862.851/2. Na gehouden overleg is van die som besteed f60,302,62, volgenderwjjze: aan 3 weduwen een inschrjjviug op 't Groot boek der N. W. S. 21/2 pet. groot f 9358.121/:; aan 21 weduwen, moeder-weduwen en ge brekkige ouders een Ijjfrente, tot een bedrag van f33,067; aan 34 betrekkingen een uit- keering in eens, te zamen groot f17,080; en aan de personen, die wegens inschrijving Grootboek of lyfrente eerst over eenige maanden betaling erlangen, f 797.50. In verband met den wensch, door de sub com missie te Amsterdam uitgedrukt, tot het stichten van een blijvend fonds, in'talgemeen voor de nagelaten betrekkingen van lien, die in *s lauds zeedienst door eenig ongeval het leven mochten verliezen of voor den zeedienst ongeschikt mochteu wordenwerd door 't Centraal-Comité een som van f 20,717.49Vs voor dat doel aangewezen, welke som nog is vermeerderd met f 157.26, van omvangen rente en andere kleine voordeelen. De con tracten van lijfrente zijn aangekocht bij de oudste der bestaande levensverzekering maat schappijen hier te lande, d. i. de Hol!. Sociëteit van Levensverzekeringen te Amster dam. Omtrent de oprichting eener vereeniging voor 't scheppen van een fouds, waai voor aanvankelijk dus f20,717.49Vs beschikbaar is, wordt door 't Centraal-Comité verzekerd, dat daartoe stappen worden gedaan, 't Vei slag eindigt met dankbetuiging voor de betoonde belangstelling van het Nederiauiische volk. In den ouderdom van 77 jaren is te Groningen overleden de oud-strijder van 1830 Jlir. Mr. Melle Backeroud-lid der Pray. Staten aldaar en ridder der Militaire Wil lemsorde. Door den heer W. H. A., Van Kamphoff, onlangs te Rotterdam overleden, is een legaat van f 3000aan het Ned. Zendelinggenootschap vermaakt. Naar wij vernemeD, zyn uit 'stands plan tentuin te Buitenzorg naar de tentoonstelling te Amsterdam verzonden 90 diverse soorten van vruchten op Buitenzorg gekweekt, op spiritus, 104 monsters van vezelstoffen van in Indië groeiende gewassen, 31 monsters voedingsmiddelen en handelsproducten, van Indische planten afkomstig, 15 soorten van koffie (zaden, vruchten en gedroogde planten- deelen), 32 exemplaren gedroogde merkwaar dige gewassen en hunne producten, 4 byzonder merkwaardige Javaansche planten op spiritus, 63 damar-, gom- en harssoorten, 30 monsters van plantaardige vetten en oliëD, 9 soorten van looirniddelen, 39 kleurstofhoudende bas ten, 22 stalen, gekleurd met enkelvoudige en samengestelde plantaardige kleurmiddelen. Behalve deze in het Botanisch Museum te Buitenzorg bewerkte stoffen, zal een groote collectie levende planten naar de tentoon stelling worden gezonden. (A. Ct.) Naar wy vernemen hebben Gedep, Staten van Zuid-Holland hunue goedkeuring verleend aan het besluit, tot verhuring voor den tyd van een jaar der exploitatie van hetScheve- ningsche badhuis aan de heeren Coblijn c. s. op dezelfde grondslagen van de vastgestelde overeenkomst tot het uitgeven in erfpacht dezer inrichting gedurende 75 jaren. Naar men wil zouden de pachters der exploitatie van het badhuis te Schevenmgeu ook in onderhandeling zijn met een beroemd Oostenryksch muziekkorps, tot hetgeveu der ^muziek-uitvoeringen, conceiten enz. gedurende het geheele badseizoen op het terras eu in de Kurzaal. Dezer dagen kocht een koopman in oudheden te 's Gravenhage een antiek gouden kinder rammelaar gemonteerd met bergkristal voor ongeveer f300. Terstond begaf zich de nieuwe bezitter naar een antiquaar, die hem het voorwerp afhandig maakte voor de som van flOOO. Dr. Hoffman, hoogleeraar in He dierkunde aan de Leidsche universiteit, heeft een schrijven gericht aan Burgemeester en Wethouders van Amsterdam, waarin hij het betreurt dat voor de beti ekking van hoogleeraar in de zoötomie aan de uoivei^iteit aldaar, slechts een persoon, een Duitscher, Max Weber, is voorgedragen# Dit is een miskenning voor Nederlaudsche beoefenaars van de zoölogie, Yolgeus de Amsterdammer zal er op het tentoonstelliugsterreio te Amsterdam eea aardige bierkneip verryzeneen reusachtig biervat. Dat vat, een concurrent van het Heidelbergsciie, zal een middellijn hebben van niet minder dan zeventien meter. Ia geheel Friesland wordt op de 400 groote en kleine dorpen eene scliaalcollecte gehouden voor de ongeiukkigen te Moddergat# De uitkomst zal ongetwijfeld bewijzen, hoe algemeen het medelijden is met hun treurig lot# Te Hariingen heerscht gioote armoede, daar alle handel en bedrijf sedert half No vember stil staat; nu hebben zich jl. Vrijdag" avond een 60tal mannen bij den president- armvoogd vervoegd om ondersteuning, ea dit had wel iets van een indrukwekkende demonstratie, maar za was vreedzaam vau aard. Sedert is vao alle kanteu gezorgd voof 1 ondersteuning der noodlijdenden, eu ook vooraf was er reeds veel gegeven. De twee eerste Nooische schepen zyn thans binnengekomen, zoodat het werk weldra weder zal toenemen# Verleden jaar werd in sommige bladen melding gemaakt van eenige beenderen van kolossale afmeting, welke in de afzauderjj van Zorgvliet, behoorende aan H. K. H. de Giootheitogiu van Saksen-Wei mar, gevonden zijn. Thans is, op een afstand van plus minus 10 minuten vao de plaats waar die beenderen bedolven lagen, weder een dergelijke vondst gedaan. Uit een diepte van ongeveer 4 meters ouder den grond 19 thaus uitgegraven een been, naar den vorm te oordeelen een rib van een voorwereldlijk dier, ter lengte vau 5 meters en van een dikte van 1 meter ïu omtrek. Het gevaarte is, zwaar als het was door het water, door twee paarden naar het erf van de boerderij Cranenburg gesleept, daar zes manoen het niet konden dragen. Indien men de hierboven opgegeven af metingen proportioneerd, dan moet men tot de conclusie komen, dat een dergelijke rib moet behoord hebben aan een dier, 't welk een hoogte bad van minstens 10 meters en een evenredige lengte, het dubbele dus van een olifant. Mocht men er in slagen ook nog den kop van het dier maqhtig te woiden, dan zal daarmede voorzeker aan de wetenschap der voor-historische dierkunde een grootff dienst zijn bewezen. Voor belangstellenden zyn de fossiele been deren op bovengemelde boerderij, aan 't einde van de Beeklaan, te bezichtigen. Dinsdag 1 Mei e. k. zal Sarah BeinharilJ met het gezelschap de Vaudeville" te Paijjs, in den Stadsschouwburg te Amsterdam optre1 den als jFedora". In de Gemeentestem schrijft de heer R. Verploegh Chassé het volgende over sstaken van stemmen." Dat deze in verschillende onzer wetten vaat' komende uitdiukking zich taalkundig 'bet verdedigen laat, zal zeker wel een ieder willen toegeven. Hoewel dit ep de toepassing van hetgeen de wetgever er mede te vei staan heelt willen geven van geen beteekeneodeu invloed schijnt te wezen, zal inen toch, voor het juiste begrip van die uitdrukking, een opheldering van de

Schiedamsche Courant | 1883 | | pagina 2