■■m tM Binrienlandsche Berichten. 1-* Ir f- TVansvaal met het doel ombehalve ook' s botanische en zoölogische studiën, de handels politieke betrekkingen met Duitschland te bevorderen. In de beurskringen hier ter stede wordt de nieuwe Nederlandsche leening gunstig be- tpordeeld. Naar men verzekert heeft de heer Bleichröder Amsterdam bezocht, om een deel der leening over te nemen. Op verschillende Duitsehe beursptaatsen is men tot vrijwillige inschrijving gezind. 3t S L A N D. De kronings-iusigniën zijn bij aankomst aan het spoorwegstation te Moscou door den géneraal-gouverneur der stad en andere grootdignitarissen in plechtigen optocht, om geven door een regiment dragonders en met «en eskorte trompettersnaar de troonzaal gebracht. Een groote menigte volks was op de beenzij liet den stoet met ongedekten hoofde voorbijtrekken. Om een denkbeeld te geven van de hooge prjjzen, die te Moskou voor alles geëischt zal worden tjjdens de kroningsfeesten, deelt men mede, dat de Oostenrijksche ambassade voor de appartementen, die zij voor den tjjd der kroning gehuurd heeft, 12000 roebels moet betalen, die van Turkjje 17000' en die van Engeland 20000 roebels. B E L O I E, De Kamer van afgevaardigden beeft de leeningsvvet tot een bedrag van 56 millioen met 85 tegen 3 stemmen goedgekeurd. Ofilcieele Modedeolingon. De gewone audiëntie van den van 'Justitie zal op uiet plaats hebben. van den Minister Dinsdag den 17 dezer SCHIEDAM, 13 April 1883. Medeunamiddag te ruim 1 uur is een schoor steenbrand ontstaan bij den winkelier A. Elshof op den Dam alhier. Door op den zolder een opening in den schoorsteen te maken slaagde men er in spoedig den brand te blusschen. Men schrijft aan het Vai. uit Londen, &d. Woensdagavond: Langzamerhand komt er meer beweging te Oatlands. De koninklijke familie blijft niet meer zoo strikt afgezonderd als in de eeiste dagen van haar verblijf. Bezoeken worden afgelegd en ontvangen, en aan wandelingen en toeren is geen gebrek. Naar ik u reeds per telegraaf heb bericht, zyn HH. MM. Maandag tot laat hier geweest. ZQ lunchten in het ïGrosvenor Hotel," in gezelschap van onzen gezant, graaf Dumonceau en een paar andere heeren. Terwijl de Ko ningin haar tourode der winkels en magazijnen vèn het. West-End ging voortzetten, bracht de Koning, met zijn secretaris, o.) a. een* bezoek aan onzen landgenoot Koekkoek, in wielis ngallery" hij langen tjjd toefde. Dat uitstapje van jl. Maandag is zoo goed bevallen, dat graaf Dumonceau verzocht werd de noodige arrangementen te maken voor een herhaling op heden. Reeds vroeg zijn HH. MM. herwaarts gekomen en van het station dadel'gk naar het sGrosvenor Hotel" gereden. De hertog en hertogin van Edinburgh kwamen er te 5 uur een theevisite maken. Zij zullen daar blijven tot halfacht, als wanneer de hooge gasten gezamenlijk naar Keusington zullen rijden. Ik heb u van middag geseind, dat zy, alsook de hertog en hertogin van Albany, de uitvoering van de »Faust" van Berlioz door de ïRoyal Albeit Hall Choral Society" met Iiud tegenwoordigheid zullen vereeren. Men vei wacht een belangrijke eu gedistingueerde opkomst. De beroemde baiy- ton Santley, de heer Edward Lloyd en juffrouw Anna Williams zullen partijen zingen. Na afloop van het concert begeven zich HH. MM. naar het nGrosvenor Hotel" terug, waar zy met de andere hooge personages zullen soupeeren, HH. MM, blijven van nacht hier en gaan pas morgen weder Daar Walton. Eergisteren hebben HH. MM. den dag grootendeels te Oatlands doorgebracht. Vol gens afspraak kwamen Prins Leopold en zijn echtgenoot tegen een uur, met dén Prins Van Waldeck opdagen, om deel te nemen aan een gemeenschappelijk sluncheon". Na afloop daarvan reden de Koning eu Graaf Dumonceau, in een operf rijtuig, naar Strawberry Hill, het beroemde landgoed van de Waldegraves. Dat de Nederlandsche kolonie, vertegen woordigd door de keik en de club, Z. M. een huldeblijk zal aanbieden in den vorm van een eigenaardig album, waai toe onze voor naamste aitisten medewerken, is nu een uitgemaakte zaak en de Koning heeft, geloof ik, zijn bereidwilligheid verklaard, om een kleine deputatie te ontvangen, die het hem zal komen overhandigen. Het festijn iu de City hangt nog altoos in de lucht. De Londensche correspondent van de N. S. Ct seint: Ds. Scheltema ontving officieele kennisge ving dat Hunne Majesteiten voornemens zijn Zondag de Hollandsche kerk te bezoeken. Het staat vry vast dat zij uiet voor Maandag naar Walton terugkeeren. Eergisteren zijn weder twee valsche bank biljetten, elk a f100, bij de Nederi. Bank aangeboden. Behalve dat het papier dikker is dan het echte, dragen de valsche bank biljetten al de vereischte watprmerken. Er komen berichten uit Atjeh, die op een hervatting der vijandelijkheden wyzen. De korte rust, die men onzen troepen gunde, diende om de rijstvelden in orde te brengen. Daar dit nu afgeloopen en de oogst weder binnen is, hebben zy tijd en gelegenheid om op roof uit te gaan. Van de onzen zijn reeds vele gewonden en enkele dooden gevallen. Van de Atjehers had men negen man levend en ten volle gewapend krijgsgevangen gemaakt. Mejuffrouw Seima Kempner, van de Duit sehe Opera te Rotterdam, die, zooals men weet, binnenkort ons land gaat verlateD, heeft Dinsdugavond voor de laatste maal hare mede werking verleend bij de uitvoering van het ïAesthetisch genootschap aldaar. Na afloop bood het Bestuur haar, als blijk van erken telijkheid, een souvenir aan, bestaande iu een piachlige pendule met candelabres. De voorstelling der lïoogduitsche opera te ltotteidam van Woensdagavond was tegelijk de afscheidsvoorstelling van mejuffrouw Selma Kempner. Reeds dagen te voren was geen plaatsje meer te krijgen. Zy trad op als Marie in j>Die Toehter des Regiments". Bij haar optreden werd zij met bloemen bestrooid en werd haar een prachtige eorbeille overhandigd. Na afloop der eerste acte werd haar door den heer Gross een ryke collectie geschenken namens haar vei eerdei s aangeboden, waar onder een kolossaal zilveren koffie- en thee servies. De lieer Gross, haar toesprekende, zeide o. a., »dat haar zilvoien stem Rotterdam 40 jaren lang zoo bekoord had, dat Rotterdam haar niets andeis dan zilver ten geschenke kon aanbieden". De haar toegeworpen kiunsen en bouquetten groeiden intusschen tot een kolos- saleu berg aan. In de 3e acte zoug Selma Kempner Rotteidam een afscheidslied toe in de Hollandsche taai, vervaai digd dopr den heer L. M. Giesen. Het ïefrein daarvan luidde sVaait dan wel, vergeet my niet" Aan het dondeiend applaus scheen geen einde te komen. Met een sLebe vvohl, auf wiedersehn," nam Selma Kempner van Rot terdam afscheid. plaatsen komenKjdezelfde klachten. Èè'nse van den" reeder Meerburg te Ratwyk bëWÉrn aan haar vischtuig op die wijze een schade van f200. Algemeen hoopt men, dat het Gouvernement, in het belang der visscherij, zich deze zaak zal- aantrekken en boven het wrak een boei zal plaatsen. (Fad.) Een voorste! tot hervorjning van het Am- sterdamsche gasthuis is door Dr. Berns inge diend en zal bij uitvoering op 2i/0-milhoen komen te staan. Het doel is een gasthuis voor besmet, dyke zieken, een inrichting voor kraukzinnigen, een gewoon ziekenhuis en een inrichting voor de pathologie, de anatomie en de 'polikliniek te maken. Het voorstel vindt steun by den gemeenteraad en zal iu behati- deliug komen. Op het tentoonstellingsterrein werken thans 3500 man; Maandag woidt het telegiaafkau* toor op het terrein leeds'voor 't publiek ge opend. De Gbineezen zullen vermoedelijk nog deze week met uitpakkeu beginnen. De toe gangskaarten zijn leeds gereed en bevatten een Nederlaudschen en Franscheu tekst. Er zal een Chineescli theehuis vei rijzen, waar men zich vergasten kan op een kopje echte" Chineesche thee. Bij het bestuur der Rotterdamsche Schouw- burg-Vereeuiging zijn voor deu nieuwen schouwburg tien ontwerpen ingezonden eeuige uit Duitschland, de meeste uit Neder land. Naar wij vernemen, zal de jury ongeveer een maand noodig hebben om die plannen te onderzoeken en daarover rapport uit te brengen. In de laatste dagen wordt herhaaldelijk door de Scheveningsche vbschers, nu zij in grooten getale op de kust vissclieu, geklaagd over de belangrijke schade, die het wrak van de Adder aan hun vischtuig beiokkent. Niet alleeu van Scheveuingen, van allekust- Dezer dagen is de boedel van Jaunetje Stiuik, de millioeuen-jnffiouw, waarop beslag was gelegd, publiek vei kocht. Het interessantste uommer waseenbiand* kast niet letteislot, uit de fabriek van de firma Chatwood, te Londen, welke f251 gold» Ongetwijfeld zou hiervoor eeu hooger bod zijn gedaan, indien men slechts eeu middel bad weten te vinden, om haar te openeu. De vroegere eigenares wil evenwel het woord niet zeggen, dat tot de opening uoodig is. Zelfs de fabiikant der kast, die dezer dagen hier was, kou geen hulp bieden. De kast moet nu veimoedelyk gesloopt worden. De vraag rijst, of misschien iu diebiand- kast geen voorwerpen van waarde verborgen zijn Zoo ja, komen zy dan aan den kooper van de kast? Of is bij den verkoop een reserve gemaakt? In de Koestraat te Amsteidam is, bij het ophijschen van een kast, een gedeelte van de vooipui en ds nok van het huis met de kast naar beneden gestoit. Een zevenjarig meisje dat met spoedig genoeg wijken kou, kwam er ouder. Het werd met gebroken been en zwaie kneuzingen naar het gasthuis vervoerd. Aluminium. Uzer is koning in onze dagen Maar helaas! Aile wereldsche macht is ver gankelijk, eu weldra zal de ijzeren koning worden outtioond. De nieuwe pretendent en opvoiger is nog jong van jaren want eeist in 1827 kwam verkeerde, nam haar overal mee. Dikwijls ook werden er wederkeerig gasten aan huis ont vangen, Toch werd zij drie-en-twintig jaar eer zij een keus deed, en 't was een knap jong heer, yflia haar toen 't hof maakte. Zij had dadelijk ge negenheid voor hem opgevat. Hij deed zich Z«er innemend voor en praatte goed, maar rijk was hij niet. Dat kwam er dan ook voor jnfh'ouw Hermine niet op aan. Zij had destijds wel genoeg voor twee waarlijk! een mooi ver mogen. Later is 't wat geslonken, omdat haar vader menige niet onbeduidende verliezen leed. Maar dat daargelaten. Zij nam 't aanzoek gunstig op, en 't huwelijk werd bepaald. Ge hadt eens moeten zien met welk een blijdschap en inge nomenheid zij voor 't gereed maken van haar uitzet zorgde 1 Zoo naderde de groote dag. Daar krijgt zij op c#n goeden morgen een brief, met een haar geheel onbekende hand geschreven, 'k Zal 't nooit vergeten, hoe oud ik word. Ik was bij haar in de kamer. Wij waren ongeveer even- oud. De juflrouvv was goed van mij gediend, en mocht mij graag lijden, zoo als dat dan ook geble^ ven is. Eensklaps zag ik haar van kleur veranderen. Rose! riep zij uit, als dio brief geen infame leugon is, maar de waarheid behelst, dan komt er van mijn huwelijk niets! Ik wist niet wat te donken, en vroeg haar duswat er dan toch in dien brief stond Zij gaf hem mij geopend over. ïDaur, lees maar!" zeide zij. Neon, zoo slecht had ik toch waarlijk niet gedacht dat juffrouws aanstaande wasEen eenvoudig meisje schreef,' dat de aanstaande bruidegom haar ten huwelijk ge vraagd had, vóór dat hij juffrouw De Beaure- norn konde; dat de toestemming der wederzijd- sche ouders verkregen en alles bepaald was geweest, maar dat hij haar verlaten bad eenig en alleen omdat juffrouw Hormine rijk was! Onderzoek of dat alles waar is, Rose! zeide zij, en zoo ja, dan trouw ik den man niet, die zijn woord aan een ander gebroken heeft, al had ik hom nog tienmaal zoo lief, dan ik hem heb! De brief, dio juffrouw Ilermine ontvangen had, was niet naamloos, ging Rose voort, en ik kon mij dus dadelijk gaan overtuigen, of hij de waarheid behelsde. 'tWas zoo! Ik vond oen eenvoudig, maar hoogst -fatsoenlijk gezin in groote verslagenheid en di oefenis, maar de menschen durfden hun nood niet klagen, vrec- zendo, dat dit het schandaal vermeerderen en de zaak van hun dochter nog erger maken zou. Ik keerdo, toen ik mij ten vuile overtuigd had, naar huis terug- 't Hart bonsde mij in de keel- Ik wist wie juffrouw Hormine was on dat zij woord hield, als zij eens iets gezegd had. En zoo was 't ook nu weer. Zij schreef haar aanstaande onmiddellijk af, en dat niet alleen, maar zij drukte hem op 't hart dat hij, in dien hij con man van eer was, hot meisje trouwen moest, wier hand hij eerst gevraagd en veikrogen had. En werkelijk hij deed het. Maar de schok had juffrouw Hermino geweldig aangedaan, en zij leed meer dan haar fierheid 1 toeliet te bekennen. Doch 't was haar aan te zien. Zij werd bleek en droefgeestig, zij verma gerde, in een woordzij was dezelfde niet meer. Zij had haar vader vergunning gevraagd om bijna haar geheele uitzet, dat zoo goed als gereed was, aan de aanstaande jonge vro^-v ten geschenke te geven. Mijnheer De Beaurenom liet zijn dochter begaan, en alles doen, wat zij wilde. Hij had zooveel medelijden met haar, dat, als hij er haar tranen mee bad kunnen drogen, hij, geloof ik, zondor aarzelen zijn arm had laten afkappen. Zij heeft sedert nooit woer van oen huwelijk willen hooren, hoewel zij nog meer malen aanzoek kreegNeen, was altijd liaai' redeneering, ik ben nu gelukkig nog intijds alles gewaar geworden, maar ik zou voortaan do godachto niet van mij kunnen weren, of er niet wellicht wedor hier of daar een arm meisje bittere tranen vergoot over woordbreuk e» miskenning, 't Kan zijndat het zóóen 'dit de"" eenigc reden was, waarom zij sedert goen1 aanzoek meer beeft aangenomenmaar eigenlijk geloof ik tocli, was de voorname reden deze dat zij te veel van dien eerste gehouden had, ja, dat zij aan geen ander denken wilde of kon, en haar hart nog altijd van hem vervuld was. (Woidt vervolgd.) Ks - S 1 fV, >-t i 1 v i A

Schiedamsche Courant | 1883 | | pagina 2