Gemengde Berichten. Landbouw en Veeteelt. Armenzorg. i 1«Ü wegen "12, Portugal 2, Rusland 1, Zweden 2, waaronder 16' schepen waarvan berichten ontbreken; en stoombooteu 19, als: van Duitschland 1, Amerika 3, Engeland 12, Brasilia 1, Noorwegen 2; van 2 stoonaboolen h^'eft men nog geen berichten. 't Dagblad van 's Sage zegtIn den nacht van jl. Zaterdag op Zondag wisten een viertal studenten door overkliraming zich toegang te verschaffen in een hotel van den eersten jrang te 's Gravenhage, Zij drongen van het achterhuis tot zelfs in de vestibule door. Stoelen werden dooreen geworpen, zy namen er ten slotte nog eenige mede andere voorwerpen beschadigd en onder anderen ook de fontein in den tuin geheel verwoest. Daar zij ook de brandbe) op geweldige wyze in beweging brachteu, werden de talrijke gasten, waarvan velen trouwens toch al reeds door het ïumoer, dat in huis werd gemaakt, waren ontwaakt, ia hun slaap gestoord on niet weinig ontrust. De pachtwachts werden ingeroepen en verleenden adsistentie. Twee der vier inbrekers wisten door een aangrenzend huis te ontkomen; de twee anderen werden gevatdoch weder losgelaten. Tegen de indringers werd proces verbaal opgemaakt. Wy hopen dat de zaak, welke een waar schandaal moet wordeo genoemd, ernstig onderzocht en dat de schuldigen streng gestraft zullen worden. Uitspattingen zyn onder de studeerende jeugd Steeds voorgekomen, maar wanneer zoo alle grenzen overschreden worden als nu ook weder hier plaats had, is het stellen door de justitie van een ernstig voorbeeld alleszins noodzakelijk te heeten. -De verslaggever voor de N. B. Ct. deelt in zyn verslag het verhaal mede, dat een nachtwacht te Utrecht voor 25 cents zich omkeert als er een bel wordt gemoerd en voor 50 cents dia taak zelfs op zich neemt, als den student de krachten tekortschieten. Binnenkort, althans binnen een maand of acht, zal do hoofdstad vermoedelijk weer een nieuw monumentaal gebouw rijker zyn. "We zagen er de teekeningen en plannen van, ont worpen door den architect Jan Springer; zij zyn vatfaf gisteren bij de firma Frans Buffa, in de Kalverstraat, ook voor belangstellenden te zien. Het Feestgebouw want dat is de be stemming die men er aan geven wil zal verrijzen tegenover den Parkschouwburg in de Parklaan, waar het, langs den weg, eene breedte van 50 Meter besiaan zal, terwijl het geheel een oppervlakte zal hebben van 1100 M3. Hei, wordt opgetrokken in gewyaigden renais- «ance-styl en belooft, althans naar de teeke- aiog te oordeelen, een alleszins sierlijk aan zien te zullen krijgen. liet wordt b< sterml roer tooneelvoorstellingen of muziekuitvoerin gen, en tevens zóó ingericht, dat er niet eukel zoowel comedies, opera's en conceiten als raand maar met een vlammend oog naar .Jonstance's kamor. Een stalen wilskracht was n hem opgewekt, hij strekte dreigend de gebalde ■•uist naar 't raam uit, en riep: .Ta, ja! Ik wil mij verheffen tot eer on roem en rijkdom! Lach'maar, bespot en verne der mi] maar, ellendige, die ik zoo lief had, maar lie ik nu zoo diep haat en voracht! Mijn hart al niet brekenMaar gij zult zinken, ik stijgen, v eens zult gij met diep berouw tegen mij opzien Hij greep' Lumley's arm. De bezorgde en voor- dchtige directeur knoopte snel een zijden zak doek om den hals van zijn pas ontdekten tenor, •fiets gir.g luem nu meer ter harte dan don »go- onden schat", te beschermen, en met snelle -chrcden verlieten zij de achterbuurt, om in het -chitterondsts deel der Seine-stad Lumley'sliotel w'p te zoeken. IL Een jaar slechts was verloopen, en Lumley's worden, maar het geheele materieel zal er in voorhanden zijn om er een smaakvol inge richt circus van te maken met stallingen voor 40 paarden, in den 29 Ni. langen tuin,'die langs tde groote zaal loopt. De "zaal zélf biedt jplaats aan voor 1200 personen; en heeft tegenover het zeer ruime toonee een gaanderij, terwyl eern foyer vau groote afmeting, vestiaires, retraites enz. den bezoekers allo mog.>e faciliteiten zullen aan bieden. Bovendien wordt er naast den hoofd ingang, eri geheel afgeécheidén van iïet overige gedeelte van het gebouw, een café ingericht, waar zoowel de bezoekers van de zaal als auderen zich kunnen verpoozen. Voor de be zoekers van het lokaal is die gelegenheid ook in den tuin, of onder de breede er langs loopende veranda, Het gebouw, waaraan eerstdaags wordt begonnen, moet met April a. s. voltooid zijn, en komt dan onder Directie van den heer Jacobus Grader. (jV, v. d. D) Men schryft uit Friesland's Zuid-Westhoek: Een Duitsch predikant, hier rondreizend, om voor de maaiers te preêken, logeert in een hótel op de markt in een onzer steden, 'sNachts denkt de eigenaar: wat tiekt het overal naar gas, ik 2al eens rondkijken, Zoo komt hy op de slaapkamer van deo dumiué, waar een stiklucht van gas is; h* zet alles open en de predikaut, eerst bedwelmd, wordt wakker en antwoord op de vraag wat hy met het gas gedaan heeft: Ja, Mijnheer, gas haben we by uns niet, ik wist niet en heb het uitgeblazen Zouden meer Duitsche predikanten zóó slim zijn Dit is zeker, dat deze er wel geen van s't nieuwe licht" zal wezen. (N. v. d. ,D.) Te Papendrecht is dezer dagen een kuiken met vier ponten door een kip uitgebroed. liet kuiken leeft. Een oozer cortespondenten in Groningen zendt ons het volgend laadbouwbericht%waarbij wij niet mogeu nalaten te herinneren, dat er pessimisten en optimisten in de wereld zyn en dat de ondmiadiug vaak geleerd heeft dat de waarheid ook' op dit gebied meestal vrij wel in het midden ligt: De lente is de t'y'd der hope, de herfst de tijd der vervulling. Zoo dacht voor eeuigeu tijd de landman toen hij door zyue velden wandelde en met vieugde het oiilkiemoude zaad uit de aarde zag opkomen, In den be ginne was men tevreden, ja meer dan tevre den, want men dacht algemeen dat dit iaar een jaar van ruime inkomsten zou woiden. Strenge nachtvorsten, aanhoudende dioogle, koude winden, schadelijke dieren, sterfte onder het vee zijn de oorzaken, dat de hopende landman het hoofd laat hangen en geen voor uitzicht heeft op welke wijze de pacht zal betaald weiden, hoe hy zal blijven wat hy aldus luiden Hoe verdrietig rolt het leven Des gedrukten laodmans heen, Die zijn pover lot zoo kleen, Voor wat anders graag zou geven De graslanden zien er treurig' uit. Vele stukken zijn bruin en bieden het grazende vee geen voldoend voedsel. De lage landen staan nog het best. Evenals het gras lijdt het vlas geducht door het gemis aan water. De wintergranen worden dagelijks minder. Haver ën boonen zien er treurig uit, Zomergerst wint het in alle opzichten van de winter- gerst, die oveial te dun staat. Had de nacht vorst niet voor eenige dagen veischrikkiug verspreid, dan zouden de aardappelen (kwan titeit en kwaliteit) dit jaar boven verwachting opleveren. Nu zijn groote uitgestrektheden zwart geworden, waardoor de opbrengst aan- merkelijk minder wordt. Ook de vreeselijke ziekte, de pcrenospora infertans, die zich meest tot de wintersoorten bepaalt, heeft nu de vroege al aangetast. De boekweit, welke zoo veelbelovend stond en der bijen ongetwijfeld veel honig zou aanbiedeu, is in vele streken totaal mislukt, zelfs zóó dat omgraving nood zakelijk was. De korven die bij het koolzaad gestaau hebben, rijn wèl vooizien. Het best van allen zyn er de verveners aan toe. Voor hen waren de vooruitzichten ougunstig. Massa's turf van vroegere Jaren wachtten steeds op de afscheping. Door hevige regens eu branden ging zeer veel verloren, en nu is alles levendiger dan ooit te voren, en hoogbejaarden verklaren, dat er nimmer zulk eene bedrijvigheid in het teen is geweest, als men thans overal bespeurt. ï't Kan ver- keeren", heeft Bredeioo gezegd. In de nabijheid van Beutheïm, teSiering- lioll, hebben boringen plants gehad naar steeukoleu, met het zeer gelukkig gevolg dat zeer goede steenkolen tot op eene belangrijke diepte zijn gevonden. Eene maatschappij is bezig met het doen van verdere opgra vingen. Omtrent den brand te Dervio, bij Como, worik. 'reurige bijzonderheden medegedeeld, die aaotoonen dat hel verlies van menschen- levens alleen aau een misverstand onder het publiek te wyten was. Er werd een mariouetfen- voorstelliiig gegeven in eene zaal boven een hei bei g, aan den ingang van het dorp en emige vonken van üengaalsch vuur, dat ge bruikt werd bij de vootstelliug van een brand, deden een hoop stroo en hout in de nabijheid ontvlammen. De veitoouer der marionetten hief eeo braudgeioep aan, maar de toeschou- weis meenden dat tiij het deed otn de voor stelling van den bi and op liet toooeel oog naluuilykui te maken, en bleven bedaard zitten. Eerst toen de vlammen in de zaal uitbaistteu bemerkten zij hunne dwaling en "voor velen te Iaat om ïëTöjp snappen. Van de 90 personen kwamen 47 om het leven, waaronder de eigenaar van het theater met vrouw en kind. De burgemeester van Moskou ontving 0 hét feest, dat deze stad bij gelegenheid van de kroningsfeesten aan het leger gaf (teveng ter viering van het 200jarig bestaan van het geregelde Russische leger) een eerbewijs, dat nu juist niet benijdenswaardig kan heeten, Na afloop van het feestmaal, wanrbjj de Keizerlijke familie geruimen tijd tegenwoordig was geweest, gingen de soldaten, volgens een oud Russisch gebruik, tegenover elkander staan, ieder greep zijn overbuurman bij de handen, en de burgervader werd, ondanks zyn tegenstribbelen, door de lange rijen sol daten omhoog gegooid. Hoe dankbaarder de mannen zich gevoelden des te hooger vloo<; de burgemeester in de lucht, tot hij eindelijk, doodsbleek en uitgeput, weer op zijn beenen stond. Verscheidene blauwe plekken hebben hem nog eenige dagen pijnlijk herinnerd aan deze ruwe uiting van erkentelijkheid Men begiut nu een nieuw gebruik van menschenliaar te maken, en wel voor gloei- pitten in electrische lampen. De pitten van haar moeten zeer duurzaam en lichtgevend zijn, Wijlen de heer II. Kloosterboer, teColm- schate, op geringen afstand vau Deventer gelegen, heeft aan de Ned. Herv. Kerk aldaar gelegateerd f2500, vry van successie rechten. - Mevrouw de douairière baronnesse Van der Oudermeulen heeft aan de diaconie te Wasse naar f 0000 en aan de Christelijke bewaar-, brei en naaischool aldaar twee inschrijvingen op het Grootboek eik van f 1000 vermaakt. Midwoud De hooioogst is hier en in de omstreken in vollen gang; kwaliteit uit stekend, kwantiteit minder dan ten vorige jare. De bouwlanden staan meest alle zeer goed en beloven goede viuchten. De nieuwe aard appelen zijn zeer goed. Een milde 1 egen zou, inzonderheid voor de weilandenzeer ge- wenscht zijn. Amerikanen houden maar steeds vol hier en ehlors best lundvee te koopen waarvoor flinke pryzen worden bedongen. voorspelling ten volle bewaarheid. Da beschaafde wereld was vol van Napoleon Moriani's roem en zijn naam op aller lippen Da Londenscho dag bladen bazuinden zijn lof hoinde en ver. De vreemdelingen die hem in Engelands hoofdstad ge hoord haciden, getuigden dat hij Rubini, Ronconi en Tnmburin! verre achterzich liet, en niet alleen schitterde hij als een ster van de eerste grootte op liet tooneel, maar in de hoogste aristocratische kringen van Engelands hoofdstad was hij z—r gezien, en werd hem de vleiendste hulde ge bracht. Tóen de high season te Londen voorbij was. en de opera gosloton, begaf Moriani zich naar Italië. Ilij trad te Rome en in la Scala te Mi laan, op; hij zong te Weonen, bij scbritte niot voor de koude in Rusland terug, maa, bezocht ook St. Petersburg. Overal belmulde hij do schoon ste lauweren, en het goud stroomde hem toe. Hij verwierf da. bewondering der mannen en hij wekto de geestdrift der vrouwen op, door zijne zilverzuivereteedere en toch zoo krach tige stom. Alles volgde de zegekar, waarop hij door Europa trok, In alle hoofdsteden van "Europa had hij go- zongen, alleen to Parijs niet, en de ParijzenOars begonnen zich gekwetst te gevoelen, dat voor hen, het middelpunt der beschaafde wereld, zoo als zij meenden althans, deze nieuwe ster aan den kunsthemel zich nog niet vertoond had. De ontoviedonheid van'liet publiek, vond'van lie verlede weerklank in do pers, en de dagbladen begonnen het Vatel, den toenmaligen directeur van het Theatre Italiëde voormalige' Salie Venladour, euvel te duiden, dat hij den grooten Napoleon Moriani nog niet voor het muzikale en nieuwsgierige publiek te Parijs had laten 'op treden. 't Was immers ongehoord, dat Londen «en zanger hebben zou, dien Parijs niet kende, en die in alle andere hoofdsteden, waarop Parijs zoo trotscli neerzag, gezongen had, voordat hij in het Theatre Italicn, het opperste gerechtshof Pernis. Met het delveu van vroege aardappelen is een begin gemaakt, de kwali teit is goedlate aardappelen staan prachtig" te velde hetwelk ook met de graangewassen het geval is; bet vlas is veel verbeterd, doch voor het bewerkte weinig kooplustdaar het wieden voor, het meerendeel is afgeloopen is het met de werkzaamheden slap. in opera-zaken, zijn wijding had ontvangen. Vatel, die anders door de beroemdste kunstenaars met aanvragen om zich te mogen' laten hooren, bestormd werd, maar nog nooit taal of toeken van Napoleon Moriani ontvangen had, vvasein*. delijk wel 'genoodzaakt to besluiten dan maar den eersion stap te doen. Hij noodigdc dus deo gevierden zanger uit te Parijs gastrollen te No'- men geven, en verzóchthem zijne voorwaarden maar te willen stellen.-Hij verkreeg niet eens antwoord I Dat was dan toch ongehoordVatel durfde or niet eens voor uitkomen, dat hij zulk eene bejegening ondervonden ,had. roisdc naar Londen en zocht Moriani op. Wordt vervolgd.} - di Vf f' ve Wi m Vi hu en te jut ges ter vai me hai vai var ech juw stig was onn hoo H gisti verk dooi tot

Schiedamsche Courant | 1883 | | pagina 6