KENNISGEVING. Zeven en Dertig-ste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. m Buiteniandsche Berichten. Binnenlandsche Berichten. iBOI.MiMKNTsMll.lfc, |)OI kWBItaUl franco per post, dour het geheele Rijk t Afzonderlijke ïiuinmeis J 1.85. - 2.50. - 0.10. BUHEAVi HABHI, V 12*. Aovkktknti KPKW8: ven 1—-10 gewone regels met inbegrip van eone Courantf 1,16 Iedere gewone regel meer - 0.10 Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend,. Kleinhandel In Sterken Drank. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SCHIEDAM, Brengen, ingevolge Art. 5 der wet van 28 Juni] 1881 Staatsblad no. 97), ter openbare kennis, dat bij hen een verzoekschrift is ingekomen van CORNELIS SCHEP, om ver gunning tot het vei koopen van sterkon drank in het klein, in het pand staande aan de Boterstraat, wijk D, no. 69. Schiedam, den 12 July 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. Da Secretarie, S. A. VÉRNÈDE, L. S ENGELAND. Het Lagerhuis heeft in zijne zitting van eergisteren, met 200 tegen 192 stemmen, epn voorstel van den lieer Chaplin aangenomen, hetwelk door de Regeering werd bestieden, en dat strekt om het aan wal zetten van levend vee te verbieden, komende uit landen, waar de wetten geen voldoende zekerheid opleveren tegen het overbrengen van vee ziekten. De Standard deelt een telegiam uit Parijs mede, volgons hetwelk er een overeen komst is gesloten tusschen den heer F. De Resseps en de Engolsche Regeering. Gemelde Regeering zal haar invloed doen gelden bij het Egyptische gouvernement, om eene con cessie te verkrijgen voor den bouw van het njguwe Suez-kanaal. De noodige kapitalen daarvoor zullen door de kanaal maatschappij verschaft worden, die ook zal toestemmen in de benoeming van een officier der Engelsche marine tot inspecteur-generaal van de vaart iu het kanaal. Heulers Office meldt, dat de volksraad ir de' Tiansvau! eene resolutie heeft aangenomen, waarbij Dr, .Toiissen dadelijk wordt afgezet. Io het Lagerhuis antwoordde Gladstone, póp een vraag van Noiihcote, dat de üe- rlchièn uit Madagascar, binnen de laatste 24 uren ontvangen, melden dat de Fransche vlootvoogd den Engelschen consul te Tama- tava' liet weten dat h'y de stad binnen 24 uren moest verlatenmaar de consul stierf sog vóórdat die termijn verstreken was. De Fransche vlootvoogd noodigde toen de Engel schen uit de '■begrafenis by te wonen. In Wrijkeu getale verschenen zij by de teraarde bestelling. Ook vele Engelsche officieren *eu matrozen van het oorlogschip Bryad en verscheidene Fransche officieren waren by de begrafenis. De Fransche vlootvoogd heeft de4 gemeenschap tusschen de Engelsche oorlogs schepen en den vasten wal afgesneden. Aan den Engelschen kapitein werd alleen vergund mondeling tegen dezen maatregel te protes teeren, De vlaggen van alle buiteniandsche consulaten te Tamatave weiden door de Franscheu ingehaald. Behalve de secretaris van het Engelsche consulaat is de Engelsche zendeling Shaw gevangen genomen, laatstge noemde vermoedelyk onder de beschuldiging dat hy briefwisseling ondei hield met den vijand, Gladstone zeido teu slotte dat hij deze pyolijke gebeurtenissen meiledeeleude, op dit oogenbhk slechts kon vei klaren dat de Regee- ïing vollediger inlichtingen aangaando deze gebeui tenisseu afwachtte, ook van de zijde der Fransche Regeering, gelyk Engeland leeds aan Frankrijk te kennen heeft gegeven en die Eugeland, onder gelijke omstandigheden, zich verplicht zou geiekeud hebben te geven. In liet Lagei huis heeft Childers Dinsdag de door de Regeering onderteekende voor- loopige regeling met da Suez-Kanaul-Maat- schappy overgelegd. Ue Maatschappij zal een tweede kanaal graveu, zooveel mogelijk pven- wijdig aan het bestaande. Het moet, zoo doenljjk, tegen het einde van 1888 gereed zijn. De veimindenog van de tarieven zal plaatsgrijpen in evenredigheid met hetgrooter worden van de winsten, totdat een miuimun van 5 fiancs per ton beieikt is. Zoodia er eene plaats openvalt zal een der Engelsche diiecteuren vice-piesident worden, tei vvyl een Engelsche officier zal woiden aangesteld als inspecteur over de scheepvuait. De maat schappij zal liet noodtge aantal Engelsche loodsen iu dienst nemen. De Engelsche Re geering heeft haie goede diensten aangeboden voor het verkiygen van de noodige concessies, waaronder begiepen is de vei lenging der^ bestaande concessie met 99 jai en, te rekenen van den dag waai op het kanaal zal zyn vol tooid. De maatschappij zal daaivoor 1 pCt. van de zuivere winst aan Egypte uitkeeren. De Engelsche Regeering zal bij gedeelten, aan de Maatschappij S milltoen pond stel ling tegen 3Vs percent leenen, met een oelgmgs- fouds, zoodanig dat het Kapitaal na 50 jaren teiugbctaald zal 7'ju. De regeling wordt niet van kracht, ah oi ens het Parlement haar heeft goedgekeurd. In het Lagerhuis heeft Childers mede gedeeld dat de Regeering door middel van een leening 8 millioen aan de Suez-kanaal maatschappij zal verschaffen. Uit Alexandrie woidtaan de Times gemeld De berichteu uit Mansoeiah zijn hai tverscheu- rend er is geen geld, geen weilt, geen voedsel, geen medicynen en geen dokters, enkel cholera welke steeds toeneemt. De coidousoldateu vuren op de vluchtenden en weigeren de pro- viandtreinen toe te laten. De radelooze Gou verneur nam zyn ontslag. Volgens de DiAly News hebben vele- Grieken te Mansoernh bet kordon geforceerd en zijn ontsnapt. Te Londen zyn uit Bombay onrustbarende geruchten aangekomen. Tengevolge van hevige stortregens hebben in de Indische gewesten groote overstroomingen plaats en, tengevolge waarvan reeds 5000 huizen zyn ingestort. Men vreest voor epidemien, wanneer hst water gezakt zal z§n. OOSTENRIJK. Het getuigenverhoor in het Tisza- Eszlarsche proces werd Maandag voortgezet. Vooraf werd door den procureur-generaal de kist met de overblijfselen van het in de Theiss gevonden lyk ter beschikking van deskundigen gesteld, om een nieuw onderzoek in te stellen naar de uiterlyke teekenen, in vei band met de verklaringen van getuigen. De moeder van Julie Vamosi werd gehoord. Deze Julie heeft verklaard, Esther nog óm 1 uur des namiddags van den dag, waarop de moord zou zijn geschied, te hebben gezien, De moeder kwam nu verklaren, dat Julie een valsch getuigenis had afgelegd, omdat zij door geldelijke beloften der Joden daartoe was overgehaald. De verdediging maakte er haar opmerkzaam op, dat de misdaad, waarvan de moeder de dochter beschuldigde, met 5 jaren tuchthuis straf geboet wordt. Toen daarop Julie zelve verscheen, bleek het uit de blauwe en roode vlekken en de beweende oogen, dat zij mis handeld en geslagen was. De voidediging eischteeen geneeskundigonderzoek. Dozeeisch ontlokte een heftige woordenstiyd tusschen den president van het Hof en de verdediging. Hot Hof besloot niettemin, dat het meisje geneeskundig zou worden ondei zocht eu baar vader als getuige zou opgeroepen wot don. De koetsier Ilatalowsky, die vroeger reeds veikiaaiü had, dat hy gehoord had hoe viouw Huri, bij wie Esther in dienst was, des 'namiddags het meisje om verf uitzond, werd nogmaals in verhoor genomen, omdat tegen de geloofwaardigheid van dezen getuige een aanklacht was ingediend; maar de man bleef bij zijn eerste getuigenis volheiden. P RANK It IJ K. - ln de nKtoniek der Hervormiug" maakt de Signal ouder anderen melding van de bezoe ken, door den piedikant Hirsch aan velschil lende ooi den iu Auvergne afgelegd, ln de eerste plaats aan de beide hoofdsteden: Au- rillac en de Puy, maar verder ook aan rnenigo andere stad of dorp in den omtrek. Oveial belangstelling, ingenomenheid, toejuiching niet het minst bij de republikeinsche bladen, die, wais van het clericalisme, den godsdieu- stigen en christeiijken geest roemen, welke uit des redenaais wooiden sprak. Omtrent Augers, de residentie van den bekenden bisschop Fieppel, wordt gemeld, dat er in de laatste jaren het aantal leden der Hervormde Keik op ziju minst verdub- hpld is, niet doosdat het keikbezoek er ver- meordei de, maar dooi dat de pi edikant er een drietal evangelisatielokalen ingericht had en zoo zich met de bevolking der stad in betrek' king wist te stellen. EGYPTE. v In de laatste ,24 uren eindigende eergister avond ten 9 uur, zyn er te Damiate 62, te Mansurah 102, te Samanoud 16, te Shirbin 1 eu te Talka 2 sterfgevallen aan de cholera voorgekomen. - m - T» DEN' HAAG12 Juli 1888. Z. M. de Koning zal waarschynfyk by de onthulling van het standbeeld van Jan vaa Nassau, te Utiecht, tegenwoordig zyn. 1 SCHIEDAM, 12 Juli 1888. Onze stadgenoot, de heer A. D. Heederik, is by besluit van den Minister van Justitie, met ingang van 18 Juli a. s., benoemd tot tydelijk buitengewoon opzichter over den bouw der cellulaire gevangenis te Breda. Jl. Dinsdag, den dag van de maskerade te Delft zyn aan het station van den Holland- schen IJzeren spoorweg alhier 103 treinen gepasseerd in de richting naar Delft en 1612 plaatskaartjes in die richting afgegeven. Tot hoofdingeland van Delfland is te 's Hage gekozen Jhr. L. P. Quarles van Ufford; tot hoofdingeland-plaatsvervanger de heerS. Van der Laan. Blijkens een aan het Dep. van Koloniën ontvangen telegram van den gouv.-gen. van Ned. Indie is het zuidelijk marine-magaxyn te Batavia, inhoudende artillerie-materieel en sloppgeschut, door brand vernield. De gi anater bleven ongedeerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Omtrent den omvang der schade is nader bericht toegezegd. (St. Ot.) Naar men aan de Amh. Ct. mededeelt, geniet Z. M. de Koning te Colmar-Berg voort- 'duiend eene goede gezondheid. Verleden week ontbood Z. M, den heer Eberson, II. D. archi tect, die zich sedert bezighoudt met het maken der plannen voor een cbrtlet te La Ruchette en verbeteringen aan het kasteel te Col rnai-Berg. Naai men verneemt doet de heer Mr. J. Heemskerk Az, van zijn kant al het moge lijke om den arbeid der commissie voor grond wetsherziening te bespoedigen. Het moet zelfs in zijne bedoeling liggen, reeds in het eerst volgende zittingjaar bij de Tweede Kamer vooistelleu tot grond wetsherziening in te dienen. Daarmede is echter de voornaamste arbeid niet afgeloopen; de moeiel'ykheden zullen dan eerst komen, eu het beleid \au den Minister wordt dan eerst op een haide proef gesteld.

Schiedamsche Courant | 1883 | | pagina 1