van Maandag 30 Juli 1883. f 3 Of iten Buitenlandsche Berichten. Binnenlandsche Berichten. ^yr" u en joons eïiiii- Uien, 5vas, "Zee. illeu, ïknnt 1 eken, tieuW ",3 f' i 4 A •c* r u-h4 -*^n «'•Tv^^i «Kr f pe- opdat ugfle- uigen I.—, allngi kwaal geheel bij de ie Apo- eg, Rut in, Rot- Dolfs- erscliie. erraeer. ivrlois. Oud- lelft. {<leii? tM Ij, nu ENGELAND. In het Hoogerhuis is medegedeeld, dat Mor- ley de stad Cairo heeft verlaten. Het aantal choleragevallen onder de Britsche troepen be droeg toen 2 bij de officieren en 34 by de manschappen. De beide officieren en 23 man zjjn overleden. Sedert eergisteren 1 luitenant en 8 man. Eene dépêche uit New-York meldt, dat Polk, de oneerlijke thesaurier in Tenessee, veroordeeld is tot twintigjarige tuchthuisstraf en tot het terugbetalen Tan de door hem gestolen sommen. De Times verneemt u t Durban dat Mapoch en 8000 zijner Kaffers zich in der Boeren handen bevinden. Nadere dépêches uit Zuid-Afrika toonen aan dat Usibepu's overwinning een gevolg was van eene overrompeling. Cetewayo's strijdkrachten bevonden zich slechts gedeeltelijk te Oelonudi,; toen hij aan gevallen werd. Usibepu 'veruielde alle eigen dommen van Cetewayo, met inbegrip van de geschenken die hij uit Engeland medegebracht had. Cetewayo's zoon ontsnapte aan de slachting. Hy bevindt zich op het Engclsche reserve- EGYPTE. Pe Phare d'Alexandria maakt eeD brief opdnbaar, waarin wordt gemeld, dat de cho lera is uitgebrokenin een Arabisch dorp, dicht bij den Alexandrijoschen post Mohar- remberg. Omtrent den toestand van de Egyptische stedeu waar de cholera heerscht, worden tel- kens treurige bjjzondei heden medegedeeld. Een Eogelscha dokter, die door het hulp- comité te Alexandrië naar Mansourah werd gezonden, klaagt dat alle pogingen om de huizen der Muzelmannen te ontsmetten, vol slagen vruchteloos zyn. Hjj 'giug met het hoofd der politie en eenige soldaten in de ergst besmette buurt, en slaagde er, na zes .uren in, vijftien gezinnen uit hunne besmette huizen in tenten over te brengen. De wonin gen werden toen gesloten, om den volgenden dag ontsmet te worden. Maar toen men er tot dat doel kwam w.aren al de verdreven bewoners weer in de huizen getiokken. Van de kerkhoven komt een afschuwelijke lucht; men begraaft daat de dcoden in smalle gewelven, zonder ze met narde te bedekken. Ook in de hospitalen heeischt een verpes tende reuk, en de zieken worden daar in bedden gelegd, die nog bevuild zyn door vorige patiëntenook de voeding eu de zorg voor geneesmiddelen is er ellendig, fc" R A M K H IJ K. Na verwerping van verscheidene onbe langrijke amendementen heeft de Kamer' de conventie-Lyon .in haar geheel met 349 tegen 134* stemmen aangenomen. By een dezer dagen te Baucaire, in liet Zuiden van Fraokryk gehouden stierengevecht, «prong een Spaansche stier over de omheining heen onder het publiek, wondde.veischeidene der toeschouwers ea doode er een. Vau ver- schillende kanten wordt nu aangedrongen 4op het verbieden van het barbaaische vermaak, jjdatin het Zuiden van Frankrjjk sedeit - eenigen tijd weder zeer in zwang is. W B E L G I E. -#h,Het ontwerp tot vorhooging vau de en 1 J - SPl-V 1 rechten op labak is in zyn geheel door de Kamer van afgevaardigden met 71 tegen 66 stemmen vastgesteld, na aanneming van ver schillende amendementen. Ook werd aange nomen een bepaling, krachtens welko de tabak, die tydens de indiening dezer wet reeds verzonden was, van het nieuwe invoerrecht zal zyn vrijgesteld. RUSLAND. Volgens particuliere berichting uitRostow a/d Don zyn verscheidene verspreide cholera gevallen in deze stad voorgekomen. Ook zouden reeds eenige sterfgevallen geconsta teerd zyn. SCHIEDAM, 28 Juli 1888. Uit het verzoek van het bestuur van De Dageraad, dat de onderwijzerPoopink bewaard worde voor materieele schade, maakt de Mi nister op, dat die adiessant heter voor houdt, dat de onderwijzerjPoppink geldelijk is gestraft, Hieromtreut valt echter op te merken, dat in het Kon. besluit tot schorsing in de bevoegd heid tot geven van onderwijs aau eene open bare school niet beslist is over het inhouden van een gedeelte der jaarwedde, die de onder wijzer Poppink vau de gemeente Winterswijk genoot. Trouwens, de wet bepaalt niets om trent zoodanige inhouding, en. des Ministers ambtsvoorganger zal waarschijnlijk hebben be grepen, datreene bepaling, die straf bedreigty- nict door uitlegging mag word uitgebreid. De dit'igeerende officier vau gezondheid der 4ste kl. in de maritieme directie te Amster dam, Dr. F. J. Van Leent, wordt door het Departement van Marine naar Berlijn afge vaardigd, tot het bezichtigen van de aldzar gehouden wordende internationale hygiëni sche tentoonstelling. De heer Leucht, de peisoon die getracht had geld te slaan uit het ten behoeve van inzenders der tentoonstelling schrijven van reclames in dagbladen, doch die door de Eiien-Ztitung werd ontmaskerd, is na die ontmaskering uit Amsterdam vertrokken. De Zw. Ot. verneemt thans dat hy ook aan verscheiden Fiansche exposanten voorstellen had gedaan tot het plegen van chantage. De Vereeniping van Ingenieurs van de school te Luik, zullen 5, G en 7 Augustus de Internationale Tentoonstelling te Am sterdam komen bezoeken. De geweldige regeu, die gistermorgen te half vijf over óeise stad losbrak en velen in het eerste oogeublik aan een wolkbreuk deed denken, heeft ook op de Tentoonstelling vijj wat schade aangericht. In de recht=che zjjgaler'y der Fransche afdeeliug, waarvan de eerste salon zulk een keur van damestoiletten bevat, is de regen tot vier costumes doorgedrongen, waarom dit gedeelte gisteren voor bet publiek gesloten was, de zijden stoffen van de firma's Cham pagne en Durand hebben mede sehade'ge- leden, en in het fraai gemeubelde vertiek van da firma Drouard lekte het gistermiddag nog. In België is fijn tafelgoed bedorven, en ia Tilburg (Ned. afd.) lagen gistermorgen groots plassen. Over liet algemeen is de scliade echter,' by hetgeen men van zulk eeu stort vloed verwachtte, zeer medegovalleu. Op het terrein is het erger. In-de xlichle jm dichte" tentjes regende het overal door, jde gebouwtjes vau Roteux en Woudhuyzun Staan op een schiereituud*, hier en daar, byv. Vóór den ingang der schilderijententoonstel ling en achter de restauratiën, liggen onover komelijke vijvers, en alleen de misthoorn is boven de groote waterplas, die zich er onder gevormd heeft, op zijn plaats. By zulk een watervloed, indien hy zich herhaalt, zou wel "eens strjjd om Coperaan's reddingsvlot kun nen ontstaan, die tot nu toe rustig in de Vaart ligt. '<v Het is te weuschen, dat met het laatste maankwartier van gisteravond, de regentijd voor een poos afgesloten wordt. In het gezin - van J. G. v. D., aan den Lagen Z"edyk te Kralingen, heeft zich een tweede geval van pok keu bij een 2jaiig meisje vom gedaan, - De kleine lij der ea was «iel ge vaccineerd. Men meldt uit Deventer aan de AT. JR. Cf, Zoodra de kwade prakiyken van den lin- neakoopmau, door genoemd blad vermeldt, bekend waren, heelt bij iu groote haast .Deventer verlaten. Hij had oog ruimen voorraad 'om elders slaciitoffeis te maken. - Een jonge Duitscher van 15 jaren uit Dusseldorf, tuk op avoutureu, verliet heimelijk "de ouderiyke woning, na eerst zyn spaarpot geledigd te hebben eu reisde naar Amsterdam. Na eenige dagen hier vertoefd te hebben ge makte zjju geld op, doch hij had intusschen een baantje als' kellner gekregen. Hij schreef toen naar huis om'zjjn kleederen, die hij had achtergelateu. Zija ouders, die zeer ongerust waren over het verdwijnen van hun zoontje, wisten nu ook zjju adres, doch in plaats van kleeüereu te zenden, kwam zyn vader en nam den jeugdigen avonturier weder naarDussel- dot f mede. Omtrent de bekende zaak van den onder wijzer J. W. Poppink te Winterswijk zijn thaus, naar aanleiding van te zjjnen gunste ingekomen adi essen, door den Minister uit voerige inlichtingen verstrekt. Het gebeurde werd door den onderwijzer zelveu aldus toegelicht: uNaclat eerst het behandelde in de voorgaande les besproken was (Karei de Stoute) kwam ik aan Karei V. Ik vertelde dat onder de regeering van Karei V in Duitschland een strijd begon en or onder diens zoon Filips in Nederland een oorlog uitbrak. De aanleiding tot dion strijd in Duitschland was do hervorming. In de Katholieke of algemeenc kerk waren gedurende den loop -der tijden velerlei misbruiken ingeslopen, onder andere de verderfelijke aflaathandel, die hierin bestond dat men voor geld een aflaat kon koopen, waarin iemand de zonde weid vorgeven, niet slechts voor misdaden die men reeds begaan had, maar zelfs voor iets dat men bedrijven wilde. Nu was er in Duitschland een monnik, Luther geheetcn, die de kerk wilde zuiveren van deze misbruiken. Hij schreef daarop aan den Paus, maar deze deed hem in den ban, nadat Luther zijn leerstellingen aan de kerkdeur had aange plakt. Nu werd door mij gevraagd: Wat be- teekent in den ban doen Een Katholiek kind antwoordde mij»Dat hij niet meer in de kerk mocht komen", illeel goed", hernam ik, otnaar liij was dan ook verstoken van allo plechtigheden, alsbiecht, communie enz." Deze banbrief werd later door Luther openlijk verbrand. Daarna werd door mij verteld hoe Luther voor den Rijksdag werd geroepen, waarheen hij zich begaf, na te voren een brief van vrijgeleide verkregen te hebben. Hoe hij daar zijn alom bekende woorden sprak»Hier r-'a ik, God lielpe mij, ik kan niet andersDat Luther vervolgens den Bijbel ver- taalde en later huwde, omdat liij nergens ge- j vonden liad, dat priesters niet mochten huwen. Daarna werd nog door mij veihaald, hoe ver schillende peisoneu leeds onder de llogocring van Kaiel V om het leven gebracht iverdon, hoewel de opstand eerst onder Philips uitbiak, die dc Spanjaaidcn boven do Nederlanders be voorrechtte. Karei V moest eindelijk in Duitsch land godsdienstvrijheid toestaan, wat hij evenwel in zijn Noderlandsche erflanden niet wilde. Hiermede was de les geëindigd on werd bet behandelde door mij gevraagd. Iets ter verdedi ging in te brengen heb ik niet, omdat ik slechts feiten verteld heb uit de geschiedenis en mij derhalve niet schuldig gevoel". Daarop was de aanklacht gevolgd, waar omtrent de schoolopziener in het district Zutfen het volgende mededeelt: Bij zijn persoonlijk bezoek aan Winterswijk vernam hij van het hoofd der school, dat hij Zondag 26 November was gewaarschuwd ge worden, dat de pastoor des morgens bij de gods dienstoefening de ouders van den kansel had aangemaand, hunne kinderen het verderfelijks onderwijs op de openbare school niet langer te doen genieten, althans niet zoolang in het onder wijzend personeel geen verandering gekomen was. Hij had zich daarop onmiddellijk naar den pastoor begeven, die liem had medegedeeld, dat zijne woorden sloegen op den onderwijzer Poppink, daar deze zich niet had ontzien, in eene ge schiedenisles in de vorige week aan de kinderen te vertellen lo. dat de biocht een middel in de hand der priesters is om geld af te persen 2o. 'dat in do Roomschen kerk de zonden voor alle mogelijke dingen worden vergeven3o. dat, toen Lutlier aan den Paus geschreven had, dat de biecht moest worden afgeschaft, deze daarop genniwoord had, zulks niet te kunnen doen, daar hij er dan te veel schade bij "zou lijden 4o. dat de priesters gerust mogen trouwen. De stellige ontkenning van den onderwij zer Poppink, dat hy in dien geest zich niet had uitgelaten en geenszins de bedoeling had gehad in «enigerlei opzicht met minachting over do kerk of over het geloof der Katho lieken te spreken, deed niets af aan het oor deel der plaatselijke schoolcommissie, dat hier wetsovertreding had plaats gehad, zoo niet met opzet dan door gemis aan tact, en op dien grond werd de onderwijzer tjjdelijk geschorst. Uit de mededeeling van den Minister bljjkt echter, dat die schorsing geen inhouding van tractement meebracht, zoodat de straf slechts disciplinair was en geen materieele schade ten gevolge had. Maassluis. De inspecteur van het genees kundig staatstoezicht in deze provincie kwam eergisteren alhier, met het doel een gebouw aan de buitenhaven alhier in te richten tot verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten, aan boord van uit zee komende schepen. Zandvoort. Een onzc-r badgasten schonk, reeds acht achtereenvolgende jaren by zyn vertrek uit deze badplaats, de belangrijke som van f 500 aan het badhuis voor minvermo genden alhier. Ook dezer dagen zond dezelfde milde gever een gelijk bedrag aan heeren commissarissen voor genoemde inrichting. Amsterdam. De heeren II. J. Schimmel, J. A. Albetdingk Thym, H. De Veer, T. H. De Beer, Mr. W. G, F. A. Van Sorgeu, R. Faassen, J. H, Róssing, G. Keiler en F. Smit Kleine hebben eergisteren hier ter stede eeue voorioopige bijeenkomst gehouden ter bespre king van de viaag, of ook in ons land eene vereeuiging opgericht kau worden op de wijze vau la Sociêté des gens de lettres, om finaudeelen steun te kunnen verleenen aan bejaarde letterkundigeu of aan hunne nagebleven familiebetiekkingec. Het denkbeeld vond veel sympathie, en «-.v r- 't-j </v!

Schiedamsche Courant | 1883 | | pagina 5