SCHIEDAMSCHE COURANT Per Telegraaf. van 17 September 1883. Buitengewoon No Vereenigde Zitting der beide Kamers, op Maandag 17 September 1883, tot opening van de geivone vergader ing der Staten-Generaal, (Zittingjaar 1883—1884.) De heer F. J. J. Van Etjsinga, die den voorzitters- stoel bekleedt, opent, nadat do leden der beide Kamers zich 'm de zaal, bestemd voor de zittingen der Tweede Kamer, vereenigd hebben, tegen half één ure de ver gadering en laat een Koninklijk besluit van den 4den September jl. No. '15, houdende zijne benoeming tot voorzitter der Eerste Kamer gedurende het aanstaande zittingjaar, door den griffier dier Kamer voorlezen. De Voorzitter, aan wien dientengevolge, overeen komstig het voorschrift van art. 103 der Grondwet, liet bestuur der vergadering is opgedragen benoemt cene Commissie die Zijne Majesteit den Koning, bij Hoogstdezelfs aankomst in bet gebouw der Staten- Generaal, ontvangen en in- en uitgeleide doen zal. De Ministers, hoofden van Ministerieele Departementen, de Kanselier der beide Orden en de leden van den Raad van State vervoegen zich ten één ure mede in de vergaderzaal. Zijne Majesteit de Koning, die zich op de iu het programma voor de opening van de vergadering om schreven w'yze naar het gebouw van de Tweede Kamer begeven heeft, wordt na een kort tijdsverloop aldaar aangekomen, in de vergaderzaal binnengeleid. Zyne Majesteit de Koning plaatst zich op den Troon en houdt de volgende openingsrede: Mijne lleeren! Met genoegen zie Ik de Vertegenwoordigers van het Nedeilandsche volk weder vergaderd orn 's lands be- laugen te behartigen. Mijne betrekkingen met de vreemde Mogendheden zijn hoogst vriendschappelijk. De vloot en het leger geven Mij reden tot tevredenheid De tentoonstelling te Amsterdam, door bijzondere onderneming in het leven geroepen en door Mijne Regee- riug gesteund, gaf aan de Nederlandsche nijverheid eu kuust gelegenheid, met die van het buitenland te wed ijveren. De oorlogstoestand iu Atjeh vordert nog steeds groote spanning van krachten eu eene te waardeeren plichts vervulling van onze strijdkrachten te water en te land. In enkele andere gewesten moesten vijandelijke be wegingen worden bedwongen, Ook door andere rampen werd Nedeilandsch-Imiië bezocht; in lenige gewesten heerschten ziekten van menschen en vee, en eene bijna voorbeuldelooze vul- canische uitbaisting verwoestte eeu deel van Westelyk- Java en van Sumatra's Zuidkust. Het medelijden met lieu die door deze ramp alles hebben verloren, toonde zich reeds door milde wel daden. Aan de veerkracht bij Mijne Regeering en de Volks vertegenwoordiging vereischt om de ondervonden be zwaren te boven te komen, vertrouw Ik dat het niet zal ontbreken. De kolonie Suriname ondervindt meer en meer de belangstelling, dienstig tot het ontwikkelen van hare bronnen van welvaart. Mijne aandacht is gevestigd op de gevolgen die voor de kolonie Guraf.ao te wachten zijn van de doorgraving der landengte van Panama. Eene onmisbare versterking van 's Rijks inkomsten zal U worden voorgesteld. Weldra zullen U wetsontwerpen bereiken, strekkende om de invoering van liet wetboek van strafrecht mo gelijk te maken. Ook aan andere belangrijke onderwerpen ter behan deling zal het U niet ontbreken. Met het onderzoek, van welke bepalingen der Grond wet berzieuing raadzaam is, houdt de door Mij benoemde Staatscommissie zicli bezig. Moge Gods onmisbare zegen rusten op onzen gemeen- schappeüjken arbeid tot bevordering van liet heil des Vaderlands. Ik verklaar de vergadering der Staten-Generaal te zyn geopend. Zijne Majesteit de Koning verlaat na liet uitspreken dezer rode, begeleid door de commissie, de vergaderzaal om zich op de bepaalde wijze naar het Koninklijk Paleis terug te begeven. De Voorzitter sluit, nadat de commissie is terugge keerd, de vereenigde zitting der beide Kamers. Gedrukt bij J. ODÉ, te Schiedam.

Schiedamsche Courant | 1883 | | pagina 7