5805. z IA0 1883. Woensdag 10 October. even en Dertigst J aargang, Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlandsche Ber chten. Binnenlandsche Berichten. r rank. n ij k. (N. v. d. D.) i fcBONNKMKNTsMUjs, per kwaiuml franco per post, door hot gehaele Kijk Afzonderlijke uomineis 1.85. - 2.50. - 0.10. BtfEtEAÜ! HillKT, K, 124. Advkiitbntieprus: van i10 gewone regels met inbegrip van eeno Courantf 1.19» Iedere gewone regel meer0.10. Duibmaai. plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. DUITSCHLAND. Volgens de Post hebben alleen de gewezen «artsbisschoppen Melchers, van Keulen, cn Ledochowski, van Posen, zich ten stelligste verklaard tegen het denkbeeld om by de Prui sische Regeering aanvraag te laten doen om dispensatie ter benoeming van geestelijken. De eerstgenoemde had zich daai tegen veizet Su de conferentie der bisschoppen, laatstge noemde in de zitting van liet College van kardinalen. Volgens audeie berichten wordt Jiet aautal geestelijken, voor welke nu ge bruik zal worden gemaakt vau de wet om dispensatie te verkrijgen, op 800 geschat. In de steden van Elzas-Lotharingen zoo wordt aan de Kailn. Zeitung geschieven zullen nu spoedig oveial weer de confessio- neele scholen worden ingevoerd. Inmiddels heeft ook de Raad van ouderwijs in den Boven Elzas, naar aanleiding van een inge- komen' adres, zich verklaard voor de wédei- jnvoering van die scholen te Colmar, waarna de vooizitter het Vertrouwen te kennen gat, dut die verandering spoedig zal kunnen worden tot stand gebracht. Door den Aïïg. Yerein für Deutsche Lit- teratur zullen- eerlang ongedrukte brieven van Schiller aan beroemde tijdgenooten uitge geven worden, onder toezicht van L. Speidel en H. Wittmanu. Ematiuel Geibel, de geliefde Duitsche dich ter, is, volgens een bericht uit Lübeck, be denkelijk ziek. Hij was bezig met liet gereed maken van een volledige uitgaaf zijner wei ken; maar thans moet hij, op last van den genees heer, alle werk nalaten. Noord-Amerika en Engeland hebben, naar gemeld wordt, beiden hunne bemiddeling aangeboden om hetgesciiil tusscheu Fiankrijk en China' ten eiude te brengen. Maar de Fransciie Regeering heeft het aanbod vau dsn een zoowel als van nnder van de hand gewezen. Men verzekert dat het onderhoud tus- schen Feny en Levval niet tot een vergelijk heeft gevoerd, tengevolge vau Lewal's ziens- wgzöD omtrent de militaire hervormingen. De benoeming van Saussier wordt waarschijn lijk geacht.' De sneltrein van Parijs naar Bern is gis- ierochteud by Poutarher ontspoord. Vier reizigers zijn daarbij gekwetst geworden. Volgens olficieele berichten uit Haiphong, -van 26 September, ziju de Zwaitvlaggen be- gounen zich terug te trekken op Laokai, De Anuainietsche gevolmachtigden waren te Haiphong aangekomen, en' zullen zich naar Hanoi begeven. ENGELAND. Luidens berichten van den Kongo, te IjMadeira door een stoomschip aangebracht, hebben de Franschen Kaap El Obey bezet, aldaar factorijen gevestigd en onder de inboor lingen vlaggen rondgedeeld. De toestand heet onbeviedigend. De vreemde handelaars vreezen te zullen worden verjaagd. De Fransciie be velhebber in Gaboen volgt eene tactiek die leiden moet tot het verdiijven der Engelsche en Duitsche inwoners. De Franschen willen eene factorij vestigen te Old Calabar. Zij zijn daartoe in onderhandeling raet den koning, die hen begunstigt. - Uit PietermariUburg wordt aan Daily News gemeld, dat Joubert liet ter dood ver oordeelde Kafterhoofd Njaliai gratie heeft ge schonken. EGYI'TB. De Minister van Binneulandsche Zaken heeft per ciicula'uc de Mudirs in de provin ciën uitgeuoodigd een onderzoek in te stellen naar de ledenen van inhechtenisneming van al degenen die zich op liet oogenblik in de gevangenissen bevinden, en teveus ai diege nen, tegen wie zware beschuldigingen, welke onbewezen bleven, zijn icgebiacht, oumiddel- lijk los te laten. Nieinaud mag voortaan in hechtenis wot den genomen dan op scluiftelijk bevel, ondei teekend door de verantwoorde lijke ovHheid, OOSTEN R IJ K. Te Mei an heeft men Zaterdag deneeisten steeu gelegd voor de eerste Evaugelische kei k in Zuid-Tyiol. Een groot aantal bewo ners van den omtrek en badgasten woonden de plechtigheid by. ITALIË. Te Veu>-tië zal in November een stand beeld opgei icht worden voor den blijspeldichter Goldoui, die daar geboren werd. Veioua zal eerstdaags een standbeeld ont hullen voor zijn dichter Aleardo Aleardi. Offlclcelo Medcdeelingen. De gewone audiëntie van den Minister van Oorlog zal op Dondenlag den 11 en die van den Minister van Marine op Vrijdag den li dezer niet plaats hebben. De Minister van Financiën maakt bekend dat liet saldo van 's Rijks schatkist op 6 dezer bedioeg: bij de Nedeilandsche Bank f 1,713,997.93Vj en bij de betaalmeesters f -4,081,209.34 te samen f 5,795,267.27%. Bij Kon. besluit is Dr. P. L. Muller, hoog- leeiaar attu de lijksumversiteit te Groningen, benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aau de ryks-univer- siteit te Leiden, om onderwijs te geveu in de algemeene geschiedenis en de politische aardrijkskunde, en met toekening van eervol ontslag uit eeistgemelde betiekking. SCHIEDAM,» October 1S83. Bij het ter perse gnan van dit nummer vernemen wij, dat eenige stadgenooten in beginsel hebben besloten tot de oprichting vau eeue reederij te dezer stede, ten doel hebbende de uitoefening van de haring- visscherij. Het bericht door het N. v. d. D. mede gedeeld, dat tot weesvader en weesmoeder ir< het Weeshuis der Hervormden alhier zijn benoemd G. Wit en echtgenootthans in diezelfde betrekking in het burgerlijk Wees- on Armhuis te Zaandam, is voor 't minst voorbarig. Zijn wy wel ingelicht dan is deze betrekking nog niet vervuld. Onze stadgenoot, da heer W. C. Kim- mijser Jrz,, student in de geneeskunde aan de universiteit te Amsterdam, heeft in de afge- loopen week met goed gevolg zijn doctoraien graad verkregen. Tot rapporteurs vau Hoofdstuk IX der Staatsbegrooliug (Watei staatHandel en Nijveiheid) zijn gekozen de heeren De Vos van Steenwijk, Cremers, Van der Sleijden, Van Osenbruggen en Borret. Uit zekere bron kunneu wij melden dat de Koning en do Koningin van JBelgië de uit- noodiging hebbeu aangenomen om ons vorste lijk gezin een bezoek te brengen op het Loo. Het vorstelijk bezoek zal plaats hebbeu na 15 October. Ou/e Koning en Kouiugin zouden in April e. k. de gasten van het Belgische koningspaar te Brussel zijn, alvorens een bezoek te brengen aan liet Oostenrijksche hof. (-H4Z.) liet Dagblad meldt, dat Z. M. het Paleis te Amsterdam ter beschikking heeft gesteld vau Hunne Belgische Majesteiten voor den tijd van Hun verblijf aldaar, en dat de opper- hofinaat schalk, baron Fagel, zich naar Brussel zal begeven om de bevelen van Koning Leopold en de Koningin vau België te ontvangen omtrent Hun verblijf hier te lande. De 13e algemeene vergadering vau het Ne- dei landsche Protestantenbond zal in dit jaar worden gehouden op 29 en 30 October a. s. te Gouda en vooi namelijk gewijd zijn aan de vijfjaiuiijksche reglementsherzieniug. Den 29u zal des avonds de opeubate godsdienstoefening in de St. Janskei k geleid worden door Ds. Jo. De Vries, vau Haarlem daarby zal zich de Goudsche Zangvereeuiging doeu hopren. Den 39n is er des avonds openbaar debat, onder leiding van den heer W. De Mejjier, lid van de Tweede Kamer, eerevoorzitter Ds. Van Loeuen Martinet, van Zwolle, zal daarby spreken: sOver de loeping van het Nederl. Protestantenhond"; Ds. P. II. Hugenholtz Jr. vau Amsterdam, over de vraag»Wat staat ons, na 'tgeen in den laatsten tyd in zake den eed s voorgevallen, ais leden van het Protestantenhond te doen?" Dien avond zal Dr. S. Cramer van Enschedé verslag uitbrengen omtrent den Duitschen Protestantendag te Neustadt, en zullen de afgevaardigden uit den vreemde als sprekers optreden. Op 10 November, den 400n geboortedag van Luther wordt een feestnummer van de «Hervorming" uitgegeven, dat aan alle leden van het Prote stantenbond gratis wordt toegezonden. De luchtreiziger Lhoste is gisternamiddag ruim drie uur uit den tuiu vau het Feest gebouw te Rotterdam met succes opgestegen; als passagier ging mede de heer Jules Weyl uit Amsterdam. Met westenwind dreef de ballon in de richting van Kraiingen. Wegens den weinigen wind wierp Lhoste allen balla3t, zelfs het auker weg. De ballon daalde te 4.1Ö te Oud-Alblas neder en bekwam daarbij eenige schade. De vereeniging sJJorcas" te Delft ontving dezer dagen van Z. K. II. Alexander Prins van Oranje als prijs voor de eerstdaags ta houden verloting een etui inhoudende een zilveren vischmes en dito vork. Binnen eenige dagen zal door liet uitvoerend comité der tentoonstelling eene vorbeterda lijst vau bekroningen worden uitgegeven, De herziening is noodzakelijk door een groot aantal fouten, een gevolg van een te over haaste uitgave. Gedurende de dagen dat da Tentoonstelling nog geopend is, zal de Rijnspoorwegmaat schappij Dinsdags en Donderdags te Rotterdam, 's Hage, Leiden en Arnhem 3e klasse retour biljetten naar Amsterdam uilgeven, geldig voor heen en terug op denzelfdeu dag, tegeu één guldeu per persoon. Het groote feest, dat men zich voorgesteld had, bij gelegenheid van de sluiting der Tentoonstelling, aau de autoriteiten en verdere geuoodigden in breeden kring te geven, zal om verscheidene redenen niet dooi gaan. Om er slechts enkele van te noemenvoor eerst had men veel moeilijkheid om een lokaal te vinden, dat zich voor een-zoo luisterrijke soiiée als men op hel oog had, eigende; ook stuitte men, nu het winterseizoen was inge treden, op schier onoveikomelijke bezwaren in het engageeren der buiteulandsche artisfcen van naam, wier medewerking men verlangde, en bovendien zou, daar reeds vele der jten- tooustellmgscommissaiissen naar den vreemde ziju teuuggekeerd, de kring toch slechts zeer incompleet zijn geweest. Eeu voorstel, ia de laatste vergadei ing ge daan, om het voor het feest bestemde beding aan de slachtoffers vau de ïamp in luuië uit te keeien, werd niet aangenomen.

Schiedamsche Courant | 1883 | | pagina 1