Uitgave van groote waarde en voor den ge ringen prys van f 0.50 in den boekhandel te bekomen. De nanoen der medewerkers en medewerksters zijn, zoo wat de teekeningen als de letterkundige en muzikale bijdragen betreft, de volgende: Agatha, Rosier Faassen, 3. Linse, P. A. Schipperus, A. Muller Jr., II. Veder, Conrad Behrens, W. C. Rip, Th. H. R. "Verhey, L. Borstel, "W. De Haas Henken, Jan C. De Vos, A. J. Hoogewerff van Stolk, W. Th. Van Griethuysen, Leo P. Stracké, Cath. Beersmans, L. F. Brandts Buys, J. Hobbel, H. Hoogeweegan, Jan Striening Jz., Jean Val- jean, John Browne, Willem Van Zuylen, A. Driebeek, Marie Philbert, A. de la Rivière, Wouter Hutschenruyter W.Jz., C, W. Van der Pot, Jan Hoynck Van Papendrecht, Jan Van der Hoop Jacz., Cornelia Van Amstel, J. II. Doeleman, prof. Fr. Gernsheim, H. J. Mélis, Dr. II. J, Polak en AdolfVan Dyk. Op den staat van brieven gedurende de 4e helft der maand September door het post kantoor te Rotterdam verzonden geweest, welke door onbekendheid der geadresseerden niet bezorgd zijn kunnen worden, komen o. a. voorWeibert te Schiedamvan het hulpkantoor te Ouwerschie, G. Bruggem, *e Amsterdam. By Koniukl. besluit van 41 Oct. 1883 (Sill. 4883 no. 142) wordt de Minister van Financiën gemachtigd tot de uitgifte van zes millioen gulden in schatkistbiljetten van f4000 aangemaakt volgens de wet van 4 Apt ïl 1870 (Staatsblad no, 02). De rente wordt, zoolang daaromtrent niet anders is beschikt, bepaald op vier ten honderd id het jaar. De tusschen Nederland en Belgie op den 16 September 4883 te's Gravenhage gesloten overeenkomst, betreffende de samenwerking van de Nederlandsche Rijkspostspaarbank en da Belgische algemeens spaar- en pensioenkas, ia het belang der ingezetenen van beide landen, is opgenomen in de St.- Ot. no. 242, Door de administratie der Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij is besloten, dat de vierdaagsche retourbiljetten op de lijnen van en naar Amsterdam, voorloopig, tot 31 Oct. a. s. geldig blijven. Aan alle met een medaille bekroonde inzenders op de Amsterdamsche tentoonstel ling zal eeo bronzen exemplaar worden uit gereikt, waarschijnlijk tegen het eind dezer maand. Met goud of zilver bekroonden kunnen 'dia zich daarna in het verlangde metaal aan- 'Schaffen. De voorzijde van de medaille zal. naar het 2V. v. d. D, meldt, de buste des KoDings met het opschrift: Internationale Tentoonstelling Amsterdam 4883" dragen, 'terwijl aan de achterzijde gelegenheid is de 'gewenschte inscriptie te doen aanbrengen. Naar wij vernemen, zijn met het oog op het aanstaand bezoek van HH. MM. den Koning en de Koningin van België hier te lande o. a. de volgende beschikkingen genomen Z. M. onze Koning heeft den opper- hofmaar schalk en den op per-intendant der Koninklijke paleizen opgedragen het Kouinklijke echtpaar aan de grens van ons land te begroeten en verder naar het Loo te geleiden. Gedurende het verblijf van het Belgische Koningspaar in de hoofdstad zijn hun van wege 's Konings dienst toegevoegd tweehoi- dames, de adjudant-generaal der maune, tweede chef van het militaire huis, vice- admiraal Jhr. Van Cappelie, Zr. Ms. adjudant en eerste stalmeester majoor baron Bentmck, alsmede de hofmaarschalk graaf Van Lij ndeu. Z. M. de Koning wordt Zaterdag of Zon dag te Amsterdam verwacht tot het brengen \an een, contra-bezoek aan het Belgische Koningspaar. Hedenochtend werden de hofr ij tuigen naar Amsterdam overgebracht, die tjjdens het ver- blyf van de Koninklijke .bezoekers aldaar ter hunner beschikking zijn. Het gevolg van IIJï. MM. den Koning en de Kooingin van Belgie bij' hun bezoek aan ons hof, zal bestaan uitgravin d'Hem moui t de Gruoiie, grootmeesteres; burggravin De Namur d'Eizee, hofdame van II, M, de Koningingraaf Van der Straeten Ponthoz, opperhofmaarschalkgraaf de Lannoy, gi oot- meester van H. M. de Kpnmgin; kolonel baron Van Rode, ordonnance-officiergrw/ d'Oultremont, adjudant van het paleis; en d'Anethan graaf du Chastel, attaché militair. (N. E. Ot.) Gistermorgen te 44 uur kwamen HIL MM. de Koning en de Koningin te Utrecht aanter by woning van de onthulling van het standbeeld voor graaf Jan van Nassau. Op het perion werden HH, MM. veiwelkomd door den Commissaris des Konings, den heer 's Jacob, dea bui gemeester, den heer De Boer, en een commissie uit den gemeentemad. Iu de wachtkamer werden IIH. MM. namens het feestcomité een reusachtige kinns met het wapen van Nassau aangebodeo. Van daar begaf zich het Votstelyk echtpaar, begeleid door een eerewacht van 33 leden uit het Utrechtsch Studentenkorps, naar de woning van den Commissaris des Konings en vervol gens, voortdurend luide toegejuicht door de menigte, naar het feestteneiuahvaar een ftaaie eeiepoort was opgericht, natuurlijk buiten en behalve de versieringen die overal elders iu de stad waren aangebiacht. Nadat HH. MM. op de tribune hadden plaats genomengaf de Koniug verlof tot het openen der plechtigheid, welke aanving met het zingen van twee coupletten van het Wilhelmuslied door een kinderkoor. Daarna hield de heer Br. A. R. Ruitenschild de feestrede. De feesti edemiar spiak ongeveer het vol gende Geëerbiedigde Koning en Koningin 1 Aanzienlijke toehoorders van allerlei rang en standi Zeer waarde land- en feesigemoten Hier staan wij op denzelfden grond, waar voor di ie eeuwen het verbond werd gesloten dat ons volk vrij en gtoot ouder de volkeo van Eutopa heelt gemaakt. Hier zijn wy voor het aangezicht ouzes Konings als kmdeten van hetzelfde vaderland veieemgd, veieenigd door de leus, waarin het voorgeslucht machtig, ja onverwinlijk was. Voor God, voor Oianje en Nederlaud. Spr. schetste vervolgens Graaf Jan van Nassau als den held die niet kalme vastberadedheid in de hachelykste uren de handelingen bestuurt, de beste middelen kiest en door den tegenspoed niet wordt ontmue- digd, Ziju ijzeren wil deinsde ook niettetug voor de moeielijkheden die hem bij het wei k zijns levens de Unie in den weg kwamen. Hij sclntteide op het tooneel der wereld en was beminnelijk als echtgenoot eu vader, als mensch eenvoudig en oprecht. Geen zelfzucht die naar eer of voordeel streeft was het roersel zijner dadenalleen warme liefde voor het vaderland. Daarvoor was geen inspanning te groot en had hij zijne schatten veil. De zaak van Nederland, zoo heeft hij eenmaal zelf gezegd, is de zaak van Nassau of liever die van God. Giaaf Jan was een godsdienstig man, een Christen, Zonder onverdraagzaam te zijn handhaafde hij de rechten van den godsdienst. Het is dan ook geen mensclienveigoding die dit beeld deed vei lijzen, als een teeken dat in de kinderen nog niet is gestorven de geest der vadeien. Aan dit gedeelte zijner rede gekomen, werd op een wenk van Z. M. het standbeeld door Dr. Schubart onthuld terw'yl het kinderkoor de cantate van den heer Ruygrok op de woor den van Dr. A. W. Bronsveld aanhief. De feestredenaar ging hierop als volgt voort: Het is geschied Koning en volk hebben j. f i 1 t gezamenlyk nulde gebracht aan dien edelen uit het voorgeslacht, aau wien, met vyn v.or- stelijken Broeder vereenigd, Nederland naast God zyn volksbestaan te danken heeft. Spieker dankte den Koning voor zijne tegenwoordigheid aan den voet vau het stand beeld van Z. M. grooten voorzaat. Die tegen woordigheid is een daad, en die daad verheft den dag van heden tot den dag der vernieu wing vau het verbond tusschen Oranje cu Nedeiland, dat eens is ingewyd door de zware offers en de edele toewijding van Graaf Jan en roet Vader Willem's bloed bezegeld, dat verbond met hetwelk het Vaderland staat of valt. De Nedeilanden zyn nog innig verknocht aau den Koning, vvieu het bloed der Nassaus door de adeieu vloeit Zjj vergeten met hoe ook de Regeeriug van Uwe Majesteit den keteu veiiengd heeft, welks eerste schakels in de tijden der Unie gelegd werden. Zy vergeten niet hoe de Kouinklijke gedachte aOtanje kan nooit genoeg doen vooi Neder laud", eens zoo schoon in woorden uitgediuUt, zich nog schooner iieeit uitgesproken in daden. De ougelukkigeu bij den vvatf.-e mod, door Willem den Derde geholpen, _<le krijgers door hem verpleegd, slaven door hein bevrijd, zullen in de geschiedenis van Uvvei Majes- teits Regeeriug geboekstaafd woiden. God geve Uwe Majesteit een vooi spoedige eu lang durige Regeei mg I Daarna lichtte spreker zich tot H. M. de Koningin, en herinnerde, hoe Prinsen van "Waldeck m onze legeis hadden gestieden, een hunner zelfs aan de zyde van Puns Willem III met eere gevallen. Aau een Koningin uit zulk een huis schonk het Nedeilandsche volk gaarne zijn hart. Spreker smeekte God's zegen ovei 11. M. en de Koninklijke dochter af. Laudgeuooten I zoo vervolgdesprekei, daar staat het beeld als de zwijgende getuige van een glansryk velleden. Zoo dikwijls wy het aanstaien zal liet zyn of er eene bladzijde van onze geschiedenis openvalt, die ons hart met edele fierheid vei vult eu ons pnkkelt om zulk een ouwnkbaur geduld, zulk eeu belanglooze vaderlandsliefde na te stieven. Met gebed eindigde spieker zyue in stille aandacht gevolgde schoone ledevoeimg. Nadat de leestiedenaar geeindign had, trad de Koning buiten de tnbune, betuigde zyn hooge teviedeulieid over de wijze, waarop de commissie zich van haie taan gekweten had eu hechtte eeu kians aau liet hek, un de laurierbladen hei haalde malen gekust te hebben. Het kinderkoor zong nu nog het eerste couplet van het Volkslied en daarna droeg de heer Schubart het standbeeld over aan het gemeentebestuur. liet beeld in riddercostuum der iGeeeuw is fraai uitgevoerd. Het staat m peinzeude houding eu de geestige trekken zijn goed weergegeven. Het draagt de koite broek, het fraai geborduuide buis, den korten Spaao- schen mantel eu lage schoenenbenevens den degenwaarmede aanzienlijken m de 4Ge eeuw zich steeds op straat vertoonden. Er vvaien honderden vieemdelmgen naar Utrecht o vei gekomen om de plechtigheid bij te wonen. 1111. MM. begaven zich na het eindigen der plechtigheid naar het auditoriumwaar door HH. MM. de ooi koude van de oplichting van het standbeeld geteekend weidwelk stuk iu het archief der stad Utrecht bewaard zal woid>-u. Daarna begaf het hooge gezel schap '/icn weder naar de wouing van Z.Exc. den Commissaris des Konings, waar HH. MM. een collation weid aangeboden, waai na de commissie uil de burgeiij werd toegelaten tot aanbieding vau het album met stadsge zichten. Ten 3 23 veitiokken H1I, MM. weder per Rijnspoor. Het titelblad van het album sHolland- Kmkatau", geteekend door den heer Ro_ chusseo, stelt voor het tooneel -van', de ramp, en is verdeeld in vier artistiek' uitgevoerde?, houtgravurenlo. Woningen van het personeel te Merak. 2o. Eiland Krakatau. 3o. AteliersJ te Merak. 4o. Mijn-ingang te Meiak. In het studentenweekblad Minerva wordt een lans gebroken voor de benoeming van Busken Huet tot hoogleeraar der Ned. letter kunde aan de Universiteit te Leiden. Aan het etablissement »Feyenoord" ziju, •wegens slapte m de werkzaamheden, weder eeu 40-tal werklieden ontslagen. In de vorige week kwamen te Oud-Beier land 23 gevallen van pokken voor. liet aantal aangetasten was in hel geheel 306, teiwyl er 78 peisonen aan de ziekte overleden. Een treurig licht over de vascine-kwestie te Oud-Beierlaod werpt het Weekblad of Briehche courant voor VoorneBuiten en Overjlakkee en Goedoreede. Volgens een bericht iu dat blad wei kte de heer Van Goor, predikant aldaar, de vaccinatie sterk tegen en daarmee de lamp in de liaud. Nu het gevaar op het hevigst is, gaat die heer de veipeste gemeente verlaten, maar het ergst is nu dat hy zeiven zich te Rotterdam liet vaccineeren. Ais eeue curiositeit deelt men aan de N. Bi Ct. het volgende mede: Eene vrouw te Oud-Beierland begaf zich naar een geneeskundige, om zich te laten iueuten, ondei vooi waarde echter dat de dokter het volstt ekt niet aau haren man mocht zeg- geu. Den volgeuden avond tiet zicii de man door denzelfdeu dokter en onder denzelfde voorwaaideu inenten. Eeu vergaderiug van den Boud tegen Vac* cinedwang zal gehouden worden Viijdag '23 November a, s. te Rotterdam. Dien avoed hoopt de heer Keuchemus in een openbare samenkomst aldaar op te tieden, waarbij getegeuheid tot debat zal zijn. Door den gewezen staatsprocureur der Trausvaalsche republiek, Dr. Jotissen, is tegen »Die Afnkannse Patriot" bij de-echt* bauk in Kaapstad een aanklacht wegens laster ingediend, gegioud op üe beschuldiging, als zou de heer Jorissen 600 pond sun ling uit "s lands kas hebben veiduisterd. Naar de heer Jorissen verzekeit, was hem zelfs het bestaan van zoodanig tekort onbekeud, zoodat hij moeilijk deswege eenige vei klaring kan hebben afgelegd. (AT. v. d. B.) Onder al het droevig lijden, dat de geredden uit Aujer geleden hebben, is het akeligst dat van de gehuwde dochter vau Mevr. Schuit, wier broertje en zusje alleen nog in leven zijn. Het huis van Mevr. S. lag hooghet vvaS bij een eersten vloed gespaard, doch bij een tweeden onderwoeld en iugestoit. Mevr. S., die binnenshuis was, werd bedolven onder de bouwvallen. Haar zoontje en ongehuwde dochter, die in de achtergalerij waren, konden nog juist in tijds buiten komen. Het gelukte hun uit het bijgebouw, waar u."u oudere zuster woonde, die haar bevalling wachtte, eu iu het binnengedrongen water hare twee kleine kinderen reeds had zien verdrinken, hun zuster te redden. Zij wisten een kar te krijgen, waarmede zij in de duisternis en den aschregen vluchtten, in doodsangst om telkens weder door de zee ovei vallen te worden. Gedurende dien tocht bevie'l de arme moeder van eon dood kind, en bewusteloos kwam zij te Serang aan, waar zij eenige dagen later het met zooveel moeiia behouden leven liet. Amsterdam. HH. MM. de Koningen de Koningin van Belgie zullen 17 October a. s, des avonds van het Loo alhier aankomen en aan het station der Nederlandsche Rijnspoor' wegmaatsehappy worden opgewacht door den

Schiedamsche Courant | 1883 | | pagina 2