Per Telegraaf. jBiinjienlandsche Berichten. Gemengde Berichten. O/Ücieele Mededeellngen. Den Kroonprins van Portugal is door Z. M. den Koning het grootkruis der Orde van den Nederiandschen Leeuw vereerd. SCHIEDAM, SO October 1888. De Koning en de Koningin van Belgie met gevolg, passeerden met den koninklijken trein, dia-, feestelijk met vlaggen, groen en bloemen getooid was het station alhier, waarvan even als van het wachthuisje de Hollandsche en Belgische vlaggen wapperden. Vele belang stellenden bevonden zich aan het station. Bij de plaatselyke commissie alhier, voor de inzameling van giften voor de ramp in Nederlandsch India, is nog ingekomea: van de Zondagschool der Evangelisch Hervormde Vèreeniging f7.75; van de dames J.J. Smith en J. M. E. Brunei de Rochebrune, opbrengst eener verloting f56.25. Door den keurmeester yam het vleesch alhier is, als ongeschikt voor de consumtie, afgekeurd het vleesch van een rund, behoo- rende aan den veehouder v. d. M. Het vleesch is onder politietoezicht begiaven. fn de onlangs gehouden jaarvergadering tan Schiedams Mannenkoor sOr'pheus" bleek, naar wij vernemen, uit de rekening en ver antwoording door den penningmeester gedaan, dat, ofschoon de vereeniging door het geven van kostbare conceitéu zich zeer groote uit gaven had moeten getroosten toch de lasten met een kléin bedrag konden verminderd worden; dat het aantal buitengewone leden dóór sterfgeval met enkele was verminderd en het getal werkende leden met één ver meerderd. In dezelfde vergadering werd het Bestuur herkozen en aan de léden meegedeeld, dat voor het eerstvolgende winterconcert: o. a. op het programma gezet zyn: >Die Macht des Gesanges", koor met bariton-solo, van Brambach, ïEen stem aan 't strand", koor met sopraan- en bariton-solo van H. F. R. Brandts Buys en de ïFrithjofsage", koor met sopraan- en bariton-solo, van Max Bruch. Jl. Maandag isuit de Srbie te Rotterdam opgehaald bet lij k van een manspersoon, hetwelk by nader onderzoek bleek te zyn dat van H. Rademakers, oud 40 jareo, die, na in Sep tember 1881 eervol uit 's Rijks dienst by de marine ontslagen en gepensioneerd te zyn, bg zyn broeder alhier inwoonde. In het begin dezer maand zich naar Rotterdam begeven hebbende tot het ontvangen van zgn drie- maandelijksch pensioen is hij van daar niet teruggekeerd en vernamen zyn betrekkingen sedert dien tijd niets meet van hem. 1 Toen gistermiddag de stoomboot Oude Maat 111 te Pernjs aarjkwaot) en op een- touw tegen het hoofd stoomde, kwam de stoomboot Vlaardingen en wilde van die gelegenheid gebruik maken om eerst aan te leggen, en stoomde zoodanig tusschen de Oude Maat en het hoofd in, dat de OudeMaas een gat in de verschansing kreeg. Koning Leopold U heeft,den burgemeester van Amsterdam, den heer G.rVan Tienhoven, benoemd tot commandeur der Leopoldsorde. Op den staat van brieven gedurende do le helft der maand September door het post kantoor te Arnhem verzonden geweest welke door onbekendheid der geadresseerden niet bezorgd zijn kunnen worden komt o. a, voor: Van Duik te Vlaai dingen. Men deelt ons uit Wiesbaden mede dat de toestand van den Minister van Staat Mr. Modderman minder gunstig is. Na reeds een paar maal per rytuig te zyn uitgegaan, is hy wederom ingestort. De oude kwaal heelt zich hérhaatd; het drageu der wonden en de koorts, werkt, vooial de laatste, zeer nadeelig op zyn gestel. (AT. R. Ct.) Xry Naar het 'Oir. Dagbl.meldt, sehynt by de Regeering het plan te bestaan om aan de Universiteit te Leiden, een tweeden leer stoel in de algetn. geschiedenis, en wel speciaal voor de oude geschiedenis, op te richtenevenals dit thaus reeds aan de Giomngsche Universiteit het geval is. Zooals men weet, bestaat aan, de .Amster- damsche Universiteit msgelykseen aizonderiyk professoraat voor Oude Geschiedenis. Tot algemeen Voorzitter van het hoofd bestuur der »Maalschappy tot Nut van 't Al gemeen," is voor dit jaar benoemd de heer J. A. Bohriuger. s Door den Gemeenteraad van Delft is be noemd tot leeraar. m het handteekeueu aan de burgei avondschool aldaar de neer J. Dee, leeraar in hetzeitde vak aan de buiger- avondschool in deze gemeente. De Maatschappij tot opvoeding van weezen in 't huisgezin zal hare 9e jaarvergadei ing houden op Donderdag 25 October a. s., des middags een uur, in hetdepaitementsgebouw der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, te Amsietdam. üisteiavond is omstreeks halfell biand uit- gebioken in de wagenfabriek in het Zwaans hals, gemeente Hillegersbeig. Üe fabriek is tot den grond afgeoraod. Een der uit Rot terdam aaugerukte brandspuiten heelt mede watei gegeven. By den aanvang van de werken voor de nieuwe spooriyn Zaandam—Hoorn werd be- aanzien als zij tegen hem sprak, moest zij bij zich zelve bekonnen, dat bruino oogen toch meer uitdrukking hebben, dan blauwe. Zij merkte ook op, dat Daniel zeer in zijn voordeel verschilde van de gewone bezoekers, dat hy een aangename stem had, vloeiend en met nadruk sprak, en dat Zijn goede luim onuitputtelijk was. Maar zij vond we! dat hij op haie tegenwoordigheid niet ge noeg acht sloeg. Dat kwetste haar eenigszins, en zij dacht dat de Daniël harer droomen zich zeker moer met baar zou hebben bezig gehou den, en minder met hazen en patrijzen. Toch ging de middag alleraangenaamst voor- het viertal om, en de volgende weken verliepen nog beter. Ieder dog werd er gelukkig gejaagd of een nieuwe groote wandeling gedaan. De herfst was prachtig In den laten middag thuisgekomen, weiden de groote feiten van den dag in allo geuren en kleuren aan den aht en Denisei ver teld, en plannen voor don volgenden gemaakt. Vioeg Denise om een haas, dan wilde Daniel uok met thuis komen vooidat hij er een in zijn weitasch had. Eens was 't reeds volmaakt don ker toen hij terugkeerdehij had den gelieelen dag gejaagd en zelfs het eten qr aan opgeofferd, maai' hij bracht dan nu ook een goudfaisant! mee, epn wild dat Dcmse den vorigen avond ,onder het fabelachtige gerangschikt had. En Denise, die nu van lieverlede haar vroeger ideaal vergat, kon zich thans niet meer begrijpen hoe zij toch zulk pen slechten smaak had kunnen hebben om zwart, glanzig haar en donker bruine oogen niet mopi te vin den, en lachte van zelve over hare vroegere romaneske droomerijen. Reeds in den vroegen morgen ontvyaakto zij, om heimelijk de jagers te zien vertrekken, en 's avonds gissende langs welken weg zij naar de Tcmp\\ers terug zouden keeren, wandelde zij f hen metalen abt te gemoet. Zoodra Daniël haar in 't oog kreeg, miste "t niet of hy haalde een of ander prachtexemplaar dat do jacht hem had opgeleverd te voorschijn, en toonde 't haar reeds van vei re. Weldra ontstond er als van zelve tusschen de beide jonge lieden eene alleraangenaamste vriend schapsbetrekking. Denise had maar een woord paald, dat in October 1883 de baan en de stations-terreinen zotjden worden opgeleverd. Na veel tegenspoed-en'groote verzakkingen, is men thans slechts door Avenhorn gekomen, zoodat nog eenige duizend meters zand moeten worden "aangevoerd om én het over blijvende baanvak, èn het Hoornsche stations terrein tot een geheel te maken. Te Muiderberg is het badhuis door den storm geheel weggeslagen. Den Haag. H. M. de Koningin vertrekt Maandag a. s. naar Arolsen om eenige dagen by IIDs. familie aldaar te gaan door- brengen. Amsterdam, De Stadsschouwburg heeft op den Pai kschouwburg revanche genomon. De Ainstei damsche groote wereld, die tyd verlangt om aan iets nieuws te^eweuoen, had gister avond de gelegenheid met verzuimd om de eerste rangen van den schouwbuig te bezetten, waarvan ook de andere rijen door een talryk publiek gevuld waren. Zóó bereidde de hoofd stad haren Koninklyke gasten eeue ontvangst, ditmaal harer waardig. Toen Koning Leopold en zijne gemalin met hun schitterend gezel schap in de fi ontloge verschenen, de Bralan- fonne weerklonk en het publiek van zyne zetels opgerezen, in warme en langdurige toejuichingen losbarstte, mocht van geestdrift getuigd worden. Het spelen van het Neder- landsche volkslied maakte daatna een uitmuntenden indiuk. B\j zyne komst was de Koning in den met groen en vlaggen versierden gang ontvangen, behalve door de commissarissen van den Schouwburg, door de, leerlingen der Kweek school voor de Zeevaart, die, hiertoe uitgenoodigd, eene eerewacht voimden, welke niet naliet 's vorsten opmerkzaamheid te trekken. De aanbieding van een bloemruiker aau de Koningin, het miuzaam onderhoud gedu rende de pauseermg en de toejuichingen by het vertrek der vorstelijke personen bleven ook ditmaal met achterwege. Voor deze voorstelling was het drama De Fourchambaults gekozen, welke weinig natio nale keuze dit voordeel opleveide, dat de toeschouweis, die onze taal niet vei stonden, gemakkelijker -gelegenheid hadden het stuk te volgen. Met zyue gewone minzaamheid gaf dan ook de Koning, die bij het begin van liet tweede bediyf verscheen, telkens het gewenschte leekeu tot toejuichingen. De September-ontvangsteD der Gothard- bahn bedroegen fr. 1,040,000; de uitgaven fr. 428,000, het overschot fr. 612,000. Half November zal in Venetië.onthuldt worden een standbeeld van. Carlo Goldonfyf die nag altyd de beste Italiaaèsche blijijj j? dichter is, hoewel hy reeds in 1793 stierf. OE» HAAG, 20 October. HH, MM, de Koning, en de Koningin van België zyn hedeu voormiddag te 9.15 inet den Konink lijken trein aan het Rynspoorstatiol: alhier aangekomen. De dochter van den burge- meester der tesidentie bood H. M. de Konin gin een bouquet aan. De Minister van Buiten- landsche Zaken, de Belgische, Oostenryksche en Zweedsche Ministeis, de Geneiaals Ver- spyck, Queysen, en de Kapitein Beyerman, namens Z. K. H. den Kroonprins, wachtten de komst van den Vorst en de Vorstin af. Koning Leopold onderhield zich schier met alles eenige oogenblikkeu en informeerde naar den gezondheidstoestand van Z. K. H. den Kroon-, prins. Onder.de levendige toejuichingen van het publiek en na de eerewacht der schutterij geïnspecteerd te hebbenondernamen het Komnklyk paar met H. D. hofstoet een tocht I van 2i/2 uur in een open njtuig. Eerst werd het Mauritshuis, de Trèveszaal en de ge bouwen van de beide kamers der Staten- Generaal bezichtigd. De Koomg deed dit laatste alleen en te voet. Tuen het Huis ten Bosch en Scheveumgen met doorkruising van de Schevemngsche boschjes. De Koningen de Koningin zaten iqet de adju danten Fagel en Cappellen in een rytuig. Circa 12 uui keerde het koningspaar terug naar het gezantschapshotel waar een ontzag gelijke menigte hen juichend begroette ends Biabaufonne door de Koninklyke militaire kapel werd aangeheven. Alvorens daar te lunchen ging Koning Leopold alleen met den adjudant Cappellen per rijtuig naai het palejs van den Kioonprins, die dooi ongesteldheid verhindeid was Z. M. den Koning te out- vangen. Deze gaf aan den adjudant Beyerman de beste wenscheu voor het herstel van dea Pnns vau Oianje. Na de lunch werdenojnzej^j Ministers en andere autoriteiten ontvangen; De Belgische Koning en Koningin ver- tiokken te 4 uui pei Hollandschen spoor fqn namen hartelijk afscheid van de autoriteiten; Het korps officieren vau het Regiment Gie- nadiers en Jagers was byeeu. De Koning dankte den kommandant hartelijk. De dochter van den Commissaris des Koumgs, den heer Mr. C. Fock, bood H. M. de IConiugin een bouquet aan. Een leve de Koning in de Hoitandsche taai was de laatste afscheid* - groet aan het koninklijk echtpaar. De Minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. Mi. P. J. A. M. Vau dei Does de Willebois, is benoemd tot grootkruis der Leopoldsorde; te spreken of Daniel ried hare bedoelingen en voldeed haro vvenschen. Zij kende al zijn lieve- lmgs-antjes uit het hoofd, en zong ze's avonds in den boomgaard, alsof zij er niet aan dacht dat men haar hoorde, en als zong zij alleen tot eigen vermaak. Werd haar 't minste teckenvan goedkeuring gegeven, dan zyveeg zij terstond, ais een naphtegaal die verschrikt wordt, en da delijk in het dichtste van 'tloover wegvlucht. Op zekeren avond was Daniel met neef alleen, en vroeg hem zonder eenige inleiding, zoo maar op den man af- Is mijnheer Beauvais rijk? Ja, antwoordde de abt verrast, maar waarom viaagt gij dat? Hij is rijk! Des te erger, zei Daniël, en liet er op volgenAls juffer Denise even arm was als ik, dan zou ik mijn best gedaan hebben om haar hart te win nen, en als zij mij lief had, zou ik haar vader hare hand genangd hebben. "Wy zouden ons op uwe Urasseues als pachtors gevestigd hebben, en wat zou dat een heerlijk, gelukkig leven met ons drieën geweest zijn, gij, met ons beideMaar zij is rijk en dus moet ik mij haasten het kaar tenhuis dat ik gebouwd heb maar spoedig ons ver te werpen,1 en aan iets anders denken» En'waaifaandan? vroeg dc'abt, reeds bovreesd dat Daniël een overijlden en verkeerden stap zoü doen. i Wel, was 'xantwooid, om dan nu maar de Temphers te verlaten, en wel hoe eer liw beter! Dan zal ik maar voor hem naareem andere dienen om te "zien! zuchtte de arme abl nu hij ten'tweeden male zag dat zyne Uefsti vvenschen, zijne schoonste dioomen in rook ver vlogen. Zijn geweten verbood hem Daniël®1 het voornemen om te vertrekken terug ,f' brengenzijn hart bloeddeterwijl hij aan nieuwe hinderpaal op zijn' levensweg, en hij had moeten voorzien, dacht. Hy bracht jeü slechten, slapeloozen nacht door. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1883 | | pagina 2