ens dag 24 October. i* 5815. 1883. ven en Dertigste Jaargang1. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlandsche Berichten. Binnenlandsche Berichten. Ze J /tUONNEMKNTSl'RIJS, |>cr kwartaal franco per post, <loor het goheele Hijk A/zoiiderlijke nommers 1.85. - 2.50. - 0.10. BIIKËAUi 91 A K KT, £,124. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eens Courantf 1.10» Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. PK A »V K U 1.1 K. De uiterste linkerzijde heeft besloten inlich tingen te vragen omtrent de algeineene po litiek van het Gouvernement. Aanstaanden Donderdag zal zij bijeenkomea om te be slissen in welken vorm dit zal geschieden. Volgens de te Hongkong verschonende dagbladen heeft de Fransche expeditie tegea Saeninh de forten met Krupp-kanonnen ge wapend gevonden en was het te moeilijk, ze Stormenderhand te veroveren. Een Parijsch blad noemt het Kabinet-Ferry het Kabinet der oude vrijers-Campenou, Wal- deck-Rousseau, Challemel-Lacour en Raynal zijn ongehuwd. Cochery is weduwnaar. Zorilla schrijft, dat ky uiet van plan is naar Spanje terug te keeren en dat hij den Strijd eerst zal opgeven, wanneer het hem .bewezen wordt, dat Spanje een monarchie verlangt en niet een republikeinsch stelsel. E N I) Et 1 N li. Eene afzonderlijke uitgave vau Daily News bevat een telegram uit Hongkong van gisteren, volgens welke de bevolking van Haiphong zeer ongerust is. Men vreest een aanval door jeene bende van 1200 zeeroovers, die op een afstand vnn 12 mijlen gekampeerd zijn. Men hoopt, dat het Fransche garnizoen, schoon zeer verminderd, voldoende zal zyn" om den aanval al te slaan, niettemin wordt angstig naar versterking uitgezien. Ook wordt binnen kort eene aanvallende beweging der Zwart vlaggen verwacht. In het Chineesche kamp ten Noorden van Hanoi heerscht groote levendigheid. D U I T S C H I. A N 1). De Reichsameiger behelst nadere verbods bepalingen op den invoer van rundvee en kalveren uit. Nederland, Belgie en Luxem burg, uitgevaardigd door de regeerings-presi- denten te Munster en Trier. De Lutherdag, 10 November, zal in Duitsch- land nis een school feestdag gevierd wordeo. Alle Evangelische scholen moeten deelnemen; de neutrale eveneens; de gereformeerde scholen hebben vrije keuze en de Katholieke scholen komen ualuurlijh voor deze gelegen heid niet in aanmerking. V TURKIJE. De Gouverneur van Smyrna seint, dat het aantal slachtoffers der jongste aardbeving zeer overdreven is. Hij bezocht de dorpen nabij Smyrna, waar 200 kleine huizen ver nield zijn. Andere gehuchten nabij Tschesme hebben geleden. In het geheel zyn'57 per sonen gedood, 150 gewond en 15,000 zou dar huisdak. AMERIKA. De heereu Bennett eu Mackay, de eerste directeur van de Neio-Torh Herald de laatste de zilverkoning, zullen gezamenlijk eene telegraafkabel van Amerika naar Brest laten leggen. De kosten van dat werk worden op 35,000,000 francs geraamd, de firma Siemens te Berlijn zal het uitvoeren en men hoopt met Juli 1884 gereed te zijn. Tot dusverre zyn er 5 kabels naar Amerika, die echter allen gemeene 2aak maken. Men verwacht van dezen nieuwen kabel een aanzienlijke prijsvermindering der telegrammen. Uit Valparaiso wordt van 20 dezer, gemeld Het vredesverdrag tussclien Chili'en Peru is geteekend. De openbare gebouwen te Lima èn Callao"die op liet oogënblik door de Chilenen bezet zijo, zullen achtereenvolgens aan de Peruaansche autoriteiten worden terug gegeven. De President van Peru, generaal Iglesias, wordt morgen te Lima verwacht. Offlcieelo Mededeel Inge n. •Z. M. de Koning heeft benoemd tot ridder der 3de klasse in de orde van den Gouden Leeuw van Nassau, den heer J. W. Schubart,' president van het comité van uitvoering voor de oprichting van 'het standbeeld van Jan van Nassau tot ridder der 4de klasse, Mr. C. R. Markus, vice-president van dat comité, der 5de klasse, Dr. G. A. Hulsobos, eerste secretaris eu Dr. A. R. Ruitenschild, feest redenaar. zal met een vyftig- a zestigtal gravures ver sierd worden. Nog vóór het einde van dit jaar zal de eerste aflevering verschijnen. De gewone audiëntie vau den Minister van Oorlog zal op Donderdag den 25 dezer niet plaats hebben. De Minister van Financiën maakt bekend dat het saldo vau 's Rijks schatkist op 20 dezer bedroeg: by de Nederlandsche Bank f 3,793,946.07 eu bij de betaalmeesters f 4,199,664.50 te zamen f 7,993,610.57. BES 1IAAG, 23 October 1888. Gedurende het verblijf van Z. K. FI. den Kroonprins van Portugal iu de residentie, is hein namens Z. M. den Koning toegevoegd dé baron Taets van Amerongen van Wou denberg, Hd. adjudant. SCHIEDAM, 23 October 1888. Van 16 tut en met 21 dezer zijn alhier slechts 3'nieuwe gevallen vau mazelen aan gegeven. Het postkantoor alhier zal voortaan geopend ziju van des morgens 6y„ tot 8 uur, van des voormiddags 9. tut des namiddags 4 uur en van des namiddags 5 tot de» avonds 8y„ uur. Het s Leven van Prins Frederikder Neder landen", waarvoor de heer F. De Bas, kapt. bij den geueralen staf, belangrijke bouwstoffen verzamelde, zal in 4 deeleh het licht zieu by den heer H, A. M. Roelants alhier. Het werk Voor de Evangelisch Hervormde Vereeni- gïng trad gisteravond als spreker op de heer H, J. G. Greebe, van Grouw, die zijn belangstellende hoorders bepaalde by het materialisme onzer dagen, Eene der oor zaken van dit treurige versch'y'nsel vond de spreker in de opvoeding, en tot staving daarvan gaf hjj eene schets aan het werkelijke leven ontleend. Met een jongeling uit de groote wereld voor de ure zijner belijdenis werden nu de hoorders bekend gemaakt;zij leefden als met hem mede, deelden zijn gevoe lens, begrepen de moeilijkheden die hjj te door worstelen had, om later na de plechtige ure zijns levens met medelijden op hem uedertezie», als op iemand bjj wie het materialisme zijner, ouders de treurigste gevolgen na zich sleepte. Dat zulke tafereelen het meest geschikt zyn om de aandacht der hoorders te wekken, bleek ook nu weder. De eerstvolgende lezing zal gehouden wor den door den heer M. A. Gooszen, hoog leeraar te Leiden. Ue werktuigen welke moeten gebezigd worden voor het leggen der boeien iu de rivier de Maas voor deze stad zyn alhier ge arriveerd. Indien het weder daartoe gunstig is zal dus met het leggen dezer boeien een aanvang gemaakt kunnen worden. Hedeunamiddag is Zr. Ms. rainmonilor Pantor alhier in d» haven gekomen ten einde, de miliciens van dien bodem en die van de monitor Maai, welke mede daar aan boord zijn hier aan te brengen om die naar Nieu wediep te doen vertrekken, waarna de Panier deze haven zal verlaten met bestemming naar Hellevoetsluis orr. aldaar opgelegen te worden. Een vechtpartij in de Zijlstraat alhier, in den gepasseerden Zondag-namiddag, tusschen een beschonken echtpaar, eindigde daarmede dat de vrouw haar man tot verhooging der Zondagsvreugde uit het raam der zolderver dieping wierp op de plaats achter de woning, waardoor by thans gekneusd te bed ligt en onder geneeskundige behandeling is. Krachtens koninklijk besluit worden de oude koperen centen met ultimo December buiten omloop gesteld. In de maanden Novem ber, December en Januari kunnen zij inge wisseld worden aan de kantoren der betaal meesters. Volgens de Meuse is het thans officieel vastgesteld, dat Z. M, onze Koning in April een bezoek zal brengen aan Brussel. heeft de Commissarissen des Konings by telegram uitgenoodigd, geen vergunningen meer te verleenen tot invoer van slachtvet' uit Duitschland, en de bestaande vergunningen in te trekken! Da Minister van Binnenlandsche Zaken De Minister van Financiën heeft vastgesteld de 314de Staatsloterij en bepaald dat dezo zal bestaan uit 21,000 .loten, 10,500 prijzen en 2 premiën, De collecte wordt geopend op Woensdag den 16 November 1883 en gesloten op Zaterdag den 24 November daar aanvolgende. De trekking van de onder scheidene klassen geschiedt veertien dagen de eene na de andere. Die van de éérste klasse vangt aan den 10 December 4883» terwijl in de vyfde klasse de laatste 400 nummers getrokken worden op Zaterdag 4 Maart 1884. Naar wij vernemen, is de Minister van Koloniën door. denKeizer van Brazilië bé- noemd tot Grootkruis, der Orde van de Boos. Aan het einde van het dejeuner, Zaterdag bij den Belgischen gezant, stond de heer Van der Does de Willebois op en bracht in welge kozen woorden, een toost uit op de gezond heid van den Koning en Koningin, danrbjj wijzende op het gewichtige feit van het be zoek door HH. MM. aan Nederland gebracht. De Koning van België stond hierna on middellijk op, om den heer Van der Doe# te bedanken voor zyn woorden,'en betuigde Zijnerzijds de erkentelijkheid van Hem en van H. M, de Koningin jegens Z. M, den Koning eu het Nederlandsche volk, voor het uitstekenfi onthaal, dat hun hier was ten deel gevallen.' De koninklijke woorden maakten eeu diepe* indruk, vooral op het oogënblik toen Z. M. de hand reikende aan den heer Van der Does, zeide, dat het zyn wensch reeds Bedert lang was de innige vriendschap te bezegelen tusschen de beide landen, zoo byzonder ge schikt om elkaar te begrypen en te eeress» Dagblad By het afscheid nemen van Koning Leopold heeft onze Koning bepaald toegezegd, in Apr*l a, s. een tegenbezoek te zullen brengen-tö Brussel. Uit eeu bericht in het Journal de Sruaelles blijkt, dat de Koningin van Belgie al de bloem ruikers, haar gedurende haar verbly fin Neder land "aangeboden, naar Laeken heeft mede gebracht Naar w'u vernemen, heeft Z. M. de Koning van België verleend de ster met brillonten van hut grootkruis der Leopoldsorde aan de ridders grootkruis in die orde de heeren graaf R. J. Schimmelpennioek van Nyeuhuis, groot» meester van het Huis van onzen Koning en Koningin en opper kamerheer, en baron

Schiedamsche Courant | 1883 | | pagina 1