Gemengde Berichten. doctoren zya geen zeldzaamheden meer, even min als 'weldra vr'ouwèijjk'e advocaten hét zullen zijn. Te Turin Werd nog 'onlaugséene ,jon|êjuffr'ouW iu ;de orde' der advocitea ópge- aoraénr ëii të Madraé is"' dez'e'r dagen eeir inlandsche dame toegelaten nis advocaat. Maar over de wijze waarop zij zich van hare taak kwyten, zyn de meeningen verdeeld. Een der Amerikaansche Ministers o. a. klaagt zeer over vrouwelijke beambten, die aanhou dend onderling krakeelen over allerlei klei nigheden en telkens met hare nietige grieven het hoofd van het departement lastig vallen, niet alleen in zyn bureau, maar zelfs tot in zijne woning toe, vMet enkele uitzonderingen", zoo verklaart hjj, sviod ik de vrouwelyke beambten onverdragelyk". In geheel anderen geest spreekt een Ame- rikaansch blad, uit Wyoming, over de vrou welijke beambten en kiezers aldaar. »De vrouwen vervullen hare ambtsplichten veel ijveriger en nauwgezetter dan de mannen. Zy komen trouw bij de stembus op, en de gehd'wdeo zelfs weten veelal1 by het stemmen bare' onafhankelijkheid te bewaren. Sedert het stemrecht voor vrouwen is ingevoerd, gaat het by de verkiezingen veel ordelijker én fatsoenlijker toe dan vioeger. De vrouwen' hebben het betere element onder de kiezers versterkt." Het onderwijs blijft altijd het uitverkoren vak voor de vrouw. Er zijn, volgens de Tribune, te New-York 200 onderwijzers en 2800 onderwijzeressen, dat is op ieder onder wijzer 14 onderwijzeressen. Men geeft, zegt het blad, voor het onderwijs aan de vrouwen de voorkeur boven de mannen. Ten eerste, omdat de vrouwen haar beroep er van maken e& zich geheel er aan wijden, terwijl de mannen ondertusschen rechten, geneeskunde, godgeleerdheid of iets anders studeeren, en zoodra de gelegenheid zich voordoet tot een ander vak overgaan. Van de 2800 onderwijzeressen zyn 280 reeds 25 jaren of langer werkzaam, terwijl de onderwyzers iu den regel niet verwachten, hunne betrekking op den duur te bijjven éérvullèn. En ten tweede is de vrouw beter dan de man" geschikt om onderwijs te geven, door hare grootere innemendheid, haar warmer deelneming en meerdere zelfverloochening. Men leest in Be Amsterdammer Be tien Geboden van de dagbladpers. Een Amenkaansch dagblad gaf onlangs onder dezen titel een serie van raadgevingen' aan zjjne correspondenten, die aanbevolen kunnen worden aan ieder die zijn proza aan eeu dagblad zendt. I. Als gij iets aan een dagblad wilt zenden, doe het dan spoedig en bezorg het zelf. Wat nieuw is wanneer g'y het verneemt of als gij het denkt, is dat niet meer wanneer g\j een uur verliest. II. Wees kort: gy bespaart er uw lezers en u zelf t'yd door. Heb voor devies: zaken, maar geen woorden; feiten meer dan opmerkingen. III. Wees duidelijk; schrijf leesbaar, zorg- bovenal voor de eigennamen en de cijfers, spreek niet van gisteren of heden, maar noem den dag, of nog beter den datum. IV. Maak veel nieuwe regels en gij zult den zetter gelukkig maken. Maak uwe volzinnen kort, ea gy zult het uwe lezers doen. Plaats meer punten dan komma's, maar vergeet geen van beide. V. Verbeter nooit een woord ofeencyfer, schrap het door en schrijf het er naast of er boven. VI. Allernoodzakelijkst. Schrijf nooit, nooit dan op één kant van het papier. Honderd regels schrift aan één kant, in twintig stukken geknipt en aan twintig zetters jjegeven, zyn in zeven minuten gezet. Hondeid regels schrift aan beide zijden, '-.uunen slechts aan één enkelen zetter worden gegeven en vereischen meer dan twee uren. VII. Een bladzijde, die meer dan twee uur van zetten kós^* loopt gevaar té laat të kome'n vóór het uur' voor 't druk'kVn bestemd en van heden tbfc den volgenden dag' tè wórden uitgekeld." VIII. Wat men tot morgen uitstelt, staat aan 't'gcvaftf bloot van nooit te zullen komen. Elke' dag hééft genoeg aan zijn eigen kwaad, gisteren heeft aitjjd ongelijk by heden. IX. Wat gy schrijft, toeken het, vernield uw naam en uw adres. Maak u niet ongerust, een dagblad is een biechtvader; hy zou aan zyn beroepsplicht tekortdoenindien hij wanneer gy u aan hem vertrouwt, u noemde buiten uw uitdrukkeljjken wil. Maar hy kan zich niet verantwoordelijk stellen voor iets, waarvan hy den auteur niet kent, X. En boven alles, spreek waarheid, niets dan waarheid. Wees niet personeel: luister noch naar uwe voorliefde noch naar uw afkeer. Wanneer g'y over uzelf spreekt, gebruik dan den derden persoon. Zeg wat gy gedaan hebt alsof een ander het gedaan had, zonder valsche nederigheid, maar evenzeer als zonder ydelheid. Het Zuther-nommer van de Illustrirte Zeitung is deze week verschenen. Het is' inderdaad een prachtnonimer, driemaal zoo' groot als de gewone ufleveririgen,' 32 folio bladzijden, dat den man gewijd werd,' op' wien in deze maandén aller oogen in Duitsch- laud en ook daarbuiten opnieuw ge vestigd worden. Op vijf bladzyden na is het alles plaat- wei k, voor het meerehdeél platen die de geheeld bladzijde vullen, sommige op dubbele grootte, en verder een aantal kléinere hout sneden, in 't geheel een 60 stuks. Gedeel telijk geven zij de gewichtigste punten uit Luthers leven terug, voor een ander deel zijn het voortreffelijke afbeeldingen van de gedenkteekenen die in de laatste jaren ter eeie van den hervormer te Worms, te Eis- leben, te Eisenach en elders zijn opgericht, terwyl weder andere de voornaamste' per sonen en plaatsen voorstellen, waarmede Luther in betrekking heeft gestaan. De vijf laatste bladzijden bieden een in breede trekken flink geteekend overzicht van Luthers leven van de hand van Juhus Kostlia. De meeste der groote platen zijn meestei- stukken. Voor allen Luthers bekende portret, naar Kranach, door teekening en opvatting een der schoonste, die wy ons herinneren van hem te hebben gezien. Dau volgt zyn portret »als koorknaap", naar het stuk'van Hendrik Leys', en het aanslaan dér Theses, naar eene voor deze uitgave vervaardigde teekening van C. Koch. Luther voor Caje- tanu3, naar de schilderij van Liu'denschmid, is de volgende houtsnee, die met de beide beroemde van Lessing: Luther tegenover Bek en het Verbranden der bul, den moedigen man in zijn strijd en zyne toenemende zelf bewustheid te aanschouwen geven. Van de overtge groote preuten noemen wy nog slechts Luther te Worms en het gesprek met Zwingli, het eerste naar "Werner, het andere naar Noack, waar onder de hand van den hout snijder niets van de fijnheid der teekening en de gelijkenis der gelaatstrekken van de vele handelende personen verloren is gegaan. Er is trouwéus aan dit feestuummer de uiterste zorg besteed. Voile twaalf maanden zijn de beste graveurs aan de grootste xylo- grafische inrichtingen van Duitschland er voor bezig geweest, terwyl ook een niet onbelangrijk gedeelte in de werkplaatsen van de lllustr. Zeitung zelve is vervaardigd. Schildeis, teekenaais, graveurs, typografen, allen hebben samengeweikt om ook in dit feestnummer eeue waaidige gedenkzuil te stichten 'voor Duitschlands groeten zoon. Apeldoorn. H. M. de Koningin is Donderdagavond te 10 uur van Arolsen terug gekeerd. Ia het Hanoversche dorp Stochenheim zag zich de niauwgekozen predikant door brand stichters achtervolgd. Den avond na zyn be vestiging in zijn ambt stond zyn huis door een kruitontploffing plotseling iu lichtelaaie. Hy en de zijnen konden ternauwernood hun leven redden. Om het blusschen te beletten, hadden de lage bi andstichters de slangen van de spuiten stukgesneden. De leeraar nam toen zijn intrek in een naburig boerenhuis, en een paar dagen latei- werd ook dit in de as'ch' gelégd. By dién brand kwam een man door een iustorlenden muur om het leven. Twee dagen later brak een derde brand uit, die den stal en de schuur van den onderwijzer vernielde. Wraakzucht over het niet verkiezen van een anderen candidaat naar de predikant?- plaats moet de drijfveer tot deze misdadige aanslagen geweest zyn. Er werden reeds eenige personen in hechtenis genomen, en men heeft alle hoop de daders wel te ont dekken. Het te Londen gevestigde comité tot be strijding van de kwade praktyken ten opzichte van jonge meisjes, heeft zyn jaarverslag openbaar gemaakt. Daaruit btykt, dat het aantal naar België gelokte slachtoffers ver minderd is, omdat het daar te gevaarlijk weid, maar dat daarentegen het aantal meisjes, die door de schoonschijnende aan vragen om kindermeisjes, juffrouwen enz. die de gewetenlooze agenten in de dagbladen plaatsen, naar Fiauknjk en Duitschland in haar verderf gelokt werden, is toegenomen. Het eenige wat men doen kan is, het den agenten zoo lastig mogelijk te maken. Een wetsontwerp, dat maatregelen betreffende dezé zaak bevatte, is by het Parlement inge- öiènd, maar werd in de laatste zitting, wegéns gebrek aan tjjd, uitgesteld. Te Landegge in Hanover nabij onze gren zen is by den jongsten stoi in het huisje eener weduwe omgewaaid, terwyl de bewoonster te bed lag. Den volgenden morgen eerst werd het ongeluk ontdektmen ging toen aan 't wegruimen, niet anders denkende dan dat de vrouw, zoo met dood, dan toch ernstig' gewond zoude zijn. Tot aller voldoening en verbazing echter vond men haar ongedeerd op haar bed. Het dak was zoodanig neerge komen, dat het tot beschutting gediend had. Rusland heeft den naam, dat de menschen er oud woiden. En terecht, zooals bljjkt uit de volgende statistische opgaven betreffende het jaar 1880. Van de twee tmllioen menschen die in dat jaar overleden waren 300 meer dan honderd jaren oud. Daaronder wareu er 214tusschen de 100 en 105 jaren; 46 tusschen de 105 en 110; 16 tusschen 110 en 115 jaren; 19 tusschen 115 en 120 jaren; 4 tusschen 120 en 125 en één tusschen de 125 en 130 jaren oud. Die cyfers zijn door vorige jaren dikwijls nog ver overtroffen. N Volgens een te Moskau verschijnend biail is den lOden dezer aldaar een millionnair gestorvea, die niet alleen zichzelf maar ook anderen het genot van zijue millioenen niet gunde. Hy werd op een ijzeren kist iu een diepen kelder, waar hy zyne schatten had verborgen, dood uitgestrekt gevonden. "Waai- schynlijk is hij, bij.het nazien zijner schatten, door een beioerte getroffen, en daar hy de deur van den keider aan de binnenzijde ge sloten had, werd het ongeval niet spoedig opgemerkt. Waarschijnlijk door het lang uitblijven van zijn vader ongerust geworden, zag de zoon door de reten van de deur, en toen hij zyn vader bemerkte, liet htj in tegenwoordigheid der politie de deur openbreken. Men zegt, dat een der laatste werkzaamheden van den gierigaard geweest is, de effecten'en dé papTè». ren van waarde, die in den kelder vochtig geworden waren, in zyn armoedig gemëutn* léérd woonvertrek aan een touw te drojjelt' te hangen. Te Napels woont iemand, die zyn kost tracht ie verdienen met het raden van de nummers, die in de loterjj met een prijs zullen uitkomen. Eenige dageD geleden werd hjj door eenige onbekenden aangezocht hun te zeggen of ze een prysje zouden hebben. De voorspeller weigerde en bleef weigeren, ofschoon de an deren, hierdoor in woede ontstoken hem mis handelden. Toen hij ondanks alles toch bleef zwygen, begoten de individuen hem met petroleum en staken zyn kleeren in brand. De ongelukkige zou levend verbiand zijn ais niet bytyds hulp ware komen opdagen. jEen ambtsgeheim. De kellners te Berlijn hier niet hebben de slechte gewoonte om steeds slechts zooveel geld terug te geven, dat er nog tien pfennigs aan de vereischte som ontbreken en dan zoolang naar het overige kopergeld te zoeken, totdat men hem verlof geeft om het zelf te houden. Een der kellners vooral had het byzonder ver in deze, ook elders bekende, kunstgreep gebracht, De hoogleeraar Muller, verlangend om te weten hoe deze kellner het aanlegde om aitjjd gebrek aan kleingeld te hebben, sloeg hem op zekeren avond nauwkeurig gade es bemerkte, dat hjj al het kopergeld dat hij- kreeg in zyn vestzak stopte, terwyl het zil vergeld in den broekzak gleed. Toen hjj zyn vertering betaalde, richtte hy het zoo in, dat de kellner ook hem tien pfeunige terug moest geven. Natuurlijk kon deze ook thans met den besten wil weder geen kleingeld vinden. »Voel maar eens in je linkervest- zak", sprak de hoogleeraar toen glimlachend,- ^misschien is daar wel ietsDe kellner keek eerst vry verbluft, doch herstelde zich weldra en fluisterde toen snel, terwijl hjj bukte, den professor in het oor: i>Je bent vroeger zeker ook kellner geweest, hè?" Volgens een Amerikaansch blad heeft te New-York met goeden uitslag eene zeer be-' langwekkende proefneming plaats gehad; op den sladspoorweg, met het doel om de' veilig heid der treinen te verzekeren, die zich op een onderlingen afstand van 500 voet voort bewegen. Op' eene der lynen was daartoe aangebracht een eiectrische waarschuwer uitgevonden door een zeeofficier der Vereenigdé' Staten. Twee locomotieven, elk voorzien van eene kléine, dynamo-electrische machine, die een constanten stroom onderhield, werden achtereenvolgens op de lyn gebracht. Toen de voorste stilheid op de gieus van den toestel; die bestemd was om den afstand van 506 voet te signaleeren, begon op do achterste eene klok te luiden, zoodra deze het andere uiteinde van den toestel bereikt had. De klok hield niet op te luiden, voordat de eerste locomotief zich voortbewoog en buiten de gestelde grens gekomen was. De groote een voudigheid dezer uitvinding en de geringe kosten barer toepassing, zegt het blad, doen verwachten, dat zy voor alle spoorwegstations aa'ngenomeu zal worden. t De grootste obelisk ter wereld is die weike thans' te Washington' wordt opgeribhtf Zjj ié bestemd, hooger te worden, dan het hoogste gebouw, dat ergens bestaat; doch thans reeds; nu zij over dé 350 voet hoog is, wint zij het van alle bekende obèlisken. Het is echter niet hare hoogte, die in de eerste plaats ieders bewondering - wiekt. Zy lis'.'van wit marmer en komt op wonderschoons wyze uit tegen dén helderen blauwen hemel van Washington. Nog ongeveer tweehonderd voet moet de slanke naald rijzen en ter zinnebeeld van het voorwaarts en opwaarts strevende Amerika als in de wolken boren. De Keu- lensche Dom is 512 voet, de giootste pyra* mide 483, de Straatsburger Munster 473.

Schiedamsche Courant | 1883 | | pagina 6