jft°,' 1883. Vrijdag 2 November. -K 5822. Buiteniandsche Berichten. 23 even ©n Dertigste Jaargang-- Verschijnt dagelijks, uitgezè iderd Dinsdag. Binnen!andsche Berichten. ;Jf c) (x fri>~t 81,J I .'VVj i% f J F K A K K IJ K. In de Kanier van Afgevaardigden heeft de heer Cléinaticeau het verlangen te kennen gegeven, dat een lid van het Kabinet op de rede'van den heer Term van eergisteien zou 'antwoórdeu. Daar de Ministers zwegen, beklom de heer Clémenceau de tnbune en maakte bekend, dat hij"de feiten zou samenvatten die opheldeiing veteischten van de zij de der Begeering. Hij trad hieiop in eene hei haling der beschuldigingen, die de heer Granet te berde had gebiacht. Zn rechtvaardigden zijn wantrouwen in de Regeering. Hij beweerde dat het door den heer Boui'ée gesloten tiac- taat reeds een begin van uitvoeiiug had gekregen. (De Minister van Buiteniandsche Zaken ontkende dit.) De heer Clérnenceauvooitgaandever klaarde dat de expeditie van Tongkiu thans geen uitweg aanbood. De Minister Ferry was opheldering verschuldigd omtrent de .gevolgen der onderneming en over de geheime ingevlogen van China, waarvan de Minister Challemel-Lacnui gewaagd had. üij zeide ten slotte dat het Iner niet eene kwestie van portefeuille ismaar eene kwestie van het vaderlaud. (Bijval van de uiterste linkerzijde.) De Minister Feny kwam nu op de ti ibune. Hij zeide te zullen zwijgen over de polemiek der puityen. De kwestie is van zuiver staat kundigen aard. Wat vei langt de Kamer nu van de Regeering te weten? De Regeeung is tiouw gebleven aan haie belofte van behoedzaamheid en gematigdheid. Ter loops i sprekende van de Tuuiseesche kwestie, wees by op de ongerechte beschuldigingen tegen Gambetta gericht. (By val.) Vervolgens den loop der zaken in Tongkin sedeit 1874 uit eenzettende, kwam de Minister tot de ver klaring, dat de onderneming een echt Fransch karakter had. In Fianktijks koloniale politiek is eene toekomst gelegen voor de werklieden. Hij wees op het voorbeeld van nabungc lauden en wenschte Frnnkiijk ei geluk mede, dat het dichter bij Chiua gekomen is. Het verdient goedkeuring dat het II uë bezet heeft. «Op het vei wijt dat de Regeering de Kamer niet buitentijds bijeengeroepen heeftant woordde hy dat de Regeeiiog, zich zelve .eerbiedigeudeeeist gehandeld heeft en nu haar gedrag ter beoordeeling laat van de Kamer. De Zwartvlaggen trekken zich reeds terug. Het tractaat van 1874 heeft Frankryks protectoraat over Annatn gevestigd. Tot staving hiervan las hy art. 2 van het trac taat vpor. De Minister kondigde vei der aan dat er weldra een supplementoir ciediet voor Tongk'm .aangevraagd zal worden, Hy merkte vei vol gens, op dat er geene wet is, diederRegee- i sing het zenden van troepen derwaarts ver- biedt, en las een brief voor van den heer iSOM.fcMKN'rM'ii'JS, ).ei kwnria»!1.85, ttanoe per post, dooi hot geheele Ryk - 2.50, Afcomkrlyke numm»rs - 0.10. BUREAU: HARKT, E, 121. Advertentieprijs: vmi 1—10 gewone regels met inbegrip van eane Courantf 1.1B. iedere gewone regel meer0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Bomée, waatuit blijkt dat zijn gedachten- wisseling met Li-Huug-Cliaug niet als een tractnat kon beschouwd worden. Om in 't licht te stellen dat Frankrijk de betrekkingen met Chinn niet had afgebroken deelde hy een brief mede van Frankryks zaakgelastigde te Peking. Daaiuit blijkt dat zoo China al niet den nieuwen toestand heeft willen ei ken nen, het de betrekkingen met Fiankryk toch ondeihouden heeft.-'.'Hierna las hij eene dépêche voor van Frankryks gezant, den heer Tiicou, van 29 October, waaruit blijkt dat de Chineesche gezant Tseng gedesavoueeid is door Li-IIung Chang. (Beweging.) De Minister gaf verder te kennen dat hy niet gfeloofde aan een ooi log met China, en hij twijfelde niet aan het welslagen onzer wapenen, >n eindigde met te zeggeu dat de koloniale Maatkunde noodzakelijkerwijze moet voortgezet winden. Het beste middel om het gevaar te keeien, is daarin gelegen dat men laat zien dat wij hut gevaar met duchten. (Salvo van bijvalsbetuigingen De eenvoudige orde van den dag werd nu door de oppositie vooigesteld. Nadat de Regeering die veiwoipen on veiklaaid had, dat zij alieeu een motie kon aannemen, waai bij de Kamer veiklaait vei trouwen te stellen in de vanbei adeoheui der Regeeung ter uitvoeiing van de tiactateu, werd de motie der oppositie vei wui pen met 339 stemmen tegen 194. De iieei Paul Heit sleide aUr.u een motie vooi waai bij de Kamei te kennen geelt, dat zij vei tiouwen stelt m de vastbeiadenbeid en de behoedzaamheid der Regeeung ter uitvoering van de bestaande tractateo. Deze motie, aangenomen door de Regeering, werd goedgekeurd met 330 stemmen tegen 160. De zitting is daarna opgeheven. e K O E t A W. De Transvaalsche deputatie, die Maandag te Plymouth aan wal stapte, bestaat uit de volgende heeien: Pau! Kruger, den predi kant J. Du Toit, Minister van Ondei wijs, den commandant N. J. Smit en den heer Eloff, Kruger's secretaiis. Aan dezen is als tolk toegevoegd de piedikant D. P. Faure, redac teur van het jKaapsche Volksblad. Geen der leden van de deputatie moet namelijk de Engelsche taal volkomen meester zijn. Te Plymouth weid aan Kruger een welkomst- adies in het Hollandsch ter hand gesteld namens 53 Kaapsche studenten, die te Ediu- buigii aan de hoogeschool hunne opleiding genieten. Op de» ouderaardschen spoorweg te Londen hebben twee outpioffiugeu plaats gehad, waai bij 38 peisonen gekwetst zijn. De ooi zaak is onbekend. Het verkeer is gesuemd. De oorzaak van de ontploffing, welke eergistei avond in dea spoorweg-tunnel te Londen plaats had, ligt nog iu het duister. Het blijkt geene gasontploifing geweest te zijn. De aangerichte vernielingen hebben meer den schijn het gevolg van dynamiet te zyu. Men) veronderstelt dat er een aanslag van de Fenians heeft plaats gehad, Gepasseerden nacht bewaakte de politie ai de stations van den ondei aai dschen spoorweg. Vele politie beambten bewaakten ook de beide huizen van het parlement. Üit een onderzoek der politie is ge bleken, dat de ontploffing in den spoorweg tunnel, waarschijnlijk veroorzaakt is door nitroglycerine. Het verkeer is gisteren weder volledig hervat. Ü8 stad Muscate is door den broeder van den Imam belegerd. De Engelsche ka- nonneeiboot Dowel beschiet het kamp der belegeraais. Het beleg duurt reeds vier dagen voort. De Engelsche onderdanen hebben zich aan booj-d van de Philomel begeven. Dei pakketboot Holyheadvan Dublin naar Holyhead, is halvetwege de teis ver- ongelukte-Het was een fonkelnieuwe stoom boot. Zy kwam in aanvaring met een Duit- aciie brik. Beide vaai tuigen zonken. Alle passagieis van de pakketboot werden door de loodsboot gesed, alsook de bemanning, met uitzondering vau twee personen. Velen van de Duitsche brik werden insgelijks gered. T U R K IJ E. Door de aaidbeving in Klein Azië zijn minstens dertig kleine steden en dorpen, als mede een nautnl gehuchten en alleen staande huizen vermeld of onbewoonbaar gemaakt. Vooi al Vouilah, een stad vau 30,000 m- wouets, en de omliggende dorpen hebben veel geleden. De inwoners zijn allen gekam peerd in het open veld. Het verlies vau men- schenleiens* is grooter dan in de officieele opgaven vermeld weid (deze spraken van 500). Voor de tienduizenden, die van alles be roofd zyn, is hulp van allerlei aard dringend noodzakelijk, en men hoopt, dat het buiten land ook spoedig pogingen moge doen tot leniging van den uood. Da hulp, die reeds verstrekt wordt, is goed, maar lang niet voldoende. Desniettemiu heeft de Turhsche overheid de hulp van twee Grieksehe sche pen, die wei klieden en bouwstoffen aanboden, van de hand gewezen, uit vrees voor het uitbreiden van den Griekschen invloed daar te lande, die in de laatste jaien niet te mis kennen valt. Ook bij de aardbeving op het sclnei eiland Karabourno, ia Apul 1881, maakte de TurksCbe Regeeiing zich boos over de hulpvüai digheid der Gi leken, waarin zij niets dnu eeu staatkundige kuustgreep zag. D U It S C H L A S 1). De gezamenlijke peisonen, tengevolge van de te Frankfort a./M. plaats gehad hebbende ontplofliug, in hechtenis genomen, hebben hun alibi bewezen, en zijn daarna op vrije voeten gesteld. V.' De Beiehs-Anz. bevat eene bekend making van den landdrost van Osnabrttck, waarbij het verbod tot hetinvoeren van schapen en vee uit Holland wordt verlengd. De .Bluntschli-sticbting, die zich ten doel stelt, de studie van het staats- en volkenrecht door het uitschrijven van prysvragen te be vorderen, zal eerlang, naar men uit Heidei- berg bericht, hare werkzaamheden beginnet» Het kapitaal, dat door vrijwillige bijdragen bijeengebracht werd, bedraagt 36000 francs. Daarvan werden 11,000 fr. in Zwitserland verzameld. Eergistei avond te ruim 10 uren is de trein, komende van Wesel, aan een groot gevaar ontsnapt. De trein liep in volle vaart, terwijl de wissel verkeerd stond, op het teirein te Bokste! en kwam over de draaischijf terecht. Alleen door het spoedige remmen kwam de trein tot staan, zonder dat er ongelukken plaats hadden. ZUID-AFRIK A. De Ti ansvaalsche Slaatscourant van 20 September bevat de volgende bekendmaking? uTer algemeens iofotmatie wordt hiermede bekend gemaakt dat, ingevolge besluit van den Hoog Ed. Ach tb. Volksraad, dd. 4 Juli 1883, ait. 570, door de Regeeiing, onder dankbetuiging voor al de door ZEd. bewezen dienslen aan de Z. A. Republiek, eervol ont slag vmleend is van 1 Augustus 11. af aan den WelEd. Gestr. heer Dr. E. J. P. Jorissen» als Siautsptocureur der Z. A. Republiek." It U S L A N D. Hel half-officieele Journal de St. Potersbourf hecht aan de jongste gebeurtenissen in Bul garije slechts een plaatselijk belang. Het blad voegt er by dat het gebeurde de betrekkingen tusschen de beide regeeringeB niet kan ver anderen. De daaromtrent verspreide veront rustende verklaringen moeten eeniglyk aan aan beutsmanoeuvres worden toegeschreven. SPANJE. De Koniug heeft den heer Martas ten ge- hooie ontvangen. De dagbladen achten dit bezoek van groot belang, daar het volgens hen het voorteeken ia, van eeue samensmelting der partyen ia econonuschen zin. ZWEDEN. Het blijkt, dat het 400jarig Luther-jubii^ ook den 10 Nov. a. s. in geheel Zweden op plechtige wijze zal gevierd worden. SCHIEDAM, 1 November 1883. De Minister van Financiën brengt ter kenuisse van belanghebbenden, dat de oude centen, welke ingevolge het koninklijk be sluit vau 15 October 1883 op 1 Januari a.a. ophouden gaugbare munt te zyn, van dien datum af aan alle kantoren der betaalmeesters TS&StóSi-i »->•%-« "v r

Schiedamsche Courant | 1883 | | pagina 1