Vrijdag 9 November. if A0. 1883. 5827. 2 ©ven ©n Dertigste Jaargang, Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlandsche Berichten. Binnen!andsche Berichten. t i JUONNSMKNTSJPRUS, per fcwattaal franco per post, door het geheele Rijk Afriuderlijke nominers l.ba. - -2.5U. - 0.10. B il K A II t HAKKV, MS, 12 4. Advertentieprijs: van 1lö gewone regels mei inbegrip van eene Courantf 1.19< Iedere gewone regel .meer- 0.10 Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. t' 11 A N K K IJ K. Maandag den derdeu verjaardag van het uitdrijven der niet eikende geestelijke orden, hebben eenige rnamfestatiën voor de vroegere kloosters te Parijs plaats gehad. De geloovigeD, inearendeels vrouwen, kwamen in grooten getale voor de gebouwen bijeen, vielen op de knieën en legden bloemenkransen voor den drempel. Vooral was de toeloop sterk naar bet klooster der CapucyueD in de Rue de la Santé. De heer Pau! Bert verklaarde in eene rede bjj het aanvaarden van het voorzitterschap der Union Hèpullicaine, dat het land niets begrijpt van de verdeeling en de classificatie van de parlementaire groepen, het land zelf kent slechts twee soorten van lieden, behoed- zamen en ongeduldigen. De ïedenaar ver klaarde voorts dat men op het stuk der buitenlandsche politiek kan rekenen op de Regeering als op een trouwen "bewaker van i de eer der natie. De Minister van Financiën verklaarde aan de commissie voor de begrooting dat hij zich voorstelt de leaning voor het buitengewone budget van bet'volgend jaar te biecgen op 320 mdlioen. De uitgifte daarvan zou m Maait plaats hebben, de lente zou 3 bedragen en de aflossing zou geschieden aan de kantoren der ryksbetaalmeesteis en ontvangers. De Minister zal zich ten aanzien der bankbiljetten bepalen tot het verhoogen van het maximum dat in omloop mag worden gebracht. De commissie van initiatief verwierp gisteren, door het stellen van de prealable kwestie, een ingediend voorstel, strekkende om de Ministers in staat van beschuldiging testellen. Zij besloot levens niet in overweging „te nemen het vooistel, waarbij de benoeming yan eene bijzondere commissie werd verzocht, tot onderzoek van de Tongkin-geschiedenis. In een fabriek te Roubaix is Maandagavond door een benzine- ontploffing een biand ont staan, wnarbij tien menschen gedood en ODge- voer twintig gewond werden. B ÜITSCHLANI). Een aantal ingezetenen te Bremen hebben - zich tot den oud-katholieken hoogleeraar f Dollinger te Munchen gewend, met de vraag, of hy meent dat Duitsche burgers, niet be- hoorende tot een protestautsch kerkgenoot schap, in gemoede aan volksdemonstratiën op het Lutherfeest kunnen deelnemen, byv. door te illumineeren, mede te gaan in een Optocht, enz. Hierop heeft hy onder dag- ieekening van 3 dezer het volgende antwoord ingezonden »Wannaer wy den godsdieustigen hervormer geheel en al er buiten laten, dan is hetgeen Xuther voor taal.literatuur, zang, schoolwezen en andere aangelegenheden heeft gedaan toch groot en duurzaam genoeg, om alle Duit schei s tot onstet'felyken dank aan hem to vei plichten. Het schynt my dus toe, dat ook zij, die niet tot een der beide kerkgenoot schappen behooien, zeei goed kunnen deel nemen aan eene hulde naar aanleiding van zjin geboortedag." De Lutber-bibliotheek, die door den rit meester Heyl is bijeengebiacht en aan het stedelijk museum van Worms bij gelegenheid van het Luthei feest is ten geschenke gegeven, bevat tal van geschriften, die de stad Worms en den tijd van den hervormer betreffen. Van groote waarde zijn een bijbel, die in 1529 te Worms door Peter Schoffel' is gedrukt en het manifest, volgens hetwelk Luther in 1521 in den ban werd gedaan. Vervolgens bevat de bibliotheek een gedrukten aflaatbnef van 1481 een eigenhandigen brief van Luther, die 93 regels lang is. een psalmboek m»t eigen handig geschreven aanteekeuingen van Me- laochton o. a. Volgens professor Köstlin is Worms nu in 't bezit der volledigste bibliotheek ovei Luther en zijn tijd. B E L G I E. Uit Charleroi wordt aan de Metise geschre ven, dat meu aldaar ernstige vrees koestert voor een lieilialmg van het beruchte geval- Bernays. De heet Alpheuse Deschamps, wonende te Couillet en eigenaar eener bloei- eude labriek in de nabijheid van Maubeuge (even over de Fransche greuzeu), ontving een tiental dagen geleden een brief, die hem voor zaken naar Ci usse! nep H°y gaf daaraan gehoor, en sedert is hy spoorloos verdwenen. Zijne zaken zijn in de volmaaktste oi de, en in zijn huiselyke levea bestaat er geen enkele aanleiding om aao een heimelijke vlucht te denken, zoodat men zich overtuigd houdt dat hij dood is, hetzij tengevolge van een ongeval, hetzij ten offer gevallen van een vreeselijhe misdaad. Het Journal de Charleroi zegt, dat zijn oudeis reeds een paar malen te Brussel geweest zijn om inlichtingen aan de politie te verschaffen, maar dat deze er nog niet in geslaagd is eenig spoor van den heer Deschamps te ontdekken. ENGELAND. De Króón pi ius vau Portugal kwutn te Dover aan uit België; hij werd ontvangen met komnklyke eerbewijzen en vertrok zonder oponthoud naar Londen. De Tiansvaalsche afgevaardigden hielden gisteien eene bijeenkomst met Lord Derby. De gewezen Gouverneur van Canada, de maikies van Lome, en ziju echtgenoot, Priuses Louise, zijn Maandag te Liverpool aau wal gestapt. Volgens een telegram aan de Times uit Ottawa heeft de nieuwe Gouverneur, Lord „Lansdowne, zelf verzekerd dat hem geen dreigbrieven hoegenaamd ziju toegezonden. Er heeft gistermorgen te Accrington, in het graafschap Lancaster, eene gasontploffing in de kolentnyn Monkfield plaatsgehad. 110 mijnwerkers bevonden zich op hetoogenblik dat de ramp plaats had in de myn, waarin er tot dusver slechts 6 gevonden zijn. E U 8 L A N D. Vrijdag werd te Petersburg eene bijeen komst gehouden van Russische nihilisten waaraan zoowei socialisten als terroristen deel namen, ter beraadslaging over al te sterk ingrijpende maatregelen tegen de Russische Regeering. De gematigde partij zegevierde, terwijl het vooistel der terroristen om maat regelen van geweid te nemen verworpen werd. EGYPTE. In de provincie Kordofan is het gerucht algemeen verspteid, dat de valsche profeet Mahdi dood is. Het gemis van officieele berichten uit Soudan wordt als onverklaar baar ibeschouwd. Door de Egyptische Regeering-zullen-zee - jongeheden naar Parijs gezonden woidenom voor rekening van den Staat m de iechten te studeeren, terwijl er vier naar Engeland zullen vertrekken om tot ingenieur en telegra fist opgeleid te worden. S r A N J E. I Volgens de Correspondencia zal maarschalk Serrano benoemd worden tot gezant te Parijs, Reeds moet door den Koning het besluit zyn geteekend, waarbij het verzoek van den Hertog Fenian Nunez, om als zoodanig te worden ontslagen, toegestaan wordt. ITALIË. Passananle, de man die een paar jaar ge leden een aanslag pleegde op het leven van Koning Humbert van Italië, is in de gevange nis der galeislaven te Porto Ferrato overleden. A M E K I K A. Volgens eene depêche aan de New->York Herald uit HoDgkong, van den 7en, heeft admiraal Couibert besloten het optrekken naar Bak-Ninh, waar het Chineesche garnizoen zich tot hardnekkigeu tegenstand voorbereidt wegens den slechten toestand der wegen uit «v, stellen tot het begin van December. Harnand vertiekt met de eerste pakketboot naar Frank rijk. Men gelooft dat zyn terugtrekken den voornaamsten hinderpaal heeft weggenomen tegen eeu voor de Franschen gunstigen uitslag van de expeditie. Alle naijver is verdwenen; er bestaat nu volkomen overeenstemming tusscheu de troepen ter zee en te land. De Chinee-che generaal Pang, komt uit het Noor den om de leiding te voeren over de voor- beieidiugen voor den krijg. Overal in het ijjk is men in de arsenalen druk aan het werk. De republikeinen hebben by de verkie zingen in Massachusetts de overwinning be haald. Generaal Butler is derhalve niet ge kozen. JS=j=. SCHIEDAM, 8 November 1883, i 1 Tot ondeiwyzer te< Valkenburg is benoemd de heer A. Timmermans te Schiedam. De Zuid-Hollandsche Gymnastiek-onderwy- zersvereeniging hield Zondag 4 November ta Leiden haar najaarsvergadering. De voorzitter, de hoer A. B. Meilink, begroette met een hartelijk welkom de vele aanwezigen, Zoowel leden als belangstellenden. Onder laatstge noemden merkte men op de heeren J. A. Van Dyk, directeur der kweekschool voor onder wijzers, en Dr. M. Treup. Nadat verschillende zaken vau huishoudelyken aard afgehandeld waren, werd het woord gegeven aan den heer G. C. Baerends, die trachtte aan te toon'en, dat de zorg voor de lichamelijke opvoeding aan onze scholen Diet dan gebrekkig kan worden behaitigd. Hy deed uitkomen wat de gymnastiek in deze vermag. Het debat over'' deze ""lezing" werd aangebonden" tot da* volgende veigadermg. Door den heer L. D. Labbei té werd vervolgens een lezing gehouden over de methode by hetgymnastiek-onderwys. Zijn rede vond algemeeue instemming. De heer C. A. Bader verplichtte de ver gadering ten slotte met het geven van onder wijs aan een klasse meisjes. Aan het bestuur werd opgedragen de onlangs in Ont Hecht voorkomende beschuldiging tegen meisjes- gymnastiek te wederleggen. Het 10 jarig bestaan der VereeDiging zal feestelijk worden herdacht. De volgende vergadering zal ge houden worden te Sliedrecht. De Staatsevermeldt dat, blijkens inge komen ambtsberichten, in het tijdperk vau vier weken, dat op 3 November jl. is ge ëindigd, één geval vau longziekte is waarge nomen buiten het afgesloten gedeelte van het spoelingdistrict, in een weide te Ouwerschie. In de slachterijen binnen het spoehrigdis- district bleken de longen van drie runderen, van drie veehouders, door ziekte te zjjn aan getast. Het hoofdbestuur van de Friesche Maat schappij van Landbouw heeft zich bij adres tot den Koning gewend en daarin gewezen op de groote nadeeien, welke de Nederland- sche landbouw lydt, tengevolge van het ver bod van den invoer van Nederlandsch vee in Duitschiand. De beweegreden van dat verbod is alleen gelegen in het bestaan der bes met t e- telijke longziekte hier te lande, welke echter alleen voorkomt in het spoelingdistrict, alwaar die ziekte wegens het stelsel van inenting, dat daar in de plaats vau afmaken neg wordt toegepast, steeds zal blyven bestaan. Daar de praktijk geleerd heeft, dat het uitroeien van die ziekte alleen mogelyk is door onmiddel lijke afmakiug van alle zieke en verdachte rundereu, zou men, door deze methode ook

Schiedamsche Courant | 1883 | | pagina 1