Binnentandsche Berichten. bestuur ook .ditmaal1 op-hel St. Nicolaasféest in de gelegenheid de mingegoede kinderen der Mariascholen, der St. Josephscholen (voor jongens), eu de meisjesscholen aan de Lange Ilaveo, op onbekrompen wyze aan liet feest van den goedeu Sint te dóen deelnemen. De feestelpe stemming onder de leerlingen dier scholen werd nog verhoogd door muziek en zang, afgewisseld door voordrachten en samenspraken. Genoemd armbestuur heeft zich ook nu weder op uitmuntende wijze van zyn taak gekweten. De te Toronto verschijnende Oioèe zegt «ontrent bovenstaande dynamiet-ontploffing eehter dat ondeugende knapen op den paar denspoorweg een ontplofbaar voorwerp legden, dat ontplofte toen de wagen er over ging; Je wagen geraakte uit de rails; de reizigers schrikten, maar niemand werd gekwetst; de jeugdige boosdoeners ontkwamen, Ww 1 r Op de voordracht ter benoeming van onder wijzer aan de kostelooze school tio, 9 te Rotterdam is geplaatst de heer J. A. Heius- broek, van Schiedam. De commissie van rapporteurs voor de Marinebegrooting heeft voorgesteld een- ver mindering met f3300, waardoor geen gevolg zal worden gegeven aan de voorgestelde nieuwe wyze van inrichting en bezoldiging der keuringscommissie te Amsterdam; een ver mindering met f407.600 die betrekking heeft op den aanbouw van hfet grootere schip, waaromtieut een nader overleg met den Minister is gehouden. De heeren Donnet', Lohman, T. Mackay en Van AschVanWyck hebben een reeks van verminderingen der begrooting van Binurnlandsche Zaken voor- gediagen, meerendeels op de uitgaven voor de verschillende takken van onderwys. De hoogere Rijksbijdrage aan de Kolonie Suriname vond geen genade ia de oouen der ledeu van de Tweede Kamer, die de Surinaam- sche begrooting hadden te onderzoeken. Ten einde de kolonie te noodzaken tot bepei king barer eischen weid het denkbeeld aan de hand gedaan om bij uitkeermg van een hooger subsidie het verschil voor de helft door het moedeiland, voor de helft door de Kolonie te doen dragen. Door 213 ingezetenen van Leeu wanlen en ruim 200 veehouders en landbouwers uit de prov. Friesland, is een adres van adhaesie aan den Koning ingediend in zake de long ziekte in het spoeliugdistiict. De opbrengst der liollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij, in de maand Novem ber jl., heeft bedragen totaal 1523,374 04, en sedert 1 Januari II. f 5,516,960 44Vs. Tot lid der Provinciale Staten \ati Zeeland (hoofdkiesdistrict Zieriksee) is gekozen de heer Mr. G. J. Fokker te Zieriksee, (lib.) met 253 van de 370 stemmen. De Louden-che coi respondent van de N. R. Ct. schrijft dd. eeigisteravond De firma Pinkney, eigenates dei stoomboot Nisero, welke op iie Atjehcche kust gestrand is, deelde mij heden mede, dat zij van het depaiternent van Koloniën een bericht heelt ontvangen, welks hoofdinhoud ik u leeds seinde. De Pegasus verliet Oleh-leh den"26sten* November, koers zettende naar de plek waar de schipbieuk heeft plaats gevonden; Aan boord bevond zich de heer Kennedy, de Britsche vice consul te Oleh-leh, De Atjehsche overheden bieden allen by- stand bij de pogingen, welke in het werk worden gesteld orn de gevangen genomen bemanning der Nisero te bevrijden. Volgens de laatste'berichten, door de firma ontvangen, bevindt zy zich echter nog in gevangenschap. De heer E. Eickma, heeftom gezondheids redenen, zijn ontslag als lid van den ge meenteraad van Rotterdam ingediend. Sedert ir.eer dan 30 jaien was de heer Èickma lid vau den raad en tot den afgeloopeu zomer vervulde hij de betiekking van wethouder van onderwijs. Een der oprichters van de christelijke be waarschool aan de Lange Kade te Kruiingen, de heer G. H. Mbllenkamp, is wegens mis handeling van de hoofdonderwijzeres aan die school, mej. Hopman, door de Rechtbank te Rotlerdmn veroordeeld tot ééue maand celstraf. Een van veidmustelijkste tooneel- speleis, de luer J. Haspels, zal weldra den dag herdenker, waarop hij vjjf en twintig jaren geleden aan de tooneelspi-elkunst zich wijdde. Eatie buitengewone vonr-telliog zal gegeven worden om deze heuglyke gebeur- teuis te vieren, en voor die vooistelling is gekozen het toooeelstuk van fbsenPen vijand des volkswaarvan wjj den inhoud veertien dagen geleden hebben medegedeeld. Men zal dus spoedig zich kunnen vei gasten op eeu voorstelling, in tweeërlei opzicht van onge meen belang. (JV. R. Ct.) Een bouwmeester die zijn eigen werk afbieekt. Ronduit moet Dr. Kuyper in de Heraut het ernstige feit erkennen, »dat op scholen met ïden Bybel nu en dan op godsdienstig ïteirein invloeden op de kiudeien werken »en zaken aan de kiudeien worden ingeprent, sdie in het oog der Christenouders van deze «kinderen nadeelig /tja en nadeelig werken," Reeds is het voorgekomen, dat ouders ïvan zeer ernstige leveusopvalting hun kio- ndeien te dier oorzake van de School,met ïden Bybel n oesten terugnemen." Ziedaar van geheel onveivvachte zijde de redenen bekiachtigd die ons steeds deden zeggende godsdienst in huis en kerkdoch in de school uiet zyn geest velbannen maar zyu her niet ouderwezen. RNil.) Evenals verleden jaar zullen rle afileelÏDgeu voor viouwen van de 3e klas*e rytuigen op de lynen der Maatschappij tot Exploitatie van Stantspoorwi'yeii gedurende hut winter seizoen worden verwarmd. Aan vijf fabrieksmeisjes te Leiden, die te vamen een lot in de Amsterdamsche loterij genomen hadden,'ween»prp. van .frs>-500f ten deel gevallen 1T V1 Jl. Dinsdng is een zeer geacht hulponder wijzer van de openbare school te Alphen aan den Rijn krankzinnig geworden. Rij liep als' een razende door de school, sloeg ruiten stuk, in één woord was niet te genaken. De toe stand der kinderen, die in allerijl de vlucbt- namen, was onbeschrijflijk. Men heeft deö ongelukkige per rijtuig naar Utrecht gebiacht, Tegen gisteren was door eenige ingezetenen te Wageuingen, aan de blinde kinderen der Prins Alexander-stichtiug te Beunekom een prettige St. Nicolaasdag bereid o. a. door het uitreiken van speelgoed en lekkernijen, Van vriendelijke zijde wordt aan het D.-v.Z.-U, uit een paiticulier schrijven het volgende medegedeeld: j> De Goenoeng Merapi, in Solo, dreigt ons met eene verschrikkelijke uitbarstiug; in twee maanden tjjds heeft zich in deu krater een kegel gevormd van 600 voet hoog; nog steeds wordt die kegel grooter en zal spoedig wel naar beneden vallen, Daarna wordt de uit barsting verwacht." Men schryft uit Utrecht: In geen Nederlandsche plaats veroorzaakt het Sint-Niculaasfeest zóóveel aardigheden als in ouze goede bisschopsstad. Reeds in den vroegen namiddag van den 5n begint de pret. Vooial de studenten dragen daartoe by. De goede Sint, een eerwaardig grysaard in bisschops-kostuumrijdt met z'n twéé zwaite knechts in open rijtuig door de stad en deelt met kwistige hand bruidsuikers vooï de jeugd en keurige bouqueltun voor de jonge dames uit. Later zag men de imillioeDen- juflrouw" in open i'ytuig, gekleed in fraai zyden kostuum eu met het kostbare kleinood van Bosch en Zoon. Ook de »Transvaal- deputatie" outbiak niet; in Transvalen- kostuuni met hun wapens op zjjrie en het onmisbare pijpje in den mond trokken zy Utrecht door. Oveial werden allen luide toe-' gejuicht. By den iaatsten storm is te Geldermalseii een spooi wegwagen losgeraakt en in do richting naar "Waardeoburg geloupen. De nachttrein kwam ten gevolge daarvan in botsing met dien wagen, die ontspoorde en «enigszins beschadigd werd. Ongelukken had den niet plaats. De storm, waarvan wij hier ons deel hadden, heelt op deu geheeleo Atluntiscben Oceaan, vooral aan ite Arnerikaansche kusten, met pioote hevigheid gewoed en een aantal schipbreuken met verlies van meusulienlevens veroorzaakt. Door deu storm van Maaudagnacht zijn te Groningen m de Gionte Bergstraat twee in aanbouw zynde huizen, die reeds met pannen gedenkt waieu, geheel ingestort. t da gemeenteraden, verworpen met 202 tegen '193 stemmen. Uit Keulen wordt van den 5en geschreven: Gistermorgen, omstreeks 5 uur, ontspoorde, tengevolge van het breken eener as, de van Frankfort komende personentrein in de naby- fceid van deze stad. Van verscheiden wagens jhraken de assen, en de rails werden over «ene groote lengte weggeslagen, zoodat het verkeer gistermiddag nog gestremd was. Geen enkele wagen bleef onbeschadigd, maar toch kwamen alle reizigers zoowel als het treinpersoneel er ongedeerd af, OOSTENRIJK. Dinsdag vergaderde da Oostenryksche Ver tegenwoordiging voor het eerst in het nieuwe gebouw in de Ringstraat. Het is een gebouw ia Griekschen stijl met niet minder dan vyftig standbeelden. Negen jaren arbeid en acht uvillioen florijnen zyn er aan ten koste gelegd. SPANJE. Aan de New-York Herald wordt uit Madrid van i dezer het volgende geseind Er bestaat een geheime overeenstemming tussehen Duitschland en Spanje, met het oog op een mogelyke revolutionaire beweging. Deze schikking heeft de goedkeuring van «adere monarchiëo. Zij is niet gericht tegen Ftankryk, maar tegen de revolutionaire pro paganda. ITALIË. Tb Bagna Cavalle, in de ftaliaansche pro vincie Ravenna, is weer een ryk koopman, Monianari genaamd, door roovers aangevallen en gevangen genomen. AMERIKA. De Neto-York Herald bevat een depêche U»t Toronto, volgens welke men Woensdag aldaar op de straat een wagen bij de woning van kolonel Czowski door dynamiet in de lacht heeft willen doeD springen. Aan ééne •zijde werden de wielen vernield. Een aantal personen werden licht gewond. Er was geen autoriteit in den wagea. De depêche voegt er KJ, dat eenige ontevredeu lersche uitgewe kenen by de plaats der ontploffing bleven staan. DEN HAAG, 7 December 1.88??. Naar wij vernemen, zullen H.H. M.M. de Koning en de Koningin niet in Frbiuan, «u.tar eeist in Augustus aanst. het landgoed Oranje Nassau's oord betrekken. SCHIIllHM, 7 December 188??. Door de milddadigheid van on?" R. K. «adgeuooten was het R. K. Parochiaal Arm- bij het zien van don gevreesden dienaar der wet want zijne komst bracht nooit iets goeds, dit wist zij bij ondervinding. «Waarom ontstelt ge zoo erg, lievevrouw?" sprak de agent, wïen dit niet was ontgaan. «Wees nu zoo goed, mij alles te oveihandigen, wat de heer Sivers heeft achtergelaten, vervolgde hij, en nam do vrouw bij den arm. Deze was nu weer eenigszins van den schrik hekomen, en sprak: «Ach, wie zou niet schrikken bij het zien der politie, die ons-, arme verhuursters, maar al ie dikwijls bezoekt." Nu waren ze de kamer genaderd, waar Paul Sivers bad gewoond; 't vertrek was uiterst een voudig, doch zeer rein. «Heeft mijnheer Sivers u de huur be taald?"' vroeg eensklaps de agent op innemen- den toon. «Neen, hij heeft het niet gedaan," was het eenigszins weifelende antwoord. »En hebt ge hem dan maar stilletjes laten gaan «Wat zon ik doen, lmastte vrouw Sandvat zich te zeggen. i>l!ebt ge dan ook niet geïnformeetd, waar hij naar toe is gegaan?" «Ach, hij was zoó arm," sprak ze treurig. Heeft do man zijn valies meegenomen? gij moet mij de waarheid zeggen, vrouw Sandvnt, ik beveel u dit in den naam dor wet Deze woorden op strengen toon geuit, brachten de vrouw zeer in de engte, en seineicmi sprak /e: »lhj heeft mij waarlijk niet betaald." «Dat weet ik," was het antwoord. »Ik ben eeno arme vrouw." «Dat weet ik" ook." »lk moest toch eenige zekerheid hebben." «Natuuilijk welnu, waar is het valies waar is de koffer?" «Ach, nu zal ik dio nimmer wederzien; en er zijn toch zulke beste klccderen nog in," jam merde do vrouw; «want wanneer de koffer een maal op het stadhuis is, dat is net zoo goed alsof hij in Batavia was." «Zoo, gij hebt dus den kofier opengemaakt?" »Ja doch er niets uitgenomen." «Maar dat zou ook diefstal zijn, vrouw Sand vat; wees nu zoo goe 1 en wijs mij don koffer." Met de giootstu nauwkeurigheid onderzocht de heer Bloemhart den inhoud van den elegan ter! handkoffer, spreidde do weinige kleding stukken over do tafel uit, doch de zakken waren ledig; geen brief, geen notitieboekje noch visite kaartje was er in te vinden. Op den bodem van den kolfur vond hij ein delijk een klein, in biuin Ieder gebonden boekje; 'twas een llebrceuwsch bijbeltje. Van binnen was met Duitsche letters geschreven «Robehka Eimenrich, geboren 1820 te Ham burg." En daaronder Samuel 1823, Izaük '1826, vader gestorverf 1830." «Vrouw Sandwt," sprak thans de beambte, en stoncl op, «dit boekje neem ik voorloopig uit don koffor, en houd het in bewaring en gij pakt deze /aken weer netjes daarin; verkoopen moogt ge het in geen geval. Ziehier een bewijs dat het boekje in mijne handen is. Gij hobt u dus onnoodig verontrust, goede vrouw, en ik wonsch van harte, dat uw commensaal spoedig komt opdagen om deze dingen .weer in bezit Ié- nemen; ja, ik zou er tien gulden voor willen geven, als dat geschiedde. Ik ben een mcnschefif- vriend van verhuursters van kamers, niottegeri- stannde zij de driestheid hebben, koffers-to vei° bergen en deze zonder verlof te openen." Met deze woorden nam do heer Bloemhart afscheid van de onthutste vrouw. Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1883 | | pagina 2