r -X !s-? J u - A t ■v i >v ï- v V jf- i riëele leven. Ter voorziening in die leemte is, naar w'g vernemen, een Kon, besluit lot 'wijziging der Indische pensioenregeling in bewerking, waarover de Raad van State rseds is gehoord, Naar men verneemt, bestaat hg de Holland- sche Spoorwegmaatschappij het voornemen, om binnenkort in hare sneltreinen op de 1'ynea Amsterdam--Rotterdam en AmsterdamZut- fealaloorytuigen vaa de Cmpagnia de* mgon-HU op te nemen. By het bestuur van Arti «t Aroicitiae" dat de verzending van Nederiaodsche kunst werken naar Nizaa geregeld had, over welker niet- plaatsing de heer L. Hogezacd in het num mer van 19 dezer van het N, v. d. D. klaagde waren dezer dagen reeds brieven van don alge- meenen secretaris en van den secretaris der afdeelmg Schoone Kunsten ter tentoonstelling aldaar ingekomen, waaruit blykt dat alleen de f onvoltooide toestand van de gebouwen ootzaak is, dat de schilderijen nog niet geplaatst zyu. Voorshands zijn ze in de spoorweglocaliteiten, als beste en veiligste bewaarplaats, opgeno men, doch men1 gaf in uitzicht, dat' ze zoo spoedig doenlijk op de plaats van bestemming zouden 'gebracht worden. Naar aanleiding van de geruchten omttent het 'voornemen van Dr. Mozger om Amster- dam metterwoon te verlaten, deelt het MHad '"'mede, dat tusaehen Dr. Mezgar eu het ge meentebestuur een geschil'aanhangig is over liét leggen van eeiiè groote'gasbuis vlak langs het huis des doctors dat op oude bogen staat, behooieode tot den bouw van de voormalige Haogesluis. Dit geschil is nog niet opgelost, maar zou, voor het geval dat de buis niet kan worden veranderd, tot het vertrek van Dr. .Mezger laanleiding geven. Het Jlblad meent echter raden te hebben tot de onder stelling, dat een middel zal worden gevonden bm 'aan de 'bozwaren van Dr. Mezger'te ge- 'Jjhoet te komen, waaromtrent onderhande lingen aanhangigVy'n. Naar wy met zekerheid vernemen, heeft de Nederl. Handel-Maatschappij aan dé heeren J. Groll en D.'1 Maarschalk haar fioaociaelen steun toegezegd door'de uitvoering van het door genoemde heeren aan de Regeering voorgestelde plan tot aankoop van'deStaats- spoorwegen op Java. 1 De Maatschappij der Nederlandsche Letter- kunde te Leiden heeft, gelijk men weet, iu *1882 het plan opgevat, aan de Regeoring en het volk der Zuid-Afnkaansche republiek eeno verzameling Nederlandsche boekwei ken aan te bieden, ten einde daardoor den broeder band tusschen Nederland en onzestamgeuooten in Zuid-Afrika te helpen versterken. Ktachtig gesteund door een aantal leden der maat schappij en andere belangstellenden, en vooial door du welwillende medewerking van onze voornaamste uitgevers, heeft de commissie, die zich met de uitvoering van het plan belast had, voor eeuige maanden eene aan zienlijke verzameling boekwerken, 'deels op de Nederlandsche letterkunde betrekking hebbende, deels van wetenschappeljjken aard, naar Pretoria verzonden. Thans is by de commissie van den heer Du Toit uit Londen het bericht ontvangen, dat die bezending in goede orde is aangekomen, en dat de boeken niet alleen te Pretoria in hooge mate welkom waren, maar dat er ook reeds, hetgeen bovenal verblijdend is, voordurend met vrucht gebruik van wordt gemaakt. Men mag hopen, dat dit bericht veten in den lande zal opwekken om de commissie in de gelegenheid te stellen, hare taak te blyven voortzetten. Bij genoegzame ondersteuning hoopt zij binnen weinige maan den eene nieuwe bezending in gei eedheid te hebben en naar Pretoria over te maken. Mogen velen haar krachtig bystaan, om op deze wijze de Nederlandsche letterkunde in Zuid-Afrika meer bekend te doen worden en de banden nauwer toe te halen, die, door gelijkheid van afkomst en taal, tusschen de jeugdige republiek'1 en het oude Nedeiland bestaan. De gevolgen van die broederlijke aansluiting aan onze stamverwanten in een verwijderd werelddeel kunnen voor onze nationaliteit niet anders dan heilzaam zyu. liet Algemeen Schoolmuseum, van Rot terdam naar Utrecht verplaatst, is eergis- teien aldaar plechtig, in tegenwoordigheid van verschillende autoriteiten, geopend. De geheele inrichting valt wederom zeer te prijzen pn scbyut, bij hier veigeleken, nog belangrijk uitgebreid te zyu. "Vanwege het departement Loppersum der Maatschappy tot Nut van 't Algemeen, is aan de departementen,dier Maatschappy eene circulaire geiicht, waarby opnieuw wordt aangedrongen op de afschaffing van den Nuts- Almanak, met den wensch hiervoor in de plaats te stellen den Nederiandschen Almanak, uitgegeven bij den heer Tjeenk Willink te Haarlem. Het door de Amsterdamsche kleermakers aan de Tweede'Kamer verzonden adres, om verhooging van inkomende rechten op ge maakte kleedingstukken, is verzonden, voor zien van 1103 handteekeningen. Nader verneemt de Dordr. Ot. dat de persoon, die zich jl. Dinsdagavond bij twee ingezetenen te Dordiecht aanmeldde om, in zijue kwaliteit als agent der Ned. Bank, de baukbiljetteo te bezichtigen ten einde te onder zoeken of er vaische onder waren, on ven ich- toizake nog denzelfden avond naar Rotterdam is vei trokken. De man is tusschen de 40 eu 50 jaar, diaogt een grjjzen baard en is net gekleed met hoogen hoed. Teu einde veitiouwen te winnen, geeft hij visitekaartjes af van verschillende voorname personen, omkr wier naam hij zich aanmeldt. Waaischijnhjk is zijn doel bankbiljetten te stelen of goede ougemeikt in vaische te ver wisselen. wy"i -A 'TV-, 'IM K> f v'- Naar wy vernemen is de luitenant ter zee ie kl. J. v. H., .'dio, zooals wy reed3 mede deelden, kort geleden voor een raad van eer der marine terecht stond, voorgedragen tot ontslag uit den zeedienst rnet een jaariykschen onderstand van f 500. (AT. v. d. D.) Het Ned. schip Kleinkinderen, kapt. D. Haddeman, van St. Ubes naar Vlaardingen, is op zee verlaten; het volk is gered. Te Amsterdam, waar in het jaar 1883 buitengewoon veel kinderen zijn overleden aan diphtheritis eu aan croup, nl. 253 aan de eerste en 731 aan de laatste ziekte, over leden in de eeiste week van Februari nog 22 kindeien aan de eroup, d. i. omtrent eens zooveel als in de hoofdstad van Euiopa, waar de grootste stei fte aan die ziekte toen plaats had, nl. Londen. Naar aanleiding der ongeregeldheden door troepen te Amsterdam in garnizoen (voor namelijk mariniers) in den nacht van 19 op 20 dezer, heeft de kolonel-plaatselijke com mandant by garnizoeusouler zyae hooge ontevredenheid en verontwaardiging kenbaar gemaakt, en, tot het instellen van een streng onderzoek naar de schuldigen, het garnizoen (met uitzondering der gegi adueerden) in het kwartier geconsigneerd, om na onderzoek de beschuldigden voor eeu krijgsraad te doen terechtstaan. Ook te Zwolle waren Dinsdagavond de kaponnieis en infauteiisien zeer woelig en trokken zelfs tegen de politie hunne sabels. Een agent werd gewond. Vier der belhamers zijn geariesteerd. Uit Raalte wordt aan de Tta. Ot. van welingelichte zijde gemeld, dat Hermannus Ulkeman de te Zutfen in arrest gebrachte gebroeders Arends heeft herkendals de personen die den moordaanslag op hem bebben gepleegd. Zy blijven evenwel nlle schuld of medeplichtigheid aan die misdaad ontkennen. Als eene nieuwe bydrnge tot de in de laatste jaren meermalen voorgekomen eeds- kwestien meldt men aan de Qoessche Ot., dat 'Dinsdag voor het kantongerecht te Goes iemand tot geen kei kgenootschap behoorendo en den eed moetende afleggen om als toe- zieuden voogd te kunnen worden eikend, daartegen bezwaren heeft geoppeid en toen met hel afleggen eener belofte heeft kunnen volstaan. De vloot der Komoklyke Nederlandsche Marine bestond op 1 Jauuaii vau dit jaar uit: 4 tamschepen, 2 ramnnouitors la kl 5 rammomtors 2e kl., 5 monitors 2 kh, 5 stoora-nviui vaat tuigen, allen gepantseid, 46 stoomkanonneei booten groot model en 44 idem klein inodel1 stalen kanonneerboot en 22 torpedo-vaat tuigen Al deze schepen zijn bestemd voor binnenlandschen dienst. Tot algemeenen dienst heeft dé marine' gepantserde ramtorenschepen, 9 schioefstoom- schepen 4e klasse, 4 idem 3e klasse, 4 idem 4e klasse, 1 raderstoomschip en 1 gaffelzeil schoener. Voor bijzondere diensten heeft men J 2 fregatten, 4 korvet, 4 oud-sctn oefstoomschip 4o klasse. Voor iostiuctieschepen: 3 fregatten, 2 korvetten, 1 schoonerbrik2 bukken, 4 schroefstoomschip 2 kl., 2 kanonneeibooten, 4 oud-schroefstoomschip 3e kl., 1 drijvenda battery, 1 flolillevanrtuig. Schepen der Indische militaire marine zyn: 3 raderstoomschepen 2e klasse; 3 idem 3e klasse, 5 idem 4a klasse, 1 schroefstoomschip le klasse, 13 iden\ 4e klasse, 1 korvet, 3 opnetningsvaartuigen. Eeu landbouwer te Wolfaaitsdyk is, na pubiieken verkoop zyner goederen, met achter lating zijner vrouw en kindereu, per mailboot naar Londen vertrokken, vennoedehjk om verder Amerika te bereiken. Een zijner vrienden moet de ïeis met hem mede aan vaard hebben, insgelijks zijn huisgezin achter latende. By Haastrecht is de vorige week overleden f zekere B., die om zijn zonderlingheden lang' de aandacht had getrokken. Onder een zijner laatste beschikkingen waaraan gevolg is ge geven, kwam voor, dat de lijkkoets, die hem naar het kerkhof te Bodegiaven zou vervoeren) met zyn twee boute paaiden zou bespannen worden. De paarden, die na dieu rit dood geschoten moesten woiden, leven evenwel nog. Aan de algemeaue armen te Bodegiaveu werd door hem f 1500 vermaaktvat! do lente moet jaarlijks een feestje gegeven worden, In de buuit Hutten berg ouder Steenwijk is de woning van G. Bosma met inboedel en al geheel door biand vernield. Man en vrouw vvaien afwezig, eu de drie nog jeugdige kindei en zyn met levensgevaar door de bureu gered. De oorzaak van den brand is onbe kend. Huis en inboedel waren niet tegen brandschade verzekerd. Dinsdagavond omstreeks elf uur liep, naaf het D. verhaalt, een tamboer van het korps genietioepen in de Elisabethatraat tegeneen burger, vvaatop laatstgenoemde hem vetzucht vooi taan wat vooizichliger te zijn, De tamboer door deze aanmei king vei bolgen trok terstond zyn sabel en hakte daarmede op het hoofd van dien buiger wam door deze zwnar verwond geiaakte en hevig bloedde en onder heelkun dige behandeling moest worden gesteld. Da dader, die het hazenpad koos, werd ma! behulp van twee onderofficieieu van genoemd korps gegiepen, aan het politiebureau gebracht eti daarna aan de militaire autoriteit overj gelevei d. Steeds blyven de soldaten met vvapenS over stiaat loopeu, 't wordt toch tyd dat dit ophoudt. Eene vrouw in de Koningstraat te Utrecht is van due levende zoons bevallen: twea ■\v 1 thans van het eerste verhoor af, van den in druk, dien Van lleoien maakt, cn vervolgens ook van zijne getuigenis. Van Heeren staat eerst terecht wegens moordaanslag, en vervol gens treedt hij als hoofdgetuige togen Paul Sivers op. Wordt hij van moedvvilhgcn dood slag overtuigd, bokomon wij nog bewijzen aan gaande hot schip, dan is de zaak gemakkelijk. Maar, indien ik den ouden, verhaiden knaap goed beoordeel, zullen we nog een'zwaron strijd hebben." Do heer Blocmhait zag nadenkend voor zich uit. Eindelijk spiak hij: eVeigeof mij, mijnheer, dat ik iets voor u verzwijg, wat aan dezo zaak een gelieol nncleie wending kon geven. Ik heb er editor mijne redenen voor, om deze zaak niet pubhek te maken. Het proces wekt door geheel Holland veel' belangstelling, do couranten bosprekon liet tot in de kleinste bijzondei hedenhet is reeds Jiard genoeg voor den jóngen man, dat hij onder dezo aanklacht staat. Als de zaak, die ik bedoel vrij kan blijven van eeno openbare behandeling, is or veel gewonnen voor onzen client, en kon dit van groot voordeel voor de toekomst van den jongen man zijn. Ik handel hier ook in het belang van eeno der eorstc families onzor stad, en wil-daarom deze zaak geheim houden, indien hot eenigszins kan, en dat zn1 in het vei loop der zaak wel bhjkon. Is openbaai heid uoodig, dan hobben we ook nog dun tijd. Wan neer is de tormijn vastgestold?" rOvormoigen, des voormiddags om ncgon uur." »Tot vveerzions dan; ik ben in de zaak van Paul Sivers ook ambtelijk betrokken. Wo zullen dan elkaar ontmoeten en doen, wat het oogon- blik vordeit" En do heer Bloembort drukte den veitiuk- Kondon verdediger warm de hand. Donkoic wolken diovon onstuimig door liet luchtiuim; de wind zweepte do groote, gele wateren der Zuid ei zee tot donderende golven omhoog, deod do windmolens zoo wild on haastig draaien, dat da molenaars de wieken moesten vastzetten, en schudde de met icgon- droppols beladen hoornen heen en weer, liot donkero blauw en de zonneschijn, die zich nu en dan voitoonden, spoedig weer verdrijvend. Op zulke dagen zit do Arastei dammer gaarne binnenshuis; maar heden was or, in weeiwil van liet uivve hcifstvveer, een giooto toeloop van volk naar hot paleis van justitie, omdat de opzicnbaiende /aak van "Van lleeien on het vei branden van do vDonna Anna" mot do be langwekkende zaak. van Paul Sivers moesten be handeld worden. In de giooto zaal van liet paleis van justitie, waar do Ncdeilandscho vlag bovon dc hoef ijzervormige tafel der ïcchters hing, waren alle plaatsen voor de toeschouwers bestemd, dicht bezet. Dc schrijvers zaten aan hunne tafels, de advoknten bladerden in hunne acten, op de gtooto tafel lag liet groote, ouderwetsche pistool, waai mede Van Heeren don neger had doodge schoten en op de /ij tafel der gezworenen lag eeno afbeolding van de knmor, waarin do bus-, daad geschied was; do voorzitter gaf het teeken, en de kapitein Van lleeien werd binnengeleid. Hij liep, als gewoonlijk, mot een vasten ert •/ekeien tied, had zijn langen, blauwen rokaan en dtoeg zijn fluvveelen tnntsjo op zijne m den Iantsten tijd sterk vei grijsde haren. Hij boog even voor de rechters, verwaaidigdo do tooschouwers met geen blik en nam oogon* schtjnlijk, /eer kalm op de bank der beschul digden plaats, terwijl litj oen stuk papier ontrolde. Do behandeling begon. Nadat dc noodige for maliteiten haddon plaats gcliad, las de voorzittel' do beschuldiging tegen Lodcwijk Koenraad va» Hpoi en voor. Wordt vervolgdf V I 1 2 I 1 I 1 •Söt 7# A/v'l iV - - «f <2 .1"

Schiedamsche Courant | 1884 | | pagina 2