^Gpleii, ris ingekomen een mededeeliog van den Directeur der Burgeravondschool, dat de toelatings-, overgangs- en eind-examens aan die school zullen gehouden worden van 2125 April aanstaande. By de behandeling der aan de orde gestelde onderwerpen zyn alle personen, die verzocht hadden alsnog op de kiezerslijsten, hetzij voor Tweede Kamer, Provinciale Staten of Gemeen teraad te worden ingeschreven, daarop ge plaatst, nadat gebleken was, dat hoofdzakelijk aan mindere nauwkeurigheid in de opgaven van den rijksontvanger huune niet-opname te wijten was. Met 11 tegen 6 stemmen werd aangenomen het voorstel van Burgemeester en Wethoudeis tot verhooging der jaarwedde van de onder wijzers en onderwijzeres der 1ste klasse, die aan de acht openbare scholen voor gewoon lager onderwijs worden aangewezen als plaatsver vangers van de hoofden dier scholen. Het verzoek van den heer Koch tot plaat sing van zijne dochter op de Hoogere Bur gerschool waarover in de vorige vergadering dé stemmen staakten, is toegestaan met 9 Stemmen tegen 8.. Tot makelaar in assurantiën is op zijn da?r*oé gedaan verzoek benoemd de heer J. L. Kimmiiser. Het adres van de leden der Schir.damsche Kunstvereéniging tot het in huur bekomen van eeo locaal in den Boete, is tot later aangehouden. Het voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het maken van een bazaitkade voor aanlegplaats van stoombootè'n aan het Westerhavenhoofd, is na uitvoerige discussie, met algemeene stemmen aangenomen. Alhier zyn 169 runderen, als verdacht van longziekte of met longziek vee in aanraking te zijn geweest, onteigend om te worden afgemaakt. Hieronder zyn van de veehouders A. Ammerlaan 35, J. M. H. Van Otterdijk "48, A. Suyker 27 en D. Van Noort 59. Blijkens het versing over 1883 der spaar bank van het Nuts-departement alhier, be droeg over dat jaar de som der inlagen 278,662en die der terugbetalingen f 250,515.25. Het aanfal deelhebbers was op 31 December 5197. Het kapitaal der Bank beliep f 1,213.687.89i/2 en "het verschuldigde aan de deelhebbers t 1,145,213.62, terwjj! het reserve fonds f 68,47427y2 bedroeg, Zooals ons nader wordt medegedeeld was heden bij de reederjj sExcelsior" het juiste tjjdstip nog niet bekend wanneer de logger tan dien naam van de werf der heeren J. Verwejj Co. zal afloopen. De trein van den Hollandschen spoorweg die gisteravond te 8 uur 5 min. van hier naar Leiden vertrok heeft een oponthoud gehad, doordien de locomotief, dooreen plot seling ontstaan defect aan de machine, even door gebrek aan schakeering, somber. De paden .waren smal, met heesters afgezet, de muren .met klimop begroeid. Hier en daar stonden ge broken beelden en groote steenen vazen, groen van 't mos en vol troebel water; versierselen, die volkomen in overeenstemming met hel naar geestige karakter van 'tgeheel waren. Voorden moestuin was daarentegen beter zorg gedragen, «a hij besloeg dan ook het beste gedeelte op het terrein. Margaretha werkte met zooveel ijveren inspanning, dat zij de beide heeren niet zag .naderen. Toen zij eindelijk even 't hoofd ophief en haar neef herkende, begon zij te beven en het borduurwerk ontviel aan haar trillende ban den. Albert versnelde zijn pas, raapte 't op, zag haar in dio gebogen houding vol droefenis en verwijtend aan, en gaf 't haar terug. Margaretha, zeide hij en men kon hooren datj't .hart hem op de tong lag. Margaretha, eindelijk zie ilc u weeren nu wij weder bij elkander zijnvraag ik mij af of er nu voorbij het eerste blokjn de richting "naar Delft bleef stslstaan. Welke pogingen door den machinist ook werden aangewend niets kon baten, zoodat de reizigers genoodzaakt waren te wachten tot een andere locomotief, waai om door den chef van het station alhier naar Rotterdam was getelegrafeerd, was aan gekomen om hen naar do plaats hunner bestemming te brengen. De doeltreffende maat regelen door genoemden chef genomen hadden het gevolg dat het oponthoud zich slechts tot ruim een half uur bepaalde. Heden voormiddag is Gerrit Frauwdeunt in de nabjjheid van de spoorbrug in de Schie ge vallen, doch spoedig daaruit gered door den heer J. Veth, die, toen hij het ongeval bemerkte, door de daar verzamelde personen heendrong en gekleed te water sprong. In het stations- koffiehuis van den heer J. Knock gebracht, werd de drenkeling daar welwillend verzorgd en van droge kleederen voorzien. Bij de te Delftshaven gehouden aanbesteding wegens het rioleeren en dempen van een gedeelte sloot langs den Nieuwen Binnenweg zijn ingeleverd 7 biljetten. Minste inschrijver G. Key, te Rotterdam, voor f5050, hoogste J. Trinthamer alhier. Thans kunnen wy met zekerheid melden, dat het wetsontwerp tot bekrachtiging van het met Spanje gesloten handels- en scheep vaartverdrag den Raad van State heeft verlaten en binnenkort bij de Staten Generaal kan verwacht worden. Naar wij vernemen worden thaus door de Regeering onderhandelingen gevoerd ovpr het sluiten van een handelsverdrag met het Koninkrijk Korea. (AT. e, d. D.) Door het geuzengesticht sWilheimus van Nassauen" te Brieile is Dinsijag by gelegen heid, dat de Transvaalsche Deputatie de/e veste bezocht, een miniatuur stoomboot nan- geboden, den naam voerende van Paul Krüger, terwijl op de beide radei kasten te lezed staat; Zuid-AfrikaNederland. Deze uitnemend goed gevonden hulde aan het driemanschap doet dienst als sympathe- tisch symbool der door de deputatie verrichtte bemoeiingen om op te richten een stoomvaart verbinding tusschen de Zuidafiikaansche repu bliek en het vaste land van Europa. Aan de Ryks universiteit te Leiden zijn tot heden door den rector magnificus voor de eerste maal ingeschreven 127 studenten, verdeeld als volgt: rechten 48, geneeskunde 42, letteren en wijsbegeerte 19, wis- en natuur kunde 11 en godgeleerdheid 7 studenten. Naar wij vernemen zal door Z. M, den Koning tijdens zyn veiblyf op Oranje Nassau Oord, behalve in de giachten nabjj de uiïnen van het oudt* kasteel Giunsfoort, ook weer op den Rijn gevischt woirlen. Een zalmnel, dat de geheple breedte der rivier moei beslaan, wel iets ter wereld is, dat ons scheiden kan? Zij werd beurtelings rood en bloek; evenwel, van lieverlede hei kreeg zij hare koelbloedigheid en zelfbeheersching en antwoordde hem mot vaste stem Neen, neef, niets kan onzo oude vriend schapsbanden brekenzij zijn te talrijk, tus schen uw familie en de mijneWij bobben veel aan u gedacht gedurende uw afwezigheid, voegde zij er bij, en wij'zien u met blijdschap terug. Dio welwillende woorden hadden Albert's hoop, moeten verlevendigen; maar integendeel zijn hart kroop meer ineen. Hij trachtte te antwoorden en stamelde iets. Mijnheer d'Emmciieh bood hem een tuinstoel aan, en nam zelf naast zijn dochter plaats. Zij sloeg do oogen neer, en werk tuigelijk bewogen baar handen het boidiiuigaas, op 't midden waarvan zich eon groen vlekje ver toonde. Bij 't oprapen had Albert liet zeker op 't vochtige gias gedrukt of. op de eone of andere saprijke plant. Er werd een gcspick aangeknoopt, wordt door den zalmvisscher ICoenders, voor Z. M. gereed gemaakt. Als de heereq van de confessie over de bovenzinnelijke dingen spreken, is het moeilijk hen te bewijzen, dat zij in dwaling verkeeren. Maar laten -zij zich uit over het aardsche, dan blykt het weieens, dat zij niet zoo zeker van hunne zaak zijn. Zoo deelde de heer Fabius in zijn jongste redevoering in de Tweede Kamer mede, dat te Amersfoort onlangs kinderen waren ge vaccineerd, die daarna allen ziek zijn geworden omdat de stof zou genomen zyn van een ziek kalf. Ons Blad, te Amersfoort verschijnende, heeft de zaak onderzocht en aan het licht gebracht, dat voor onlangs moetgelezen worden Dacht jaren geleden"dat voor alle kinderen, moet worden gelezen driedat de ziekte be stoud iu goedaardige roosen dat het kalf gezond was, blijkens inentingen met dezelfde stof van andere personen. De heer Kuyper of diens orgaan is niet gelukkiger. De Standaard wjjst op onze prachtige handelskadee, die nu, helaas, sleeg liggen en verweeren iu wind en zon." »Dat zijn feiten, zegt het blad, waarover men kan heenlachen of praten maar die men noch wegredeneert, noch wegcjjfert." Het HU. noodigt nu Dr. Kuyper uit om eens langs de Handelskade te toeren en te zien welk een groot aantal schepen eu ge bouwen men moet weggoochelen, wauneer men ongelijk heeft en dat met wil bekenneu. Als rnen ten aanzien van het zichtbare zoo dwalen kan, ryst de vraag, of men ook teu aanzien van het onzichtbare de plauk wel niet eeus mis zou kunnen slaan. ArnhOt.) Prof. Halting heeft op hetopen-schrjjven, door Ur. Kuyper tot hem gericht, het volgende geantwoord: 1 Amersfoort2 April 1884. Aan den Hooggeleerden lleer Dr. A. Kuyper. Hooggeleerde Itcerl Veroorloof mij, bij de beantwoording van uwen brief van 29 Maart jl., in de eerste plaats u te wijzen op twoo daarin voorkomende mis stellingen. 1. Ik heb in mijnen brief aan den heer Wil ling dd. 22 Maart niet gezegd, dat, »het door u in Plancius gesprpkone algemeene verbazing en afkeuring had verwekt," maar dat »die redevoering, zooals zij in eenige dagbladen is medegedeeld, hier te lande algemeene verbazing en afkeuring ver wekt heeft." Behoef ik het u te zeggen, dat die afkeuring ook eenige uitdrukkingen gegolden heeft, die ik thans in de redevoering, zooals deze door u geplubliceerd is, nietterug- vindt? 2. Ik lieb u en de calvinistische groep niot, zooals gij zegt, buiten het beschaafde doel der natie geplaatst," maar alleen ge schreven: »dat uw invloed zich vooral bepaalt tot hon, die op oenen lagoron trap van beschaving en verlichting staan," iets dat als een feit bezwaarlijk door u ontkend zal worden. Mocht gij toch ecnigo neiging daartoe bij u bespeuren, dan verwijs ik u naar den hoofdredacteur van do Standaard, maar 't kwijnde gedurig want hot drietal, gehoel van een enkele en dezelfde gedachto vervuld, had moeite over onverschillige zaken te piaton en. de aandoeningen te verbergen, die 'thun niet mogelijk was te onderdrukken. Na verloop van eenigen tijd stond mijnheer d'Eramerich, op ging naar een broeibak en begon zijn eantelou- pon te snoeien. Margaretha nam de naald weder op on tooveido op bet borduurgaas Iraaie ara besken. 'tWas een wpzonltjk kunbtwerk dot bor duursel, 't Stolde eono kleine schilderij voor, met zijn lijst, on een gedeelte van den muur waar aan 't hing. Do teekoning was een blainv meer, met een klein eilandje, schitterend blanke zwanen en bloemen van velerlei kleur. Do lijst scheen 'an gebeeldhouwd eikenhout, cn de wand mot leder van Cordova behangen to zijn. Margaietlm werkte niet naai' een patioon; 't was haar eigen ontwerp, en met verwonderlijke zekerheid cn vlug tevens, voorde hare kleine,' fraai gcvoiindo hand het uit. 5 Juni 1883, die hotzclfdo in vrij wat sterker -' bewoordingen in een voor do kiezers bcstepid manifest heeft gezegd. Uwe Planeius-rede lieb ik natuurlijk met groots belangstelling voor een deel ook met levendigs instemming gelezen. Indien ilc onder uw gehoor ware geweest, zoude ook ik u even als onze daarbij tegenwoordig zijnde collega's der beide universi teiten, herhaaldelijk hebben toegejuicht.' Des te meer leed doet het mij, te zien uit do thans door u zclvon gepubliceerde rede, dat gij werkelijk moor dan eens uitdrukkingen hebt gebruikt, dio ik on mogelijk goedkeuren kan, ook nadat uwo rede gezuiverd is van sommige gezegden die u in het vuur der improvisatie ontvallen kunnen zijn, en die men dus ook niot te ernstig behoort op to vatten. Overigens verwijs ik u naar den uitvoeriger! brief dio dezen korteren vcigezelt Oordeelt gij zelf het wenschelijk, dat die voor een dagblad •wol wat te lange brief gepubliceerd worde, dan geef ik u daartoe de volle vrijheid, mits on der do uitdrukkelijke v oor waarde, dat dio publicatie volledig zij en geene afzonderlijk zin sneden daaruit, bij wijze van uittreksel, aan het publiek worden medegedeeld. Ik heb de eer hoogachtend te zijn U. II. Gel. Du. Dr., P. Hahting, Zelfs de verzachte vorm van Di. Kuypei'S bekende toespiaak in sPlancius" vindt nog geen bijval bij zijne partijgenooten. Eeu van de onwraakbaarste coufessioneelan, de heer Bronsveld, laat in do sSteuunpn voor waar heid en vrede" er het volgende verstandigs woord over liooreu: Do redenaar uit »PIancius" houde het ons ten goode, doch wij achten ons nog steeds gelukkig in ons dierbaar vaderland, on er zou nog lieel wat gebeuren moaten, eer wij er over gingen denken, om te verhuizen naar de Transvaal; heel wat meer dan een dagbladartikel van een man nis de lieer Mr. Levy. Doëh ik zie de Afri- kaansche heei en voor wijs genoeg aan om onze Europecsche rhetorica te kunnen schatten op don rechten prijs. Ik betwijfel het zelfs of zij Dr. Kuyper gaarne zagen ovei komen, want met de eendracht in hun land was het dan spoedig gedaan. Wat nu overigens het daghladnitikel van Mr. Levy aangaat, dient onzerzyds niet ver zwegen to worden, dat het gerucht van ie zoogenaamde bedreiging van de keikèlijke partij tamelijk wel op een loos alarm gelijkt/ De Stand, kon zeer goed weteo, dat de phrasal smet de daad zoo het moet," waai lijk al even weinig ernstig gemeend kan zyn als de aankondiging van den strek." (H.v.d.D.) De heer J. W. Smit, profe-sor aan het BisBchopnelijke Seminarie te Waimond ii benoemd tot buitengewoou geheim Kameiheef van Z. II. den Paus. Gelijk teen weet. is een kleine tractie def liberale pamj de Tweede Kamer gewoon afzoude) lijke veig.idei ingeu te houden, ten einde de gemeenschappelijke gedragriiju vast te stellen. Naar het Vad. v( rneemt, 2ijo thans do leden der liberale patty, die met- tot bedoelde fractie belmoren eu die nog steeds de groote meerderheid uitmaken, over-" eeogekornen van tijd tot tijd eveneeus ver gaderingen te houden om oudeilmg overleg, Albert zag haar zwijgend aan en trachtte haar- gedachten te doorgronden, Margaretha, zeido hij eindolijk, ik lipb mei mijnheer d'Emmerich een onderhoud gehad, dat mijn' hart heeft doen breken. Hij verzet zich tcgon ons huwelijk, in spijt van zijn gegeven woord, en wil dat wij voortaan olkender vroemd zullen zijn. Voordat ik mij voor altijd van u verwijder, zou ilc gaarno willen weten of gij de gevoelens van uw vader deelt, cn of gij ge heel vrijwillig, zonder dour zijn invloed bohcerseht te worden den trenrigen moed bezit om ecu verbintenis to verbreken, die door uw ste/Voude moeder werd gezegend. Wili dl uorvnhjd i

Schiedamsche Courant | 1884 | | pagina 2