Gemengde Berichten. ctn^lobi^ojpleggenwegens de te lage vrachten die" dan oók' zóó laag zijn, dat de kapiteins verklaren uit het vrachtcyfer alleen de kosten aan steenkolen en den Suezkanaal-tol te künnënbesiryden. Gelukkig valt over achter' uitgang der vaart langs het Noordzeekanaal niet te klagen. Voeren gedurende de eerste viermaanden in 1883, langs hier, uit .en in p. m. 780 schepen, gemiddeld elk metende 1660 M', gedurende de 4 eerste maanden van 1884 maakten ruim 900 schepen uit- en inkomend van déze haven gebruik, elk schip gemiddeld nietende 1680 kub M., waaruit .duidelijk blykt, dat en het getal schepen en fijftet; inhoudcyfer daarvan aanzienlijk vermeer derden. De haven is, in één woord, voor de groote scheepvaart dan ook uitmuntend; méérmalen werd gedurende de laatste dagen bij hoog water 90 decimeter diepgang geseind, zoodat ook het Engèlsche stoomschip Hozart mét rijst van! Bassein, diepgang ruim 71 - decimeter, op 30 April by laag water kon binnenvallen; het schip is eergisteren, na gelicht ie hebben, tot op ongeveer 67 deci meter; naar Amsterdam opgevaren. Door het omvallen van een petroleum- /stallantaarn, is te Poortugaal een boerderij afgebrand. De vrouw en kinderen werden met moeite gered; de vrouw bekwam brand wonden aan het hoofd. Van de levende have ./werden de paarden gered op één na, dat, 'na: verwyderd te zijn, weer in de vlammen liep ,sn zoo den dood vond. Het hoornvee 'kon niet gered worden en kwam in de /vlammen om. Alles was tegen brandschade verzekerd. Het bljjkt,' dat byi den brand te Eksloo van dë gemeentelyke administratie veel meer ver- brand is dan men aanvankelijk meende 0. a. is; van' het archief, bijna niets gered, en wat erger is, het register der huwélyken van bet loopende half jaar,; waarvan dus geen duplicaat bestaat, is vernietigd, en daarmede de wettige bescheiden van een' veertigtal huwelijken. Aan een toevallige omstandigheid, dat er juist raadszitting was, is het te danken, dat'.niet /alles verloren ging. De leden van den Raad. en' in de eerste plaats de burgemeester gaven tóen blyken van moed én tegenwoordigheid van geest, door- in dat gevaarvolle oogeublik nog/te redden wat er in de haast te gry pen was.'Daartoe was echter zóo weinig ;t"yd, dat den gemeenterveldwachter, die zich ook be- vflverde nog iets te redden, door de vlammen langs dé trap de terugtocht werd afgesneden. Ajleeh door een goedgeiukten sprong uit de bovenverdieping. ontkwam hij het gevaar van levend te verbranden. Door ingezetenen van Pasoeroean wordt ;<aen geschenk éangeboden aan dén Pangeran Ario Niti Adiningrat. Men heeft het laten •vervaardigen in de fabriek van de firma Van Kempen Zonen te Voorschoten, waar het dezer, dagen gereed gekomen is. Het bestaat ■zich zelve, dat het toch al heel raar moest loopen,- als zij - niet minstens ovengoed in staat ware bij: een Fransch kind de betrekking eenor »per- iféct-governeïs" to vervullen, als de eerste; de. béste, -uit het woeste en trouwelooze Albion overgewaaide Engelsche. Eeno eerste poging had gefaald; Dit had haar niet ontmoedigd; zij was /alleen voorzichtiger geworden; én toen men haar /gevraagd had of zij bij den graaf de Villers de bètrekking van. gouvernante wilde aanvaarden, /had zij eerst ja gezegd, toen zij vernam; dat do graaf weduwnaar was, dat hij het grootste deel des' jaars buiton doorbracht, weinig of geen .yreemden zag en vooral met geen Engelscho 'familie in'betrekking stond. Onder deze orastan- /digHedeh was het, voor Miss Hudson niet mooi- lijkgeweest, zich in korten tijd-van de bescheiden betrekking/van /gouvernante der- kleine Isolde tot/die- van besturenden geest der ganscho huis- houding te verheffen; Do Graaf was haar onerg- /ifénkèRd hierin te gemofet.gekomen. Hij was eon '/édelman van den ouden stempel, wiens ingowor- üit een/monumentaal; tafelmiddeiistuk, ruim/ een meter hoog en byna een;.mefer breed,'en drukt in rijken Mobrschen stijl op zioryke wyzë de hulde uit, door de ingezetenen van Pasoeroean aan de verdiensten van den Pan geran gebracht. De maagd van Neerlandsch Indië, staande onder Oostersch lover, rust met de linkerhand op een rijk georneérd schild, waarop enrelief de wapens van Nederland en Indië prijken, gedekt door de koninklijke kroon. Hare rechterhand rykt een lauwer krans den jubilaris toe, wiens/verdiensten worden voorgesteld door den wierookwalm; die opgaat van het outer aan hare zijde, dat de jaartallen 1883 en 4833 en den datum 18 Maart draagt, én versierd is met het mono gram van den PangemD, de orde van den Nederlandschen Leeuw en de médaille van verdienste, waarmede hy werd békrooud. Deze groep rust op,,een voetstuk. Ter wederzijde zyn aan dit voetstuk armen bevestigd, die sierlijke bloeraencoupes dragen, Het geheel wordt gedragen door twee van zwaar zilver bewerkte kolossale leeuwen. Men schrijft uit Ransdorpdd. 1 Mei: Gisteren vertrok van Amsterdam over de Zuiderzee, naar Riga hét kofschip De Twee Gebroeders, kapt. J. Buttér, welke zéker wei do oudste Nederlandscho gezagvoerder is op de buitenvaart. Hy werd deo Oden Januari 1802 op zee geboren en is alzoo de 82 jaren gepasseerd,doch de grijsaard loopt nog dage- lyks, zonder vermoeid te wordenwanneer i zyn vaartuig in het Oosterdok ligt van Durgerdam, ayne woonplaats, over Zeeburg -1 naar Amsterdam. Nog,vol moed eu ambitie voor zyn werkkring, doet het hem het meeste leed, dat hy,niet vooruit kan werken, maar j financieel steeds achteruit. Dat hy ziju beroep nog steeds uitoefent is dan ook waarlyk uit i geen weelde. De heer G.'(wé zullen hein nu maar eens zoo noemefi), een oude vryer, is een van die 'mannen, die gaatne gehuwde vrouwen een weinigje het hof maken. Dit deed hij ook de echtgenoot van den heer B., .een allerliefst vrouwtje, woonachtig in dè Kalverstiaat te Amsterdam. Schalks als zy< was, besloot mevrouw B.teneinde G. een weinig te jverbetëren", hem een poets te spelen, die, wij zeggen het reeds by voorbaat, uitstekend gelukte. Toen G. in de vorige week een be zoek ten haren huize bracht, vertelde zy hem, dat de heer B. Vrijdagmorgen uit de stad 'zou gaan. Dit ho'orende, spitste hy zij ne boren en te zeven uren in den avond van genoem den dag kwam hij met een voorgewend bood-, schapje by mevrouw B. Na het wisselen van een paar .beleefde woordjes werd G. uitge- noodigd, mevrouw op eene bovenkamer te volgen, waaraamhy .natuurlijk gaarne voldeed. Nauwlijks echter had hy plaats genomeD, of men hoorde iemand de trap opkomen. »Daar is mijn man," zeide mevrouw, vhaast je, tolde, maar geenszins boosaardige hoogmoed zich uitte in minzaamheid jegens allo minderen. De i gedachte, dat een onbeduidend burgermeisje, rin .wie hij in den grond zijns -hartenslechts eene bediende eerster klasse zag, het oogmerk kon hebben, hem in te palmen, was nooit bij hem op? gekomen. Ilij had in de vriendelijke opletterd- hoid van Mis Hudson voor hem, niets anders gezien, dan.,een plichtmatig streven barer zijds, zich .den meester, die haar werk verschafte, aangenaam tc maken. Déze:, oplettendheden waren in den loop der jaren/niet verminderd, maar hadden spoedig, nadat Alfred in het bezit zijnermoederlijke erfenis gekomen waseen koeler; en formeeler karakter aangenomen. De graaf had dit niet eens bemerkt. Hij handelde jegens allen,4; die: in. zijn' dienst stonden naar bot. boginsolrik geef, ora te, ontvangen". Hij betaalde loon ,om: bediend Je worden,.,en vergrootte het, loon, als hij goed bediend werd. Miss Hudson maakte zich in zijn huis zeer verdienstelijk, lfij erkonde dit volgaarne maak dat je weg komt, hier, verbergje maar in; myp.kjeérenkast." Gr., dié volstrekt niet op zijn gemak was, haast zich aan dé'gegeveo waarschuwing te voldoen; Mevrouw B, sluit de kast, en tot zoover was alles in orde. 't Was natuurlijk inderdaad de heer B., die een oogénblik later de kamer binnenkwam. Na over een en under gesproken te hebben, zegt hy.;. plagend tot zyn vrouwtje: ylloor esns, mijn liefste, dè nieuwe kleerenkast, die ik by J. besteld heb, komt aanstonds tehuis, en by zal/dan deze" hij wees op het meu- 1 belstuk, dat in het vertrek'stond smede- nemen om daaraao 't een en ander te repa- reeren." Mevrouw maakte voorgewende uit- vluchtjes, 'mijnheer B. laat zich schijnbaar niet vermurwen, eu tien minuten later komeu een paar werklieden boven, die de nieuwe kast plaatsten, een strop ora de oude slaan en deze naar beneden laten zakken. G. stond intusschen alle mogelyke angsten uit, doch houdt zich zoo goed mogelyk, en komteinde- lijk, nog steeds opgesloten, in de werkplaats van -J. Daar werd het hein echter te benauwd. Plotseliug schreeuwt hy om hulp; de broeder van J. krygt by het hooren daarvan, zooals men weieens zegt, de koorts op het lichaam, opent echter spoedig het meubelstuk, en G. staat voor bsm, blozende van schaamte. Vliegend Blad.) Eerst wou IÏ2J en toen wou ZÏJ niet. Eeu Meppeler jongeling had trouwbeloften gewisseld' met .een Staphorster boerendochter.. Onlangs nu gingen zij naar 't gemeentehuis, om als ondertrouwd ingeschreven te worden en daaroa ging men druk aan het bruiloft vieren. Intusschen kwam al spoedig de trouw dag. Onze Staphorsters wachtten, en wachtten, maar de bruidegom kwam niet. Eindelijk heslóten ze naar het gemeentehuis te'gaan, ih de hoop hem daar te vinden, doch na ook daar iaug gewacht te hebben, moest bet bruidje met haar ouders onverrichterzake huiswaarts kéeren. De bruidegom die eerst van plan was het trouwen er aan te geven, veranderde weer van gedachten. Een week later stapt hy, in gezelschap van vader en moeder, naar Staphorst. Zijn aanstaande is bezig de straat'te schrobben. Uit de verte roept ze hem'al toe: »Wat wou je nou sTrouwen", antwoordt' haar beminde. »Nèe nou wil ih neet", luidde haar bescheid en zonder vrouw was by genoodzaakt rechts omkeer te maken. Lelden. Eergisternamiddag had een dienstbode alhier het ongeluk een petroieum- kooktoestel omver te trekken, roet het treurig gevolg dat haar kleederen in brand geraakten. Als een razeude vloog zij door het huis, zoodat de inmiddels toegeschoten personen moeite hadden haar te bereiken, totdat men er in slaagde een wolten deken over haar heen te werpen en alzoo de vlam te stuiten. Nadat en bewees dit door haar traktement jaarlijks té veriioogen, maar op deze wijze voelde hij zich ook volkomen quitte, met Miss Hudson en nam •iedere, oplettendheid, die zij hem bewees, aan, ais iets die van zelf sprak. Hot leven op het .kasteel had zich onder de leiding, der zlvif- frquw" langzamerhand tot een streng, geregold en kalm,'maar altoos voorhaam loven gevormd. Het slot van Villers was gedeeltelijk' door de revolutie gespaard geworden en door dén vader van den, nu levenden graaf, zij'liet ook niét in de,oude pracht, toch in den grootscheri stijl herbouwd. Men zou ih liet uitgestrekte gebouw yeie 'gasten hebben kunnen lógeeren. Daar deze echter nooit verschenen, hadden de bewoners rich, ieder'naar zijnen sniaak kunnen inrichten. Gelijkvloers bevonden rich de óntvangstvertrokkch, do huiskamer, de eetzaal, de biljartkamer eh dicht aan .do voordeur, een klein vertrek, waar do te huis, komende jagers gewoon waren hun geweer 'eri hunne weitasch op te hangen. Naast deze kamer was een ander klein vertrekje, waarin de verbrande kleederon waren verwyderd/ bleek het, dat de ongelukkige" verscheiden/ brand wouden had bekomen. LGrit.) Haarlem. Bij de opruiming' vaó het puin na deu brand in de Kruisstraat alhier, zijn gistermiddag de lijken der twee veri- brande vrouweo gevonden en naar het gast- huis overgebracht. Na onderzoek is thans gebleken, dat de. brand vermoedelijk is ontslaan door het sprin-/ gen vao een brandeud petroleumlampje/dat in de alkoof tegen een houten schot, Dabij het ledikaut van Lijnkarop had gehangen. Juffrouw Nys was 57 eu haar nichtje 21 jaren oud. Amsterdam. Door den consul-generaal van Fraukryk, graaf De Saint-Foix, is eene oproeping gericht tot alle Franschen hier en in de provincie, die met den handel in be trekking staan, om te beraadslagen over het plan tot oprichting eeoer Fransche Kamer van Koophandel alhier. Die vergadering zal op 8 dezer gehouden worden. Apeldoorn. Alhier is eergisteren bij den heer Van Zomeren do dienstboden in hech tenis genomen, daar zy bekend heeft jl. Woensdag hét huis opzettelijk te hebben in brand gestoken. Het meisje was nog slechts acht dagen in dienst. Wat haar tot de daad bewogen heeft' weet zij bl'ykbaar zélf uiet. Breda. Door middel van een electro- magneet heeft de justitie te dezer stede ander maal gevischt naar den nagemaakten buiten sleutel, waarmede de diefstal ten postkautorè is bedreven, doch het is nog niet gelukt het óvertuigingsstuk op te halen. In Bonsey's uitstalling in de centraal vièch^ markt, ïFairingdonstreet", te Londen, wo» Woensdag een steur te zien vau 19 voet iang en voet, 6 duim in omtrek. De sleuf woog 150 kilo en was dooreen der Grimsby- smakken in de Noordzee gevangen. De giraffen hebben tongen van \ys voet lengte, Barnum heeft er nu een afgericht oh* met haar tong glazen te wasschen en 't beest doet dit kolossaal netjes; het heeft voor dé bovenste ruiten zelfs geen laddertje noodjg. De Bouddhapriester, die Barnums witten olifaut uit Siam naar New-Vork bracht, heeft 'tspel verraden; hij ging onmiddellijk na zijn aankomst te New-York naar Camoen, in New-Yersey, om zyn vrouw op te zoekeny die hy precies sedert een half jaar/niet'had'.^ gezien.... Op grond van dit'ivergijjp heeft/ zjjn heer eu meester Barnum hem weder als voorheen tot gewoon stalknecht/ gedegradeerd 1 Guerre, de jager des graven en oudste, dienaar.' van het kasteel, mot zijn hond sliep. De overige bediendpn waren allen (te zamen in een zij vleugel van het kasteel, die een afzonderlijken^ ingang had, gehuisvesd. In de bovenvertrokken van het slot ..liéten zij' zich na tienen, dat wil zeggen,' nadat.de slaap- kamors in orde waren gobmcht,\ slechts bij bij zondere aanleiding daartoe, zien; - v Miss Hudson had dit'verlangd, om, gelijk rij zeide; beter toezicht té kunnen houden over da talrijke bedienden.'Alfred had er wérkelijk.het zijne toe gedaan, dat aan dezen wénsch/gevolg s werd gegeven,'wijl hij iedérèn onbevoegde, dien hij na het uur van het ontbijt óp de bovehverr diepingen aantrof, toesnauwde enondorvro'egf als verdacht hij .hem iets kwaads He hebbenibe* dreven. Do bibliotheek was op do eersto ver dieping,' Daar woonden öok de Graaf,/Freule Isolde èn Miss Hudson. Wordt vervolgd.)-) I 1 11

Schiedamsche Courant | 1884 | | pagina 6