Kamer van Koophandel ra Fabrieken Per Telegraaf. Kerlaiem s. VERSLAG. Landbouw en Veeteelt. Reolitszaken. V issch erij. Gemengde Berichten, als bewjjs van ingenomenheid met dit bljjk hunner sympathie eene prachtige vlag. Amsterdam. De bevolking der hoofdstad, welke op het einde van 1882 uit 350,201 iielen bestond, vermeerderde in 1883 met 11,113 en telde dus op het einde van dat jaar 361,314, waaronder 170,212 mannen en 191,102 vrouwen. Het aantal geboorten be droeg 13,190, dat der sterfgevallen 9,470; dat der personen die zich hier vestigden 26,326, dat der naar elders vertrokkenen 18,933. B'y de Zondag gehouden wedrennen te Chantilly is de prijs van 50,000 frc«. behaald door Little Dukevan deo hertog' van Castries. Een bewonderaar van Kichard Wagner, die tevens rjjk genoeg is om zich deze weelde te veroorloven, heeft te Bayreuth voor 25,000 gulden aan biljetten voor de Parsifal-uitvoe- ring'eo gekocht, om deze onder de Wagnerianen van alle landen te verdeelen. Hu is het de vraag, of hij ook de reiskosten zal vergoeden. VAN DE TE SCHIEDAM, «Ter don toestand van Nijverheid, Handel en Scheepvaart in 1833. In dan toestand dor branderijen kwam geen gunstige verandering. De lage graanprijzen zou den een meor bevredigend resultaat hebben opge leverd, indien ,de bijzonder lage gistprijzen in de laatsto drie_ maanden, de voordeelen daarvan niet hadden doen verdwijnen. De -reden hiervan was te zóeicen in het buiten werking stellen van de bestaande overeenkomst van Gisthan- delaren. Dank zij de moutwijnvereeniging was de prijs van den moutwijn vaster en de handel solieder. Duurzame verbetering is echter niet mogelijk zoolang de bepalingen der wet omtrent het minimum van den trek niet worden gewijzigd en de waterverversching hier ter stede niet tot stand komt. De ambachtsnijverheid richtte zich een weinig op uit den kwijnenden toestand waarin zij in 1882 vorkeerde. De graanhandel was stil. Vergeleken bij het vorig jaar kwam in de scheepvaart geeno Verandering van beteekenis. 1. N ij verbeid. a. AMBACHTSNIJVERHEID. In het afgeloopen jaar werden gesticht: 3 winkelhuizen, 21 arbeiderswoningen, 22 woon huizen, 1 wachthuis voor den stoomtram, 3 berg plaatsen, 1 woonhuis met bakkerij, 1 machinehuis voor houtzagorij, 1 bierkelder, en 1 houtzagerij, "Werden herbouwd 3 woonhuizen, 1 mouterij, 1 branderij en 1 winkelhuis, Ingevolge do fabriekswet werden de navolgende vergunningen verleend 4. door Burgemeester en Wethouders a; tot oprichting van 1 branderij, 1 stoomhoutzagerij, 1 likeurstokerij, 1 bakkerij, 1 smederij en 4 slachterijen, waar onder 1 paardenslachterij j b. tot vergrooting van 1 branderij. 2. door Gedeputeerde Staten tot vorgrooting der stoomkracht in 2 fabrieken. b. FABRIEKSNIJVERHEID. Op ultimo December 1883 bedroeg het aantal branderijen 307 mot inbegrip van 3 stoombran- derijen, en dat der distilleerderijen 26. Er werden 461 070 hectoliters gedistilleerd ad 50 pCt. ge fabriceerd. Door het groot aantal branderijen zijn de werkzaamheden beperkt gebleven. Er werd nage noeg niet meer dan vijf dagen in de week gestookt, De Likeurstokerijen werkten niet voov- deelig. De Mouterijen hadden niet zooveel werk als het vorig jaar, tongevolge der verminderde verzending van mout naar het buitenland, hoofd zakelijk naar België en van den ongunstigen toestand der stokorijen. J 1 De Wind-, Koren- en Moutroolens'had- den tamelijk werk, doch ondervonden, hoewel in geringere mate dan'in 1882, nog steeds den invloed van den aanvoer van buitenlandsch meel en bloem De Stoom-Koren en Moutmolen de Dubbele Arend vermaalde 5 211 427 kilogrammen roggemeel en.5 154155 kilogrammenmoutmeel; de Draak 7 658325 kilogrammen roggemeel,, 6 935 973 kilogrammen moutmeel en 18 187 kilogrammen maïsde West 9 495 300 kilo grammen roggemeel8 751 857 kilogrammen I moutmeel, 100 700 kilogrammen maïs, 301 000 kilogrammen tarwe on 3 700 kilogrammen rijst; de 'Cycloop 3 643 100 kilogramraon roggemeel en 4 065 000 kilogrammen moutmeel. 1 In do Bakkers- en Pelmolén waren de werkzaamheden talrijker dan in het vorig,jaar. De groote hooveelhcden gezaagde houtwaren, welke nog altijd uit hot buitenland worden aan- gevoord, blijven schadelijk werken op dohout- z a ge rijen. Eene nieuwe Stoom houtzager ij werd voor- loopig ingericht tot het maken van vleeschpennon, 1 eeno industrie tot nog toe in Nederland onbe kend. Doordien de fabriek slechts enkele maanden in weiking is, ltan over het resultaat nog niet geoordeeld worden. De Kuip ar ij én en Fusten makerij en had don meerder werk, tengevolge van vraag naar leggers. 1 De Kelder en Kastenmakerijen hadden gestadig werk. Betrekkelijk de Glasfabriekbleof de Kamer zonder mededeeling. De Stearin c-K aarsenfabriek Apollo ver heugt zich steeds in een ruimen afzet harer producten. Ofschoon in do eerste helft desjaars de vraag minder levendig was dan gewoonlijk, vermeerderde deze in bet laatsto jaar in die mate, dat de fabriek met volle kracht kon werken. Op het einde des jaars word het personeel vermeerderd met 50 vrouwe*, en meisjes, benevens 2 opzich ters, voor de vervaardiging der kaarsenkokers, die vroeger elders werden gemaakt. K De Ruw-Vetsmelterij en Vetkaarsen- fabriek verkeeren in kwijnenden toestand. De Fabrieken van Oleine enLoog blij ven bloeien. De- Kurkensnijderijon hadden geregeld ofschoon geen druk werk. DeBierbrouworijen ondervonden den scha delijken invloed van de buitonsporig hooge hop- prijzen on van het gemis aan warm weder. De resultaten waren echter moer bevredigend dan in het vorig jaar. In de Snel-Azijnmakerijen was de toe stand bovredigend. De Mineraalwaterfabrieken workten met beter gevolg dan in 1882. Een warmer zomer had een gunstigen invloed op het verbruik kun nen bebben. De Koperslagerijen hadden geregeld doch slechts matig werk. De toestand der Machinenfabriek, Stoomketelmakorij en inrichting-tot het vervaardigen van ijzeren stoom- en andere vaartuigón was bevredigend, in weerwil de werkverschaffing der stedelijke indus trie te wenschen overliet. Bij de nieerdeio be kendheid der inrichting in Nedcrlandsch Indjé verkregen, was in allé afdeelingen, en speciaal in die van drijfriemen en scheepsbouw vooruit gang te bespeuren. Voor reparation aan stoom schepen ter reede was de achteruitgang ;der scheepvaart ook op deze fabriek van invloed. In den toestand der Mand enmnkerijen kwam geeno verandering. De Zakkenmakerijcn hadden het ge heels jaar door voortdurend werk. Do Touwslagerij, doordien cr slechts eene is, ging goed. De Zeilmakerijen hadden geregeld en op het einde van het jaar zelfs druk werk. De Fabrieken van Lakken, Oliën en Vernissen gaven geen reden tot klachten. De Zalmrooks r,ij blijft goede winsten afwerpen. De Fabriek voor Machinale bewer king van hout en de Machinale kui perij vermeerderden 'hunne werktuigen en streefden niet goedgevolg vooruit. De Boekdrukker ij on hadden over bet algemeen veel werk. Aan de Stedelijke Gasfabriek werden in 1883 ter bereiding verbruikt 58 762 hectoliters Engelsche kolen en 45 600 kilogrammen Canncl- kolen, welke, volgens aanwijzing,van den fabrioks- meter, 1 259 441 ".kubieke meters gas opleverden. C. VISSOIIERIJ. De Visscherij gaf eenige teekenen van nieuw leven. In den loop van het jaar word een logger ter, haringvangst uitgerust. liet schip deed drie reizen er. de vangst leverde een bevredigend resultaat op. Een tweede logger werd op stapel gezet. v II. Handel rt. BINNKNLANDSCHE HANDEL. De Paardenmarkt werd gohouden op den lOdén'Maart! Van de 78 aangevoerde paarden werden 54 stuks verkocht. De prijzen liepen van f40 totf300. De Varkensmarkt werd gehouden op den lOden November; doch* geen enkel varken werd aangevoerd. De prijzen van den Moutwijn varieerden van f 10.50 tot f 13.75. De laagste prijzen wer den besteed in de maanden Januari, April en begin van Meide hoogste voornaniolijk in de maand September. In 1882 waren de Moutwijnprijzen afwissolond tusschen f 10.50 en f 14.75. De Kroongist werd genoteerd van f0.25 tot f0.50 per kilogram. De prijs der Spooling per ketel was volgons beursno'teering van f0.20 tot f2.50, en volgens de notecring dor Schiedamscho Spooling-Vereoni- ging van f0.30 tot f2.50. Over het geheele jaar genomen bracht de Spoeling bij do Schiodamsche Spoeling-Vereeniging fl.20 por ketel minder op dan bij de Spoolingbeurs. b. DUITENLANDSCHE HANDEL. Ofschoon liet in den Graanhandel in liet algemeen nog steeds stil bleef, waren de resultaten in 1883 beter dan in 1882, De granen, uit de Turkscho havens gedurende dit jaar aangevoerd, waren van mindere soort dan in het vorige jaar. De hoogste prijzen voor Salonica-roggo werden besteed in Mei, de laagste in Januari en hepen van f 170 tot f 180 per 2100 kilo grammen. Voor eerste kwaliteit rogge werd in December besteed tot f210. Voor I' o r n a n-g e r s t word als laagste prijs besteed f170 per 1950 kilogrammen in de maand December en als hoogste prijs f 180 per 1950 kilogrammen in do maand Maart. Het verbruik van Tarwemeel in do branderijen is eerder af- dan toegenomen en wel tengevolge van de daling in de roggoprijzon. De voorraad Granen op 28 December be stond uit: 16 860 hectoliters 12 780 104 970 23 730 11 400 1 500 1 350 3 GOO 060 6 060 gedroogde Rogge, licht en ongedr. Rogge, gedroogde Gerst, licht er. ongedr. Gerst. Tarwe. Lijnzaad. Haver, 5' is. Grutten. Rubsen. In den Steenkolenhandel wasgecnever andering te bespeuren. Omtrent den Houthandel bleef de Kamer om de gowenschte mededeeling verstoken. Do uitvoerhandel van Gedistilleerd onder ging gcene aanmerkelijke wijziging. Do uitvoer naar het buitenland bedroeg 57 986 61 hectoliters togen 57 640 in 1882. In den toestand van den uisthandel kwam niet de minste verbetering. Uitgevoerd werden naar België ongeveer 1 000 000 kilogrammen naar Engeland gezamenlijk 6 030 092 kilogram men, verdeeld als volgt: naar Huil 4 082182 kilogrammen. Harwich 1 789 830 p Grimsby 36 972 New-Castie 121108 (Wordt vervolgd.) Uit de Tielerwaard schrijft inen, dat de vette lammeren tegen hooge prijzen door Engeland worden opgekocht. Men besteedt f 15 tot f17. Het gewas der kersen is middel- -matigr-De-verpachtingen nemen een aanvang. In de zitting der Arrondissements-Recht- bank te Rotterdam van gistermorgen stonden o. a. terecht: Th. v, d. L., veehouder te Ouwerschie, be klaagd van het niét afzonderen vau een door longziekte'aangetast rund. Eisch f25 boete. A. 3. G., stalhoudersknecht te Vlaardingen, beklaagd van mishandeling van ecu collega. Eisch 7 dagèu celstraf. G. H., orgeldraaier te Rotterdam, beklaagd van bedelarij eu geweldpleging jegens een bedienend beambte te Schiedam. Eisch 3 weken celstraf. In bovenstaande zaken aanstaanden Zaterdag f uitspraak. t - De heer J. A. R. Kyimnell, vroeger burge meester van Ilavelte, die door liet gei echtshof te Leeuwarden veroordeeld werd tot een half jaar celstraf en i'50 boete, wegens onregel matigheden in hèt opmaken van eene'trouw- akte, heeft zijne cassatie-voorzieningweder ingetrokken. DEN HAAG, 28 Mei. - Voor de alhier zitting houdende commissie tot het verleenen van acten by het lager onderwjjs verlcreg'eit heden acte als onderwijzeres de damesA.'H. Van der Paauw, H. Footijne, G. Rovers, M. M. Cussee, H. M. Mnndel en H. M, Stolk allen van Schiedam. DEUK IIAA«, 28 Mei. -In de heden, gehouden zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaa! heeft de heer Mr. W. J. Van Weideren Rengers zitting genomen. De heer Mr. R, Van de Werk heeft, tengevolge van zijn benoeming tot raadsheer in het gerechts hof te Amsterdam zijn ontslag als lid der Kamer ingediend. De discussie over de schoolwet is voortgezet; De Regeermgs-wyzigingen in artt. l'ön 15 zijn aangenomen. Hot eerste amendement Mackay op art. 8 (kweekelingen) is verworpen met 43 tegen 38 stemmen. By ait. 24 (bjjstand op school) stelt de Regeeriog voor: voor 45 tot 90 leerlingen 1 onderwjjzer en verder 1 per 50, de heer Mackay stelt voor voor 40 90 leerlingen 1 en verder 1 per 60de beer Borgesius en 16 anderen stellen voor: voor 40—86 leerlingen 1 en verder 1 per 45; ui discussie bestreed de Minister de amende menten Mackay en Borgesius. Morgen voortzetting. -i-.t—g- u MAASSLUIS. Gisteren kwamen van de beugvisscherij alhier 4 schepen binnenj aanbren gende 224 ton visch, 21 ton leng, 72 tonschel- visch. Ned. Herv. Kerk, Beroepen: to VeenendaalJ. C. Van Schelven, te Meteren. Zuidland, toez. van beroep, P. Zegboer, te Hoogvliet. Voorthuizen, W. Van den Bc'gh, te Schaarsbergen. Din- teloord, J. Kromsigt, te Leiderdorp. Kats, P. F. Van den Nieuwenhuijzcn, kand. Bedankt: voor "Weesp, P. Deetman, te Amsterdam. Sirjansland, J. C. Prins, kand. •Aangenomen: naar Hindeloopen, J. W. Breukink, te Nicuwvliet. Uoopsgez. Gemeente. Beroepen: te Wormer, "YV. E. J.Haarst, te Hoorn. De Zuidhollandscho Predikanten-Vcreeniging, zal hare twee-en-veertigste vergadering houden op Donderdag 7 Juni e. k., des voormiddags te 9 Va uuri 'n do groote zaal van Adler's libtel des Pavs-Bas, Korte Hoogstraat, te Rotterdam. Agenda; I. Welke bezwaren zijn in to brengen tegen het artikel van Prof. Loman«symbool en werkelijkheid" (Gids Februari 1884.) II, Het "Christendom is alléén bij moderne opvatting, wezenlijk geschikt en bestemd om den godsdienst der geheele werold te worden. III. De uitdruk king: «Christelijke deugden" behoort uit de grondwet verwijderd to worden. IV. Het Chris tendom is de eenige oplossing van de sociale kwestie. V. Ondermijnt niet het Darwinisme den grondslag der zedelijkheid 7 VI. De Gods dienst 4s uit het binnenste»des menschen. VH. Wezenlijke vroomheid is niet 's menschen werk*, maar.de vrucht van Gods openbaring, VIII. De, wetenschap kan ons niet rechtstreeks tot God brengen, maar daarom is eene wetensclm'ppelijke beschrijving van den weg, die tot God voert niet onmogelijk. IX, Welk gevaar is er in 'de handhaving van de formulieren van eenigheid; voor godsdienst en zedelijkheid gelegen X. Het voorstel van de Synode der Ned. Herv. kerk, om terug te keeren tot dé proponentsformule," verdient afkeuring. XI. Echte verdraagzaamheid? is de vrucht van eigen krachtige overtuiging. XII. Samenwerking der verschillende richtingen op het gebied der zoogenaamdo in- en uitwen dige zending is mogelijk en wenschelijk,XIII. De rechte 1 waardeering van de groote mannen van 't voorgeslacht openbaart zich in het diep— besef van de roeping der kindoren van onzen tijd, XIV. Het gei'egoid huisbezoek is noodig. XV. Is bepaald in de praktijk van de zielzorg, allo accommodatie af te keuren? XVI.'' De poging van den Nederl. Protestantenbond om het kerkgezang te verbeteren, verdient waar deering en navolging. XVII. Kerk en Tooneol behoeven niet vijandig tegenover elkander te, "staan.

Schiedamsche Courant | 1884 | | pagina 3