r4£\'ï' elandstraat en den Oostsingel aan de gemeenta wenschen over te dragen. Adres van eenige bewoners van den Oost- siagel om die straat ook in het buizennet der waterleiding op te nemen. Adres van de directie der scheepstimmer werf sDe Nijverheid" houdende verzoek om verlenging van huur tot 34 December 1885, van den grond in Galgoord, dien zjjn van de gemeente in buur heeft. Al deze stukken werden ter visie gelegd om in een volgende vergadering te worden behandeld. Een adres van de wed, W. Rademaker, daarbij wijzende op den onvoldoenden toestand der bestrating en rioleering der Haga-, Lelie- en meer andere straten. Na eenige discussie werd het voorstel van Burgemeester en Wet houders, om het adies voor kennisgeving aan te nemen, aangenomen. Daarna volgde het onderzoek betreffende den geloofsbrief van het nieuwbenoemd raads lid den beer J. H, Houtman. Tot toelating van dal lid wordt, overeenkomstig het voorste! van de commissie van onderzoek, besloten. Het adres van de firma H. J. Plant Co, om afstand 13 huur van gemeentegrond, ter zyde vau de nieuw te maken bazaltkade aan het Westerhavenhoofd, voor bergplaats Van balken, gaf tot langdurige discussidn aanleiding. Enkele leden meenden dat de afstand van dien grond zjj 't ook tot weder opzegging—de verlenging van de bazaltkade sou kunnen in den weg staan. De meerderheid echter deelde dit gevoe len niet en wilde den handel zooveel mogelijk tegemoet komenzoodat dan ook met 42 tegen 4 stemmen werd besloten aan do adressante den gavraagden grond, groot iya hectare, tot wederopzegging, doch uiterlijk voor een termijn van 10 jaar, in huur af te Staan tot den prijs van f 300 per jaar. Op het adres van den heer P. S. Eogering, om afstand van grond aan het Westerhaven hoofd en het nader adres van den adressant ter toelichting van het eerst ingediende, die ten slotte in behandeling kwamen, werd door den Voorzitter aangemerkt dat de meening van den adressant, als zou de door hem be doelde grond z'yn openbare weg of wel deel uitmaken van het zoogenaamde sbrandpad", op een dwaling beiuste. Deze grond was piet tot openbaren dienst bestemd, zoodat art. £30 der Gemeentewet niet op dien grond van 'toepassing was. Da Voorzitter stelde derhalve pamens Burgemeester en Wethouders voor op beide adressen van den heer P. S. Enge- TÏng, waarb'y hg verzoekt dat hem vrjjen toe- gang gegeven worde over den grond reeds in de vorige vergadering aan de firma H, J. Plant en Co. afgestaan, afwijzend te beschik ken, waartoe door de vergadering werd be sloten. -De Vergadering wordt daarna gescheiden. r - r Heden is het 25 jaar geleden, dat de heer 3. C. Sander optrad als hoofdonderwijzer aan de openbare school te De Lier. Van verschillende zijdon ontving de geachte jubilaris vele blyken van belangstelling en vriendschap. Eene commissie, bestaande uit de heeren Dr. N. M, Kam, J. VaD der Hout en A. W. Vaandrager, bood hem, namens de hoofden der Openbare en Roomsch-K&tholieke scholen, bet personeel der Rjjks-normaallesseu, ver scheidene autoriteiten en vrienden, zoowel van elders als van hier, een kostbaar ge schenk aan. De kweekelingen en eenige oud-kweeke- iingeu der Rijks-normaallessen vereerden hem eveneens, by monde van den kweekeling H. J. Hij mans een keurig cadeauterwjjl het in den loop van den dag niet aan overvloedige bewijzen van sympathie ontbrak. Verschillende autoriteiten kwamen den jubilaris persoonlyk gelukwenscbea. Wy twijfelen niet of deze dag zal bij den beer Sander die zoo menigmaal anderen feest vreugde hielp bereideD, de aangenaamste herinneringen achterlaten. Mogen de vruchten van zyn onvermoeide werkzaamheid èn als hoofd der eerste open bare tusschenschool èn als directeur der Ryks-normaallessen nog vele zyu en velen tot zegen verstrekken en zjj deze dag den jubilaris het bewjjs, hoezeer hij door velen op hoogen prijs wordt gesteld. Onder het vee van den veehouder H. v. d. Most, loopende in zyn land aan de Groenelaan alhier, is een geval van longziekte voorge komen. Namens den Koning is door den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid aan de firma Van Deventer Zoon alhier ver gunning verleend voor den aanleg en het gebruik van eene electrische geleiding tusschea hunoè glasblazerij en hunne keldermakery, beide alhier. De heer E. H. M. Steenhuisen, commies der postergen, is overgeplaatst van Bokstel naar Schiedam, De Minister van Binnenlandsehe Zaken; gelet op art. 1 van het Kon. besluit van 3 Oct. 1873, {Staatsblad no. 435) en op zyn beschik king van 3 Juli 4884, opgenomen in de Staatscourant van 5 Juli daaraanvolgende; heeft goedgevonden: te bepalen dat, met ingang van 1 Augustus e. k., de artt. 1,3,-4, 5, 6 en 7 van het aangehaald Koninklijk besluit niet langer van toepassing zyn op het in die beschikking genoemde gedeelte van de gemeente Delftshaven in gebruik by C. Sonne? veld (aan de Schie). Woensdagmiddag is met succès beproefd de nieuwe stoomtramlijn Rotterdam Ouwerschie van deYseltramwegnoaatschappij. De opening van de Ijjn kan elk oogenblik worden tegemoet gezien. Aanvankelijk zal de stroomtram rijden naar Ouwerschie en later tot Delft, zooals men weet met een zijtak van Ouwerschie naar Schiedam. Locomotief en wagens zyn zeer sierlijk. De eerste is vervaardigd in de «Locomo- tivenbau Hohanzollein" te Dusseldorf en de andere zyn gelijk aan die van de stoomtram Den Haag—Scheveniagèn. De stoomtram neemt te Rotterdam den weg van het Slagveld af langs den Romein, Schsekade Wesujjde. De Rotterdamsche Tramweg-Maatschappij vervoerde in de maand Juli 545,098 reizigers met een opbrengst van f 43,360.35 tegen 440,687 reizigers met een opbi engst van f38,26407 in Juli 4883. Van 4 Jauuaritotl Augustus zyu vervoerd 2.664.819 reizigers met een opbrengst van f222.014.54 tegen 2 380.675 reizigers met een opbrengst van 1209,321,24% in hetzelfde tijdvak van het vorige jaar. Blijkens telegram van den waamemenden ageut en consul-generaal der Nederlanden te Alexandrië, is door hem van de Indische Regee ring het telegraphisch bericht ontvangen, dat de cholera heeft opgehouden te Dell te heerschen. {St. Ct.) Een wetsontwerp tot wijziging van art. 498 van de Grondwet is binnen kort te ver wachten. Het onderzoek by deu Raad van State is reeds afgeloopen. Naar wij vernemen, wordt thans hier te lande van Regeeringswege een onderzoek ingesteld omtrent de nadeelen en gevaren van het Yeeubranden, zooals dit ook in ons land op sommige plaatsen nog geschiedt. {N.Jt.Ot.) De lyniospecteur-Directeur van het Rijks- telegraafkantoor te Rotterdam maakt bekend, dat de directe telegrafische gemeenschap met den Transvaal via Oranje-Wystaat, is tot stand gebracht, Kantoren zyn geopend te Pretoria, Heidelberg en Standerton. Blijkens een in den Duitschen Ssichs- Anesiger van 24 dezer voorkomend bericht, heeft de overheid te Munster, te rekenen van den 2den d. t. v., den invoer van stieren en stierkalveren uit Nederland toegestaan op dezelfde voorwaarden als ten opzichte van den invoer van het ïLanddrosteibezirk" Aurich zyn vastgesteld. In den ziektetoestand van den heer Jong- kindt Coninck, directeur der Rijks-Landbouw school te Wagemngen, blijft de verbetering aanhouden, zoodat de patieot dagelijks eeni- gen tjjd de legerstede kan verlaten. I en hoed nam om te vertrekken, liot Karei hem alleen gaan, 't welk vroeger niet zijne ge woonte was. -'Toen Karei zich alleen bevond, schreef hij een lingen brief aan Lady Adelheid Prokter, de zuster zyn er moeder,* in welken hij haar vroeg, voor eenigen tijd op Mink land te komen, ten einde do honneurs in zijn hui6 waar te nemen. Hij sprak haar van zijn hartstochtelijke liefde want hij kende zijne tante als zeer goed en toe gewend,; en rekende er op, dot zij zooveel moge lijk voor hem zou doen. «Wanneer zij mijn lieveling slechts voorkomend bejegent, dan zullen de anderen wel volgen." sprak hij bij zich zeiven. - Toen de brief geëindigd was, nam hij zijn meerschuimen pijp, en zette zich in een gercak- kelijken leuningstoel, om eens recht lang en innig aan zijne Emma te denken. In zijne gedachten zag hij haar reeds in een wit bruidstoilet aan zijn zijde, beiden over gelukkig. Na de voltrekking van hun huwelijk jpghhij, hen reeds op reis, de schoonste oorden bezoekende, om volop te kunnen genieten om daarna naar Minkland terug te keeren, naar hun eigen te huis. Hoe talrijk Harry's bewijsvoeringen ook mochten zijn, ze konden hem niet afsrhrikken; wanneer men eonmaal in Emma's oogen had geblikt, dan was het ©ene onmogelijkheid haar voor valsch en trouweloos te houden; wat hare ouders ook mochten geweest zijn, en hoe Adrienne zich gedroeg, aan Emma's reinheid en onschuld te 1 twijfelen, dat kon nimmer. Waarom waren zijne vrienden zoo zorgvol, en waarom was Harry Chaplin zoo ernstig, en toonde ook Any Rivers zoo weinig lust, om vriendschap met Emma aan to knoopen? Alleen, omdat deze allen het meisje niet kendendaarin lag de oorzaak. Toen Karei tot deze voor hem bevredigende slotsom was gekomen, begaf hij zich ter ruste om van zijne Emma te droomen. 1 Den volgenden dag keerde Emma Woodwyl naar den Rothburg terug. Zij deed er zooveel mogelijk haar best om hare omgeving wat to vcrvroolijkenze sprak •'veel met hare zuster en was geduldig en toegevend voor haren vader, wiens verstand'echter mot iederen dag minder werd. De Rothburg was eene schoone, zeer oude bezitting, doch zeer vervallen; de hoogo boog vensters waren met klimop begroeid, waarbij de schoone witte muren prachtig afstaken. Door Adrionne's onvermoeid bestier had het geheel nog een vrij goed aanzien, ofschoon da opbrengsten der landerijen, tot het slot behoorende, zoer gering waren. "Karei Gascogne bracht Emma iederen morgen een prachtigen bouquet, welke zij nu eens met een vreugdevollen blik, dan weder vol ernst aannam. Adrienne deed van haar kant alles, om het Karei zoo aangenaam mogelijk op don Rothburg te maken, zoodot hij dan ook volop in beider gazelschap genoot. Tot nog toe echter had hij nog niet het woord gesproken, dat beslissen zou over hunne schei ding of verbintenis. Dit uitstel begon Adrienne te verdrieten, en Betrekkelijk, het antiek notenhouten 1 je, dat Woensdag te Amsterdam verkocht is voorf f 4600, meldt de bekende antiquaar, de heer d? Boas Beig, de volgende bijzonderheden: «Het bedoelde kastje is een uniek exem« plaar wat zelden hier in Holland voorkomt, zijnde door den beroemdsten beeldhouwer van Frankrijk uit de 16e eeuw, Jean Qou- chon, vervaardigd. Het is het 2e exemplaar wat ik ooit hier in Holland aangetroffen heb; in Frankrijk vindt men zulke meer in be roemde collecties." Ter Internationale Landbouwtentoonste!-1- ling, te Amsterdam, wordt uit Canada een kaas van 800 Ned, ponden geëxposeerd. Te Driebergen gaat de zucht tot Zondag- heiliging zoo ver, dat een adres rondgaat om te verzoeken het post- en telegraafkantoor op Zondag te sluiten. Zij, die bedenken welk een Ongerief dit zou opleveren voor al da ingezetenen, ea niet het minst voor de veto tydelijkö bewoners van buitenplaatsen in die buurt, zijn over die poging in bet geheel niet gesticht. De Dorirechtsche Courant meldt: Voor leden der zwarte bende of hunne collega's schijnt onze stad geen gnostig terrein te zyn. Dooderdagvoormiddag deden twee onbekende personeu bij een koopman alhier een bestelling om een voorwerp naar Rotter dam te zenden. Na ontvangst zouden zij komen afrekenen. De koopman vertrouwde de zaak- echter weinig en verzocht de politie om in lichtingen. Deze slaagde er spoedig in de bestellers op te sporen ten einde een onderzoek in te Btellen, waaruit bleek, dat de hoofdper soon, volgens zyn opgave te Tiel woonachtig, kennelyk herwaarts is gekomen om lichtge- loovige neringdoenden goederen afhandig te maken, zonder betaling; de andere woont hier ter stede en schijnt alleen als wegwijzer dienst gedaan te hebben. Hunne eerste poging werd dan ook verydeld, terwjjl maatregelen genomen zijn den kooplustigen Tielenaar ten spoedigste uit de gemeente te verwijderen en zoodoende anderen voor schade te vrjjwaren. Een ieder zij niettemin op z'yn hoede voor dergelijke handelaren, die ook in het' groot- zaken willen doen. In beschaafde landen, waar de doodstraf nog niet is afgeschaft, heeft men geregeld nu en dan debatten over de beste wijze oot menschen te dooden. De Fransche Senaat heeft nu bet voorstel van den hear Charton in overweging genomen, om voortaan op meer wetenschappelijke en minder weerzinwekkende wijze dan nu de doodstraf te voltrekken. De guillotine werkt snel, maar 'tis een afschuweljjk schouwspel het hoofd in den zak te zien vallen en een aantal geleerden schijnen, volgens de niededeeiing van dea senator Charton, bovendien vau oordeel te z'yn, dat wanneer de onthoofding plaats heeft' eenmaal zelfs stelde zij hare zuster voor, om zelf de beslissing te bespoedigen. «Pas op, on doe dat niet," antwoordde Emma scherp. «Waarom wilt ge zijn ongeluk bespoedigen 1" «Ongeluk Maar Emma, hij bemint u immers 1" J&dat is het, hij bemint mijWat zal hij lijden, als ik hem van my stoot 1" en bij deze woorden plooide zich een diep weemoedige trek op haar schoon gelaat. «Wilt ge hem afwijzen, Emma? Doch waarom hebt ge hem dan eerst hoop gegeven?" «Het is waar, we zijn beiden intrigantes ge weest, gij en ik, doch ik ga niet verder, ora nog meer levensgeluk to verwoesten en op den dag dat hij mijne hand zal vragen zult gff mijn antwoord hooren!" .{Wordt vervolgd.) f ,V L/*b *N ts* 1»

Schiedamsche Courant | 1884 | | pagina 2