m A". Vrijdag 12 September. as 6044 1, 184, ïs Ó'V -A.olLt ii Dertigste Jaargang. Binnenlandsche Berichten. ds:± s, by - SS te: es Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Bjuitenlandsche Berichten. oerig Died) 7 van'. ;azijn.' ^.BOSNEMENTarRiJS, per kwartaal franco per poet, door het geheele Rijk Afzonderlijke nummers 2.50. r 0.10. BUREAU: HABftf, K, 13*. Advertentieprijs: van 1—10 gewona regels met inbegrip van eene Courantf i.lfc Iedere gewone regel meer0.1c Driemaal plaatsing wordt tegen tweehaal berekend. aal van beiden dt,.zeer :n con- spoedig ojloway nlijkal t roeien, middel ij lijden ziekten t bloéd deont- (1.35, 3 franco ïheéren, hieiavi| kers, te boioh en alsmede. Lende*rï Uft.-"-' B E L Cr I E. De Senaat beeft met 40 tegen 25 stemmen, terwijl den lid zich buiten stemming hield, de schoolwet vastgesteld, gelijk zij door de Kamer was aangenomen. Namens de Nationale federatie der Independenten en de Association conservatrice constitutiounelie is een protest gericht tot 'den heer Buis, hetwelk gisteren aan de muren te Brussel zou worden aangeplakt. Volgens V In dep en dance is het bericht dat de heer Buis Maandag jl. zou zyn opge roepen om voor den ministerraad te verschij nen, niet geheel juist. Wel heeft de burge meester dien dag een onderhoud gehad met de Ministers van financiën en van Binnenlaud- iche Zaken, waarbij hij op de vraag van den premier welke maatregelen hij voor 't vervolg denkt te nemen, antwoordde het raadzaam te achten elke manifestatie te verbieden, zooals hij dan ook trouwens reeds 'had 'dóén wéten aan de openbare onderwijzers, die hem hun plan om Zondag a. s. een optocht te houden, hadden medegedeeld. De Ministers drongen ar op aan dat de heer Buis nog vóór de zitting van den Senaat een verklaring zou publiceeren om zjju afkeuring en teveDS zijn spyC te kennen ts geven over het gebeurde op den 7en. Gelijk te verwachten was,- weigerde .de burgemees ter dit.' Hat gedrag van den heer Buis wordt al te lichtzinnig door zekere couranten beoordeeld. De achtbare burgemeester van Brussel, aan wiens bekwaamheid eu rechtschapenheid de ilericale bladen meer dan eens hulde gebracht hebben, heeft verleden Zondag al zijne ver bintenissen volbracht, hij heeft dezelfde be- tcherming verzekerd aan de clericale be tooging, als aan de liberale; hij heeft zelf den 7 Sept. de gendarmerie opgeroepen, beue- ^tens de pompiers en eene versterking der tie, waarvan hy de hulp niet noodig gehad had den 31 Augustus. Overigens zouden de troepen, welke ia de hoofdstad in garnizoen liggöD, eveozoo ouvol- doende geweest zyn, om de orde te handhaven. Men zou geheel het Belgisch leger noodig gehad hebben, om a! de strateu eu de boule vards ie bezetten, waardoor de manifestatie soest gaan: Men moet waarlijk de Brusselsche bevol king niet kennen, om zoo als de Antwerpsche Minister Jacobs het voorstelde, een oogenblik te kunnen vooronderstellen, dat er ooit een burgemeester in zou toestemmen, om de hulp van. het leger in te roepen. Als mett in eene stad zoo weinig sympathie geniét, moet men van allo betoogiugeu afzien. Ba heer Buis heeft zich van zyn plicht gekweten ep de Uiu*?e!sche kiezers zullen bet hém"'toekomende maand bewijzen. Uit; goede bron kau ik u nu melden, dat er geen enkel gedood is, Onze clericale bladen die alles, met opzet, overdryven spraken van drie. ITALIË. Kouing Humbert, Prins Amedeus en de ministers hebben de hospitalen, welke over vol zijn met choieralijders, bezocht. Er is gebrek aan geneesbeeren. De bevolking vlugt. Gisteren kwamen meer dan 800 ziektege vallen voor. Drie uitgewekenen uit Napels zijn gisteren te Rome aan de cholera overleden. Het den 8sten dezer verschenen bulletin meldt, dat er in de provincie Napels den vo- rigen dag voorkwamen 353 cholera-gevalleo, waarvan 343 in de stad Napels, en liö doo- den, waarvan 113 in de stad, in de provincie Bergamo 30 gevallen eu 9 dooden, in de provincie Cremona 6 gevallen en 2 dooden, in de provincie Cuoeo 19 gevallen, waarvan 5 te Busca, en 7 dooden, in de provincie Genua 41 gevallen, waarvan 38 te Spezzia en in den omtrek, en 18 dooden te Spezzia, in de provincie Massa Carrara 9 gevallen en 6 dooden. Eenige andere provinciën, waar het cijfer der aangetasten en dooden 1 of iets meer is, blijven hier onvermeld. Den 8steo dezer is het cijfer der cholera gevallen te Napels schikbarend toegenomen. Het aantal aangetasten was 653 en dat der dooden 310. De koning is bij zijne komst te Napels met eene onbeschrijfelijke geestdrift door het volk ontvangen. sLeve de tweede vader van het land!" werd er onder anderen herhaal delijk geroepen. Langs den geheelen weg van het station naar het paleis wapperde de1 nationale vlag. De miuister-presidont Depretis bevindt zich insgelijks te Napels. Den 7den dezer is een persoon te Rome, die uit Napels was gevlucht, aan de cholera overleden. Hij voelde zich reeds onwel toen hij te Rome kwam desniettegenstaande bleef hy uren lang in de stad wandelenten laatsta trok zijn toestand by de opmerkzaamheid van het publiek en werd hy door de politie naar een ziekenhuis gebracht. Er hadden Diusdag in Italië 446 sterf gevallen teugevolge der cholera plaats, waar van 358 te Napels en 20 te Spezzia. F R A 11 E B IJ K. De Chinëesche autoriteiten zijn met de operaties tot het blokkeeren van de vaart naar "Wuosuug begonnen, door met steeuen, beladen vaartuigjes te laten zinken. - Te Marseille en Toulon sterft de cholera van lieverlede uit. Er komen dagelijks nog 1 a 2 sterfgevallen voor. De ziekte richt echter." te Sa'mt-Renièze, een plaatsje vun omstreeks 1000 inwoners in het departement Arrlèche, betrekkelijk veel verwoestingen aan. Volgens de opgave over het jongste etmaal waren er 9 personen aan die ziekte overleden, den dag te voren' 7. Te Perpignan bleven 29 choiera lijders in behandeling. Dezer dagen was het 14 jaar geleden, dat te Parijs het Keizerrijk werd omvergeworpen en dat »de Regeering der nationale verdediging,", die uit elf personen bestond, daarvoor in de plaats trad. Slechts vyf zyn van dit elftal nog in leven. Van deze is Emile Arago gezant te Bern en EugènePelletan lid van den Senaat, evenals Jules Simon, welke laatste thans de verbitterde tegenstander is van Jules Ferry, de tiende uit het elftal, destijds de minst in het oog vallende en die thans in zijn persoon ongeveer al den invloed vertegenwoordigt, die zij in 1870 te zamen hadden. De elfde is Rochefort, die in een Intransigeant Jules Ferry niet minder heftig bestrydt dan by het inder tijd in zijn Lanterns Napoleon III en daarna Thiers deed. Rouaan, de geboorteplaats van Corneille, wil den 200sten verjaardag van zyn dood plechtig gedenken, Een comité, waarvan Victor Hugo- voorzitter is en dat verder samengesteld zal zyn uit mannen, die grooten naam hebben op het gebied van letteren, wetenschappen en kunst, zal de leiding der feestelijkheden op zich nemen. Er is al vast besloten dat er dan 11 en 12deu October te Rouaan door de tooneelspeiers van het «Théiitre Francais" eene voorstelliug zal worden gegeveu. De overheid van Rouaan en van het gewest zal deelnemen aan het feest. De groote dichter is den 1 October 1684 overleden, maar de gedachtenisviering zal plaats hebben op den 11 en 12 der volgende maand. DÜ1T8CULAND, Eergisteren is te Breslau de achtste alge- meene vergadering van Silezische katholieken geopend. Evenals in de groote vergadering te Am berg beeit plaats gehad, zijn ook voor die te Breslau in de ageuda voorstellen opgeno men; tot protest tegen de handelingen der ltaliaansche Regeering iu zake de goederen der Propaganda; tot bevorderiug vau het her stel der wereldlijke macht vau den Paus; tot bestrijding van de vrijmetselarij enz, Blijkens het jaarverslag der Duitache Maatschappij ter redding van schipbreukelin gen heeft zij thans 88 stations, waarvan 41 aan de Noord, en 47 aan de Oostzee. In het afgeloopen jaar zijn door haar by 14 zeeram pen 88 personen gered. Het geheele aantal peirsoneu, door haar sedert hare vestiging gered, bedroeg tot het einde vau Maart laatst leden 1482. ENGELAND. Aan de Times wordt uit ShaDghae gemeld, dat aldaar berichten uit PekÏDg van 5 dezer zyn ontvangen, inhoudende dat de Russische schepen Foochow hebben verlaten, zonder dat men weet waarheenzy hebben veel voorraad en veel geldspecie medegenomen. Voorts wordt er in gemeld, dat de Russische gezant Popoff binnenkort Peking zal verlaten en den winter te Hongkong zal doorbrengen. De Chineezen vermyden nog altoos, den oorlog te verklaren* Ï.ÖÏP IE Lord Northbrook is gistermorgen ten ge» hoore ontvangen door den khédive, aan wielt hij den brief van lord Granville heeft over- haudigd, waarbij lord Northbrook als hooge gevolmachtigde wordt aangesteld en eens samenkomst gevraagd wordt met de Regee ring van Egypte ter oplossing van de belang rijke hangende vraagstukken, voornamelijk met betrekking tot de fioancieele moeijelijk- heden. De khédive toonde zich zeer hartelyk jegens lord Northbrook en drukte na de audiëntie zijne voldoening uit over de ver klaringen van voornoemden lord. De khédive heeft vervolgens lord North brook een tegenbezoek gebracht. RUSLAND. Maandagavond woonden de Keizer en da Keizerin de voorstelling van een ballet in dett grootec. schouwburg bij. Eergisteravond had - in het Lazienki-paleis eene groote receptie plaats. Des namiddags bezochten zij enkele inrichtingen. Het Keizerlijk echtpaar werd allerwege op straat met de meeste hartelijk heid door de bevolking begroet. SPANJE. Te Novelda kwamen den 8sten dezer 4 gevallen van cholera en 3 dooden voor, tö Monforte 2 gevallen en 2 dooden; te Elctae en Alicante geen nieuwe gevallen, ook geene in Catalonie, IÜBÏIJE. Lord Dufferin is benoemd tot onderkoning van Ierlaud. Hij vertrekt dén 16 dezer naaf LondeD en zal in de maand December tfl Calcutta zyn. Ofhcieele Mededeelingen. De gewone audiëntie van den Minister vafl Koloniën zal op Vrijdag 12 en die van dén Minister van Binnenlandsche Zaken op Zater dag '13 dezer niet plaats hebbeD. SCU1EDAM, 11 September 1884. Bij gelegenheid van den laatsten verjaardag van H. K. H. Prinses Wilhelmina der Neder landen werd door den heer H. Snel, kapel meester der koninklijke scherpschutters van Schiedamstafmuzikant bij het regiment dienstdoende schutterij van Rotterdam een Gavotte voor piano gecomponeerd, en HH. MM. den Koning en Koningin aangeboden. In antwoord ontving den lieer Snel vaü wege Zyne Majesteit een zeer vleiende dank betuiging. Het handschrift is in rood marokijnen prachtbaud met gouden stempel gebonden, in étui; de schutbladen zyn van rose s&tjjö en het titelblad, waarop ook het zeer ge- lykend portret van Harè Koninklyke Hoog-

Schiedamsche Courant | 1884 | | pagina 1