Binnenlandsche Berichten. oogst en ia over bet algemeen goed van kwa liteit. Over de voorjaarsiarwe zijn do opgaven nog onvolledig, "Waarschijnlijk zal de geheele opbrengst 500 millioon bushels zyn; de ge middelde stand is 08 tegen 83 in het vorige jaar. De maïs staat beter dan sedert 1880; de gemiddelde stand is 94 en doet eene opbrengst 1800 millioen bushels verwachten, een cijfer, dat nog nooit is bereikt. De ge middelde stand van haver is 94; boekweit 97; gierst 96; aardappelen 91; tabak 94. Bijzonderheden, die omtrent het par ticuliere leven van den democratischen can- didaat voor het presidentschap der Ameri- j kaaosche Ünie, gouverneur Cleveland, zijn uitgelekt, doen diens kansen grootelijks ver minderen, te meer dewy! de vrienden van den gouverneur hem altjjd hebben voorgesteld als een model van moraliteit die aan de bestaande iminoreele «usances" in de Ameri- kaansche politiek paal en perk zou stellen. DEN HAAG, IS September 1884 De gep.' luit.-generaal Jhr. Van Pnnhuys, adj.-generaat des Konings, heeft van Z. M. den Koning de opdracht ontvangen om Z. M. den Duitschen Keizer bij de a. s. manoeuvres in do Rijnprovincie namens Z. M. te gaan begroeten. SCHIEDAM, 12 September 1884. Blijkens bericht van den consul-generaal der Nederlanden te Melbourne heeft de Regeering aldaar by de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, strekkende tot ver- hooging van het invoerrecht op geestryke dranken van 10/ op 12/ per gallon ea van den accijns op bet binnenlaudsch gedistilleerd van 6/ op 8/ per gallon. (St. Ct.) De uitwisseling der ratification van het handelstractnnt met Frankrijk is tot uiterlijk 49 December uitgesteld, ten gevolge van het uiteengaan der Frnnsche Kamers. Blijkens mededeeling van Zr. Ms. gezant schap te Rome heeft de Italiaansche Regeering de quarantaine aan de Zwitsersche en Oosten- rijksche grenzen opgeheven. Blykens bericht van den consul generaal dar'Nederlanden te Lissabon heeft de Portu- geesche Regeering de haven van Bordeaux, sedert den 27n Aug jl., besmet verklaard met cholera. De Fransche pakketbooten uit Indië doen tijdelijk de haven van Napels niet meer aan. Dientengevolge worden de posten van Neder land, met deze booten aangebracht, tijdelijk ie Marseille in plaats van te Napels vei scheept. Blykens de Staatscourant van gisteren zal op Donderdag 25 dezer in het locaal van het t aan Rivers. Zijn zij oud, jong, eone familie?" s'Oe familie bestaat uit man, vrouw, drie dochters en een zoon, antwoorddo de aangespro kene." ïDrio dochters! bekoorlijk, riep Karei mot een gedwongen lachjo. «Een zoon.' nog bekoorlijker,"lachteAdrienno. 't Spijt mij, to moeten zeggen, juffrouw Woodwyl, dat de zoon slechts een kleine knaap is!" dO, hue trourig; waarom dan hebt go zulke sehoone illusies aan obs voorgespiegeld, terwijl ge wist, dat oen wreeüo ontgoocheling zou volgen «Misschien hooren wo ook nog, dat de doch ters kleino.meisjes zijn, sprak Karei lachend." «Neen er is ten minste ééno, die reeds vol wassen is «Dio is dus te oud voor onzen jongon, Dczo lachte. «Ah zoo, zoekt mevrouw Gascogne reeds eena schoondochter?" vroeg do rector lachend. «Ja, ik ben hot leeds mot mr zelve eens, dat uwe kleine Any een allerliefst vrouwtje departement van Marine te 's Hage bij in schrijving in het openbaar worden aanbesteed het maken en stellen van een jjzerea zeekaap op het eiland Vlieland en f-t afbreken en opruimen van een aldaar bestaande oude kaap. Nadere bijzonderheden slaan wij over, slechts vestigen wij de aandacht op de beide volgende voorwaarden, waaronder do inschrijving zal plaats hebben: a sDo kaap moet gemaakt worden in een fabriek in Nederlandb. in schrijvingen door buitenlandsche fabrikanten worden niet aangenomen. De Burgemeester van Pernis heeft ter gelegenheid van het huwelyk zijner dochter de armen der plaats mildeijjk bedacht en tevens de schoolkinderen onthaald. De trekking der 5e klasse van de Staats- Jotery, die altjjd op Maandag plaats grijpt, is ditmaal door den Minister van Financiën éen dag verzet, zoodat de trekking nu begint op Dinsdag 30 Septeonber. Aan do leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal is door het hoofdbestuur van het Ned. Bond voor Algemeen Stem recht, met medewerking van het Algemeen Ned. Werkliedenverbond en het Sociaal Demo- craleuboud in Nederland, bij circulaire kennis gegevendat genoemde vereenigingen op Zondag 14 September te 's Gravenhage eene mooting zullen doen plaats hebben, met uit- noodiging oin die veigadering bij te wonen, ten einde zich te overtuigen dat te midden des volks meer en meer het verlangen wordt gevoeld, om mede door zijn stem invloed te kunueu uitoefenen op den gang der zaken. Men leest in de N. Jt. Ot. .- Aanstaanden Maandag, ter gelegenheid van het openen van de vergadering der Staten- Generaal zal er in den den Haag «gemani festeerd" worden. Na de voorbereidende bijeeukomsten, il. Zondag hier en daar gehou den, zullen de mannen van het algemeen stemrecht daags vóór de opening in deesideu- tia eene groote vergadering houden, en op den dRgzelven de besluiten«f verzoekschriften in optocht gaan brengen naar de Regeeriug en de Vertegenwoordiging. Verleden jaar, op het vernemen dat de sociaal-democraten naar het Binnenhof zouden trekken, zijn er van ovei lieidswege maatregelen genomen, die in ieder opzicht onverdedigbaar waren. Hoe zal het ditmaal gaan Staau er weder van die narigheden te wachten? Of zal de waardigheid vao het openbaar gezag worden opgehouden? Er is maat- éene houding, die de overheid past: het is ie zorgen voor de opeubaie orde, en voorts de manifestatie haar gaog telateu gaan. Van die optochten-politiek zijn wy geen vrienden, Al is een stoet lang, daarom is nog voor hem zou zijn. Doch vertol verder, mijne nieuwsgierigheid betreffende de nieuw aangeko- menen is wakker goworden." «Zij zijn koit goleden uit Indie teruggekeerd; do heer des huizos moot een kundig officier rijn, zijne "rouw is zeer lijdende, en de kinderen hebben, met uitzondering van do jong ste, luinno opvooding in Engoland genoten." «Go schijnt zeer goed mot alles op de hoog te te zijn. Wie heeft u dit verteld?" «Geücoltolijk weet ik deze bijzonderheden van mijn vriend Carson, doch hoofdzakelijk hoorde ik het van den rector van Enstham, bij wicn generaal Davonpoit gedurondo Jangen tijd met zijne familie heeft doorgebincht." «Is 'teene familie Davenport?" vroeg Karei onverschillig." ».Ta, geneinal Vincent Davenport, maar wat doort u, mevrouw Gascogne, gevoelt go u onwel, vroeg do rector eensklaps op bezorgden toon. Emma zonk in onmacht neer Generaal Davenport was werkelijk met zijne familie in Mcltonhail aangekomen, en zij had- du zaak, die men voorstaat, niet goed. Met het «oodige geld ter beschikking zijn er voor elke «betooging" liefhebbers genoeg te vinden. Daarbij geven, tenzij, gelijk in Engeland, het volk er als het ware bij opgebracht is, zulke openbare vertuouingen licht aanleiding tot wanordelijkheden. Deze uitheemsche zeden zien wij daarom liever niet op onzen bodem overgeplant. Voor het politieke leven zou het geen aanwinst zyD. Maar, of wy zoo denken, en misschien de Regeering ook anderen kunnen en anders over deuken. En wanDeer nu de mannen vaa het algemeen stemiecht in 2ulke manifesta tion het middel zien om het begeerde heil goed deelachtig te wordeo, dan mag toch, mits onder do noodige waarborgen voor de openbare orde, de gelegenheid om voor hunne zaak te ij veren, hun niet afgesneden worden. Althans naar de vryzinnige beginselen niet. Bovendien, denkbeelden bestrijdt men niet met politie-roaatregelen; wat goed en waar is wordt met geweld of kuustgreep toch niet ge keerd, en wat slecht is, komt te eerder in zijn waren aard aan het licht, naarmate men het meer ongehinderd zijn gang laat gaan. Vau wien eigenlyk de dwaze maatregelen zyn uitgegaan, die vei leden jaar tegeo desociaal- democraten genomen zijn, daarover loopen de -lezingen uiteen. Mochten echter dezelfde on vrijzinnige en kleingeestige denkbeelden weder opkomen, d i het te hopen, dat zij in den rageeringsktitg tegenwicht vinden in een beter besef van wat aan zich zelve en aau de waardigheid vau het openbaar gezag de overheid schuldig is. In de Gron. Ot. maakt «Practicus" eene opmerking omtrent de redactie van het voorgestelde art. 498 der Grondwet, dat luidt: «Gedurende een regeutschap kan in de opvolging van den troon geene verande ring worden gebracht." Hij zegt daarover: «Opvolging is een feit, de daad van een gegeven oogenblik; vooraf is zij niets en een oogenbhk later behooit zy tot het verledene. Dat nu gedurende een regentschap geen verandering vu zoodanig feit zal kunnen worden gebiachf, klinkt al zeer vieemd. Niet minder vreemd klinken de voorge stelde woorden svan den troon". Zooals het daar staat moet men er uit lezen, dat (misschien) de troon zelf opgevolgd zal worden. Leest men nu de memorie van toelichting tot dit ontwerp, dan blijkt het, dat de Regeering heeft willen voorstellen om art. 498 aldus lo lezen: Gedurende een regentschap kon in DE bepalingen omtrent de opvolging OP den troon geene veiunderiug worden gebracht." Maar hoe gioot het veiscbil m beteekeuis is tusschen die wooiden en de redactie vaa den er nauwelijks oenigo weken gewoond, of men roemde allerwegen do minzaamheid en gulheid der nieuwe bewoners van Mcltonhail; overal in den omtrok werden dan ook partijen te hunner eeie gegeven. Doch de heer en mevrouw Gascogno behoor den niet onder de feestvierenden. Emma toch was ziek, en Karei bracht don ganschen dag bij haar door, alles verzinnende, om haar hot lijden te verzachten. «Geliefde, wat kan ik doen, om u uwe ge- zondhoid weder te geven?" sprak hij dikwijls op smartolijken toon. Mijn hart bieekt, als ik u zoo hnlpoloos en lijdende ziel Dan sloeg Emma hare armen liefdevol om hom heen en bad hem, barer rnet liefde te ge denken, als zij gestorven -zoude -zijn. Langzamerhand echter keerden Emma's krach ten weder. Karol was gelukkiger dan iemand ter wereld, nu hij zijn lief vrouwtje bij den dag zag beteren. Toen zij weer in zooverre hersteld was, dat er van uitgaan sprake kon zijn, sprak Karei eens tut haar: «zeg, lieve Emma, gevoelt go u de Regeeriog behoeft niet te worden aanga» •wezen. En die onduidelijke, dubbelzinnige woorden zulien nu misschien eerlang prijken in een wet, en dan nog wel in een Giondwet. Waarlijk, wie zulke woorden leest moet wel vragen: Hebben daar zóóveel hoogge leerden en geleerden over getobd?" Aan de firma Becker's sons te Rotterdam is toegekend op de Internationale tentoon stelling van Nijverheid in het Crystal Palace te Londen, de gouden medaillo voor weten schappelijke belanseu. In een particuliere correspondentie aan bet N. v. d. D. uit Brussel van '10 dezer; lezen wij het volgende Ia een politieken kring heb in dezen avond gehoord dat de Koniug, om de viede in het land te herstellen, zou geneigd zijn de Ministers Jacobs en Woeste, de twee fanatiekste en onpopulairste, te verzoeken hunne portefeuilles terug to geven. In geval van weigering zou Ily gebruik maken van art. 67 orszer consti tutie, dat luidt: «De Itouing benoemt en wederroept z'yne M'iristeis." Deze heereu zouden vervangen woulen door tweo gematigde conservatieven. Deze maatiegel zou, deuk ik, voldoening geven aan de liberale denkwijze, en tevens de positie onzer onge lukkige onderwijzers vei zekeren. De telegiaafkabel, om Willemstad tele» phooiscii te verbinden met het foit te Numaos» dorp, is dezor dagen in het Hoilandsche Diep met het beste gevolg gelegd, en voldoet uitmuntend. Do vredebondsmanneu willen den twist appel voor Frankrijk en Duilschlanlhet verschil over het bezit van den ELas en Lotharingen, voot- goed uit den weg ruimen. Op liet Interuntionaal Vredescongres teGeoève nl. is een motie aangenomen, waarin de wenscit werd uitgesproken, dat men beide landen zelf zal laten kiezen tusschen: definitieve inlijving bij Duitschland, terugkeer tot Franktijk, of onafhankelijkheid. Een afschrift der motie wordt aan alle Regeeringen toegezonden. Een circulnire, oudei teekend door een aantal mannen wier naaui op het gebied van Neder- laudsche taal en letteren goeden klank heeft; wekt de Neüeilaudeis op deel te nemen aan een hulde aan do broeders Jacob en Wilhelm Griirtro. De Nederlandeis, die de nagedachtenis def beide tanlvorscheis willen eeren, zuIIöd dit kunueu doen door bydragen te geven aau het comité te Hanau, de geboot teplaats der Grimm's, dat voor hen eeu gedeukteeken wil oprichten. Van het Nedeilandsch comité is voorzitter prof. M. De Vlies, en seeretans-penmugm. Dr. B. Symons (te Groniogeu). opgewekt on stork genoeg, om aan het bal deel te nomen, dat lady Cailcton tot- eere van de familie Davenport zal geven? Ik zou zoo gaarne weer cons met u willen dansen, en u aan den goneraat voorstellen." «Gaarne zou ik aan het bal deelnemen; Karei, doch ik vrees, dat ik nog te zwak ben." «We zullen zien; fat ieder geval moet Adrienne een elegant baltoilet voor u koopen; neen, oen wit kleed, dat stond u altijd zoo goed, doch go zijt nu zoo bleek neem liever eene zachte kleur." «En wanneer ik dan niet ga, Karol? «Welnu, dan kan het dienen voor latere tij den; ik geloof echter stellig, dat een vroolijke galop u goed -zal doen; volg nu ook oens een enkele maal mijn raad op, Emma!" - «Indien ik slechts sterk genoeg was!" (Wordt vervolgd,)

Schiedamsche Courant | 1884 | | pagina 2