Gemengde Berichten. Landbouw en Veeteelt. X Te Amsterdam zijn thans 1100 personen 'teiephonisch met elkander verhonden. r':Men vestigt onze aandacht, zegt de N. It. f' Ot., op de groote onevenredigheid tusschen /de graan en broodprijzen. Sedert maanden zijn de graanprijzen aan houdend gedaald, vooral de prezen van tarwe, die nu ongeveer 20 percent lager zijn dan jn het vorige jaar. Het brood echter wordt te Rotterdam steeds op denzelfdon prijs ge houden en moet er eenige percenten duurder betaald worden dan bijvoorbeeld in den Haag te Delft, Leiden enz. Van de lage graanprijzen genieten zoodoende aiet de verbruikers de voordeeleu, maar de hakkers. De broodfabriek werd inderdaad in de Maasstad opgericht, hoofdzakelijk met het doel dergelijke toestanden onmogelijk te maken; maar zooais men weet, staan bij deze fabriek tegenwoordig de belangen der aandselhoudeis meer op den voorgrond, dan die vau het publiek. Het gevolg is, dat de bakkers door deze mededinging niet in bedwang worden gehouden bjj het bepalen van hunne prijzen. Het adres van de vrijzinnige leden der gemeente Haarlem, aan het kiescollege aldaar, ter bekoming van een predikant van de vrij zinnige richting in plaats van deu nu afge treden eenigen modernen predikant Moltzer, is van 672 handteekumngenvoorzien, VVoeos- dag aan het kiescollege verzonden. De gemeente Amsterdam heeft vanwege het CJitvoereud Comité der Landbouw-ten toonstelling wegens de compostbereiding een gouden medaille ontvangen. Een piofessor <lerGroning*che universiteit, die het congres ie Kopenhagen oolangs heeft bijgewoond en daarna nog eene veis ging doen door Scaodinavip, heelt hot ongeluk gehad een been to breken. Hij wordt te Chnstiania verpleegd. (2V. B. Ot.) Met de verbinding van Ameland met den vasten wal gaat het met zeer voorspoedig. De bestaande dam, die al zooveel duizenden heeft gekost, is niet zwaar genoeg om den golfslag te kunnen trotseeren. Thans vertoont hij weder drie breede gaten zoodat de overtocht geheel en al onmogelijk is. Men hoopt, dat ten slotte de Staat het werk zal overnemen, dewijl particuliere klachten allengs blijken te kort te schieten. De gouden tientjes, die de zoogenaamde valsche munters, welke zich nog altijd in vooiairest bevinden, in tegenwoordigheid van den heer Louis Jacobs uit hunne machines te voorschijn haalden, en die zoo bedriegljjk fijn waren nagemaakt, dat ze niet van echte waren te onderscheiden, bljjken, ua een nauw keurig onderzoek, ook inderdaad echt te zjjn geweest. Het doel der schelmen, die toch gestraft zullen worden, omdat zij onder valsche namen hebben gewerkt, schijnt geweest te zijn, iemand te vinden, wiea zjj eerst eenige echte tientjes in de haud zouden stoppen, l( onder voorwendsel dat ze valsch waien. Bemerkte de persoou dan hoe veilig die stuk- i ken uitgegeven konden worden, dan zou hij jzoo hoopten zij wel in nadere, relatie met hen treden, en dan waren, natuui lijk, de valsche stukken voor den dag gekomen. Een dergelijke fijne list, als thans doerde waakzaamheid van den heer Jacobs verijdeld Werd, is vóór eea paar jaren nog eens beproefd, maar toen liep de persoon, die tot mede plichtigheid werd aangezocht, deerlijk in de val. Bij iemand te dezer stede wiens repu tatie niet vau'de fijoste was vervoegde zich namelijk iemand, die hein in het geheim mededeelde, dat hij bankpapier kon namaken. Hij liet hem een paar nieuwe biljetten van 25 gulden zien. ïKun je daaraan zien, dat ze valsch zjjn?" Kroeg de man. sNeen," antwoordde de ander, »maor aan de Bank zouden zjj het gauw ontdekken," sik wed van neen," sprak de eerste, »want ik ken al de geheimen," en nu dischte hjj een lang verhaal op van zijn werkzaamheden aaneen buitenlandschebank. Het slot was dat beiden naar de bank zouden gaan, om de biljetten te wisselen. De beambtp, die met dikwijlssplinternteuwe biljetten ter wisseling ontvangt, keek eerst de beide personen, toeu de biljetten eens goed aan, verfrommelde de laatste, maar maakte zich toch gereed mn ei zilver voor te geven. De valsche munter stootte zijn compagnon eens veeibeteekeuJ aan en zei toen tot den beambte »U schjjnt die biljetteu niet erg te ver trouwen, rnijoliper! Is er wat aan?" sNeen," zei de beambte, sik dacht eerst dat ze wat vreemd voelden, maar ze zijn goed." Ja," zei de eerste, zniijj hebben ze ook eerst wijs willen maken, dat zij valsch waren. Ik heb ze van buiten ontvangendaarom ben ik juist hier gekomen om ze te wisselen." jln dat geval," hernam de beambte, 3>wil ik ze toch eerst eens nauwkeurig laten onder zoeken. Wilt u even wachten üe beambte zoud de biljetten aan de directie; deze liet op du alleen aan haar bekende chemische wijze de beide stukken onderzoeken, en koit daaiop kwam het antwoord, dut er geeu twijfel bestond: de biljetten waren echt. a Wat zeg je er nti van?" vroeg de valsche munter aan zijn compagnon, toen zij op straat waren. a'k Moet zeggen, dat het sterk is", ant- wootdde de ander. aJa," sprak de munter, amaar 't is zoo jammer, dat ik geen biljet van f 1000 heb. Die 25tjes zetten zoo weinig aan, en ik kan er op mijne steenen niet meer dan een stuk of wat drukken; dan moet ik opnieuw gia- veoren. De kameraad liet zich vinden om een biljet vau f'IOOO te bezorgen; hy zou een deel van de winst krjjgen. Den velenden dag biacht - hij er inderdaad een, en da munter begon onmiddellijk te graveeren. Toen du ander echter vertrokken was, vertrok hij ook met het biljet van f1000. Men heeft hem niet weergezien. 'tSpieekt van zelf, dat de ander moeiijjk aangiftn bij de politie kon doeo, maar dat de biljetten van f25 wei kelijk echt geweest waren, dat begieep hij nu ook. (N. v. Ned.) Door de groote helft (luim 50) der leden van de afdecling Leeuwarden van het Too- neeiverbond is het lidmaatschap opgezegd uit ontevredenheid over het besluit van de directie van aHet Nederiandsch Toon eel", om noch de Amsterdamsche, noch de Rotterdamscbe afdeeling gedurende het aanstaande winter seizoen in het Noorden, en dus ook niet te Leeuwarden, te doen optreden. Meu schrjjft aan de N. B. Ct.i Op de grenzen vau Utrecht en Gelderland is er geen gebrek aan wild, en de jagers maken, nu de jacht pas geopend is, zeer goede zaken. Men besteedt voor patrjjzen f 1 a f2 per koppel en voor hazen f 1.30 a f 1.50. Amsterdam, De beruchte firma G. Does burg alhier heeft na eenigen tijd van rust opnieuw getracht handelsbetrekkingen te Delft aan te kuoopeo. Aan den tabakshandelaar K. werden prijsopgave en monsters van goed- brandende sigaren beneden de f20 per mille gevraagd. Wijselijk schjjnt de heer IC. aan dat schrijven geen gevolg te hebben gegeven. Oosterhout. Gisteren is een begin ge maakt met den verkoop van een gedeelte der goedeien, behoorende tot de domeinen van Prins Frederik der Nederlanden, omvattende *142.kavelingen. Gisteren zijn 54kavelsinga-»/ zet tot een-gezamenlijk bedrag van f 106.125. 1 -f- Ludwich Auzengruber, de beioemde Oos- tenrijksche volksdichter, heeft weer een too- neelstuk geschieveii," dat eeistdoags in hot Theater an dor Wien te Weeoeu wordt op gevoerd. De vereeniging tot bevordeiing der lijkver branding te Kopenhagen heeft een adres aan hot gemeentebestuur gezonden, met vei zoek een inlichting tot iijkveibranding in die stad te mogen oprichten. De geschiedenis van eeu zelfmoordenaar, die oudanks de omzichtigheid en beslistheid waarroede hij zijn vrijwillig afscheid van de werel J bewerkstelligde, toch niethetgewenseh- te doel bevevkte, kau tot waarschuwing van nndeie levensmoedeu sttekltcn. Dit geval betreit een jongmenscb van 19 jam te Reiiijn, die het verlangen koesterde eensklaps in een betere woield te komen. Deo 12den februuii van dit jaar bracht hij zijn besluit ten uitvoer en wel, mn geheel zeker vau zijn doel te zijn, op de volgende wijze: IIij zocht een eeimiaam plekje aan don oever \au een water op en schoot een pi stool tegen den rechter slaap af. Geheel avolgens het ptogramina" stuitte de onge lukkige in het water, maat schippers, die het schot en den val m hot water hoorden, snelden te hulp. De drenkeling werd uit het water gehaald ea naai het nukenhuis ver voerd. Uier werd geconstateerd, dat de kogel in het hoofd rat en dat hij et* onmogelijk uitgehaald kon woideu. Ue toestaud vau deu ongelukkige was eerst zeei bedenkelijk; het rechteioug moest er uitgenomen weiden, doch weidia nam de patient in beleischap toe, zoodat hjj eindelijk met den kogel ui het hoofd ais geheel heisteid het ziekenhuis heeft vei laten. Thans heeft hy het plan van zelimooid geheel opgegeven en ts blijde, dat hjj er met verlies vau zijn lechteroog nog afgekomen is. Een jong Engelschmau, Thomas Steveus, heeft onlangs per tweewieler den weg van San Fiancisco uit Chicago in 42 dageuafge legd. Hij maakte gemiddeld 50 Eug. mijieu daags. Zjjue ééuige bagage bestond in een regenhoed. By tiet oveitiekken van het Rots gebergte moest hy soms 24 uren aao één stuk, zonder voedsel blijven. Hjj wil thans eeu lit door Europa ondernemen, om Kerst mis te kunnen vieren in Koustantinopel. In een dorp dicht bij Guéret woonde het echtpaar Vincent. De vrouw was aan den drank verslaafd en gebruikte eiken dag een halven liter biandewjjn (Vincent hield een herberg). Reeds tweemalen had zij getracht haar man het leven te benemen, eens door hem in zijn slaap te willen ophangen en eens door hem met een mes de keel te willen afsnjjden. Dezer dagen nu, terwijl zy samen ontbeten, kregen zy twist met elkander. De vrouw nam haar broodmes ea bracht daar mede haar man een wonde toe aan het hart, zoodat hij kort daarop den geest gaf. De moordenares bleef rustig dooi eten met het mes, waarmede zy de daad had gepleegd. Zij toont geen berouw. In een cii cus te Rostor (Russ. gouv. Jeka- teriuoslaw) is een galerij gedeeltelijk ingestort. Er kwamen verscheidene meoschen om het leven en vele anderen werden gewond. Hanover is op liet oogenblik het eldorado der bierdrinkers. Den 6den dezer is aldaar een tentoonstelling geopend van alle aitike- len, die op het biet brouwersvak betrekking hebben. Allerhande modellen van bieibiou- werjjen en machinerieën zijn er geëxposeerd, terwijl tevens een groot aautal der brouwe rijen een kiosk hebben opgesteld, waarin zij haar brouwsel tegen 5 en 10 pfenuige per glas verkoopeu. De tentoonstelling duurt tot den 14den en zjj verheugt zich niet alleen in het bezoek van vakheden maar ook van andere belangstellenden. Te Kjögo (Denemarken) heeft eene vrouw, die 30 jaar blind en bijna stom geweest is, onder een hevig onweer plotseling gezicht en spraak volkomen teruggekregen. Do kamervliegen ztjn niet slechts lastige, maar, volgens de nieuwste onderzoekingen, ook zeer gevaarlijke huisgenootenwant zij behooren tot do meest werkzame veispreiders van, besmetting. Waar besmettingsproducten voorhandau zijn, ziet ineu tevens tal van vliegen, die zich er mede bezoedelen om daarna weder over onze voedingsmiddelen te kiuipen, waarin zij deze miasmalisehr stoffen en de kiemen voor de ontwikkeling van microben achterlaten. Dr. Giassi-Roveilasca heeft in dit opzicht belangrijlto onderzoekingen gedaan. Hij plaatste op eenigen afstand vau de keuken eeu boid met eeue menigte eieren van een meusclielijken paiasiet 'Mrichoce- phalus), en toeds na enkele uren vet toonden zich op de papieren, die in de keuken uit gespreid waren, de bekende vlmgeo-faeca- liën, waarin met behulp van het microscoop trichocephalus-eioren ontdekt werden. Een andermaal wierp bij stukjes van een lintworm Taenia solium), die by in spmlus bewaard had, id water. Na een half uur kon by leeds het bestaan van lintworm-eieren waarnemen in het darmkanaal en iu de faecahëu van vliegendie bij het water geweest winen. Indi a deze eieren levensvatbaaiheiil gehad hadden eu op voedingsmiddelen neergelegd waren, dan zouden üe verbiuikers een lint worm gekiegcu hebben. Vliegen, dia op be schimmelde toom gezeten bebbeo, bevatten sporen van Oitlium lactis en brengen deze indirect over op het meuschelijk organisme. Men kan zich niet daarmede geruststellen, dat die kiemen in het lichaam der vliegen geuoU worden. Zelfs wanneer de spjjsver- teringssappeu er op inwerkenwat voor bacteriën nog geenszins voldoende bewezen is, dan kan toch altijd een gedeelte aan de vernietiging ontkomen, daargelaten nog dat de beeuen, de vleugels ea do eetorgaoeu als dragers der besmetting nog onheil genoeg kunneu aanlichten. Volgens de onderzoekingen van Di. Koch zijn de vet teringsorganenechter juist de zetel eu de toegangsweg der microbeu en de voedingsmiddelen de drageis der cham pignons die de infectie teweeg biengeti. Daar nu de voedingsmiddelen bij voorkeur opgezocht worden door de vliegen, die met infectiestofien bezoedeld zijn, zoo moet het eene van de grootste zeugen der huisvrouwen wezen om deze gevaarlijke gasten uit woning, keuken en spijskamer te weren. s Op eiken Woensdag van de maand Novem ber zal voortaan in de gemeente Puttershoek een vee- en varkensmarkt worden gehouden. Men is te Zevenhuizen druk bezig met het aardappelrooien. De opbrengst is tot heden zeer overvloedig; de kwaliteit is goed, doch de prijzen zijn niet hoog f 2.50 ft f 3 per in ud). Men schiijft uit Goes: Ia geen jaien hebben de rupsen zulke verwoestingen aangericht aan de kool als thans. Van die tuinvruchten is niet veel moer overgebleven dan de naakte bladsteleu. Thans gaan de rupsen, zooais de tuinlui zeggen, „loopen", d. w. z. ze verlaten de deeiiijk geteisterde kool, waarvan trouwens tuoh mets meer te haleu is en kruipen met hoopea langs tarnen ea deuren tot iu de hutzen. Zulke bezoekers ziju minder aangenaam Jiionwkuijk. De hopoogst is zoowei ia Nederland als in het buitenland iu vollen gang. De berichten dienaangaande meldeu,

Schiedamsche Courant | 1884 | | pagina 3