Binnenlandsche Berichten. Vr "V'- -r* «fel. 'V van Noord-Amerika is een nieuwe gevoelige stoot toegebracht. Er zijn een serie brieven ge publiceerd, die door den heer Biaine van 1869 tot 1876 geschreven zijn, toen hy den _,po't \an staatssecretaris vervulde. Uit deze correspondentie blykt, dat de heer Blaine van z'yue officieele positie misbruik heeft gemaakt tot bet verkrygen van kapitaal ten behoeve van een spoorwegmaatschappij, waarvan hij aandeelhouder was. Officieele Mcdodeellngen. Naar men verneemt, heeft Z. M. benoemd tot voorzitter van de tweede Kamtr der Sta ten-Generaal voor de tegenwoordige zitting, den heer nr. E. J. 3. B. Cremers. Heden namiddag te 2 uur vergadert de Kamer; DEN HAAG, IS September 1884. H. IC. H. Prinses Hendrik ontvangt heden Z. IC. H. den aartshertog van Oosteotijk te déjeuneeren. Bij de gisteren aan het departement van Mariue te 's Hage plaats gehad hebbende aanbesteding van 9000 L. jenever, is het minst ingeschreven door de heeren Houtman Co. te Schiedam, voor f 75,16 de heet. SCHIEDAM18 September 1884. Ia oqs vorig nummer hebben wij een be schrijving gegeven van het keurig tafreel in tegels, ontworpen door onzen stadgenoot den heer A. F. Gips bestemd voor den gevel van de waag te Alkmaar en vervaardigd iu de fabriek der heeren Joost Thooft en Labouehère te Delft. Thans meldt de Delftsche Ct., dat dit tafreel reeds den 28sten Juli was voltooid, maar dat het onmiddellijk na de voltooiing geheel en al vernield werd. Een of andere oorzaak, waarschijnlijk de wind, had naar men vermoedt een der tegels uit het tableau doen vallen, en deze sleepte de overige tegels mede. De ontzetting en teleurstelling van allendie hunne beste krachten aan het welslagen van dat werk hadden verleend, kan men begrijpen. Dan, niet gewanhoopt I Het werk werd opnieuw begonnen en 6 weken na het ongeval was het tableau weder gereed. 'De Minister van Binnenlandsche Zaken Gelet op art. 1 van het Koninklijk bestuit van 3 Oct. 1874 Stbldno. 135) en op zijne beschikking van 3 Juli 1884, opgenomen in de Nederiandsche Staatscourant van 5 Juli daaraanvolgende; heeft goedgevonden: 1. te bepalen dat, met ingang van 18 dezer de nrU. 1, 3, 4, 5, 6 en 7 van het aangehaald Koninklijk besluit niet langer van toepassing zijn op de volgende in genoemde beschikking vermelde gedeelten van gemeenten in Zuid- Hoijand: a. de gedeelten van de gemeente Ouwerschie, in gebruik by M. Hoogland, S. Van den Bosch en J. Iteisonj jl. de gedeelten van de gemeeute Delftshaven, m gebiuik bij D. Van der Meys en D. Pelkman; 2 met ingang van 18 dezer, de artt. 1, 3, 4, 5. 6 en 7 van liet aangehaald Koninklijk besluit vau toepassing te verklaren: in de gemeente Schiedam, op de perceelen in gebimk:«. bij C, Van der Most, en kadastraal bekend sectie G, no. 310; b. bij J. C. Hoek, en kadastraal hekend sectie G, nos. 306 en 3t)7; c. bij D. Van Nooit, en kadastiaa! bekend sectie G, no. 3!3; d. b'(j A. Kudders, en kadastiaal riekend sectie E., no. 1370, en c. bii B. Huy.-kes, en kada-traal bekend sectie E, no. 1798. Er wordt voortdurend met zooveel geheim zinnigheid gezinspeeld op een mogelijk spoedig vfsterveu van den (Minnelijken stam van ons Oraijehuis, dat het zeker niet oveibodig is te loeiden, dat wij orntieut den gezondheids- toestand tan onzen Koning vau het Loo de meeat geruststellende berichten ontvangeD. Z. M. wandelt by na dagelijks, niet slechts in het Park, maar ook langs den publieken weg door het dorp, gearmd met de Koningin, of wel met tyu gasten, en de Koning heeft zelf de plannen voor een aanstaande groote jacht geregeld. Z. M. ziet naar ome berichtgever verzekert er uitstekend uit en schijnt van geen vermoeienis te wetende kleine Prinses is met hare gouvernante nagenoeg den geheelen dag op de been en heeft vooral vermaak, wanneer de openbare school van meester Ravenhorst uitgaat en de kinderen meerendeels op hunne klompjes, onder luid getier, naar buiten stormen om te spelen; nuffig is de kleine niet, men ziet het haar aan, dat zij graag zou meespelen als zij het maar durfde viagen. Tegen een te groote iutirniteit waakt echter de gouvernante.,. (E. Ml) Het is merkwaardig, hoe de Daily News, het lijforgaan der Britsche Regeering, weder do loftrompet steekt over het beleid der1 Regeering in het verkrijgen van de bevrijding der iVisero-bemanning. Alleen dank zy de groote bekwaamheid en volharding van het Britsche Departement vau Buitenlaudsche Zaken, is volgens haar die uitkomst verkre gen. Zij ziet volstrekt niet in, dat het juist aan de onbekwaamheidonvoorzichtigheid en onbillijke aanmatiging van dat Departement is te wijten, dat de uitkomst zich zoolang heeft laten wachten. lutusschen bemerkt men met voldoening, dat de Daily News in twee opzichten lot een beter begrip vau den toestand is gekomen. Zij zegt nu dat het een onzinnige raad is geweest om bij de Regeering aan te dringen op het onmiddellijk nemen van kiachtige maatregelen en zy erkeot, dat van het Nederiandsche Gouvernement niet was te eischen, dat het zjjn koloniale politiek zou wyzigen, omdat eenige Engelsche zeelui in moeilijkheid wareu gekomen. Het blad heeft er weieens anders over gedacht, mdar het is bijgedraaid, Men mag daarin zieo een weer spiegeling van het gewijzigd inzicht in regeeringskringen, waar men tot de over tuiging schijnt gekomen, dat Eogeland's oor spronkelijke eischeu volkomen onhoudbaar waren. Deze treurige geschiedenis is nu tenslotte goed afgeloopen, eu gedachtig aan het «eind goed ul goed", dringen wy de vraag tetug, die zich telkens weer eeu weg tracht te banen ot onze Regeeiiug, waar de Engelsche voor redenen zoo vatbaar bleek, met nog beter voet bij stuk had moeten houden, Vad.) Op Hoofdstuk V der Staatsbegrootiug voor 1885 wordt een post aangeviaagd voor het aanstellen van een dei den hoogleeraur ui de Oude geschiedenis en in de Gtieksche en Romeiosche Antiquiteiten aan de Leiüsche Hoogeschoul, De paviljoenschuit, welke tusschen Rotter dam en Delftshaven by aauvaiing door de postboot in den gr ond gevaren werd, is lliaus gelicht en weggesleept. Het ongeluk was ver oorzaakt door dikke mist. Met zekeiheid verneemt het TT. D. dal de liollauil-che IJzeren Spoorweg-maatscluippy bii deur waardei s exploit van lieden aan de Nederiandsche Centraal Spooi wegniaat-obappij heelt beteekeud, dal zij, het duur haar gedaan tooi stel tot ovei neming der exploitatie van deu Nedeilanrischeu Genlraalspuoiweg intiekt. w' f' t V t-V* i ï1, f V 7"* «f t i t op een gedeelte van het perceel no. 142 van sectie A, gemeente 's Gravenzande welke vergunning aan deu heer G. Dirkzwager Mz. to Maassluis is overgedragen gewijzigd, en deo laatst genoemden concessionaris tot wederopzegging vergunning verleend tot het plaatsen van een wachthuisje met electrische geleiding aan den Hoek van Holland, by de berghaven voor Rijksvaartuigen aldaar, en tot het leggen van een kabel naar het terrein der dag- en nachttreinen aldaar. De Rotterdamsche afdeeiing van do Ver- eeniging tot bevordering der lijkverbranding hield heden haar 29ste vergadering, waarin ter tafel gebracht werden de punten, welke op de algemeeno vergadering te houden te Leiden op 27 September e. k., zullen worden aan de orde gesteld. Tot afgevaardigde naar die algemeene vergadering is benoemd de heer mr. M. W. C. Matchers, en tot diens plaats vervanger de heer H. P. Maroniar. Verder werd door de leden besloten f 100 van het batig saldo te schenken aan het «Fonds voor ljjkovens.a De heer Dr. Mouton, president van de vereeniging voor fabriek-en handwerksny ver heid, heeft zijn ontslag genomen als lid van de Nederiandsche commissie voor de internati onale tentoonstelling te Antwerpen. Namens den Koning tv, door deu Minister vau Wuteistaat, Handel eu Nijverheid de ver gunning, welke bij beschikking van 4 Februari jl., no. 53, afd. Telegrafie aan den heer M. Dukzwager te Maassluis werd verleeud. tot het plaatsen van een wachthuisje, alsmede tot den aauleg en hut gebruik van eeuelec- litsche geleiding aan den Hoek van Holland Uit Luxemburg wordt nog bericht, dat Z. M. de Koning Groothertog aan de Koninklijk Groothertogelijke Vereeoiging tot fokkerij van pluimgedtei te" 26 TouSouser-gnnzen heeft geschonken, die den 10 dezer te Luxemburg aankwamen, terwijl de Vereeniging het uit zicht is geopend eerstdaags nog eene bezending kippen eu eenden, de laatsten zoogenaamde Rouaaosche, te onlvaDgen. De Veteeuiging is voornemens gedurende 's Konings verblijf in het Groothertogdom weder een tentoon stelling van pluimgedierte te houden. Niemand, die met meer ontzetting de mogelijkheid ziet naderen, dat de liberalen in de miuderheid komen, dan de redactie van De Standaard. Van tijd tot tijd bevangt haar oogst en beving, dat teu gevolge van zulk een gebeui tents haar paity tot liet bewind zal worden geroepen. Dan gevoelt zy behoefte den volke te verkondigen, dat zij er heusch niet aan denkt regeeringspartij te worden, omdat zij er volkomen onmachtig toe is. Voor den liberaal is de iezmg van zulke artikelen allerverniakelijkst. De hbeiate meer derheid heeft het in de Kamer haul te ver antwoorden, als zy voortdurend door de drie partijen der rechteizyde eensgezind bestookt, nog bovendien den afval van eenigen der hareu heeft te betreuren. Dan geeft liet eenige vei ademing, als zy het mag aanzien, hoe die trouwe vt lenden, the in de oppositie elkander zoo dapper helpen, uit schrik voor de moge lijkheid, dat zij eenmaal ook als regeering zullen moeten samenwei ken, zich van elkander afwenden nis kenden zij elkaar nauwelijks. ll« rechterzijde «roet weiier van De Stan- daard redactie heel wat haul? woorden hooien. Met de conservatieven is mets te beginnen; die «laten u op het beslissende ooger.blik onverbiddelijk in den steek." De Roornscheu «weten zeil niet wat ze willenop hoogslens twee of drie hunner kunt ge rekenen; zelfs op het gebied vau het ondeiwijv, waurop zij waatStiijnlyk wettelijke tegelmg vai. het snliiid ie willen, is niets inetj hen aan te vangen. En kou men dan nog mum op alle anitievolutional!en tekenenI Maar nok in de club is men 't op verre na met eens. Er ziju sommigen, «die onverbiddelijk op 't beginsel staan" (waarschijnlijk genei aal Keuehenuis en luitenant Seret) «n andeien, «die niet zoo geheel afkeeng zijn vau de 'aanlokselen der opportuniteit." Wat zou men anders kunnen maken dan een oppoi tuuiteils-, een transactie-ministerie uit zulke uiteenloopende bestanddeeleu? Ge- beurde'dat, dan zou «oen Groen van Pridsterer redivivus tegen zijn eigen geestverwanten' in''< verzet komen." M. a. w.dan ben ik, Br. Kuyper, op wienGroensmaotelisneergedaald, er ook nog! Ons politiek leven «loopt in de fuik" jam mert Dr. Kuyper, en uitkomst ziet hy niett) Toch ligt die uitkomst voor de hand. Laat hij zich in de twijfelachtige districten tegen verkiezing van liberalen niet meer verzetten, - eu Iiy is uit den brand. Dan kunnen de liberaleu, die toch nog niet zoo onmachtig zijn als zijn vrienden, hern helpen uit de fuik. De afgevaardigden van den Nederlantlschen Boud voor algemeen stemrecht, van het Alge meen Nederlandsch Werkliedenverbond en van den Soeiaal-Democralischen Bond vereemgden zich Maandag voormiddag 40Ve ure in het in het lokaal «Walhalla" in den Haag tot ovei brenging van het adres aan de Regeoriog, houdende aandrang tot irivoering van het algemeen stemrecht. De presidenten eu secre- taiissen der voornoemde vereenigmgeu, te zamen zes iu getal, werden belast met de overhandiging van de petitie aan den Minister van Binnenlandsche Zaken. Ter voldoening aau die opdracht begaven zij zich ongeveer 41 uur uit het gebouw naar het lokaal van 's Ministers departement op het Binnenhof, ge volgd door vele afgevaardigden naar ds Zondag gehouden meeting en onderscheidene belangstellende leden van werklieden-vereent- gingen, die afgedeeld iu ïijeu van vier, een stoet van ongeveer 150 personen vormden, waarbij sommigen met hunne vrouwen. Aan den ingang van het departemeut gekomen, begaven zich alleen de gecommitteeiden naar binnen en bleven de overigen buiten hunnen terugkeer afwachten. De aanbieders van het adres verwijlden een groot kwartier iu het departement. Buiten teiuggekomen werden zij begroet met de kreet: Leve het algemeen stemrecht! In dezelfde aide namen z'y den terugweg naar het vergaderlokaal aan. Aldaar binnengekomen werd de geschorste vergadering hervat, ten einde aan do deputatie gelegen heid te geven mededeeling te doen van de vervulling van hare opdracht. De heer F. W. Gebiug, voorzitter van het «Stemrechtbomi", kweet zich var. die taak. Hij stelde daarbij op den voorgi ond, dat de commissie door den Minister vao Binnenlandsche Zaken met wel willendheid was ontvangen. Nadat zij het adres had aangeboden, verzekerde de Minister, dat hij -rooi stollen zou, dat de Regeering het ifl ernstige overweging zou nemen. Wal den daatin uitgedrukteu weosch betruft, meende de Minister dat invoering van den daarin ge* viaagden maatregel hem nog niet zoo nood- akelyk toescheen als dnaiin werd uiteengezet, liet algemeen stemrecht heeft hier te lande nooit bestnan en een zaak die geheel nieuw is voor ons land, kan niet zoo voetstoots woiilen ingevoerd. De president deelde verder mede, dat hij iu autwooid hierop den Minister heeft gewezen op de beweging die allervvege in deu lande ten gunste van het algemeen stemrecht zich heeft geopenbaard, verleden week tn de ver schillende vergaderingen van veieetiigiugen en gisteren in de door een paar duizend voorstaudeis bygewoonde meeting. In ant woord hiei op hernam de Minister, dat de" adressanten zich overtuigd konden lioudeu dat du zaak met al den ei ast door de Regee- riug zou overwogen vvoideo, die zij verdient, de Minister voegde da.tiftan toe, dal de ge legenheid daarvoor iu dezen tijd veer geschikt was nu men weldra het werk der gioiidwets- heiztentng hoopt ter hand te nemen. De president s(0Jide too slotte alle afge- VWUtligilen aan t« zorgen dat de beweging ten gunste vau hel giootc legin-e| m allq ooi den d>-s lands levendig vou WMtdoii ge houden en als middel om daartoe te geraken, bernl lij vou: al hei stichten vau afdwalingen van dun Bond voor algemeen Steoiu-cht aan.

Schiedamsche Courant | 1884 | | pagina 2