Eerste Blad. -A. c h. t en Dertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag.. Binnenlandsche Berichten. ^jOXM-MUNTSPKiJUi per kivarnu] Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke notamus 1.(55. - 2.50. - 0.10. IB U K JEG A IJ s SIAIÏ-HT, IS, I 2*4. Al)VERTüNTiePKi;s: wan 110 gewone regels met uibegrip wan eene Courantf l.lt. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Schiedam 20 Sept. 1884. De Keizer van Duilsebtand draagt zijn booge jaien met eere. In het begin der week •boudt hij bijeenkomsten in Polen, vier dagen later zien we hem niet verre van de grenzen ran Nederland, tot bijwoning van groote najaars-manoeuvres, waarvan hy een groot vriend is. 's Keizers verblyf in het Oosten van 'ons werelddeel is uit den aard der zaak van meer beteekenis, oradat daarmee de ontmoeting met den Keizer van Rusland en dien van Oostenrijk gepaard ging, en het bekende drie-keizersverbond daardoor weer is vernieuwd. Vrede zal het dus zijn, voor- loopig aithaos, omdat er in het Oosten stof te over is, om verwikkelingen in het leven te roepen, of sluimerende quaestiën wakker de maken. Se Rijkskanselier Bismarck acht het thans noodig, dat Duitschiand in vrede blijft. Rusland en Oostenrijk moeten, zal dit doel bereikt worden, het elkander ook niet lastig maken; welnu, een bezoek van de hoofden, vergezeld van hun eerste staatsdienaren, kan in dit opzicht veel uitwerken, en naar het schijnt, zal Rusland nu in Azie mogen voort- werken en voortwoekeren, en de Oostersche quaestie, wat Europa betrett laten rusten. De dagbladen maakten vooral den persoon van den Russischen Keizer tot een voorwerp hunner beschouwing. Eene beschrijving van de maatregelen, voor 's Keizers veiligheid genomen, vulde menige kolom, en daaruit bleek dan, dat de gansche lange spoorbaan, die door het vorsteiyk echtpaar moest wor den afgelegd, door militairen bezat was, dat bruggen en kunstwerken met de meeste nauwkeurigheid werden onderzocht, en dat enkele onvoorzichtigon, die zich in weerwil van bet verbod te dicht by de spooibaan bevon den, toen de Keizer passeerde, voor deze roekelooze daad eenvoudig den kogel kregen. Verder leverde het keizerlijk bezoek aan de vooimahge Punische hoofdstad Warschau het duidelyk bewijs op, dat da Poolsche natie nog lang niet in de Russische is opgegaan. De adel bedankte voor de uitnoodigïng tot de bolleesten, of Imd, door naar zijn landgoederen leveitiek- kfic, de wjjste partij gekozen en bleef buiten alle verzoeking. Eindelijk is alles in het werk gesteld, om de hartelijkheid des Keizers en van zyn gemalin voor de bevolkii g van Waischau aan den dag gelegd, in het helderste licht te doeti schijnen. Ontdoet men al die berichten van hun sierlyken omhaal, en overdrijving, dan blijlt er een somber man over, die den armste zijner onderdanen benyden moet, dat deze vry over straten en wegen kan gaan, zonder angstig om zich te moeten blikken. Van den beroemdeD generaal Gordon zijn te Cairo thans niet minder dan zes telegram men ontvangen. Vriendelijk tegenover de Engelschen zijn ze niet. Gordon, die niet gewoon is zijn meening te verbergen, werpt alle schuld van de onheilen in Egypte dp de Engelsche Regeering en bezweert deze toch spoedig een expeditie te zenden; ze is hoog noodigzullen de Egyptische garnizoenen gered worden. Mochten die door de opstande lingen vermoord worden, dan zou Engelard voor hun bloed verantwoordelijk zijn. Een leger van 20000 man Engelschen acht hij voldoende, om de zaken in Soedan te regelen. Yerder belooft hij de inneming van de stad Berber. De genei aal dringt verder aan op het zenden van geld om zijn troepen te betalen. Er is nu in ieder geval bericht van den man, die zich in een belangstelling zyner fandgenooten mag verheugen, grooter dan aan iemand anders ten deel vielal speelt de politiek geen geringe rol in die belangstelling. En zijn de berichten niet vleiend, niet opgewekt, ze zullen ia Engeland toch niet zonder vol doening zijn ontvangen. De generaal zal echter nog bange weken, maanden zelfs te doorwoistelen hebben, voor de expeditie hem bereikt, waaraan thans met alle krachten wordt gearbeid. Tusscben de Cbineesche oorlogsberichten door, is men in Frankrijk wel verplicht nu en dan bet oor te leenen aan het dynastiek gehaspel daar te lande. Vinden Prins Napoleon en zijn zoon goed, eens een poosjo hun twist te staken, dan komen de Bourbons weer te voorschijn. "Wel is de graaf ds Chambord dood maar nog leeft zijn vrouw, die minder verstandig, minder waardig ook dan haar overleden gemaal, druk bezig is, liaar party in discrediet te brengen. Met een ievendigea haat tegen de Oileansen bezield, heeft zij de jaargelden ingetrokken, aan dienaren, die zich bij deze familie hebben gevoegd. Daarmede is een gevoelige plek aangeraakt, en meu hoort nu van zekeie zijde oothulhngen van allerlei aard. Het vooruitschuiven der Spaan- sche Bourbons als Fransche kroonpretendenten was het werk der gravin. Deze heeren hebben allen beleefdelijk voor de eer bedankt. Thans zou de gravin het nog erger maken, pn de zaak der Naundorffs willen bevordei en, die immer voortgaan te beweren, afstammelingen te zyn van v-en zoon van Bodewijk XVI. Dwazer slteek kon de arme vrouw wel niet ver zinnen; want door de rechten dezer familie te erkennen, zou ze daarmede tegelijk de bekentenis afleggen, da» het presidentschap vau haar overleden gemaal zyn gansche leven door onwettig is geweest. De zaak der republikeinen wordt op deze wijze door haar tegenstanders uitnemend bevorderd. De zaken tusschen Frtnkryk en China zijn nog aityd hangende. Er gaan thans weer ge ruchten van een bemiddeling, waardoor de oorlog zou kunnen voorkomen worden. En geen ander zou achter de schermen daartoe medewerken dan Prins Bismarck. Blijken deze geruchten waar te zijn, men kan dan binnen kort van den kant der Fransche Pruisenhaters weer gloeiende vertoogen verwachten, waarin tegen dezen duivel en zijn voorkomendheid wordt gewaarschuwd. Dan zullen hem weer allerlei plannen worden toegedicht; Nederland eD Belgie als zoenoffers worden voorgesteld, die moeten valleD, om als welkome brokken aan groote mogendheden toe te vallen, enz. De hernieuwing van het verbond der drie keizers zal den bezadigde Franschen evenwel ten spoorslag zijn, zich niet te isoleeren van het overig Europa, en het goede te nemen, van welken kant het komt. De bekrachtiging der Belgische schoolwet door Koning Leopold zal weldra een feit zyn. Van dezen constitutioneelen Vorst v/as ook niets anders te verwachten, en de wet zal worden geëerbiedigd ook. De IConi^g ia zeer gelukkig geweest in zijn onderhoud met de burgemeesters, der groote gemeenton, die hem hun bezwaren tegen de wet kwamen open baren. De beste wensch voor België op dit oogeoblik is, dat bet volk zyn vorst in politieke ontwikkeling en eerbied voor de constitutioneele instellingen trachte te eve naren en zijdie daartoe medewerken onveischillig tot welke partij ze bebooren, verdienen den dank van hun vaderland. SCIUEDAM, 20 September 1884. Loflel'tjker gewoonte bood de liedertafel nSchiedams Mannenkoor Orpheus", aan de leden van de afdeeling Muziekuitvoeringen der Officieren Veremiging gisteravond een concert aan, dat ook voor de buitengewone leden der liedertafel toegaukelyk was. Gaf de hedei tafel vroeger de uitvoeringen in de open lucht, thans trad zy op in de ïGroote Zaal." 'tWas binnen vol en ook buiten hadden nog velen plaats genomen, die tusschen de wanden teveigeefs daarnaar zochten. Is het uit den aard der zaak voor eene vereeniging, die hare krachten geheel belangeloos beschikbaar stelt, hoogst aange naam, zulk een talrijk publiek te zien op komen daar staat tegenover dat deze liedertafel, die jaar in jaar uit in Musis heeft gewerkt, aan die zaal gewoon is en er al vau de roordeelen op muzikaal terrein heeft geprofileerd, zich hier op een nog nagenoeg vieemd terrein bevond. De overweldigende klankinasia, die in de oude zaal zoo dikwijls tot bewondering stemde, was hier niet te wachten, en de zangers die de wehvilleodheid hadden, de solo-partyen op zich te nemen, vei dienen hulde, dat ze tegen de zwaï igheden, verbonden aan eea deigelyk optieden niet hebben opgezien. Hoe dat zij, wa verheugen on«, dat thans by degelyke muziekuitvoeringen en andere feeste lijkheden de gelegenheid bestaat, den toegang zoo ruim mogelyk te maken, en zyn er, die ïMusis" met haar groote voordeelen op muzikaal terrein niet kunnen vergeten, ze troosten z.icli met de gedachten, dat zMusis" er toch nog is, en ze mogen het een enkels maal eeDS voor lief nemen, wat minder muzikaal genot, maar dat dan met honderden anderen te smaken. ïOrpkeus" heeft gisteravond zijn stadge» nooten op nieuw aan zich verplicht. Zeven nummers werden voorgedtagenwaarvan »De Morgen" van Ileinze, met bas- eu »In 't Woud" Van Hol, met baryton-solo den meesten omvang hadden. D" heeren solisten waren geen nieuwelingen, en vervulden hun partijen op recht bevredigende wijze. Eeu volgende maal, meer gewoon aan de nieuwe en grootere omgeving, zullen ze van hun stemraiddelen zeker niet meer veigen, dan daarvan mag gevorderd worden. Ook achter in de zaal zijn ze zeer goed te verstaan, al spannen ze zich niet buitengewoon in. Beide DUmmers werden door de liedertafel met gloed voorgedragen, terwjjl we mede een hartig bravo overhebben voor de wyze, waarop psalm 23 van Schubert werd vertolkt. Op veilangeu werd nog voorgedragen iMa- trozeolied" uit De Vliegende Hollander van R. Hol. Dit nummer voldeed uitstekend, de aard van de muziek, de ÏDkleeding, het nationale van dit nummer stempelen het lot een der meest gewaardeerde werken voor Mannenzang, De begeleiding was ais naar gewoonte. Directeur en leden mogen de aanstaande winter- campagne met lust en toewyding aanvangen en doormaken) Ook te dezer stede zal het lOOjarig bestaan der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen op eenigszms feestelijke wijze worden herdacht, Op uitnoodigïng van het depai tementsbestuur heeft zich daarvoor eene commissie gc.ormd bestaande uit de heeien: S. A. Vernède, S. A. Maas, D. Henkemans Dz., II. W. M, Roelants en Mr. J. II. Keiser. Bij de gisteien aan het Departement van Waterstaat, Ilaudel en Nijverheid te'sHage gehouden aanbesteding van het leggen ea uigtaveu van telegraafkabels iu den grond en ouder water te Amsterdam, was door den heer K. Sneijders de Vogel alhier iugeschreven voor f3285, miosto insctn ijver was de heer E. M. Giesen te Amsterdam voor f2777. Voor het herstellen en verbeteren van lykstelegiaaflijnen in dè afdeeling Uirecbtin twee peiceelen was door den lieei K, Sneijders de Vogel ingescbieven voor het petste peiceel f1615, en voor het tweede f1545. Minste inschrijver was de heer "W. Van Dijk te Juipliaas voor het eerste perceel f'1600 en voor het tweede f 1399. De Minister vau Financiën heeft gisteten in de Tweede Kamer de Staatsbegiooting aangeboden. Dit een oveizicht van deionae diensten hlykt dal het te kort over 1882 beloopt f13,591,024; voor 1883 f5,609.928, waartegen in heide jaien op vele buitengewone uitgaven wordt gewezen, terwijl hetnadeehg verschil over 18S4 geraamd wordt op f 4,5C0,652.44Vs- De uitgaven voor 1885 woiden geraamd op f 136,172,740, of fS,947,612 minder dun voor 1884. 13e vermindering beloopt, wat de algemeene dienst betreft f 2,695,412 07i/P. Voor de Staatbegrootmg wordt voor 1885 aangevraagd f5,000,000 tegenover f11,000,000 in 1884 toegestaan. De eigenlijke vermindering

Schiedamsche Courant | 1884 | | pagina 1