-A. c h. t ©n X>ertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlandsche Berichten. Binnenlandsche Berichten, mb f Sév, 'jlBOSNEMBNtHI'KU», per kwmtaal franco par oost, door hat geheele Ryk Afzonderlijke noinmers 1.85. - 2.50. - 0.10. B ïm E A ÏJM'ARHT, K, 134. Advertentieprijs: vsi» 1—10 gewone regels me» inbegrip van eena Courantf 1.1#, Iedere gewone regel meer 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. XXL ITALIË. To Milaan heeft de lijkverbranding vau een priester, don Giovanni Snrtorio plaats gehad. H\j had bii uiterste wilsbeschikking bepaald, dat aldus met zijn lijk zou worden gedaan. Zoodra dit bekend was geworden, gingen de priesters heen, die gekomen waren om hem, nsar gebruik, ter aarde te bestellenhet stof felijk overschot werd nu zonder eenigen gees telijken bijstand naar den lijkoven gebracht. Om de uitvoering van zijn uitersten wil te verzekeren, had don Giovanni Sartorio bepaald, dairzjjne bloedverwanten de erfenis zouden verbeuren, indien er niet gehandeld werd, overeenstemmig z'yue uitdrukkelijke begeerte. Pater Curci heeft een brief aan de Ttnita OattoUea geschreven; waarin hij betuigt ïish volledig te onderwerpen aan het gezag van den Heiligen Stoel, nu niet minder dan ooit, en daarom herroept hij al wat in zijne jongste drie werken, welke op den Index zijn geplaatst, mocht geschieven z'yn tegen het katholiek geloof, de zedeleer, de tucht of de rechten der Kerk, Hij hoopt, dat deze oprechte verklaring zjjneizjjds eene vergoeding moge lijn voor de ergernis, die h jj heeft veroorzaakt, es dat hij, de minste der zonen in Jezus Christus, thans weder in de vaderlijke welwil lendheid van den Heiligen Vader zat opgeno men worden, Het Journal de Home maakt een brief van Leo XIII aan den staatssecretaris, kardinaal Jacpbini, openbaar, waarin hy zegt, gebeden ten Hemel gezonden te hebben, om Rotne voor 4e cholera te behoeden, mnar de boosheid der tjjden en de nabijheid van besmette oorden kunnen kwalijk een gevoel van veiligheid inboezemen. In dien toestand heeft de paus besloten, op eigen kosten een ziekenhuis in te richten en te onderhouden iu den omtrek van het Vaticaan, opdat het hem gemakke lijk valle de zieken te bezoeken, indien de cholera in de Eeuwige Stad mocht verschijnen. Dat hospitaal zal worden opengesteld voor de'wijken van het Borgo en het Traustevere. Het bestuur zal toevertrouwd worden aan een ffiajordomus en aan twee geaeesheeren, die Reds benoemd zjjn. Vertrouwen stellende ia de Voorzienigheid £«S in de offervaardigheid van de katholieken, siaidusizegt de brief verder, legt Zijne Heilig- Meid een miliioen aau deze inrichting ten "(k' ladien de cholera ernstig om zich heen grypt, dan zal de paus het paleis van St. Jan -van Lateraan ter beschikking van do cholera- jiij'ders stellen. Jl. Vrijdag zjjn er in Italië 559 gevallen wan cholera voorgekomen, waarvan 085 te Napels. Het aantal steifgevallen was in geheel 'Italië 312. Te Home kwam geen enkel sterf- i.geval aan choleia voor. B E L G I E. In don Moniteur Beige is de nieuwe school wet afgekondigd, voorzien van de Koninklijke bekrachtiging en gecontrasigneerd door de Ministers van Binnenlandsche Zaken en Justitie. De wet gaat vergezeld van de be sluiten en reglementennoodig tot hare tenuitvoerlegging. Eene kennisgeving van den burge meester te Brussel is gisteren aangeplakt, inhoudende, dat het de plicht is van alle goede burgers, de wet te gehoorzamen. Mani festaties op de publieke straat zouden gevaar lijk zjjn voor de openbare rusten zijn derhalve tot nader order verboden. De aan staande gemeenteraadsverkiezingen bieden wettige wapenen om de wet, welke het ondenvys benadeelt, te bestrijden. De burge meester doet een ernstig beroep op alle burgers, om de orde te handhaven, tevens kennis gevende dat elke samenscholing, waarvan rustverstoring te duchten zou zyn, verstrooid zal worden. Den geheelen avond heerschte er in Brussel veel drukte. Er was eene talrijke me nigte op de been, maar zij bestond meest uit nieuwsgierigen en wandelaars. Eenige groepen waren in het midden der stad aan het rondloopen, zingende en schreeuwende, maar de politie dreef ze zonder moeilijkheid uiteeu. Nergens werd men handgemeen, ner gens zag men eenigen ernsligen oploop. Den geheelen avond is overal de orde gehandhaafd. Er is een beslnit genomen tot uitzetting van den directeur der Nationalwegens zijne he vige republikeinsche artikelen. Volgens een gerucht, in Belgische bladen medegedeeld, zou een der gebroeders Peltzer (de moordenaars van den advocaat Bei nays te Antwerpen) in de gevangenis overleden zyn. Of het Leon of Armand is wordt niet gemeld. De weduwe Bernays moet tegenwoordig te Fiauklort a/M wonen. ENGELAND. Uit Kairo wordt aau de Standaard geseind, dat aidaar om verschillende redenen ernstig wordt getwijfeld aan de authenticiteit der jong ste depêches van den Mnedir van Dongola en van de telegrammen van Gordon. Als 't be richt waar is, dan zal, gelooft men, de expe ditie op belangt ij k kleiner schaal plaats hebben. Met zekerheid wordt gezegd, datWol- seley per telegraaf aanbeveelt de twee batal jons infanterie, die order gekregen hebben naar Egypte te gaan, niet uit te zenden, eu voorloopig elke verscheping van troepen uit Engelaud uaar Egypte te vertiagen.Naar het heet, zal, tengevolge der gunstige berichten, uit Khartoem de omvang der expeditie naar den Njjl worden ingekrompen, en zal hij in een soort/ van vliegende legers worden veranderd. Uit letland komen weer verscheidene berichten van sagrarische" gewelddadigheden. In het district Mitcbelstown is het buis van een pachter door een bende van de geheim zinnige nmaneschijn-mannen" aangevallen, die de glasruiten stukgooiden en een aantal kogels door dakvensters schoten; gelukkig zonder dat iemand getroffen werd. Ook verminkingen van vee zijn weer aan de orde. En bij Cory, in het graafschap Galway, is een ^geboycotte" pachter ernstig gewond door een schot van onbekende hand, Er- werd tevens een poging gedaan om zijn huis in brand te steken. F B A N K li II K. Jl. Zondag zyn in het departement der Oos- teljjka Pyreneeën zes personen aan de cholera overleden, te Toulouse kwam 4 sterfgeval voor. In Spanje stierven jl. Zondag 9 personen aan de cholera, waar mn 1 te Gettefe, nabij Madrid. In Italië bezweken 246 personen aan de ziekte, waarvan 161 te Napels en 7 te Spezzia. X U R H. IJ E. Er bestaan kenteekenen van eene toenade ring tusschen Turkjje en Rusland. Men ver zekert, dat er een bijzondere Russische zending naar Koustantinopel wordt afgevaardigd, om den Sultan eene Russische ridderorde over te brengen, hetgeen tot nog toe nooitgebeurd is. EGYPTE. Eeu telegram van den Franschen consul te Khartoum bevestigt het bericht, dat het beleg dier plaats is opgeheven. In de omstre ken zijn geen opstandelingen meer. Het zal betrekkelijk licht vallen, de plaats te provi andeeren. DEN HAAG, 23 September 1884. Z. M. de Koning zal, geljjk bekend is, op 1 October a. s. naar Luxemburg vertrekken met II. M. de Koniugiu en Prinses Wilhelmina, en een talrijk gevolg. Dei tig paarden worden dezer dagen ten dienste van het Hof daarheen gezonden. Het plan bestaat, de wintermaanden te Colmar-Berg door te brengen. Op 1 October zal een extra-trein te 7.55 uur 's ochtends de koninklijke familie naar Luxemburg voeren. Te4.50 uar's namiddags wordt zij aldaar verwacht. In het begin van November zullen by de onthuliiug van het standbeeld van wijlen Kouiug "Willem II belangrijke feesten te Luxemburg plaats hebben. Het buitenverblijf genaamd het Kleine Zoo, met heerenhuiziug, weiland, moestuin, stal ling en verdere gebouwen gelegen langs den Bezuidenhoutschenweg tegenover het Ruis ten Bosch, thans eigendom der erfgenamen van wylen Z. K. H. den laatstelyk overleden Prins van Oranje, is beden avond in het Venduhuis, tea overstaan van notaris Ligtenberg, in liet openbaar verkocht voor f15,700. Het-buiten had in veiling f 14,473 gegolden. SCHIEDAM, 23 September 1884. Aan Ileeren Leden van den Gemeenteraad- wordt kannis gegeven, dat ten Raadhuize ter inzage zyn nedergelegd, ten einde in da eerstvolgende vergadering van den Raad tot eene benoeming te kunnen overgaan a. Eene voordracht ter benoeming van eena onderwijzeres le kl. aan de openbare school voor meisjeswaarop is geplaatst, de eenige sollicitante Mej. J. De Bruine te Arnhem. 5. Eene voordracht ter benoeming van eett onderwijzer le kl. (tevens plaatsvervangend hoofd) aan de le openbare Tusschenschool, waarop geplaatst zyn: 1. H, L. Brons, onderwijzer aan de jon» gensschool alhier; 2. M. Van der Boom, onderwijzer te Leiden. 3. H. J. Struik, onderwjjzer te Rotterdam» c. Eene voordracht ter benoeming van eett'1 onderwijzer la kl. (tevens plaatsvervangend hoofd) aan de le openbare Armenschool/ waarop zyn geplaatst: 1. B. De Maar, onderwijzer te Delftshaven! 2. P. Eggerraant, onderwijzer te Schip»' luiden. 3. H. Potasse, onderwjjzer te Zwolle. d. Eene voordracht ter benoeming van eett Onderwijzer 3e kl. aan de 2e openbare Tud* schenschoot, waarop geplaatst is da eenigtt sollicitant G. Visser, Onderwijzer te Goudswaard. Aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier is gezonden het bericht omtrent dett handel en de scheepvaart van het Britsc|ie Koninkrijk over den maand Augustus jl. Van den veehouder J. Hoogenboezem alhier1 zyn 47 runderen als verdacht van longziekte onteigend om te worden afgemaakt. Van den veehouder J. Hoogenboezem alhier is een ruud in de weide door longziekte aan getast. De bisschop van Haarlem heeft onzen stad genoot den Heer W II. J. Wilieman benoemd tot adsistent in de parochie te Wervershoof» (Noord-Holland.) Ouder de 17 jongelieden, die op 'slands kosten te Delft zullen opgeleid worden tot ollicieren van de artillerie, komt als no. 4 voor P. C. Bomert alhier. De benoeming is geschied, na vergelijkend examen, uit adspi- rauten, die reeds het eind-examen der H. B< Scholen hadden afgelegd. Op de Internationale Tentoonstelling ia Crystal Palace te Londen gehouden, is, behalve de firma Daniël Visser Zonen, voor jene ver, reeds vroeger door ons medege deeld, ook bekroond onze stadgenoot dö

Schiedamsche Courant | 1884 | | pagina 1