Binneniandsche Berichten. r v" frrr5 *■- Gemengde Berichten. \':-y v7 Tf •*-iv v u sW** H' - voedering ,hem 's zomers niets kost, en die r'« winters bijna uitsluitend leven van ingekuild ».groen voeder, een gebruik in Europa nog slechts als proef bekend, ginds sedert jaren algemeen toegepast. De winsten uit den graan- verbouw behaald, veroorloven toenemendea aankoop van jong vee; de verkoop van het laatste geeft het kapitaal voor grooter grond bezit en voor spoediger beploegen vaneen groot gedeelte. Aldus is in weinige jaren de kolonist een onafhankelijke grondbezitter geworden, die op grootere schaal arbeidt tot verbetering van veestapel eo bodem. De statistiek van 1880 wijst voor de tien JTar West States een' aantal aan van: 5,425,361 paarden. 537,096 muilezels en ezels. 10,204,251 stieren, ossen en kalveren. 5.361,509 koeien. 13,399,645 schapen. 27,589,455 zwijnen. Eigenaardig is de wijze, waarop het kolossale getal varkens iu deze streken meestal wordt gevoed en vetgemest. Ronddolende tusschen het overige vee in de groote perko of ranchos der prairiën, of rondom de hoeven en hof- Steden, levende van eiken afval, worden ze, zoodra de maïs rijp wordt, bjj groote hoeveel heden in de daarvoor bestemde maïs-velden gejaagd, vanwaar ze in eenige weken, vrucht en blad en stengels naar hartelust verslonden en alles kaal gegeten hebbende, vetgemest naar het naaste spoorweg-station worden gedreven, om te Chicago, San Louis of Cincinnati te worden afgeleverd. Hoe die dieren aldaar in enkele uren by groote hoeveelheden gedood, jn stukken gehakt wordeu en voor vervoer gereed gemaakt, kan men in ongeveer elke reisbeschrijving lezen. Ook voor het rundvee zijn deze drie groote Steden de centra, vanwaar de verzending naar elders, hetzij naar het binnenland, hetzij naar Europa, plaats heeft. Rossi zegt daaromtrent o. a.«De kapitalen waarover voor dezen tak van handel de drie bovengenoemde steden beschikken, overtreffen elke verbeelding. De grootste bankiers, de belangrijkste haudelshuizen hebben hunne ver tegenwoordigers of agenten in ieder van deze Stéden. Iu de Stock-Yards worden in enkele maanden kontrakteu gesloten tot bjjna een duizend onilhoeu dollars." Wordt vervolgd.) DEN HAAGC Februari 1885. Op 's Konings aanstaanden geboortedag Ontvangt de Minister van Buitenl. Zaken de hoofden en tijdelijke chefs der gezantschappen alhier, alsmede hooge burgerlyke en militaire autonteiten aan een gala-maaltijd te zijnent. SCHIEDAM, 7 Februari 1885. De heer J. J, A. L. Van Luik, student in de medicynen aan de Hoogeschool te Lfideo, heeft gisteren met goed gevolg het eerste natuurkundig examen afgelegd. Benoemd tot onderwijzer te Scheveningen (plaatsvervangend boofd) de heer N. P. J. Woensdregt. In de te Maastricht verschijnende WeTc. ,Lanib. Kroniekvestigt een inzender de aandacht op het feit, dat door de Regeering niets wordt gedaan tot beteugeling van het miltvuur Jnl Zuid-Limburg, Hiertoe zyn, vólgens hem'"geene tonnen gouds, zooals ,voor de^bestryding van de longziekte, noodig, maar slechts ettelijke honderde guldens,;!?: t'aankoop/van Pasteursche smfetstof, welke, op het voorbeeld van de Belgische Regeer.ng, kosteloos dient te wordeu beschikbaar ge steld. Voorts wijst hjj op het ongerijmde om van de bedoelde smetstof nog een invoerrecht te heffen, waardoor de reeds beproefde vee houder nog meer wordt gedrukt. Bij het bezoek, onlangs door dr. London, uit Carlsbad, aan onzeo Honing gebracht, moet deze geneesheer, die Z. M. verleden jaar behandelde, een gunstigen indruk van den gezondheidstoestand des Konings hebben ontvangen en beweging in de vrije lucht hebben aanbevolen. brachten die bijeenkomsten op f62.50 met een batig saldo van f 11.95 en f47 meteen batig saldo van f23.39. Een liberaal leeraar der Hoogere Burgerschool hield te Brielle met hetzelfde doel een lezing: opbrengst f43; batig saldo f38. Ia een particulier telegram aau de IV. Zeit. uit Berlyn wordt gezegd, dat de opgaaf omtrent de nog te St. Petersburg uit 1884 overge bleven onverkochte graanvoorraad (zie ons blad van gisteren) foutief schynt te zyn, en dat men in goed ingelichte kringen gelooft, dat die voorraad niet meer dan 10 millioen pud bedraagt. Het ontwerp eener nieuwe wet is door het Hoofdbestuur vau het «Nut" aau de Depai te menten toegezonden, vergezeld van eeu uitvoe rige en zaakrjjke Memorie vau Toelichting. Omtrent het eerste artikel (beginselen en doel der Maatschappij) was de commissie voor de wetsherziening het niet eens. Terwijl de meerderheid dier commissie voorstelt te lezen: >Het doel der Maatschappij is: uaar de begin selen van den Christelykeu godsdienst alge meen volksgeluk te bevorderen", heeft een minderheid van vier leden als aanhangsel achter de Memorie haar giouden aangevoerd, waarop zij dat doel aldus zou wenschen te omschrijven: «Het doel der Maatschappij is algemeen volksgeluk te bevorderen. Levens ernst en zedelijk plichtbesef als onmisbare voorwaarden daartoe erkennend enz," De Katholieke kiesvereeuigiug «Grondwet", te Rotterdam, heeft besloteu bjj de iierstem- imug voor de Provinciale Staten eu den Gemeentelaad de candidateu van «Algemeen belaag", de heeren C. H. Van Dam en 'P. Smit Jzn., te steunen. De anli-revüiutionauen hebben te Brielle en te Ilellevoetsluis politieke meetings ge houden ten bate der at men. Achtei een volgens Wij vernemen, dat de heer Fr. Gernsheim als zaakkundig adviseur tot de v'oorloopige. commissie tot instandhouding van de Hoog- duitsche Opera is toegetredeu, ten einde zoowel de commissie als de directie op artistiek terrein met zijne beste krachten bij te staan. Bovendien kunnen wij nog modedeelen, dat de heer Ferd. Gross zi'h te Rotterdam bevindt en op het oogenbhk met de voorloopige com missie in onderhandeling is ten opzichte van het directeurschap. Mevrouw Wed. Stmon Van der Aa, te 's-Gravenhage zal optreden als directrice van het Sophia-Kinderenziekenhuis te Rotterdam. Het sociaal democratische orgaan «Recht voor allen," tegenwoordig een weekblad, zal te beginnen met de volgende maand tweemaal per week verschijnen. Mevrouw de Wed. Berends, te Nymegen, zal Zoudag a, s. haar honderdsten verjaardag vieren. Zij ve< heugt zich nog in het volle bezit harer zintuigen en bestuurt zelve hare huishoudmg. Men meldt aan de 2V. E. Ct. De voorgenomen tooneelvoorslelling, gevolgd door een bal, zal, ondanks de tegenweiking en het verbod van den pastoor, toch te Vechel voortgang hebben. Daar men voor ongeregeldheden beducht is, heeft men daartegen maatregelen geuoineu, en dank de yvenge zoigen vau den burge meester, zal eene sterke politiemacht er voor waken, dat vrye burgers niet door cleiicale overheeisching in hun onschuldig genoegen worden gestoord. De verhuurder van het lokaal verbeui t f 100 als hij zijue verplichting om de zaal beschik baar te stellen niet nakomt. Bij den uitgever Geoige W. VanBienote Rotterdam zal met April a. s. ecu uieuwUlad verschynen, getiteld De Vlieger, nieuwsblad voor alle standen. Amsterdam. Alhier hebben de straat- jongensgiappen weder een slachtoffer geëischt. Dezer dagen spanden iu de Czaar-Peterstiaat eenige jongens eeu louw over. de geheele breedte vau de straal, daarby de hoop koeste rende, dat de eeu of auüei in de duisternis er wei een tunneling over maken zou. Die ver wachting weid niet beschaamd, wautweldia verscheen er een juffiouw, die naluut lijk het gespannen touw met kon zien, eu zij tuimelde tot groote piet vau de jongens vooiover. De ongelukkige viouw brak haar linkera!m en kwam dus bittei slecht van de i eis. De jongens hadden 't zóo erg wel niet bedoeld, maar zalf hun euveldaad toch moeten boeten, daar'üj politie zich de zaak heeft aangetrokken. Iienkuin. Naar men verneemt, zulljj^ HH. MM. de Koniug en de Koningin mèt Prinses Wilhelmma dit jaar eerstin Augustus het landgoed Oranje Kassau's-oord betrekken, Te Weenen is wederom een moordaanslag ge pleegd, die groot opzien baart. Tweemannen bobben een rijke dame in haar eigen huis overvallen en kaar vijf dolksteken toegebracht. De portier, door'da electrischo toestellen gewaarschuwd, snelde toe ter hulp, waarop de moordenaars ijlings op dp vlucht togen. Een hunner werd na een langdu rige drijfjacht door do straten gevangengenomen en door het publiek bijna op staandon voet ver! moord De tweede ontkwam, na in zijn vlucht nog een geladen revolver weggewoipen te hebbes, De gevangene heet George Klein en is ongeveer 50 jaar oud. Eerst meende men met een nieuwe misdaad der anarchisten te doen to hebben, liet blijkt echter, dat 't op liet geld der zwaar ge- kwetste dame toegelegd was. Een later bericht meldt De tweede genaamd Julinek. is nu ook gevat, Hij was een welgesteld kleedermalter en had twee jaren geleden 100 knechts en werksters ia dienst. De gewondo vrouw, die in beteischap tooneerat, heeft beide mannen als haar aanvallers herkend. Het dorp Balme in het Lonzoda! is bijna ge heel onder de sneeuw begraven. Een zeer gioote lawine rolde met or.wederstaanbaar geweld van den berg en zou ongetwijfeld het doip totaal verwoest hebben indien eon vooruitspringende rots haar niet in tvvco deelen had gescheiden, zoodat slechts do helft op de huizen teiecht kwam. De andeio helft viol in do Stuta-rivier, Het dorp is thans zondeiling om te zien, einde van de eene woning naar do andere ta kunnen gaan heeft men gaanderijen in de sneeuw' moeten maken. Do sneeuw is in alle woningen gedrongen, die deuren of vensters hadden, aan den kant van het gebergte uitkwamen. Geen enkele deur, lioe sterk ook, weerstond den schok, Do brug van de Alpen-club over den waterval werd verbrijzeld. De lawinen in de gemeente Noasca ncderge- komen, hebben twaalf buizen verwoest; zeven personen verloron het leven en al het vee werf gedood. Door den hertog De Fernan Nunez to Madrid is dezer dogon een prachtig avondfeest gegeven ten behoeve van do slachtoffers der aardbevin gen. Ook do koning en de koningin namen aau dit feest dool. Alles wat men gebruikte werf betaald, teiwijl do voornaamste dames zich reet de bediening belastten. De koning gaf 200 fraud voor een kop chocolado. Elke uitnoodiging kostif 25 francs. Het feest biacbt 70000 francs op. De lbngaarscho inu/iek hoeft een harer be roemdste beoefenaars verloren, Itacz Pali, den Om Suzanna's lippen speelde een minachtend "glimlachje »Gij hebt groot gelijk: bovenal wat do moraal betreft stemmen onze beschouwingen niet overeen en dat kunnen ze ook nietgaf zij ten antwoord. Dreigend trok zij hare wenkbrauwen te zamen, terwijl hare lippen weer begonnen te beven. «Wel zeker, zoo is het I" zei Ratscli, «Maar ik ben ook geen philosoof! Ik kan me onmoge lijk verheffen tot de hoogte van uw moraalIk ben maar een alledaagsch raensch, een slaaf'van jaijn vooroordeeien, niets meer I" Wederom glimlachte Suzannn. «Bedrieg ik mij niet, Iwan Domjanitseh," hernam zij, «dan is er in vorige jaren een tijd geweest, waarin ook gij u boven datgene wist- te verheffen, wat gij thans vooroordeeien noemt." «Hoe dat? Wat wilt gij daarmee .zeggen Ik. begrijp u niet." «Begrijpt gij mij niet? Zijt gij zoo vergeet achtig?" Ratsch werd bedremmeld. «Ik.Ik herhaalde hij. «Ja, gij, mijnheer Ratsch Er volgde een kortstondig zwijgen. «Maar vergun me vergun me begon Ratsch wedor; «hoe kunt gij zoo .onbe schaamd Suzanna richtte zich plotseling in hare geheele lengte op. Hare armen hield zij nog steeds en nu-zelfs nog vaster over elkaar gekruisd, terwijl haar vingers zich onophoudelijk en onrustig bewogen. In deze houding bleef zij voor Ratsch staan, 't Was, alsof zij hem tot een strijd uitdaagde, alsof zij gereed stond op hem aan te vallen. Haar gelaat was nu veranderd op eens was hot onbeschrijfelijk schoon, maar ook - schrikwekkend geworden uit hare donkere oogon straalde een levendige, schitte rende glans, de glans van het staal hare lippen, die eon oogenblik te voren nog beefden, waren nu saamgeklemd en legden onverbidde lijke gestrengheid aan den dag. Ratsch verstomde tegenover die gestalte en word machteloosJnj zonk op een stoel neder en boog eenigszins het hoofd. De veteraan van Anno 1812 was bang geworden. Langzaam 'wendde Suzanna hare oogen van hem naar mij, als wilde zij mij tot getuigo ne men van hare overwinning en do vernedering van haren vijand. Daarop glimlachte zij op nieuw en verliet ijlings het vertrok. Onbeweeglijk bleef de veteraan een poos zitten maar eindelijk, alsof do rol, die hij vergeton had, hem weder voor den geest kwam, hernam hij zijn zelfbeheersehing, sprong op, klopte mij op den schouder en barstte in zijn gewoon, luidklinker.u gelach uit. »Ha, ha, ha Allerliefst I Waarlijk, allerliefst Wij leven al tien:jaar met dit juffertje en nog altijd heeft ze niet leeren onderscheiden, wanneer ik scherts en wanneer ik in ernst spreek I En ook gij, mijn waarde, schijnt in twijfel omtrent mo gekomen te zijn Ha, lia, tia I Een duidelijk bewijs, dat gij den ouden Ratscii nog niot kent L »Ja, nu ken ik u I" dacht ik met wamt tegenzin, terwijl ik mij gereed maakte om tó vertrekken. »Gij kont den oude nog nietherhaalde hijf toen hij mij, zich over den buik wrijvende, naaf de voorkamer leidde. «Ik heb Suzanna maar later, praten, doch eigenlijk uit goedheid piynrf ik ben zielsgoed, ha, ha, ha Ja, ja.'ziolsgoed j- Ik liep in allerijl de trappen af, om mij -'j' spoedig mogelijk van dit «zielsgoed" monscblJ verwijdoren. - (Wordt vemigd,Ji 1

Schiedamsche Courant | 1885 | | pagina 2