A0. 1885. Woensdag 18 Maart. M 317- 'I Tweede Blad I» Negen en Dertigsite Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Binnenlandsche Berichten. Gemengde Berichten. iBQNNKHtcNTst-Bua, par Itwart&si Froaoe per post, door het geheele Kijk Afinnderiijke nummer» VU HE A Ut n A t» KT, K19*. aovuktbntieprwb: van 1—10 gewoua regel» mei inbegrip van eens Courant110. iedere gewone regel meer 0.10. Drikmaal plaatsing wordt tegen tWKBMAW. berekend. Buitenlandsche Berichten. DUITSCHLAND. De aanslaande verjaardag des Keizers zal o. a. worden bijgewoond door den Prins van Wales, diens oudsten zoon, en den Hertog van Edinburgh, het beste bewijs zeker, dat het tusschen Engeland eo DuitschlanO weer in orde is. Uit Rome wordt aan het Bcrl. Tagcbl. als een hoogstzeidzame en zeer belangrijke gebeur tenis geseind, dat Paus Leo XIII dispensatie heeft verleend tot het sluiten van een huwelijk tusschen een isra'èiietischen bruidegom en eene katholieke bruid. Baron Alexander Popper, zoon van den bekenden groot-industriBel, zal do echtgenoot worden van raej. di Castrona, dochter van movr. Marchesi, do beroemde zangondcrwijzeres. O O 8 T E N H 13 K. Grooto opgewondenheid heerscht in de Katholieke kringen te Weenen wegens de door den Paus verleende dispensatie voor het huweljjk van den Israëliet Alexander Popper, zoon van den schatrgken bankier, baron Popper, met mejuffrouw Blanche di Gastroos Marchesi, dochter van mevrouw Mas chess, de beroemde Pargsche muziekomierwyzeres. De zaak is door bemiddeling van dep nun- cius te Parijs gevoerd. Baron Popper heeft er niet minder dan 200,000 florijnen voor betaald. Nog nooit is een huweljjk tusschen een Israëliet en een Katholieke formeel goedge keurd, doch het vindt misschien zijne ver klaring in het feit, dat baron Popper, ofschoon een jood, eigenaar van groote landgoederen in Hongarije, en als zoodanig de beschermheer van 27 Katholieke instellingen is. Het Vatikaan zal uu niet langer kunnen zeggen non poseumue, zooals tot nog toe, wanneer het gevraagd werd gemengde huwe- ijjken toe te staan, in gevallen, waarin de partyen niet zoo vermogend z"yn als de heer Popper, zegt de correspondent van the Timet. ZWITSERLAND. De Zwitsersche Nationale Baad heeft vier dagen beraadslaagd over de te nemen maatrege len tegen het misbruik van sterken drank. Er was omtrent dit onderweip een zeer volledig in belangrijk rapport opgemaakt. Bijna alle landen, tot China toe, hadden den Bondsraad gegevens daartoe gezonden. De .voorstellen van den Bondsraad hebben asnige kleine veranderingen ondergaan, en teD laatste* is besloten tot een wijziging in de grondwet, in dien zio, dat een wet tot beper king vau den handel in sterken drank en tegen de fabricage van schadelijken brandewijn mogelijk gemaakt wordt. Die wet zal aan belastingen op de fabricage in het .verbruik van brandewijn, naar men beiekent, jaarlijks 5 mülioen francs opbrengen. Deze som wordtonder de verschilleudekantons, naar verhouding van hunne bevolking, ver deeld, tei wijl vooraf aan de kantons, welke het recht hadden belastingen van sterkedianken te heffen, een billijke schadevergoeding ver strekt zal worden. Men zal vooits maatregelen nemen om, ter vervanging van spiritualiën, goedkoops en gezonde andere dranken meer binnen het bei eik van het volk te brengen. SCHIEDAM, 17 Maart 1885. Men weet, dat de commissie uit de Frausche Knmer voor het handelsverdrag met Neder land de veiwerpingjdaarvan voorstelt. Uit een schrijven uit Parijs m de N. B CL lezen wij, dat de vei laging van hst invoerrecht op kar tonnen doozen een der hoofdtedenen voor die, 'verwerping is, vooral omdat die verlaging," krachtens het Fiankforier verding, terstond ten voordeele van Duitschland komt. Dit is inderdaad allermeikwaardigst. Inde beide vroegere edities van het tractaat kwam die verlaging niet voor, en zoo zij Jii de derde editie is opgenomen, dan *.3 dit ge-chied, zijn wij wel ingelicht, niet op ver/nek onzerzijds, maar op aandrang der Fiausche fte- geering zelve. Het recht op karton, volgens het algemeene tanef, is zeer hoog en zou de belasting op vele aitikelen, die in karton verpakt worden, aanmerkelijk ver- hoogen. Men had daataan bij vroegere han delsverdragen niet gedacht, maar de Fiausche Kegeeiing, tot beter inzicht gekomen, wilde het sluiten van een haudelsverdrag met Neder land te baat nemen om de door haar ei kende onbillijkheid weg te nemen. Vandaar een verlaging van het invoerrecht op kaitoo in dit tractaat, welke verlaging natuurlijk komt ten voordeele van alle landen, in wier trac- taten de clausule der meest begunstigde natie is opgcoomec. Eo thans zal deze bepaling voor de Fiausche Kamer een reden worden om het tiactaat te verwerpen I Bij Gebr. Van Noortwijk alhier is het proefnommer vetschenen van een nieuw blad, dat van 1 April a. s. af geregeld driemaal 's weeks zal worden uitgegeven, getiteldOm Vaderland, Christelijk Nieuwsblad voor Neder land, De redactie plaatst zich op een zuiver gereformeerd" standpunt en hoopt vin af bidding en inwachting vau 's Heeren onmis- baran zegen, naar het licht, dat de Heere ons genadig moge scheuken, steeds Zijne eer en het heil der menschheid te behattigen.' Voorts zegt de .-"Jdacrie: sSteuot ons door uw gebed, door inteelaning op ons blad, door aanprijzing bij onderen, door mededeelmg van berichten, door het inzenden van adverten- tiëo, die immers zoo spoedig kunnen worden 'geplaatst; doet het door al wat dienen kan om ook door dit blad Gods eer en het heil dhr menschheid te bevoi deren." I Met blijdschap, zegt de Transvaalsche Volksstem, zullen velen in het laod vernemen, dat de lang gewensehte vereeniging tusschen de Hervormde en Nederduitsch-gerefonrjeerde kerk eindelijk formeel tot stand is gekomen, Qp de vergadering der Nederduitsch-her- 'mde kerk werd omtrent de twee hoofd punten van vei schil nf scheiding tot eene gelukkige overeenkomst besloten. Na afloop daarvan weiden twee commissies gekozen uit de hervormde en gei eforroeerde kerk, om punten van meer ondergeschikt belang te behandelen. Het vveik dier veieenigde com missies werd door de algemeene vergaderingen dei hervormde en gereformeerde kerken afzon derlijk onderzocht, en door beide met zoogoed als algemeene temmen goedgekeurd en be krachtigd. Woensdag 4 Februari vereenigden zich de beide algemeene vergaderingen in het nieuwe keikgebouw tot een plechtigen dank stond, waai door het zegel werd gezet op deze belangrijke-gebeurtenis, niet alleen gewichtig in de kerkgeschiedenis van Transvaal, maar ook vau dueet In-lang voor het land en volk. Ten ailerspocdigste zal thans eene nalgemeeoe" vergadering der ineengesmolten hervormde en gereformeerde kei kgenootschappen worden opgeroepen, om eeu concept-wet te behande- delen en vast te stellen, en om daarna het formulier der vereeniging te onderteekenen. In de Tiansvaalsche Staatscourant komt de aanstelling voor van jhr. mr, G. J, Tn. Beeloeits van Blokland ais diplomatiek ver tegenwoordiger der Zuidalrikaansche Repu bliek aandehóveu \an Duitschland,Fiaukrjjk, Oostenrijk, Hongaiye, Italië, Vereenigde-Staten van Noord-Amerika, Nedeiland en Portugal, en dr. G. B. Clark als consul-generaal te Londen, in Engeland. Oolangs is gemeld, dat tc Brussel een internationaal congres voor de bi.-neclandsche scheepyaart zou worden gehouden. Het Dll, kan thans mededeelen, dat dit congres zal plaats hebben van 24 tot 30 Mei a, s. Het denkbeeld tot het houden van zulk een congres werd voor het eerst aangegeven op een tahjjke bijeenkomst van Duitsche, Nederlandsche en Belgische ingenieurs, in de maand October 4884 te Bremen gehouden. De »Cercie det installateurs maritimes" te Brussel heeft thans in vereeniging met den xCercle de fiiuges Port-de-mer", de vrjje Kamer van Koophandel te Leuven en de Vereeuiging voor Nyverheid en Koophandel te Mechelen, het initiatief genomen voor bovengenoemd congres, waarop het vraagstuk van de binueulandsche scheepvaart zoowel uit een ecouomisch als uit een technisch oogpunt zal worden behandeld. De leden van bet congres hebben vervoer voor de helft van het tarief op de Belgischs spoorwegen. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot den voorzitter van het comité van ontvangst, den heer Schultes, 29 Place de Brouckère te Brussel. Onlangs werd door den uitgever der Betrek- Jcinggids liet vermoeden geopperd, dat de circulaires door hem per post verzonden, niet aan de adressen bezorgd werdeo. Hy maakte daarover eene klacht openbaar, die van regee- ringswege onderzocht werd. Omtreut den uitslag van dat onderzoek te Zwolle, deelt de Zto. öt. mede, dat, van de 246 niet-ont- vangen circulaires, 488 stuks door de geadres seerden waren geweigerd42 waren geadres seerd aan onbekenden, 29 aan personen die vertrokken, en IS aan personen, die overleden waren; 2 waren aan den afzender franco teruggezonden. Te zamen 246. Men schrijft aan het D.v.Z. en's-Gr. uit Leiden, dat de tijdelijke schorsing van de zoogenaamde huizen van verkoop met recht van wederinkoop (alias: beleening) reeds dadelyk van invloed is geweest op de stads bank van leening, die echter eerst dan van voortdurend en toenemend nut kan worden, indien spoedig door de oprichting van een of meer hulpkantoren in achterbuurten dia instelling zichzelf ook aanbeveelt door gerie felijkheid, naast de goedkoopte, hoven de boveugenoemde particuliere pandjeshuizen. Er zullen, naar nson bericht, ook tusschen Parijs en Brussel buizen golegd worden voor eon pneumatische (luchtdruk) post. De brieven en pakketten zouden daardoor binnen oen holf uur van de Fransche naar de Belgische hoofdstad, on omgekeerd, bezorgd kunnen worden. Zoonis men weet, is er ook sprake van een dergelijke postverbinding tusschen Parijs en Londen. In onzen slappen bodem zal het waarschijnlijk moeilijk zijn zulke buizen te leggen. "Voor 1 millioen francs schildert Meissonier voor den schatrijken Van der Bilt eone voor stelling uit het militaire levenmaar het stuk/al dan ook zes meter broed en vier motor hoog moeten zijn. Eene bestelling dus por vierkanten meter. Echt AmerikaanschKunstkroniek Te Weenen is dezer dagen weer een dieren temmer het slachtoffer van zijn beroep gowordon. In het circus Renz aldaar werd de dierentemmer Seeth door de wilde dieren, waarmee hij een voorstelling gaf, aangovallen, en vóór men hem te hulp kon komen, verscheurd. Volgens de laatste berichten uit Parijs is de toestand van Bjévnstjerne Bjórason zeer be denkelijk. h t.8b. - 2.50. - 0.10.

Schiedamsche Courant | 1885 | | pagina 5