SCHIEDAM, 58 Jul! 1885. "Verleden Zondag heeft te Frankfort a/M éene samenkomst' plaats gehad tusschea onzen koning en koningin en den groothertog én 'groothertogin van Saksen-Weimar-Eisenach, Deze laatsten waren daar gedurende een paar dagen de gasten van Z. M. den koning. HH. MM. de koniDg en koningin ont vingen Zaterdag op het Loo een bezoek van den prins en de prinses von "Wied, die zich te 10 uren per Rijnspoor daarheen hadden begeven. Zaterdagavond kwamen rij op het Huis de Pauw terug. In de gisteravond gehouden vergadering van het vNuts-departetnent" alhier, is met algemeene stemmen op éen na besloten, op de a. s, algemeene vergadering zich te verklaren tegen het voorstel van 't departement Nijmegen, met betrekking tot de te stichten kweekschool voor bewaarschoolhouderessen. De,commissie, die in eene vorige vergade ring benoemd was om rapport uit te brengen oyer het voorstel van den heer M. Horn, betreffende het onderwjjs aan scbippeiskin- deren, alsmede over de in der tijd ingekomen stukken, betreffende het Pensioenfonds voor werklieden, welke commissie tot heden geen rapport had uitgebrachtomdat de heer M. Horn als lid van 't departement had bedankt en de heer S. A. Maas, mede lid dier commissie, zijn ontslag als zoodanig verzocht, werd diligent verklaard. Het eenige overgebleven lid dier commissie, de heer J. Van der Hout, werd uitgenoodigd aan ,'t bestuur zoodanige voorstellen te doen, die er, naar z'yoe meening. het best toe kunnen leiden om beide zaken voor te bereiden, v Tot lid van het bestuur werd benoemd, de. heer mr. J, Lechner. Naar aanleiding eener ingekomen missive van den heer dr. C. 3. Vaiilant, waarbij deze zjjn- ontslag neemt als lid en voorzitter der commissie voor handenarbeid, werd besloten aangezien die commissie nog niet in het bezit is vau een door 't departement goed gekeurd regiement haar uit té uoodigen éene aanbeveling in te zenden, ter vervulling der vacature die door, dat ontslag in haar mid den is ontstaan. Vervolgens werden de punten van be- schrijviug voor de a. s. algemeene vergadering behandeld en een afgevaardigde en plaatsver.v, afgevaardigde voor die vergadering benoemd. Op een vraag van den, heer J. Van der Bout, welke betrekking er bestaat tusschen,, Jjet departement en de, alhier bestaande Gymoastiekschool, werd door den voorzitter geantwoord, dat die school indertijd is opge richt, door het Nuts-departement, doch daar dit--.-nimmer eeuige geldelijke ondersteuning aan.: die school beeft verleend en, voor zoover bem. bekend, zich ook .geeu toezicht van die school heeft voorbehouden, strekt het zijne zorgen over die school ook niet meer uit en moet deze geacht worden geheel als zelfstandige inrichting te bestaan. Da heer 3. J. Van Waas is benoemd tot adsisteut aan het postkantoor alhier. De heer G. J. M. Botteroanne, bisschop te Haarlem, is gisteren hier aangekomen om ia de parochiekerk van den H.Joannes den Hooper het vormsel toe te dienen. Na afloop vau deze plechtigheid en nadat verschillende gestichten door hem bezocht waren, begaf de bisschop zich naar Rotterdam, vanwaar hy heden morgen terugkeerde om in de parochiekerk van O. L. V. .Visitatie: dezelfde plechtige haudeling' te verrichten. Ten blijke van hunne, ingenomenheid met bet bezoek des bisschops hebben veie, onzer ,.B. C. stadgenooteo de vlag uit hunne Woningen gestoken. De biand, Zaterdagavond te ongeveer 9 uur Ja de brood bak kery van den lieer L. H. Palmer ontstaan, werd, doordien de heer Frans Visser onmiddellijk met zyn extincteur te hulp kwam, weldra in zooverre beteugeld, dat van de drie brandspuiten, die ook spoedig op de plaats van het onheil tegenwoordig waren, slechts twee even water behoefden te geven om den brand te blusschen. Jammer genoeg, bekwam de heer Visser, die den extincteur andermaal wilde vullen, een verwonding in het aangezicht, doordien deze bleek nog niet geheel ledig te zijn, zoodat de zich daario bevindende koker met kracht er uit vloog en den heer Visser in het aangezicht trof. De autoriteiten waren spoedig op de plaats des gevaars tegenwoordig. In den vroegen morgen van Zondag scheen het, dat de brand zich zou herhalenhet mocht echter aan de bewonérs, geholpen door dé politiegelukken het gevaar weg te nemen, doorhet opbreken der vloereu boven den oven. Hoe onvoorzichtig het is, uit de tram te stappen, voor deze stilstaat, is Zondagnamid dag opnieuw gebleken. De heer en mevr. B. van Delftshaven, een bezoek willende brengen aan 'hunne keunissen, de heer en mevr. v. d. E. alhier, stapten voor. het station van de tramdus eveu voor de plaats waar de tram stopt, er uit, met liet onge lukkig,gevolg dat mevr. B. viel en meteen voet onder een der waggons geraakte, waar door deze ernstig verwond werd, Id dezen toestand werd zij per rjjtuig vervoerd naar de haar wachtende kennissen, waar haar door den geneesheer J. A. .Rutschy bulp werd verleend, onder wiens geleide zij daarna naar haar woonplaats werd vervoerd. Naar wjj vernemen is de toestand var de lyderes op dit oogenblik naar omstandigheden redelijk wel. Gistemamiddag te 4Vs uur heeft in de branderij van de firma J. Houtman een nood lottig ongeval plaats gehad. De onderknecht N. Teekens had zich in het beste val bege ven om het schoon te maken. Vooraf liud hy echter aan den poinper C. Goudappel last ge geven om een lamp te ontsteken, en die op de koelkuip, in de nabijheid van het vat, te plaatsen. Toen de pomper een lucifer deed ontbranden, om de .lamp te ontsteken, gÏDg de buitendeur van de branderij open en .werden door de windstrooming de uit het beste vat op stijgende alcoholische dampen in aanraking ge bracht met den brandenden lucifer, waardoor een hevige ontploffing plaats had. Terstond sloegen de vlammen uit het vat, die ook de kleederen van den onderknecht hadden aangetast. Deze had echter nog de tegenwoor digheid van geest om uit het vat te komen, waarop de meesterknecht A. Groenheiden, die het onmiddellyk sloot en daardoor de versprei ding der vlammen voorkwam, over deu onder knecht een emmer water wierp, waarmede hy diens brandende kleedereu .uitdoofde, Alle drie hebben by dit ongeval brandwonden bekomen; de onderknecht echter zoo deerlijk, dat zyn toe stand hopeloos is. De ongelukkige is per bran card naar het, Ziekenhuis vervoerd. Teeckeus.is 42 jaar oud, weduwnaar,.en heeft een dochter van 15 jaar,.,woonachtig te Oud-Beierland, van waar hy. ook afkomstig is. Eene dienstbode, IM. V, genuarnd, was gis-, teren 200 druk in gesprek op deu Kórten Dam, dat zij een aankomenden sleeperswagen niet bemerkte, voordat deze haar over eender voeten ,reed. De haar daardoor toegebrachte verwonding schijnt echter niet van ernstigen aard geweest te. zyn, .althans z'y kon, na van deu schrik bekomen té z'yo, naar het huis van haar meesteres, óp de Schie, terugkeereu. Jhr. nir. P. J. A. M. Van der Does do Willebois, minister van buitenlaodsche zaken, is benoemd tot ridder grootkruis der Saksische Eruestioischë huisorde. De Haagsche correspondent der Midd. Ct. schryft het volgende: Metleedwezen zat men zeker vernemen, ^datde oud-minister Modderman weder minder gezond is en de .oude kwaal zich opnieuw bégiot te vertonnen. Zijne voorgenomen reis naar Oynhausen heeft hij dientengevolge nog wat moeten uitstellen, en zijno beëediging als lid van den Hoogeo Raad, tot dusver onmogelijk door de afwezigheid van den ko ning, die gedurende zyn verbl'yfbuitenslands niet met zulke gewichtige werkzaamheden wilde bemoeilijkt worden, zal nu ook nog wel wat uitblijven. De minister Heemskerk wil de natie ver rassen met eene zeer iugrjjpende herziening van de gemeentewet. Het ontwerp is reeds in den Raad van State behandeld, die vrij on gunstig adviseerde. Waarschijnlijk zal het ontwerp toch eerlang by de Staten-Generaal inkomen. De rekening van ontvangsten en uitgaven der Maatschappij tot Nut vau 't Algemeen over 1884—1885 bedraagt f 44,842.26i/3. Het saldo in kas der vorige rekeuing was f 1226.64, nu f78.U9'/a. De kosten vau bestuur hebben bedragen f7704.32, die der algemeene vergadering enz. f6845.85, de alrnaoak heeft gekost f 4984.05, het jaarboek f729.65. De viering vaa het eeuwfeest heeft gevorderd f 7794.81i/9, eu wel fli81.42i/» ter voor bereiding van de zanguitvoeriug eu f 5862.50 voor de feestviering zelve. Aan rente van de bezittingen is ontvangen f7242,76'/j, aan contributie f 27,297.60. Van het kapitaal is te gelde gemaakt f8000. Tot 30 Juni 1885 is aan giften voordele sticliteu kweekschool ontvangen f 11,291.26, aan aandeelen in de reotelooze leaning 149,300; een gedeelte van het aanaekochte paud is verkócht voor f 2500voor de kweek school is reeds uitgegeven f 56,829.87, zoodat nog een saldo aanwezig is van f'6261.39. Da begroeting vao 1885/86 sluit in ont-, vangst en uitgaaf op een bedrag van f43.116.69Va; de kweekschool voor bewaar schoolhouderessen is pro memorie uitge- trokken. De Heer mr. J, Bieruma Oosting, president commissaris der Maatschappy tót exploitatie van Staatsspoorwegen, is Yrydag op68-jarigen leeftyd te Oranjewoud, overleden. De overledene was achtereenvolgens bur gemeester van Weststellingwerf, kantonrech ter te Heerenveen. lid der Provinciale Staten van Friesland, en van de Tw.eede Kamer der Staten-Geoeraal. Van 1871 tot 1877 burge meester van Leeuwarden. Gedurende dit laatste tijdsverloop, kwamen er, ook door zyn initiatief, verscheidene be- beiangrijke maatregelen in die gemeente tot; Stand. Door zijne .aangename manieren had liij zich daar'eeue groote populariteit weten te verwerven. De Duitsche postmeester-generaaldr. Stephan, van wien gezegd is, dat hij incognito Amsterdam en' zijne haven- en kanaalwerken is komen opnemen, heelt het, blykens bericht uit België,'daarbij niet gelaten, maar eveueens Rotterdam, VlissiDgeo eu Antwerpen bezocht. y Natuurlijk staan die berichten'inverband met de nog altjjd hangende beslissing over eene aanlegplaats voorde niéuwe Duitsche stoomvaartlijnen. De heer A. Huet, civiel-ingeuieur te Delft, ontwikkelt in de Middell. Ct. het plan om Vlissiogen eu Middelburg dooréén groot kanaal te verbinden met Breda, Tilburg en Den Bosch, Voor een nauwkeurige terreiiiopneming rekent de heer H., dat ongeveer f50,000 noodig zal zyn. De duur der tentoonstelling van'decóratief aardewerk, cement- en gebakken tegels én gebrand glas, te Delft, is verlengd tot 31 Augustus a. si ■'•V'- f Den 2den Augustus'a.s.', den 54sten ge«- I denkdag van den Tiendnagschen Veldtocht, wordt de derde vergadering der leden van het' Bond van het Metalen Kruis in Noord-Brabant, te Eindhoven gehouden. Het Brusselsche dagblad Les Noutelletr verneemt, dat bij de instructie der zaak vau Jeanne Lorette merkwaardige bijzonderheden aan het licht zyn gekomen nopens denaard der betrekking, welke tusschen haar en deu Japaoschen zaakgelastigde hebben bestaan# Sakurada zou volgens genoemd blad er sleehts met veel moeite in geslaagd zyn, de betrekking met Jeanne aan te knoopen zijne huwelijks beloften verlokten haar niet. en zelfs nadat een formeel huwelijksaanzoek bij hare ouders wnsgednaa, moesten nog invloedrijke vrienden, die hoog opgaven van da schitterende positie, welke zij afwees, zich veel moeite geven om haar van hare weigering terug te, brengen# Toen men hierin geslaagd was, vertoefde Sakurada gedurende zes maanden bijna voort' durend te Molenbeek, ter verschuiving vaa het huwelijk zich steeds beroepende op zijne verplichting om van het Japansch gouveroe' ment vergunning te bekomen, voordat hij een huwelijk kon aangaan. Onder verwijzing naaf, de kosteu en het vermoeiende van dat telkens heen en weer trekken naar Molenbeek, wist hij, volgens genoemd blad. Jeanne te overreden, zich in den Haag te vestigen en haar ovef te halen in liet hotel der ambassade haat' intrek te nemen, totdat hare meubelen zouden zijn aangekomen. Daarop betrok zjj een woning in de Wille-de-Withstraat, maar verwisseld® deze spoedig met een andere aan den Kanaal- weg, zooals Les Nouvelles ineenen,te kunnen verzekeren met het duel om daar zoo min mogelyk opgemerkt te kunnen worden. Ook door het onderzoek, omtrent haar verblijf io het hotel der ambassade ingesteld, zoudco stellige bew'yzen zyn aan liet licht gekomen, dat Jeanne op de verkregen trouwbrloftu vast meende te kunnen rekenen. (D.) De tegenwoordige pachter van het ïKuf# haus"te Schevenihgen hoeft de exploitatie van de ïKurzaal", hel terras eu het hotel op zich genomen 'ook voor de jareo 1886 en 1887# Kij "zal daarvoor f85,000 en f105,000 aan" de vennootschap vZeebad-Scheveniogen" uit# keereo. Aan de inrichting voor spraakgebrekkigeh, doofstommen en achterlijke kinderen, te Am- sterdam is i 500 vermaakt door wijlen deu heer Hellemaker. Door wylen mej. A. M. E. v. R. is aan de Vrije Universiteit vermaakt een som vau drie duizend gulden, vrij vaa successierechten# Er. is een stoombootdieDst tusschen Gronin' gen en het eiland Schiermonnikoog tot staud gekomen. Mr. Banck, eigenaar van het eiland, steunt de onderneming door het geveo van een subsidie. De sTeot" in het Agneta-Park te Delft, aldus lezen we in De Werkmansbode, heeft geen vergunning" en de directie werischt'dis ook niet te verkrijgenóm echter te gemoette; komen, aan de klacht vau velen, dat niét anders dan bier of limonade,, koffie en melk verkrijgbaar is gesteld, is het der directie, door bemiddeling van handelsvrienden te. Lissabon eo te Jurez gelukt, onversneden wijnen tè bekomen, die voortaan ver krijg',: baar zijn, jtégen zéér. lage pryzen. Een glas Bordeaux kost o. a. 1Ó cent en; dan krijgt men een groot glas. 'Voor een lsjem glas he*, taalt men slechts vQf cent, terwijl voor eêu glaa sherry niet meer dan '12 cent gerekend wordt#i Aan den heer A. Bouman, violoncellist te Utrecht, is een plaats .aangeboden tn liet orkest der Duitsche Opera te New-York. Na?, tuuriijk hóópt men te Utrecht, dat de bekwaine.

Schiedamsche Courant | 1885 | | pagina 2