IVlaandag::<5^Pgiï JS. 6444, Eerste Blad. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag Binnenlandsche Berichten. ABONNKaKN-'^pkijs pur kwnriuul o Advertentieprijs: vu», i10 gewone regels roet inbegrip van eene Courant Iedere gewone regel ineer Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal" berekend. franco pei post, door liet gclieelu Itijk Afzonderlijke iioinmers Donderdag jl. vergaderde het departement 'Schiedam der Nedeilaudsche Maatschappij tot bevordering van njj verheid. In de talryk bezochte vergadering werd, ouder meer, een belangrijke discussie gevoerd over?j hét verzoekschrift aau deu minister SCHIEDAM, 8 April 1SSC. De Noord jBrahantcr stelt de vraagwat de heer ICeuchenius met zjju amendement wil bereiken. Was het amendement der rechter zijde hem te zwak, te weinig priucipiëel, óf gaf het geen voldoend blijk van toenadering? Maar geen van deze beide redenen past op dit amendement. Dit amendement geeft op het stuk van beginselen niets. De eerste zinsnede is uit een Nulspreek opgedolven, of misschien afgeschreven van de teekenplauk eener ouderwetsche loge. De tweede zinsnede schjint het onderzoek naar da bekwaamheid uit te sluiten, maar in waarheid kan men dit onderzoek door het toezicht nog gevaarlijker maken. De derde zinsnede is niet beter dan de daarop betrekking hebbende in liet regeerings- ontwerp of het amendement der rechterzijde. De wet zou zelf kunnen bepalen, dat men io geen male bijdroeg. De vierde zinsnede maakt het mogelijk, dat in do regelendoor de wet te stellende neutraliteit wordt opgenomen. Maar de neutra liteit wordt niet ineer door de grondwet voor geschreven? Neen, maar zij blijft, en daar ligt het gevaar. Een principieels verbetering vau hel amend, der rechterzijde is het amend.-Keuchenius niet, en het is evenmin een verbetering iu deu vorm. Geelt het dan blijk vuu minder zucht lot toenadering Iu geeuen deele. Men wil wel een ouderwijs, dut iu overeenstemming is met de liefde lol deu naastemaar het stemt zeli? met die liefde niet geheel en al overeen. liet amend, vau den heer Keuchenius 's is eenvoudig weder een nieuwe daad vau J 2elfverumlei ing. Zyne motie over de kiesdis tricten won slechts vier stemmen, deze inoel er geen enkele winnen, dau is de heer Keuche nius dankbaar en voldaan. Maar niet dat al wordt het toch een wei nig al te zwaar te diageu. Ernstige dingen moeten toch met een zekereu ernst worden behandeld. De heer Keuchenius is een ernstig manwij willen het gaarne gelooveu. Toch kon de dag wel komen, dat de rcchtei- en linkerzijde dei' Kamer unisono tot de kie- zers te Middelburg de bede giugeu richten die ook onze goede stad wel eens heeft .hoeren zingen »0ch Heer, och Heer, Och geef ons Daan Vau Eek maar weer 1" vau financiën, betrefiende het minimum van trek. Voorts werden commission benoemd voor de wetsherziening en voor werkverschaffing en statistieke werkeloosheid. Van het hoofdbestuur was mede ingekomen een uitnoodigiug om vermogende ingezetenen te wijzen op het groote nut, door het museum vau kunstnijverheid gesticht en te stichten, en tot aansporing om dit te steunen door te woiden uraadslid" van dat museum, waartoe een jaarlyksche gift van flOO, ofeeugift in eens van f 1000.wordt vereischt, of ook te steunen door eeuige jaarlijksche bij drage of een gift in eens. Voorts werd bepaald dat het bezoek aan de fabriek der heeren Van Kempen zal plaats hebben in de eerste dagen van Mei. Verleden Dinsdag had in liet exercitie- lokaal alhier de uitreiking plaats der maand- medailles, aan de leden van liet korps kk. scherpschutters, waarvan enkelen tevens tot de dd, schutterij behooren, die by de oefenin gen in het afgeloopeu jaar op do sehietbaao te Rotterdam de hoogste punten hadden be komen. De plechtigheid werd opgeluisterd doer de muziek der dd. schutterij alhier, terwijl eenige officieren van dat korps, be nevens eenige leden van het kader, door hunne tegenwoordigheid een bljjk gaven van belang stelling iu deze voor onze schutterijen zoo hoogst uoodige en nuttige oefeningen. De medailles, van brons geslageu, munten uit door keurige bewerking. Aan de eene zijde vertnouen ze de letters K.K.S. dooreenge- strengeld, aau de andere zijde den naam van deugeneaan wieu ze werd uitgereikt. We laten hierbij de lijst volgen der bekioon- den, met opgave van het door ic ier behaalde aantal punten. Aantal punten. Ie maal, sch. 2e k!., 51 Juni. A. J. Weber, G. Vogelenzang, N. Visser, J. M: Tn'yse, d Tiininerhaus van Abcoude, Juli. D. Visser, G. Vogeleuzong, 2e P. As, le P. v. cl. Bos, J. M. Thjjse, 2e Augustus. D. Visser, B. J. v. d. Mast, '1e P. As, 2e J. M. Tn|jse, 3e Septoinbor. B. J. v. d. Most, 2e A. Th'yse, 4e P. As, 3e October. A. Tujjse, 2e B. J. v. d. Most, 3e J. A. RitmaD, le Ëlykeus een van den gouverneur-generaal van Nederi.-Indië outvangen telegram, wordt de gouvernements koffieoogst op Java voor dit jaar thaas geschat op 732,900 pikols. (St-ct.) Tot commies-verificateur van 's rijks belas ting (standplaats het voormalige Delftshaven) is benoemd de heerN, De 3e), vroeger beambte ten kantore van den gemeente-ontvauger aldaar. Het hoofdbestuur vau de Hollaudsche maat schappij van landbouw heeft zich by adres tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal gewend, houdende verzoek dat het aanhangig wetsontwerp betreffende de wijziging van het tarief van invoerrechten niet worde aangeno men. Hetzelfde hoofdbestuur heeft een adres ge richt aan den minister van justitie, houdende verzoek, dat maatregelen zullen genomen wor den om het bedrog, dat gepleegd wordt in den handel van landbouwproducten, door. vol doende strafbepalingen tegen te gaao. Door de synodale commissie der Chr. Geref. kerk is een adres aan de Tweede Kamer ver zonden, bet verzoek inhoudende, het voorstel der regeering omtrent art. 168 der grondwet te verwerpen, dat artikel zelf te verwijderen, eu de finaocieele betrekking tusschen den staat eu sommige in het rijk beslaande kerk genootschappen zoodauig te regeleo, dat be voorrechting van hel eene kerkgenootschap boven het andere opiioude, door aan geen enkel kerkgenootschap subsidie of restitutie toe te kennen. Donderdagavond had iu de Hoogduitsche Opera te Rotterdam de eerste opvoering plaats van Verdi's nAïda," naar de bewerking voor het Duitsche tooueel van Julius Schanz. De voorstelling werd zeer toegejuicht. Vooral aau costumes, mise en scène enz. was veel zorg besteed. Aan mevrouw Jaïde, die deze voorstelling voor haar benefiet gekozen had, werd een schitterende ovatie gebracht met fanfares, bloemen en krauseu. Ouk aan mevrouw Mielke weid een bloemkorf aaueebodeu. Zooals bekend is, zal de dichter Hofdijk weidt a (27 Juni) zjjh 70u vei jaardag hebben bereikt. Vele vrienden eu vereerders in den lande zijn leeds geruime» tijd bezig om dezen dag tot een waren gedenkdag voor hem te stempelenj en alsdan deu verdienstelijken Keuuemer minstreel te huldigen, Bet Vad. verneemt, dal a. s. Maandag, een met liet oog op het gewicht, zorgvuldig gekozen commissie van Nederlandsche offi cieren, ouder voorzitterschap van deu luit.- kol. der gouie Vooiduyo, naar Parijs zal vertrekken, teneinde zich ouder leiding van den beroemden Tissaadier te bekwamen iu de luchtscheepvaart. Na de noodigo. ervaring verkregen te hebben, zal genoemde commissie bier te lande de kern vormen van een op tè richten korps luchtschippers. Dé werkzaamheden aan het paleis te Soestdjjk vorderen zeer goed. Hoewel men van buiten niet veel verandering kan bespeuren, wordt het inwendige zeer verfraaid. Vooral de vertrekken der koningin en der prinses worden kostbaar gestoffeerd met meubels, uit Den Haag afkomstig. Ia plaats van liet eenvoudig schildwachtshuisje, zullen tans twee nette portierswoningen worden ingericht. 1 De Nederlandsche jacht-vereeuiging sNim- roJ" heeft bet programma in het licht gegeven voor de internationale tentoonstelhog van houden, in het Feestgebouw, te Rotter dam, op Vijdag 14, Zaterdag ito, Zondag 16 en Maandag 17 Mei. De honden en de voorwerpen moeten op Vrijdag den 14 Mei vóór 11 ure des vourmid- dags aau het vFeestgebouw" te Rotterdam franco worden bezorgd, en na afloop der tentoonstelling, uiterlijk Dinsdag 18 Mei, vóof 3 ure 's namiddags worden teruggehaald tegen overgifte vau het bewjjs van inschrijving. De regeiings commissie is bereid, van inzen ders buiten Rotterdam, mits daarvau op het inscbrijvings-biljet is kennis gegeven, de houden Donderdag deu 13 Mei vau's namid dags 4 tot 'savonds 8 ure in ontvangst te; neme», en gedurende het verblijf te Rotterdam te verzorgen, doch buiten eeuige aansprake lijkheid. Te Enschede bestaat ernstige vrees voof rustverstoring tengevolge van werkstaking'. Nadat aan de werklieden iu de stoomweverij va» de firma Stroiuk eu Co. kennis gegevea was, dat de patroons genoodzaakt waren de loonen te verlagen, weigerden die werklieden gisteren, den arbeid voort te zetten en'ver lieten de fabriek. Des avonds hadden er op velschillende plaatsen der stad sameuscholiu- ge» plaats van fabrieksarbeiders, wuaibij zich, als gewoonlijk, vele nieuwsgierigen nan-':' sloten. Osschoon lui aau uitingen van onte vredenheid niet omhink, mocht de politie nf iu slagen de ineuigle te uewrgen rustig uiteen te gaau. lieden hebben de wevers iu de fabriek vau ileu heer Scholleu, ongeveer 300 man, deu arbeid gestaakt. De houding der werkstakers heeft hét uemun van krachtige maatregelen vau voorzorg noodzakelijk gemaakt. De pplitie; is verstel kt en de schutterij onderde wapenen geroepen. Patrouilles doorkruiseu de stad. Naar Zullen is om militaire hulp geseind, eu hedenavond is een detachement vau 24 man huzaren, onder bevel van deu eersten luitenant De Bruyn, met een extratfein van daar naar Enschede vertrokken. De loonsverlaging, die do ontevredenheid heeft opgewekt, is in de WcVvryen uldaaf algemeen.

Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1