P |i 1886. Maandag 12 ApriI. Het geluk te Rothenburg. M. 6449, Tweede Blad. V e ertiö.sto .X a a r g- ana Verschijnt dagelijksuitgezonderdDinsdag. Buitenlandsche Berichten. Binnenlandsche Berichten. W. m. m m. ^bonnkmbstspiiijs, per kwartaal -'■franco per post, door liet goheele Rijk Afzonderlijke nominers 1.85. - 2.50. - 0.10. BDKEilIi II A. ill K. IS1 21, Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courantƒ1.10»-. Iedere "gewone regel meer-0.10» Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. ENGE L i N D. Met uitzondering van de Daily News, oor- dselen al de ochtendbladen zeer ongunstig over Gladstone's voorstel. De meeste hóuden bet er voor, dat dit plan Ierland maken zou .tot.eene kolonie als Canada, eodat, het zou jooeten uitloopeu op eene verbrokkeling van hét rijk. De Times bétwyfelt het, of de Britsche natie bereid is, aan Ierland een bn- afhankelijk politiek bestaan tè bezorgen. Het blad verwacht, dat het Lagerhuis by de tweede leziug bet plan verwerpen zal, of, zoo niet, dat Wét dau toch onmogelijk de artikelsgewijze behandeling zal kunnen overleven. liet heet dat de heer Heneage naar aanleiding vao Gladstone's tnededeelingen z'y'ri ontslag heeft Ingediend. Dépêches uit Caïro melden dat Mouklitar Pacha eenhegin heelt-gemaakt met het-in- lamelen van v'olksbydragen ter bestrijding van' dé militaire kosten der Porte. Met dat dool bee't Moukhtar Pacha volksbijeenkomsteo ge organiseerd. Volgens den correspondent vao den Standard hebben die zoogenaamde vrijwillige inschrij vingen het. karakter van eene gedwonRene jeeniog, daar de gouverneurs in de provinciën aanschrijving hebben ontvangen stelselmatig deze by dragen te innen. Deze handelwijze beeft almede verbittering veroorzaakt in de Grieks icbe kolonie. Aan de Times wordt uit Philadelphia ge- leind dot de douanebeambten te Sah Francisco den pas aangekomen Chioeescheo gezaut be- leedigd hebben. Zjj hebben deu gezant zelfs dé landing ODtzegd. De president der Unie lal vermoedelijk de beambten, die zich schuldig gemaakt hebben aan déze beleedigingên, afzet ten. Hunne handelwijze wórdt algemeen afge keurd. - In bet Lagerhuis heeft Bryce verklaard,, dat er nog geen bericht is of prins Alexander van Bulgar'ye den raad der mogendheden ten aanzien van het protocol .heeft aangenomen. Ten opzichte van Griekenland had hy.niets by zyne vroegere verklaring te voegen. By de voortzetting van bet debat over het ODtwerp betreffende het Iersche bestuur heeft Chamberlain bet woord gevoerd. Hy verzette zich tegen een afzonderlijk Iersch parlement zonder waarborgen voor het behoud van de integriteit yao het ryk en van het overwicht van het rijksparlement. Verder verklaarde hy zich stellig tegen het de jkbéèld, om Engelands krediet vóór öene uitgaaf van 120 millioen te verbinden om de pachthoeven uit te koopen. Zyne slotsojn was. dat de uitzettingen uit het bézit geschorsten voorstellen aan'de'éigenaars gedaan'moésten worden én eéoè fedératie zóu moeten worden, ontworpbo. j Ook lord Haftihgtóu hééft het wetsontwerp met warmte bestreden/Het' land heeft,' tér gelegenheid van de jongste verkiezingen, daar van in geenen deele kennis gedragenhü gelooft niet dat het zulk ontwerp goedkeurt, maar wel dat het van zyne afgevaardigden, onverschillig van welke partij, verwacht als den min pal te staan voor het behoud van 's rijks integriteit voor het gezag dér wet overal in het Vefeenigd Koninkrijk. BELG I E. Gistermorgen verspreidde zich met blik semsnelheid te Brussel de mare, dat de ad vocaat Van der Smissen, lid. der Kamer van afgevaardigden, zijne vrouw vermoord had. Het bleek waar. Mevrouw Van der Smissen was in.h.et bezit van brieven; waaruit overtuigend bleak, dattusschen de beide echtgeoooten -i A J'.'U J Ü.I eene verzoening plaats had gehad, nadat haar man eépe rechtsvordering lot echtscheiding had. ingesteld.Dié brieven wilde Van der Sjnissea'.terug hebben, en zyne vrouw wilde ze piet afgeven. Gisternacht leden uur heelt hy zich'naar baar begeveu eo a lout portant verscheidene, revolverschoten op haar gelost, D(e wonden waren doodeljjk; de vrouw is te 10 uur in den voormiddag bezweken. De moordepaaris gevat in het huis, waar by zyne misdaad .gepleegd heeft én te 1 uur naVr het paleis van justitie gebracht, waar zijn verhoor nog niet afgeloopou 'is. Een ge weldigen iudiuk heeft deze bloedige gebeur tenis in de stad gemaakt.- DU ITS CH LIS In Beieren zijn zeven fabriekwerkers, uit Oostenrijk afkomstig, óp last der regeering, wegens 'voórtdui endé socialistische woelingen, hét'laiid uitgezet. OOST E N W K. Donderdag werd iu Oostenrijk de dag her dacht, ..waarop voor 25 jaren .aan de Protes tanten daar. te .laiide vrijheid van godsdienst en gelijke rechten met de Katholieken werden toegekend. De keizer ontving Woensdag een deputatie van Piotestanten, ie hem nogmaals voor de toen geschonken vrijheden kwam bedunken. IÏAL IE. De Popoio Bomano zegt, dat het ministerie besloten' hóeft zyn ontslag in te dienen. In dé parlementaire kringen is men geneigd tg gelooven, dat de koning toestemming zal geven tot ontbinding der Kamer, en dat het ministerie blijven zal. Eergisteren zyn ouder de bezetting te Padua opnieuw vijf gevallen van cholera voor ge- komen. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van In deze zitting is de discussie over art. 194r der grondwet" voortgezet. De heer Keucbemus verdedigde de houding van dé indiening an zjj)o alzóndérlyk flined-.' dement ïn datamendement bracht de'a'pre-* ker nog eene wyzigiog', dóór daaruit te nemén" de woorden »de liefde tot God". Dé heer dé Savórnin Lóh man verdedigde; nader het améudémént der rechterzijdeéa' verklaarde liever geen grondwetsherziening té willendan de school 2onder God. 'De heer Mees bestreed nogmaals, tegenover den heer Lobman, de gronden van rechtsge lijkheid, en cónstateérde'dat het amendemaub der libéralen ruime beginselen bevat én allen; waarborgt, wat in 't belang is gewaarborgd ta worden. De heer Sclmepman kwam op tegen het gezegde van den'heer de"Beaufort, dat het subsidié aan on vermogendêhi dezen 'onder pres» sie zou kunnen brengén'van'k'érkelyito arm besturen. De lieer de Beaufort hield vol, dat het onwet tig ware door wettel yke bepalingen pressie uit té oefenen. - De heer A. Mackay wjjzigdezyo amendement zoodanig, dat uit de openbare kassen kan worden bijgedragen. De heer Van Baar trok daarop zyn amen^ dement in. De minister van binneolandsche zaken bestreed absoluut het noo possumus der rechterzijde, waardoor zy, by verwerping vaa haar amendement, herzièniog van art. 194 voor geruimen tyd onmogelijk zou maken»! Hy bleef van meaning dat de openbare lager# school nuttig en noodzakelijk is, en zooi ingericht moet zyo, dat ieder er gerust zijnd' 7$:- 10. - - v In do open lucht gekomen, verandcrdo haro stemming wéder. Ik geloof, zeido zij op eens, toen zij naar de markt terugkeerden, dat dit iiiiiitsche Ponipeji enkel en alleon door aller- fbraafste, menschen bewoond wordt, wier oudo Jgoede trouw on oprechtheid, gelijk oudo stoonen, -ieeuwenlang voor 't oog dor wereld verborgen gebleven zijn.en nu weer aan 't licht ko men. Ik hob hier letterlijk nog geen onkel on gunstig gelaat gezien! De menschen groeten ■'.elkaar, alsof allen van éeno grooto, welopgevoede f familie waren, wier leden zich allen goed en zedetijk gedragen, omdat zij een vaderlijk wakend oog. over elkander, houden. Gij, zult ook, voordat go hier uw tent hebt opgeslagen en Rothenburgsch geworden zijt, vyel wat vrijer en ondernemender in do wereld hebben rondgekeken Nu hebt ge. denzclfden vromen blik als .de geboren Ro- thenburgers! Gij moot, mij niet kwalijk nemen, als ik mij soms een critisch glimlachje veroorloof. Hij verzekerde haarintegendeel, dat niets hem aangenamer was, dan hare geestige, onbevangen opvatting der dingen, en de onbewimpelde uiting van haar gevoelens. Spoedig, werd bij in dit op- zich op eene harde proef gesteld. Toen dé vrouw, die hen door 't raadhuis rondgèleidde, de geschie denis van den meester-dronk'/ vertelde, een daad, waardoor do oud-burgemcestor Nusch de geheolo stad redde, ten tijde dat de ijzeren Tilly hilar .veroverd had, maar dan raad en den inwoners, genade voor lijf en goed beloofde, .als men hem zien liet wat hij voor onmogelijk hield, namelijkdat do burgemeester een bokaul, dio dertien Boicrsclie kwarten inhield, achter elkander leeg dronk, en de man dat proefstuk met gemak volbracht, brak de Russin in een schaterend gelach uit, en kón haast niet tot bedaren komen. Niet zoozeer de curicuse geschiedenis zelve was haar koddig voorgekomen, zeide zij, om zich te verontschül- digen, als wel.de plechtige, diepgeroordo wijze, waarop zij werd voorgedragen, .en de moeite, die de vertelster zich gaf, om dat staaltje van. örink- vormogen als een heldenfeit van den vorheven- ston aard op .te vijzelen. Ook was haar ingovalllen dat deze legende een tegenhanger was van die, welke, men van Curtius verhaalde, maar met dit onderscheid, dat do Romein, ora zijne stad te reddon, in den afgrond gestort was, terwijl de Rothenburgcr Curtius een afgrond in zijne eigorx buik had en al dergelijke oneerbiedige grap- pen meer. Hans Doppler moest tot zijn leedwezen erken nen, dat deze vrouw, die bij in alle andere .opzichten als een hoogst, bijna tot volkomenheid ontwikkeld wezen beschouwde, geen greintje gevoel voor historie bezat. Wilt gij-den toren beklimmen"? "vroeg hijr1 'tls wel een beetje griezelig, maar toch zonder ocnig gevaar. Het muurwerk is van den grond tot de spits met ijzeren ankers bevestigd, zoodatf hoe oud ook, het verband- volkomen bewaard en verzekerd is;-Evenwel als bét hevig stormt, kan men den toren-zien bewegenrals -een' boom. Hoe jammer, dat'ik'.dat niettref,en'tntt juist zulk bladstil weder is riep zij uit,— maar dat is nu eenmaal- zoo I-Natuurlijk-'moet 'ik den toren beklimmen. oi..., Ilij ging haar voor,'de steile, houten trappen op, totdat zij aan- den hoogsten omloop gekomen waren. Toen klopte' hij aan een valluikjep'dat terstond geopend word,-en'waardoor een ltleid, grijs mannetje, die' het ambt van torenwachter bekleedde; bon vriendelijk' begroette. -1 - *n>;i Zij stegen nu 'verder opv en toen zij in-do frissche ruimte gekomen fwas, roet vier. hoog» vensters, waardoor- 't licht der heldere middagzon vruolijk binnenstroomde, keek zij mot aandacht naar alle kanten uit,'ging op 't hóuton baokjazit*-

Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 5