A?I1886. Donderdag 20 Mel „V: 6475. V eertisete Jaa rTS a nar. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Buitenlandsche Berichten. Binnenland sche Berichten. ABONWKMbNTSI'lUJS, pei Scum taftl franco pet post, o'oor !:et gelioele Rijk Atzoudcilyke iiommets 1.85. - 2.50. 0.10. BIIILEJtllj DIAU&T, -B,' 134. Advertentieprus; van 110 gewone regeis met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone legel meer- 0.10. Drilt:ma.al geplaatst wordt tegen tweemaal beiekend. mm' E N 6 E L AND. Na een debat van acht uren heeft het Lagerhuis de behandeling der Home Bute Bill tot gisteren verdaagd. Ofschoon de kleedermakers te Chicago"den arbeid hebben hervat, vreest de politie aldaar eene herhaling, der wanordelijkheden, omdat de houtzagers besloten hebben de werkstaking Arol te houden. Met het oog hierop wordt de politie versterkt, Ia het Lagerhuis verklaarde Bryce, daf de blokkade aan vreemde schepen niet belet de iGrieksche eilanden te bezoeken, en dat er derhalve geen gebrek aan levensmiddelen dreigt, noch voor de afgevaardigden beletsel bestaat om zich naar Athene te begeven. Overigens hebben de commandanten der Britsche schepen in last, in zekere gevallen van nood schikkingen te treffer 1 Het Huis nam een voorstel'van de regeering jan,-- bepalende dat de iHome Rule Bill" op vier dagen in deze week zal behandeld wordeD. •Gladstone verwacht dat ook het grootste deel van de volgende week door dit debat zal inge nomen worden, aangezien vele afgevaardigden hun votum niet slechts tegenover het Huis, maar ook tegenover hunne kiezers toelichten grillen. Het ontwerp werd heden door Shaw Lefevre verdedigd. DÖITSCHLAND. By den Rijksdag is ingekomen het regee- «ingsrapport omtrent de redenen van het be sluit van 11 dezer ter beperking van het recht -an vergadering.' In' dit stuk wordt gewezen op de bewegingen onder de werk lieden ter zake van het loon, welke bewegingen Achter haar economisch karakter verliezen en 4en dienste van socialistische agitatie worden geëxploiteerd. Bovendien bestaan er bepaalde kenteekeoen, dat er onder de werklieden aan de inrichtingen van openbaar verkeer aan houdend socialistische opruiingen plaatsheb ben, die de noodiottigste gevolgen kunnen hebben voor de openbare veiligheid op alle wegen van verkeer met de hoofdstad des ryks. BE.L&'IE. By de gisteren gehouden herstemming is de burgemeester Buis, liberaal candidaat, met 9920 stemmen tot afgevaardigde gekozen. De candidaat der sonafhankelyken", generaal Jacmart, vereenïgde 7951 stemmen op zich.. SPANJE. Het proces tegen Gaieote, den moordenaar van den bisschop van Madrid, zal in het laatst dezer maand in behandeling komen. Het openbaar ministerie eischl de doodstraf tegen ham en een schadevergoeding van 50,000 ^pesetas" aan de familie van den vermoorde. VEREENIGDE ZITTING VAN DE BEIDE KAMERS DER STATEN-GENERAAL. Zitting van Dinsdag, 18 Mei, tot sluiting van de gewone vergadering der Staten-Geoeraa!geopend ten 3 ure. De heer Van E'y'singa, voorzitter der Eerste Kamer, bekleedt den voorzittersstoel. De voorzitter laat door den griffier der Eerste Kamer voorlezen een koninklyk besluit van -den 11 Mei 1886 {Still] no. 105) waarby aan den minister van binnenlandsche zaken de taak wordt opgedragen -, on zich lieden des namiddags ten 3 ure te begeven naar de vergaderzaal der Staten-Genmaal, en daar, uit naam des konfngsde tegenwoor dige zitting vau de Staten-Generaal te sluiten. De voorzitter benoemt eone commissie van acht leden der Eerste en der Tweede Kamer,- am den miuister van binnenlandsche zaken' -in- en uitgeleide .te doen. 1 Kort. daarna wordt-de. minister van'bin nenlandsche zakendie zich op de gewone statelyke wijze naar de veigaderzaal der Staten-- Genetaal heeft begeven, de zaal binnengeleid. De heer Heemskei k, minister van staat en van binnenlandsche zaken, plaatst zich vóór den troon en houdt de volgende aanspraak: Mijne Ueeren, Hot is mij een aangename taak, u in naam des konings te danken voor de ijverige zorgen, door u aan 's lands belangen besteed. S Onder verschillende opzichten moogt gij op de - zitting, die straks gesloten wordt, terugzien als op een niet onvruchtbaar veld vah uwen arbeid. Een gewijzigd wetboek van strafvordering werd' vastgesteldon bovendien nog vijf belangrijke wettennoodig om bet wetboek van strafrecht van 1881 te kunnen invoeren. Verscheidene maatregelen werden goedgekeurd, strekkende tot duurzame verbetering der finan ciën in het moederlandterwijl voor Indié het tarief dor rechten van in,- en uitvoer werd herzien. Op internationaal gebied mocht een tractaat, betreffende da zalmvisscheiijuwe goedkeuring verwerven. Voor eenige groote ondernemingen tot bevor dering van de volkswelvaart werd het recht van onteigening verleend, voor andere 's rijks aandeel in de uitgaven bepaaldliet recht en de rechts pleging omtrent de verdeeling der markgron- dan werden geregeld. Met leedwezen moet ik vermelden den niet bevredigenden uitslag der behandeling tof dus verre van de voorstellen van veranderingen in de grondwet. Nadat namens ongeveer do helft van de leden der Tweede Kamer de verklaring was afgelegd, dat zoo nieL het tiende hoofdstuk der grondwet nam* hunne overtuiging werd veran derd, hunne medewerking zou ontbreken aan de herziening dor overige hoofdstukken, werden alle voorstellen betrekkelijk dot tiende hoofdstuk af gestemd. Het ministerie verzocht daarop van zijne taak ontheven te worden. Naar 's konings overtuigingdie door do ver antwoordelijke raadslieden dor kroon geheel wordt gedeeld, mocht in het gebeurde,"geen aanleiding zijn om 's konings voorstellen tot verandering der grondwet .terug te nemen; maar moest wor den verlangdJ'datdeze naar hunne eigen ver- diensteer door de vertegenwoordigers des volks werden eoordeeld. Maat- het schoon wenschelijk en constitutioneel aangewezen, dat zij, van wie de bezwaren waren uitgegaan, geroepen worden om die op te lossen en aldus 'naar hun eigen beginselen de herziening der hoogste staatswet tot stand te brengen, waarvan zij in 't algemeen het nut niet hadden ontkend. Aan een waardig en invloedrijk vertegenwoor diger van die staatkundige richting werd alzoo de vorming van een nieuw ministerie opgedra gen. Deze vereereride' opdracht werd echter afgewezen en dientengevolge de regecringstaak weder aan het bestaande ministerie toevertrouwd. Op diens voordracht heeft het den koning goedgo- dacht onder doze omstandigheden oeno ontbin ding van de Tweede Kamer uit te spreken zoodat in de volgende maand do veikiezingen voor at do zetels, in plaats van de periodieke voor da helft dar leden, zullen plaats hebben. Of uit deze verkiezing een parlementaire meerderheid -zal ontstaan, is aan niemand bekendmaar zij kan in ieder geval van beslissender) invloed zijn op deri verderen loop dor grond wetsherziening welke de regeering zich voorstelt weder aan de mieuwe Kamer, te-onderwerpen. In naam des konings verklaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal te zijn gesloten. Den minister vau biuziehlaudscha zaken woidi, ua het uitspieken dezer sluitmgsiede, door de commissie uitgeleide gedaan, waai na de veieenigde zitting door den vooizitter wordt opgeheven. - De commissiedie den miuister van bin nenlandsche zaken tn- en uitgeleide deed, bestond uit de heeieu: Viruly, Pynappel,' "Verheyen en Van der Broggenleden der Eerste Kamer, en T. Mackay, Van der Hoop, Kielstra eu Sluiter, leden der Tweede Kamer.' SCHIEDAM, 19 Hei 1880. Onderstaande circulaire aan bh. branders gericht, werd ons ter opname in onze kolom men toegezonden. Het voorloopig comité uit eene vereeniging van belanghebbenden in het oprichten eeuer naamlooze vennootschap,.ten doel hebbende de oprichting en exploitatie van een ïSchie- damsche alcohol-fabriek, heeft de eer, de in zijne ciiculaire van 27 Februari ji. gestelde grondslagen eenigszinsgewyzigd op nieuw by dezen aan te bieden, in het vertrouwen dat dauidour de bezwaren van sommigen zullen weggenomen zyn, en een meer ruime deel neming in het plan, door het comité voornoemd voorgestaan, daarvan iiet gevolg moge wezen. Het comité neemt dus de vrijheid andei- maol uwen steun in te toepen, ter bereiking vau het bekende doel, in zijne circulaire van 27 .Februari omschreven en thans op de navolgende gewijzigde voorwaarden: 1°. Minstens 25 aandeelhouderszullen ieder voor een aandeel, groot f2000,volgestort, aan de vennootschap als oprichters moeten deelnemenvan dat gezamenlijk kapitaal zullen de kosten der oprichting worden be streden. 1 2". Tot dokking van de exploitatie-rekening zul len minstens 300 branderijen moeten toe treden als contribuanten, van welke hoogstens ieder f10,per maand zal mogen worden gevorderdde contribuanten verbinden zich voor don tijd van vijf achtereenvolgende jaren. 3". De aandeelhouders verplichten zich voor elk hunner branderijen deze maandelijksche con tribution eveneens bij te dragen. 4o. Uit do gezamenlijke contribution zullen a. Do aandeelhouders 5% van het bedrag hunner aandeelen, of van het resteorends daarvan, genieten b. Jaarlijks 10% van hot bedrag der aan deelen aan iedere» aandeelhouder terug betaald worden c. de verliezen op de exploitatie-rekening bestreden worden. ƒ-» 5o, Aan 'teind van ieder boekjaar znl behoor lijk rekening en verantwoording worden ge daan, en hot eventueel saldo der exploitatie rekening onder de contribuanten naar even redigheid van ieders bijdrage worden verdeeld. G". Da contribuanten, die gedurende vijf jaar geregeld hebban bijgedragen, zullen bij het eindigen van dien tormijn, hoofdelijk het recht hebben met diegenen dor oprichters welke hunne deelneming wonscben tejjonti- nueeren de onroerende goederen der vcreeni- 1 ging over te neroon, togen den prijs waarop die goedoren den oprichters als dan te staan komendie prijs zal door het getal der op richters on contribuanten boven vermeld, worden gedeeld en aldus hot bedrag der nieuwe aandeelen woiden bepaald. In lu't vei ti nu wen, dat deze wijzigingen ée bezwaien, die er by enkelen bestonden ten opzichte van het techt van eigendom van de vaste goedeten der geprojecteerde vennoot schap hierboven bedoeld, zuilen opheffen veroorlooft het comité zich nogmaals dringend den steun van allen in te roepen, die hunne medewerking willen verleenen tot verbetering van den moutwijn-handel, door het wegnemen der overproductie en omzettiug daarvan ia spiritus, en volgens zyn inzien tot een gelei delijke ophelfiug van den* druk waaronder onze biunderyen reeds te lang verkeereo. In De Hoop, sgereformeerd" weekblad, noimner van 15 Mei, leest men onder de in gezonden stukken het volgende schryven: geachte Redactie In uw blad van 1 dezer worden kiezers voor de Provinciale Staten aangemoedigd, om op uan- staanden Dinsdag toch vooral hun plicht nie,t te verzuimen. Uitnemend Mij dunkt echter, dat vele kiezers zullen terug-" blijven, nu het gebleken is, dat de kiesvereni ging Nederland en Oranje weder Rome in den arm genomen beeft. Zijn er omstandigheden, die eene afwijking öf wenschelijk 6f wel noodzakelijk maken, men mag daarbij toch niot uitbot oog vei liezen, dat, onder welke omstandigheden ook, het doel nim- mor de middolen heiligt, en het dus beter is do nederlaag lijden, dan met Home arm in arm naar de Stembus gaan. Met achting M. Ottevanger. Rotterdam, 6 Mei 1886. Daaronder plaatste de redactie eene noot van düien inhoud: »Door geheel onvoorziene

Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1