'Mn u 6494- Eerste Blad F e uil let o n. Donderdag 17 Juni Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag Zij, die zich met 1 Juli 1886 op dit blad abonneeren, ont vangen de tot dien datum te ver schijnen nummers GRATIS. HP Buitenlandsche Berichten. Binnenlandsche Berichten. DB ERFENIS. •^ffl BERN li. ST AYE NOW. Abonnementsprijs, per kwartaal franco pel post, door hot gehcelc Rijk Afzonderlijke nommers Advertentieprijs: vim 110 gewone rBgèlsjiirtêL ;;.>f inbegrip van aene Courant Iedere gewone regel meer - 0.10. Driemaal geplaatst wurdt tegen tweemaal berekend, I) D I T S C H L A N I). Koning Lodëwyk II van Beieren begon in 1864 zijne regeering, welke een zoo treurig einde genomen heeftonder de gunstigste omstandigheden, Men had toen groote ver wachtingen van den edelen, welgemaakten 19-jarigen jonkman, die uitmuntte door veel zijdige geestesgaven, en men achtte bijna geen doel voor hem 'te hoog, Maar in den loop des tjjds is dat alles treurig veranderd. Het af breken van .zijner verloving met een jonge,, hem verwante prinses, die 'ffyïrïhig liefhad, vernielde zyne idealen eu maakte hem niet alechts tot een vrouwenhater, maar bijna tot een volslagen meuscheuhater. Van dien tijd - af leefde de jonge koning afgezonderd en zocht zijn geu'ot in de hoogste sferen van wetenschap en kunst, terwijl hij tevens er naar streefde, zijne plichten als constitutioneel koning getrouw te: vervullen. Wat hü voor Richard "Wagner is geweest 38 algemeen bekend.- Het ideaal van dezen vorst: een Lode wijk XIV van de 19e eeuw te zijn voor kunst en wetenschap, en zyu verachting voor geld en goed, brachten hem tot de buitensporige uitgaven, waardoor, zijn geldmiddelen in zulk een treurigeu staat ge raakten, Om de aanmerkingen, door hetbe perkte onderdanenversland" zooals hij het noemde ever zijn' zonderlingheden en ver kwistingen gemaakt, bekommerde de koning, die zich zoover boven zijn omgeving verheven gevoelde, zich in het geheel niet. Het moet voor zulk een man ontzettend z'(jn geweest, als onbekwaam tot regeeren te worden afgezet, eD zijn laatste wanhoopsdaad bewyst dat hij, ofschoon krankzinnig, daarvan wel gevoel heeft gehad. Bij de opening van het lijk van koning Lodewyk van Beieren zijn aan den schedel, aan de hersenen en aau de huid dier lichaams- deeleu vergevorderde wyzigiugen en ontnardiu- gen bevonden. De hoogleeraren Rudinger, Grafhey, Halm en Kerschensteiuer schrijven deze verschijnselen teo deele aan abnormale ontwikkeüngs-, ten deete aan outstekiugspro- cessen, uit vroeger en later tjjd, toe. Daarentegen heeft dr. Schleip, die gedurende vele jaren des konings lijfarts geweest is, in een uitvoerig gesprek met de Munchensclie correspondenten der Allgemeinc Zeilung, uit "Weeuen, verklaard dat, naar zijne overtuiging, koning. Lodewyk niet krankzinnig geweest is. Hij was zonder eenigen twijfel een in hooge mate zenuwachtig en eigenaardig mao, die door eene verkeerd gekozeo omgeving ver sterkt werd in zjjne buitensporige spilzucht: en in zijoe excentrische iuvalleu van goed hartigheid. Op grond echter zijuer veertigjarige nauwkeurige bekendheid met den koniug van diens geboorte af, moet dr. Schleip ten stel ligste de bewering van storing der geestver mogens tegenspreken. Hij voegde er bij dat behalve hem zelf en zijnen assistent-arts, dr, Gietel, welke laatste zijn gevoelen ten volle deelt, de koning nooit andere geueesheeren geraadpleegd heeft. Ten slotte zeide de lijfarts dat hij geen afzonderlijk geneeskundig advies verkiest uit te brengen, om niet evenals andere personen «ingerekend" 'perhaftette worden. Hy houdt zich overtuigd dat de koning niet krankzinnig geweest is, maar het binnenkort had moeten worden, wanneer men hem opgesloten had in het slot Berg, waar maatregelen, genomen waren, als iu krankzinnigen-gestichten alleen voor razenden tolsüchtigegebruikelijk zijn. In de openbare zittiug van de Beiersche Beichsrathskammer waren aanwezig alle prin sen, vorst Hohenlohe, de aartsbisschoppen van Munchen eu Bamberg, graaf Holmsteinen alle ministers, behalve von Craüheino. Nadat de voorzitter vonFranckenslein en de minister president von Lutz de vergadering plechtig toegesproken hadden, las laatstgenoemde de boodschap van den regent voor, waarin .voor gesteld wordt de inslelliog van het regent schap goed te keuren, met opdracht cm aau de Kamers alle vereisebte mededeelingeo te doen, De vergadering besloot eeDe commissie van twaalf leden te benoemen tot het in ontvhugsV nemen van 'alle inlichtingen der ministers, welke door alle leden van den rijks raad; onder verplichtiug tot de stiptste geheim houding mede aangehoord kunnen worden. De beraadslagingen der Kamer van afgevaar digden beginnen morgen. B E i fi I E. Te Brussel liep Zondag alles rustig af. Regen, die trouwe bondgenoot der orde, was oorzaak, dat er veel minder volk op de been was dan anders eu weinig lust tot mauifes- teéren. In de provincie" was het eveneens. Aan het congres vau afgevaardigdeu der werkliedenparty werd door 500 afgevaar digden deelgenomen. Het nam de volgende besluiten 1. Voort te gaan met pogingen in het werk te stelien tot verkryging van algemeen stem recht laogs wettigen, en niet laDgs revolu tionairen weg 2. een algemeene werkstaking in het leven te roepen, zoodra de party de daarvoor noodige macht zal verkregen hebben; 3. een nieuwe monster-betooging te orga» niseeren tegen '15 Augustus, den dag, waarop het Belgische nationale feest wordt gevierd. Het congres vereenigde zich ook niet een resolutie, waarin sympathie werd betuigd met de veroordeelden van Decazeville, Den Haag (nog te veroord'eelen) en Geut, en met hen, dia iu Duitschland de rechten des volks hebben verdedigd. Ook besloot het congres om, wanueer da betooging op 15 Augustus weer wordt ver- - boden, biunen 24 uren daarna een algemeens werkstaking iu het geheele land te gelasten- Den avoud en volgenden dag is het meda volkomen rustig gebleven. De myn-enaatschappij te Decazeville heeft bewilligd in een verhoogiog van de loonen. De kans op schikking is daardoor veel ver- meerderd. Te Bergen en te 'Verviers hebben bij da verkiezing voor de Kamer de liberale candi-' daten de meerderheid behaald. In Charleroi werd de eenige katholieke candidaat gekozen. De liberalen hebben derhalve nogeenen zetel verloren. Dè Kamer bestaat nu uit 98 clericals en 40 liberale leden- Uit Bergen wordt gemeld: lïeue byna algemeene werkstaking is aangevangen in de- kolenmijnen te Flenu. Ollicicele Medèdeellngen. De gewone audiehlie van den minister van Uil hel Duilsch van •12. Bij deze woorden, die maar al te duidelijk wa- ren om niet begrepen te worden, stond Boeker snel op, sloeg zijn mantel om, rukte de doeken van hot hoofd, nam zijn hoed van de tafel en verdween pijlsnol. Uw koorts!Uw hoofdpijn!Mijn-'' j heer BeckerV, hoor toch eensschreeuwde de. notaris hem na, maar tevergeefs. - De bankier verwijderde zich oven snel, als zoo- even mijnheer Gideon. 'V' -— Het zijn allen gokken I dacht de notaris. Zou' hij ook op de kleine Rosenmeyer vorliefd zijn, - dan is dat inderdaad eene gevaarlijke schoonheid. Vergeefs ondorvroeg hij de oude dienstmaagd, die even verstomd en ontdaan was als hij zelf, en volstrekt geen oplossing kon geven van het raadsel, hoe een madame Rosenmeyer en hare dochter in betrekking konden staan tot den diefstal met inbraak. Pichon steeg weer in zijn fincro en liet zich naar huis rijden. Voor Gideon, die den hond Medor aan bot ge blaf herkend had,: was plotseling den licht op gegaan, toen hij ovorluigd was, zich in hetzelfde huis to bevinden, dat hij 's nachts to voren zoo geheimzinnig had - bezocht; de notaris had den bankier 'met' den naam Becker aangesproken- dus was de man, dio in het hollo van den nacht vijf duizend francs bij zich uit het htiis liet stelen om zoodoende voor een bestolen mensch door te kunnen' gaan, niemand anders dan Joan Becker; -wellicht had hij de '.nalatenschap van zijn oom Martin bij voorbaat reeds aan madame Rosen- meyer afgestaan, otn hem in éen slag zijn geld en zijn beminde te kunnen ontroovon. Voi der her- innerde hij zich bij de dour van deze woning een commissaris van politik te hebben ontmoet; hij had dus alle reden te vreezen, dat Becker hem al» een dief had gesignaleerd en hij op denzclfden dag, dat zijn medeminnaar met den oneerlijk ver kregen buit naar Brazilië overstak, van zijn vermo gen, zijn beminde en zijn vrijheid beroofd zou wor den. leder oogenblik was kostbaar. Hij ijlde, zoo snol zijn beenen het toolieton, naar madame Rosen- mèycr. Zonder recht le .weton, hoe hij bet zou aanleg gen, om de portefeuille, die zijn erfdeel bevatte, én die hem met zooveel voorkomendheid door madame Rosonmeycr was getoond, machtig te worden, had hij toch vast besloten, deze, het mocht kosten wat het wilde, te vermeesteren. In 't ergste geval, zoo de justitie zich met do zaak ging bemoeien, zóu de inhoud, zoo niet voor zijn onschuld, dan toch voor den ongehoorden diefstal van Becker móeten getuigendo passen, die zij nevens do banknoten bevatte^ zou de poging tot vluchten bevestigen; terwijl madame Rosonmeycr zou moeten bekennen, waar de bron van het geld school. Terwijl Gideon dit koon besluit opvatte, ver liet hij, zooals we reeds vernamen, in snellen- pas het huis van Becker en ijlde naar de rue Saint-Martin. Hij bad den hemel, dat deze dit drama zonder gewelddadigheden zou mogen laten eindigen, ofschoon hij zelf daaraan twijfelde. Wol dra bet doei van zijn tocht genaderd, zag hij madame Rosonmeycr de deur van haar magazijn openen. Be goede dame had haren aanstaanden schoonzoon tor maaltijd genoodigd en moest daar toe nog even naar een poulier, om haar gast toch vooral iots goeds te kunnen voorzetten. Zoodra Gideon haar in het oog kreeg, verborg hij zich in een steeg, om haar ongemerkt to laten passoeron. Welk eene gelukkige omstandigheiddacht hij, terwijl hij uit zijn schuilhook te voorschijn trad, dicht langs den muur sloop en van tijd tot tijd naar madame Rosenmeyer omzag; toen bij'1 do dour van don winkel had bereikt, vloog bij' mot éon sprong do trap .van bot voorportaal fop. Clarissa 1 Clarissariep hij uit. Ik bón hetl-. v doe open, om Gods wil, doe open!

Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 1