ï'l' *{*r>'r 1 1 V - jvljf werden gewonnenin die districten, waar tegenover do verbonden tegenstanders de overwinning niet te behalen was, werd toch de eer der v.'ag schitterend gehandhaafd. De zedelijke* waarde der zege overtreft nog de beteekenis der numerieke majoriteit. Deze verheffende uits'ag is verkregen door de macht der liberale beginselen, door het bewustzijn van den ernst der beslissing, door de overtuiging van de noodzakelijkheid der grondwetsherziening, bovenal in zake van kies recht, door het verlangen naar een krachtig hervormend staatsbeleid, door den afkeer van politiek obstructionism?, door den tegenzin tegen godsdienstige onverdraagzaamheid en tegen het bederven van het staalkundig leven onder den invloed van kerkelijke partijzucht, Hy is verkregen door de wakkerheid der kiezers, door de toewijding der leiders, door de onvermoeide inspanning by voorlichting en opwekking, door de aaneensluiting der libe ralen. Het is ons, bestuurdeis van de Liberale Unie, eene behoefte, onzen warmen dank te 'j'beluigen aan allen, dm deze zege hebben helpen fbehalenaan de kiezers en de leiders, aan de Jbestuurders en afgevaardigden van kiesver enigingen, aan de redacteuren der liberale .pers, ook aan zoovele uitnemende mannen -jbuiten deze kringen, die allen door woord en geschrift, door persoonlijke bemoeiing en op- yrekking van anderen, da natie hebben voor gelicht en den kiezers de beteekenis van hunne taak hebben voorgehouden; onzen dank ook aan zoo velen, die ons in staat hebben gesteld, om in de bedreigde en twijfelachtige districten de wakkere geestverwanten te steunen. De Liberale Unie heeft thans voor de eerste jBaal aan de voorbereiding der verkiezingen 4eelgenom%n. De opgedane ervaring heeft de jnacht der aaneensluiting bewezenzij heeft Ook omtrent hetgeen der Unie te doen staat, 0B8 velerlei geleerd. "Wij zijn doordrongen van Jle overtuiging, dat geregeld, en niet alleen in den verkiezingsstrijd, de natie meer moet worden voorgelicht, bovenal ook door het jeveride woord, door persoonlijke bespreking en door het politiek debat; op dit punt is .onze aandacht in bijzondere mate gevestigd. Onmiskenbaar bracht ons de uitslag hoop en znood voor de toekomst; even onmiskenbaar legt hy, met het oog op die toekomst, nieuwe plichten op. Voor de vervulling van die plich ten vragen wy nieuwe medewerking en steun. Is de zege behaald, thans komt het er op aan, dat van baar worde partijgetrokken ten bate van het laod, opdat eene hervormende staatkuode worde gevolgd, opdat eene frissche en vreedzame ontwikkeling van ons politiek leven intrede, opdat de kiezers en zij, die het eerlang zullen worden, uit de daden, die zij zien, kunnen weten, wat het volksbelang van ■de liberalen to wachten heeft. Dit te doen is de taak van de aangewezen leiders, de taak van hen, die tot vertegen woordigers van het volk gekozeo zyn. Met vertrouwen wachten wy hunne daden af. Het Bestuur van de Liberale Unie G. A. Van Hamel, voorzitter. E. H. Karsten, vice-voorzitter. H. J. Duckmeesterpenningmeester. G, II. Van Bolhuis. II. L. DnucKER. E. Fokker. J. B. Kan. L. MICHIELS VAN KESSENICH. D. TViciierlink. UitgegevenAmsterdamJuli 1880, P. J, De Witt, secretaris. Het ministerie zal, volgens den Haagscben correspondent van de Zutf. Ct.voorloopig, ja afwachting welke houding de Tweede Kamer zal aannemen, in zijn geheel aanblij ven, 'maar vrjj algemeen is men te 's-Gra- Venhoge in politieke kringen van meening, dat de premier, indien ds nieuwe vertegen woordiging hem haar vertrouwen blijft schen ken, toch in elk geval voor enkele portefeuil les nieuwe ambtgenooten zal moeten zoeken. De voorstellen van grondwetsherziening zul len naar men dezen correspondent mede deelde, niet opnieuw by den Raad ,van State in onderzoek komenmaar bijna geheel on gewijzigd weder bij de Kamer ingediend wor den. Ook verschillende andere wetsontwerpen, die onafgedaan waren gebleven, zullen, volgens besluit van den ministei raad, terstond weder worden iDgediend. Bij gunstig weder zal Donderdag 15 Juli, a.s., des avonds te 7 uur, de 4e openbare uitvoe- ring gegeven worden door het muziekkorps der dd. schutterij in de muziektent in de Plantage alhier. Maandagavond te '10 uur is het ooievaars nest van den zoogenaamden stiemkoker der moutery »De Kerseboom", in da Vijgensteeg, naar beneden gestort doordien de koker brak en terecht gekomen op de plaats van de woning van den heer J. Van NoorUvijk in de St.-Anna Zusterstraat. In het nest bevond j zich slechts een jong, dat door den val een poot verwond werd. De gelegenheid tot verzending der corres pondentie naar Bergen (Hoorwegen) bestaat door middel van het stoomschip Ingerid, waarvan de laatste buslichting aan het post kantoor te Rotterdam is bepaald op 15 Juli a.s., des avonds ten '11.30 ure. Uit Parijs wordt aan d: Br. Ztg. geseind dat 10,000 stuks der nieuwe obiigatieleening van Cuba verkocht zijn aan eer. Nederlandsch syndicaat, waarschijnlijk om ze op de Amster- damsche beurs in te voeren. De kiesvereeniging sVeluwe", te Apeldoorn, heeft tot candidaat gesteld voor het lidmaat schap van de Tweede Kamer, in het hoofd kiesdistrict Amersfoort, jhr. rar. J, Roëll, vroeger lid voor het district Utrecht. By de periodieke aftreding als commissaris en commissaris-plaatsvervanger bij de Neder- landsche Handel-Maatschappij, zijn gisteren te Amsterdam herkozen, de heer mr, H» L. M. Luden als commissaris en de heer mr. H. P. G. Quack als commissaris-plaatsvervanger. Te Haarlem is thans de Maatschappij ter bevordering van Nijverheid bjjeen, Maandag werd de algemeens vergadering gehouden, terwyl gisteren het congies werd geopend. Maandagavond werden de leden plechtig onl- vangeu op het raadhuis door den burgemeester, den heer Jordens, Voorzitter der Maatschappij is de heer Conrad; voorzitter van het depar tement Haarlem de heer A. C. Kruseman. Bjj deze gelegenheid is het Museum voor Kunstnijverheid en het Koloniaal Museum heropend. Voor eerstgenoemde instelling Ï3 nu meer luimte, nu de schilderijen uit het paviljoen naar het Rijksmuseum te Amsterdam zyn overgebracht. Thans was daar eene ten toonstelling van teekenwerken georganiseerd. De andeie lokalen bevatten voortreffelijke voortbrengselen der nijverheid uit verschillende eeuwen, alle naar orde gerangschikt. Niet minder beantwoordt het Koloniaal Museum aan zijne bestemming en ook hier is alles zoodanig geordend, dat het voor den beoefenaar der wetenschap het meeste nut oplevert, en teveDS de kunstzin der bezoekers wordt bevredigd. Ook de Kamers van koophandel en fabiieken te Haarlem, Zwolle, Deventer, flecrenveen en Meppe! hebben een adres gericht aan den minister van watei staat, om te verzoeken liet binnenlandseh leiegraaffarief buiten werking te stelleD. Naar het 27". D. verneemt, is de Maat schappij tat Exploitatie van Staatsspoorwegen van plan, om zoo spoedig mogelijk uitvoering te geven aan haar voornemen, om op enkele hoofdlijnen, nevens da treinen der gewone dienstregeling, nog treinen, uit licht materieel samengesteld, voor het locaal verkeer ter beschikking van het publiek te steüen. In de eerste plaats zou dat beginsel wor den toegepast op de lijn Arnhem Zutfen, waar eene dergelijke dienstregeling met locale treinen bij wyze van proef vóór een paar jaar werd ingovoerd. Die proef, op te kleine schaal genomen, moest tengevolge van ver schillende omstandigheden, meeiendeels onaf hankelijk van den wil der maatschappij, na eenige maanden worden gestaakt. Ook op de lijn Dordrecht—Gorinchera Geldermalsen zal vervolgens een iocaaldienst worden ingevoerdwaardoor de talrijke bloeiende gemeenten, aan die lijn gelegen, niet weinig gebaat zullen zijn. Zooals men weet, stoppen de locale treinen niet alleen aan alle stations, doch ook aan de voornaamste en meest bezochte overwegen. De invoering der locaaldiensteu is voor het oogenblik afhankelijk van de voltooiing van het benoodigda materieel. De maatschappij heeft thans ia de bekende fabriek van Beynes te Haarlem vier rijtuigen doen vervaardigen, waarvan twee met midden- en twee met zijdoorgangen. Aan het ooideel vau het publiek en vau de regeering zat worden overgelaten, welk type de voorkeur verdient, en daarna ten spoedigste een voldoend aantal rijtuigen worden gebouwd en in dienst gesteld. De heer F. Domela Nieuwenhuis heeft aan het Belgische blad La JRêformo een brief geschreven, waai in hij protesteert tegen de handeling der Belgische gendarmerie, welke hem Zondag belette de grenzen te overschrij den, toeu hy zich naar Gent wilde begeven om aldaar in de vereeniging sVooruit" eene voordracht te houden. Door de Rotterdamsche Tramwegmaat schappij is een stuk grond van ongeveer 1500 meter, grenzende aan de remise, gelegen aan den Nieuwen Binnenweg onder het voormalige Delftshaven, aangekocht, teneinde aan hare werkplaatsen uitbreiding to kunnen geveD. De heer J. Van 't Lindenhout, directeur der weesinrichting te Nooiboscb, is den 10 dezer van Rotterdam naar Amerika vertrokken met zijn zoon. den lieer Jacob Van't Linden- hout, teneinde aldaar m het belang der weezen vveikzaam tu zijn en gelden te ver-* zameleu voor den bouw vau een nieuw wees huis. Een ingezetene van Groningeu heeft aan den directeur van het postkantoor aldaar eene som van f '100 ter hand gesteld, met verzoek dit bedrag te veideelen onder du brieven bestellers, de postboden enz., verbonden aan en behrorendo onder het kantoor. De milde gever heeft uitdiukkelyk vpizocht dat zijn naam niet bekend worde gemaakt De brieven bestellers stortten hun aandeel in hun onderling weduwenfond». (P. O. O.) Men schiijft uit Nijkeik aan de Standaard: Onze voormalige prinses Hendrik der Ne derlanden bracht Zondag met haar gemaal een bezoek aan den oud-minister van koloniën, mr. W. baron van Goltstein, op zijn kasteel sOdenallei", op éeu uur afatnnds van Nijktrk gelegen. Des middags te '12 uren teden de hooge gasten in open rytuig naar genoemd kasteel, om des avonds op dezelfde wijze naar het stathui te gaan en met den trem vau 8 uur te vei irekken. Beide kveren waren zij door hun gastheer vergezeld. In den loop der lijden is alles duur gewor den maar de soldaten zeker niet het minst 1 De volgende opgave kan deze waar heid beve'ügen. Jarenlang .óor den Java- oorlog (1823—30) tot aan 1844, ontving ieder koloniaal soldaat als handgeld.,... slechts 2 dukaten f *10.50. Toen werd hatvivwl)' f24. In 1848 reeds f 40 voor Nederlanders, en f8 voor vreemdelingen, die echter in 1852 f24 ontvingen. In 1854 steeg het reeds, respect, voor Nederlanders en vreemdelingen tot f CO en f 40. Tien jaren later tot f 150 en f'120. Ia 1867 tot f200 en f 1C0. In 1870 ging het een oogenblik terug tot f150 en f 120, doch de Atjeh-oorlog (begin -1873) bracht het voor allen op t 200 en een jaar later voor Nederlanders op f300 en voor vreemdelingen op f200, zooals het thans nog is, In 1885 is, aan een totaal van 1878 naar Oost en West uitgezonden troepen, in het geheel aan handgeld uitbetaald eene som van f 404,190. Te Akkerwoude (Fr.) verliet een meisje van 12 jaren dezer dagen om 5 uur ia den avond in stilte de ouderlijke woning, om zich naar hare familie, die op 20 uren afstands te App'mgedam woonde, ïe begeven. Daar kwam zij inderdaad den volgenden avond omstreeks middernacht aan. Zij had den ge- heelen weg te voet afgelegd en kon do ver bazing harer bloedverwanten maar half be grijpen, Natuuilijk haastte men zich om hare ouders, die van niets afwisten, gerust te stellen. Door de Leidsche studenten-roeivereeniging Njord zijn op den roeiwedstiijd, welke Zondag te Luik gehouden werd, drie prijzen behaald. De vier- en tweeriomsgieken, welke door seniores bemand waren, verkregen elk een eersten prijs, terwyl de viertiernsgiek, door juniores geroeid, een tweeden behaalde. Het aantal der prijzen, door genoemde vereeniging voor dit jaar behaald, is hiermede tot 45 eerste en 5 tweede gestegen. De jongens en meisjes, verpleegden in het israëlietisch weeshuis te Amsterdam, maakten gisteren, onder geleide van vader en moeder van het gesticht, een pleziertochtje naar Den Haag en bezochten ook Scheveniugen, waar hun door het bestuur van het i> Zeebad Sche- veDingen" in het jKurhaus" eenige verver- schiogen werden aangeboden, van welke dank baar werd gebruik gemaakt. Uit Nijmegen wordt aan de TT. Tl. Ct, ge- meid De heer Bahlmano, lid van de Tweede Kamer der Staten-Geoeraal, is Maandag aan een groot gevaar ontsnapt. Toen hij omstreeks ü'/a uur Maandagavond van het spoorweg station te Nijmegen naar zijn buitenverblijf sliet Goldersche Hol" reed, geraakte het paard van zija rytuig op hol, waardoor het rijtuig omver werd geslingerd, en negen eene lantaarn terechtkwam, terwyl de koetsier van den bok werd geworpen, en zich ernstig bezeerde. Ds heer Bahlmann kwam met den schrik wy. Te 's-Gravenbage is Zondagmiddag een tweejarig meisje verdronken, dat nabij ds Van Dieineiistraat in eene met biezen be groeide «loot was geraakt. Toen men het kind ophaalde, had liet reeds opgehouden tü leven. Naar aanleiding van hetgeen er te Delft voorgevallen is rnet een morpbinediauk, voor dö moeder opgeschreven, maar, het kind met noodlottig gevolg toegediend, merkt liet Phatntr Weekblad op: De geneeskundige ontving de boodschap door middel van een 13-jarig kind, door de moeder i.aar hem toegezonden. IIoo dikwijls heb ik my in de apotheek gtëtgenl over de onna denkendheid van het onontwikkeld publiek, dat kindeien om boodschappen in de apotheek zendt, hetzij voor het een of andei artikel van den li and verkoop, lielzij voor hei n'.etiwds bestelling vitn een geneesmiddel, helyy voor liet afhalen van een geneesmiddel, Wij doen, meen :k, vvèl, ons tegen dezo handeling, die tot vergissingen aanleiding moet geven, te

Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2