fe?- m r1 fc - fii' iitiefa 16 Gemengde Berichten. sat- -,»7y^ry iffp sk6-- M re-, v -V '^QiKp-S 'At i t\ V 'A\ S? <r~ #'i ft t«¥ t t' k V Zou .tvopden gevoerd, is door de overheid wbodea, De commissie voor het onderzoek naar de middelen tot oprichting van een pensioenfonds voor weduwen en weezen van gemeente ambtenaren, bedienden en werklieden te 'fi-Gravenhage bestaat uit de heeren: Dr. 'C. L. Landré, te Dordrecht; E. Evers, ge meentesecretaris; dr. C. J. J. Niock Blok, leeraar aan de H, B. S. voor jongens met 5-jarigeD cursus; J. E. M. Kros, directeur der gemeente-gasfabriek; mr, H. J. H. Modder man commies ter gemeente-secretariede vier laatstgemelden allen te 's-Gravenhage. Bij Groningen worden voorbereidende maat regelen genomen voor het houden van een wielerwedstrijd op eene baan van 4000 meter, waarbij gouden en zil veren medailles als pryzen zullen worden uitgeloofd. Het Maandblad van de k'v. Maatschappij maakt er opmerkzaam op, dat do Katholieke Illustratie een artikel heeft opgenomen over den beeldhou wer, den heer Stracké. Do schrijver, de heer Poelhekko, zegt daarin, nadat hij met grooten lof 'uitgeweid heeft over de verdiensten van den kun stenaar en zijn monumentaio bustes in herinne ring heeft gebrachtaMaar als het schoonste zijner standbeelden moet dat van Jan van Nassau op de Domplaats te Utrecht genoemd worden. Jammer alleen, dat het weinig beteekenend his torisch feit, 't welk door dit standbeeld moet vor- oemvigd worden, in geen verhouding staat tot deze hooge monumentale kunst. To meer jammer, wijl het niet zonder eenig gevaar voor liet be houd qf de waardeering van dit kunstweik is". Wie niet aanstonds do strekking dezer laatste woorden mocht vatten, krijgt licht door hetgeen da schrijver daatop laat volgen. nik herinner mij" zoo gaat hij voort, nnaar aanleiding hiervan een episode uit Michel Angelo's Jeren, "Paus Julius II wendde,behalve het zwaard, ook 'de kunst aan om do oproerige Bologneezen jn bedwang te houden en meende met de plaat- ring van zijn machtig beeld van brons in hot frontispies hunner kathedraal het denkbeeld zijner opperheerschappij don geest on het gemoed des volks in te prenten. Michel Angelo maakte dat beeld, con meesterstuk. Maar tijdens het leven des pausen zelf, toen do dynastie der Bentiviglio's weer haar erfelijk gebied bemachtigde, brak het oproer des te heviger uit en was zelfs denaam des grooten meesters niet vermogend genoeg om de verbrijzeling van het heerlijk kunstwerk te verhinderen. büo hemel en 's volks kunstzin en vredelie vendheid mogen Jan van Nassau sparen en in rere houden 1 Wij vertrouwen er op on laten do Unie van Utrecht voor 't geen zij was om alleen het heerlijk standbeeld te bewonderen." Niet waar, nu is 't duidelijk genoeg. Poelhekko zinspeelt op do mogelijkheid dat het beeld van graaf Jan van Nassau het gepeupel tot beeldstor men prikkelen zou. Maar logisch is hij niet. Jmmeis als de Unie van Utrechtzoo'n weinig beteekenend feit is geweest, als hij het noemt, hoe kan hij dan meenen, dat het ter herinnering opgerichte gedenkteeken de hartstochten van het Roomsche volk zoozeer in beweging zou kunnen brengen, dat hieruit gevaar zou ontstaan voor het standbeold van Jan van Nassau. Dat hij en de zijnen een kwaad hart toedragen aan do Unie, het vveik van vrije en zelfstandige mannen, en inzonderheid aan haar grondlegger,Jan van Nassau, den strengen Calvinist, den vurigen tegenstander van do Roomsche kerk, vvions naam met de Unie verbonden zal blijven, zoolang men spreken zal van een Republiek der Vereonigde Nedeilanden, wij begrijpen het ten volle. Maar niettemin is het hoogst laakbaar en onvoorzichtig, in eon blad als de Katholieke Ittustiaticdat niet hoofdzake lijk voor meer ontwikkelden geschreven wordt, zich op zulke vvijzo te uiten. Tegen deze openbaring van den ultraraontaanschen geest kan niet genoeg gewaarschuwd worden. ftlen deelt aan het U. D, medp; ;»tloe grillig moeder Foilunasoms is ia het uitdeelen harer gunsten, bleek dezer dagen te Utrecht weder. Op weg naar zijne werkplaats wandelde een werkman, die echter met geen goede voorne mens was bezield; in het bezit namely k van een gulden, had hij bij zich zei ven liet ver langen te kennen gegeven, om, wanneer hy een zyner kameraden mocht ontmoeten, dezen uit te noodigen dat geld met hem te gaan verteren. Tot zyn geluk, en zeker ook tot dat van zyn denkbeeldigen kameraad, ontmoette hy niemand, waarop hy besloot, zich toch van zyn geld te ontdoen, en een twintigste lot nam in de staatsloterij. Het gevolg daarvan was, dat op dat nummer de prys vau f20,000 viel, en onze werkman daardoor in bet bezit van een aardig sommetje is geraakt, waarvan het grootste gedeelte door hem wyselijk is belegd." Een boer uit B.in Drentedie meende dat zijn driejarig kindje door eene buurvrouw was «behekst", getroostte zich, op aanraden zyner vrouw, eene voetreis van twaalf uren, om een bezoek te brengen aan den duivel banner te K.in Friesland. Dezen deelde hy breedvoerig den toestand van het kind mede. De duivelbanner bezichtigde daarop nauw keurig een kraosje uit het hoofdkussen en het mutsje, dat het kind geregeld op het hoofd had, welke beide overtuigiugsstukken door den vader waren medegebiacht. Hy con- stateeida nu dat het kiud werkelijk nbetoo- verd" was. Daarop maakte hy eene fiesch met medicyoen en een poije mat smeeisel klaar, met gebruiksaanwijzing, ouder nadruk kelijke voorwaarde dat een en ander door niemand dan de moeder mocht worden ge zien en altijd in het dooker moest staan omdat anders de kracht verloren ging. Vol goeden moed aanvaardde de boer daarop de ierugieis. Omtrent het verongelukken van mej. Pauline von Sonklar, op den Grossglockner, wordt nog het volgende bericht. Het gezelschap (4 heeren en 2 dames) was naar dien berg gereisd, om op een afstand de plaats van het jongste onheil to aanschouwen. Zij namen geen gidsen mede, en hadden ook geen andore voorzoigsmaatrcge- len. Toen zij den Gaisrückcn bereikt hadden, verloor mej. von Sonklar liet evenwicht, en viel over eene rots in een afgrond van 400 Eng. voeten diepzij was onmiddellijk dood. De over ledene was slechts 26 jaar, en dochter van wijlen majoor-generaal von Sonklarden beroemdon aardrijkskundige der Alpen, Dezer dagen ondernam een toerist, de heer Burkhardt, mot twee gidsenTeutschmann en Jossy, een tocht naar den top van de Jungfrati. Hun weg leidde over den gedeeltelijk zeer ge spleten Guggiijlctscher. Toen de drio mannen (zij waren met den heer B. in het midden aan elkan der vastgebonden), in de Seracs waren, viel plotseling een groot gletscherbrok naar beneden, gelukkig niet recht op de plaats, waar do man nen waren aan, maar toch zoo, dat zij door eenige stukken er van getroffen werden. Jossy viel in den diepen afgrond, Burkhardt werd meegesleept, maar hij wist zich aan den kant vast te houden, terwijl Teutschmann staan bleef en met alle macht het touw vasthield. Men kan zich don vreeselijken toestand van het drietal voorstellen: Jossy, aan het touw boven den afgrond, zwevend tusschon leven en dood; Burkhardt aan den rand van den afgrond ge klemd, zonder zich te kunnen bewegen, en Teutschmann aan het touw trekkend om te be letten, dat zij samen in den afgrond stortten. Dat duurde zoo een half uur. Toen, juist op hot oogenblik dat Teutschmann do kracht dreigde to begeven, dangdo er redding op. Ken ander reisgezelschap, van vier personen, dat daar voorbij- kwam, bevrijdde hen. Een lid der Weener Wielerclub," do lieer Fortner, ,is in 11 dagen" en 2 uren op een twee- vvieler van "Weenen naur-Parijs gereden. Dit over treft nog den vermaarden rit te paard van Wee nen naar Parijs door luitenant Zubowitz, in 14 dagen. Uit St. John's Newfoundland wordt nog ge meld dat het getal Indianen en Eskimo's, die in Labrador van honger zijn omgekomen, geschat wordt op drie duizend vijfhonderd. De kouda is daar zeer vinnig en don 20 Julij word do streek door een versclirikkelijkon sneeuwstorm geteisteid, die twee dagen aanhield. Al de berich ten betreffende den nood der bevolking worden ten volle bevestigd. Er is geen kans dat zij in staat zullen zijn zich voedsel to verschaffen, want de visscberijen zijn mislukt. Door den sneeuwstorm zijn alle wegen ge stremd. Daavdoor zijn 10,000 tot 15,000 personon van de gemeenschap met het overige dos lands afgesloten en worden door den hongerdood be dreigd. Een groot aantat ijsberen zijn door ge brek naai' het zuiden gedroven en loopen het land af. De stienge koude is het gevolg van het poolijs, dat zich aan de kust heeft samenge pakt. De winter begint over een paar maanden en er schijnt geen kans, dat het ijs nog vóór dien tijd veidwijnt. Do gezagvoerders van vval- vischbooten brachten de tijding, dat de IJudson- Bay-Strait opnieuw was bevroren of althans is gevuld met ijskorsten, die nu éene vaste ijs massa vormen. De strenge koude strekt zich niet verder uit dan 200 mijlen van do kust. De Britscho regeering heeft in de "Vereonigde Staten een onderzeesch kanon laten vervaar digen naar het systeem van Erieson, bestemd voor het afschieten onder water van granaten of torpedo's. Dit kanon is een stalen achter lader van 9 meter lengte. Het projectiel, lang 7s/a meter, is hol en weegt ongeveer een ton. De plaats van hot stuk is vóór in liet schip op eene diepte van 2.70 meter onder de waterlijn. De mond van het kanon wordt met een vlies van caoutchouc gesloten om het indringen van liet water to beletton. Het projectiel is voor zien van een percussie-naald en van genoeg bal last om onder watec to blijven; eene plaat, die op de wijze van een roer werkt, regelt stand en richting. Volgens den uitvinder Erieson zou men met dit kanon en eene lading van 9 kilo buskruit onder water goed kunnen vuren op eon afstand van 250 a 300 meter. Een leelijLe vergissing. De politie te Napels had dezer dagen het signalement cn bevel van aanhouding van een paar Russische reizigers, jeugdige gelieven, die met gestolen geld op reis waren gegaan. Op de boot van Venetié naar Napels bevond zich zulk een paartje, dat dan ook werd aangehouden, en men vond bij den heer 81.000 fr. waarde. Ilij en zijn reisgonoote werden gevangengezet, maar beweerden doodonschuldig te zijn en legden papieren over, die men, om 't gehalte, zeker voor talscli hield. Er werd naar Rusland getelegrafeerd en 't antwoord kwam Laat hen spoedig vrij en maak vele excuses. De reizigers beliooren totde Russische keizerlijke familie 1 Het Bcrlijnselie postmuseum is nu verrijkt met het couvert van een brief van gewoon ge wicht, die *100 jaar geleden uit Philadelphia naar Sternberg werd gezonden. De omslag draagt do poststempels Philadelphia, Londen, Calais, Brus sel, Den Haag, Amsterdam en Hamburg, waar uit de postcnioop van dien tijd blijkt. De brief was ongefrankeord en volgons aanteekeningen op het convcit moest er niet minder dan f 10.80 aaa poit voor betaald worden. In Augustus zullen de vier lijkovens op Póre Lacliaiso gereed zijn en voor do lijkverbranding in gebruik genomen worden. Do lijkverbranding zal *15 fr. kosten; er zullen geen klassen voor de crematie zijn; rijk cn arm zullen gelijkelijk en met hetzelfde ceremonieel worden verbrand. De ovens licbben 350.000 fr. gekost; zij zijn naar het systeem Covini, te Rome en Milaan in gebruik, dooi de heeren Barrett en Form ice ver vaardigd. Do Siemens-oven voldeed niet en de verbranding zou danrmeo 200 in plaats van 15 fr. hebben moeten kosten. Het is algemeen erkend dat in Amerika alles grooter is dan in andere landen ter wereld. Zie- hier in vvelko wootden een Amerikaan deze eigenschap uitdrukt. Witzbold zegt in zijne schetsensDit is een heerlijk land'. Het heeft de langste en talrijkste, de slijkerigste on diepste rivieien, welke sneller vloeien, hooger stijgen en meer gedt uisch maken, dieper vallen en grootore schade aanrichten, dan de rivieren ergens anders ter wereld. Het heeft do meeste meren, welke grooter en dieper, hel dorder en natter zijn, dan dio van alle andere landen. Onze spoorwegvvaggons zijn ruimer en loopen sneller, derailleeren vaker en doodon meer menschen dan eldersonze stoombooten vervoe ren grootore ladingen, zijn langei on breeder, springen vaker, laten liaar passagiers hooger in de lucht vliegen en hebben krachtiger vloekonda kapiteins, dan die ergens anders ter wereld. Onze mannen zijn grooter en dikker, vechten moer, kauwen meer tabak en spuwen meer eu verder, dan alle andero mannen. Onze dames rijn rijker, schooner, kienden zich fraaier, geven meer geld uit, breken meer harten en richten grootere onheilen aan, dan de dames van alle andere landen. Onze kinderen schreeuwen harder, groeien snolier, trekken eerder de kinderschoenen uit en zijn eenige maandon vroeger 20 jaren oud, dan die van alle andere landen", enz. Sedert eenige weken wordt in do Engelsche bladen een hevige polemiek gevoerd over de vraag: vof de werking van het daglicht op aquarellen een nadeeligen invloed op de schilde rijen uitoefent; of do kleur er van wegtrekt?" Een zeer bevoegd beoordeelaar meent van ja, en hij hoeft tamelijk sprekende bewijzen bijgebracht. Men acht in Engeland de zaak van overwegend belang, en geen wonder, want, ais de vraag inder daad bevestigend beantwoord wordt, komt er mogelijk een goheelo ommekeer in het schildereq van waterverfteeken'mgen. Er is nu eene com missie van deskundigen benoemd om een onder zoek in te stellen. Tot die commissie behoort ook de heor Alma Tadema, maar, vreemd genoeg, is de man, die het eerst de aandacht op de quaestie gevestigd heeft, de heer J. 0. Robinson, er buiten gelaten. Met groote belangstelling wordt de uitkomst van het onderzoek dior commissie tegemoet gezien. Het Handelsblad geeft het volgend verhaal van de teraardebestelling der slachtoffers van het oproer te Amsterdam, De maatregelen tor handhaving dor openbare orde waren goed genomen, gelijk onze lezers reeds uit het ochtendblad hebben kunnen verne men. Gelukkig was de houding van de bevolking zoo kalm, ernstig en waardig, dat zo niet toege past behoefden te worden. Om zes uur waren allo lijkon, zonder dat men or in do stad veel van gezien had, naar de woningen hunner verwanten gebracht, en het stoffelijk overschot van wijlen Johannes Penning, Jan Johannes Antomus Beuning, Thijs Petersen en Hendrik Behrens vanwege de gemeente, door middel van do Begrafenisvcrecniging, in een 5do klasse graf op de Oostoi begraafplaats ter aarde besteld. In de straten, waaruit de dooden zouden worden begraven, was het niet drukker, dan wanneer er gewone begrafenissen zijn. Er waren natuurlijk nieuwsgierigen, die liet lot der slachtoffers be treurden, maar men hoorde thans weinig bittere woorden uiten. Alléén op de Westerstraat, in de Lindenstraat en Anjelierstraat was het diukker dan gewoonlijk, en was het getal nieuwsgierigen grooter, dan in het overige deel der stad, Een der ebrslo lijken, welke op de Oosterbs-- grnafplaats werden tor aarde besteld, was dat van Abraham Arnoldus Pakoo. dat reeds to ongeveer kwart over zessen werd begruven. Het vvas echter ruim half acht, toen de lijkstatiSn zich in den omtrek van do Noorderniarkt in beweging zotten. Daar waren er drie togelijk, welke alle werden gevolgd door groepen nieuwsgierigen, en liicr cn daar in de stad kruisten de andere lijkstoeten, oveneens door nieuwsgierige personen gevolgd, welke naar de Wostoibegraafplaats of het kerkhof »Bo Liefde" trokken. Dat was een somber gezicht, al deze lijkstatien te zien, cn monigoon, die zo met het oog volgde, schudde meewarig het hoofd. Te hnlf negon uur kwam op de Oosterbrgraaf- plaats het lijk dor ongelukkige jonge vrouw (fan, die zoolang onbekend is gebleven, A. C. Jansen, en daar dc/e doodenakker, evenals de beide an dere, voor het publiek -was opengesteld, waren 'sf- V - tl 'VVf K "V? f t "V "Jt' n' VftAVrrtij/it - vt.) v,j'st Igjp &S&'; tfi

Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2