Sieieliji (Heuss. adWrtenti ën. danigheid 4 der» sswpwsa lw Ar tA Ig/ï/ ''V-c-7 vAft rwraww mwEV? ;T fePX' schaal.was dezer1 dagen, een>; imager 'boertje het) slachtofferdat, telkens" 'bewerende dat shet ding niet dogt", niet minder dan tien malen zyo stuiver offerde om <zich daarna te troosten met de verzekering van zijn makker, dat hy zeker meer dan 125 kg* woog, ofschoon gezegde makker wel beter "wist, daar juist deze door een kleinen druk met zyn stok op de bascule, alvorens de wijzer het gewicht had aangetoond, dezen op 125 deed springen. Het is intusschen een winstgevend instru mentje Een heer komt een paar malen in de week oogsten en verdwijnt met den buit even geheimzinnig, als hy' gekomen is. Mis schien is het wel een ministerdat is althans eene betrekking, die men by zoo'n schalen positie nog best kan waarnemen. Naar men zegt, zijn deze schalen, die men in het buitenland zeer veel op de spoorweg stations vindt, heteigecdom eener maatschappij, die ze natuurlijk niet in den handel brengt, piaar voor eigen rekening exploiteeit met zóóveel succes, dat over het vorig jaar een bare aandeelhouders niet minder dan 120 pet. kon worden uitgekeerd. Den Hang. By de heden alhier gehouden nationale en internationale wielerwedstrijden, die morgen worden voortgezet, heeft de heer E- Kiderlen jr. in de internationale wedstryd op driewielers met 6 deelnemers, weder de ie pry?, gouden medaille behaald. By de internationale wedstryd voor twee- wielersmet 3-deelnemers, behaalden bij eveneens den len prjjs. De groote glasfabriek van den heer Eugènc Baudoux, die tijdens de ongeregeldheden nabij Charleroi in Maart 11. geheel vernield werd, is bijna geheel wedor opgebouwd. Onder de aan deze fabriek eigenaardige inrichting, welke met den naam'van grand four ix bassin svordt aangeduid, zijn dezer dagen weder de vuren ontstoken, waardoor 500 werklieden, die door de vernieling der fabriek broodeloos werden, weder geregelde bezigheid kunnen verkrijgen. Do tengevolge van de vernieling gedwongen werkstaking heeft voor de werklieden een verlies van f 600,000 fr. aan i werkloon berokkend. De fabriek leverde alléén een negende dergeheeie, zeer belangrijke productie van glasweik in België. Volgens de Neuc Dadisclic landcs-Ztgis de Architect Kircbenbauer te Mannheim in hechtenis genomen naar aanleiding van het instorten van het huis in de Utilandstrasse to Karlsruhe, dat Onder zijn toezicht gebouwd werd. In de SpaanBche provincie Cuenja is in 58 dorpen de oogst vernield door de sprinkhanen. Op sommige plaatsen waren deze dieren een meter dik neergcstieken. Een kind, dat door de ouders in het veld was achtergelaten, is onder een zwerm van die insecten gestikt. Met toestemming van den prins van Wales, zijn op de koloniale tentoonstelling te Londen bussen geplaatst voorliet inzamelen van giften ten behoeve der Londensche hospitalen. Bij deze bussen komt, wanneer men er iets inwerpt, een plaatje te voor schijn, waarop eene dankbetuiging te lozen staat, en de prins van Wales gaf liet goede v ooi beeld doer eene gift van 100 pond sterling te schenken. Ook de koningin en al de leden van de koninklijke /amilie, die de tentoonstelling bezochten, hebben Een Belgisch industrieel beeft proeven geno men om azijn te maken uit dadels, welke uit stekend zijn geslaagd. Men beweert dat de verkregen azijn, wat zuiverheid betreft, niet voor den Fransehen behoeft onder te doen. In Minnesota en Dnkotah hebben lievige- stormen gewoed. In het oosten van Texas moet de katoen oogst grootendeels zijh vernield. 'dóór' middd\vaiT dezen mechanieken bedelaar tot5*®" liet fonds bijgedragen, en Won heeft uitgerekend dat, wanneer ieder bezoeker een enkelen stuiver in een der bussen wierp, meer dan 10.000 pond zou worden ingezameld voor de 124 Londensche gast huizen, die, zonder eenigc staatshulp, van de lief dadigheid bestaan. Elk jaar worden door dozo in stellingen 55,000 inwonende en 871.000 loopende zieken behandeld, waarvan do kosten 476.000 pond bedragen, terwijl de inkomsten uit belegd eigen dom niet hoogor zijn dan 78.000 pond. Het ge- heele verschil van 308.000 pond moot uit vrijwil lige bijdragen worden gevonden. Te Bologna is een commissie opgetreden, om het eeuwfeest te vieren van den dag, waarop Galvani hot dierlijk magnetische ontdekte. Reeds is op de tweede verdieping van het huis no. 29, in de Ugo-Bassistraat to Bologna, een steen aangebracht, waarop te lezen staat: sin de eerste dagen van September 1786 nam Louis Galvani bij het ondergaan der zon de eerste stuiptrekkingen waar der doode kikvorschon, die aan het ijzeren hek van dit balkon opgehangen waren." Deze dag, merkt de Tcmps op, mocht voor de vorsclien wel met een zwarte kool getoekend worden, want duizenden en duizenden dezer on schuldige dieren kwamen daarna door geheel Europa om het leven bij de verdere proefnemin gen te dezer zake Een jaar ongeveer geleden richtte de directeur van een loterij-agentuur te Rome aan verscheidon vermogende lieden oen vertrouwelijke circulaire, waarin zij werden uitgenoodigd deel to nemen in zekere combinatie, die grove winsten beloofde. Een lijst van peisonen werd er bijgevoegd, die in korten tijd hun kapitaal verveelvoudigd zagen. Verscheiden dwazen hepen in den val. Er weid in korten tijd 4 millioen gestort! Twee maanden na de eerste storting ontvingen zij bericht, dat hun aandeel in de winst zoo en zooveel (een tiende van het kapitaal) bedroeg, dat bij een bankier kon gestort worden, tenzij men de winst bij het kapitaal witde laten tegen rentevergoeding. Wederom liep menigeen in den val, die zelfs nog meer stortte, om daarna niets moer van de zaak te hooien. Er moeten hooggeplaatste peisonen in de rechterlijke macht dupes zijn geworden van dat kolossale bedrog, waai aan, zegt men, de zus ter van een rechterlijk ambtenaar niet vreemd is. De wereld wil bedrogen zijn. Een Araerikaansch professor is aangeklaagd wegens stroopenj aan den bemel. Eenige astro nomen van dit prnctiscke land hadden liet he melveld verdeeld en zoo was aan ieder een deel toegewezen, waarop hij naar welgevallen jacht mocht maken op nieuwe sterren. Toen voor eeni- gen tijd op een helderen nacht professor Alfred op de sterrenjaebt was en nog tot laat in den morgen vruchteloos in de eindelooze diepten des hemels gestaard liad, richtte hij voor eenige oogenblikken Zijn blik op hot. veld van zijn col lega. Na een weinig zoeken, bemerkte hij hier tot zijne verbazing de aankomst van een komeet, waarvan nog geen melding gemaakt was. Opge wonden over den veroverden buit, publiceeic hrj dadelijk zijne ontdekking in het astronomisch weekblad en geeft duidelijk de plek aan, waar hij het nieuwe hemellichaam t aden heeft. Doch nu komt zijn collega tegen hem op en be wijst, dat hij volstrekt geen recht had in dit deel des hemois de sterren te ontdekken. Over de akte van schadeloosstelling, die tegen den sterrenstrooper is ingesteld, zal nu do rechter moeten beslissen. Eenige dagen geleden hielden zich in een hotel van den eersten rang te Weenen twee dames op, die, volgens het vreemdelingen boek,tot den hoog- sten Russischen adel behoorden. Ja, zelfs wilde men dat de jongste, een twintigjarig meisje, een achterkleindochter van den Duitschen keizer was de andere, vertelde men verder, was naar Wee nen gekomen om een erfenis te halen. Dat do dames ruim crediet haddon, spreekt dus haast vanzelfi.iot slechts do hotelhouder, maar ook een dame, die mede in het hotel woonde, opende haar beurs voor de achterkleindochter van den grijzen monarch. >TpjVreèm'd f stond' mon öp zekeren dag óp tp^ctjken 1 enf bleek dat de twee Russinnon er'van toen het door gegaan waren. r Beiden zijn evenwel te Berlijn ingerekend en de oudste dame bleek toen een heel ordinaire burgermansweduwe uit Odessa te zijn en de jongste haar dochter. Een nieuwe profetes is opgestaan in den Ame- rikaanschen staat Alabama, In het begin van do laatste lente werd de dertienjarige dochter eener eenvoudige boerenfamilie plotseling ziek. Dege- neeshoeren meenden dat zij dol was, want zij boet allen en alles, wat haar te dicht naderde, Zij herstelde echter langzamerhand en bleef drie dagen in verdooving. Den morgon van den derden dag kwam zij bij kennis en voorspelde, dat zij binnen een uur zou sterven, om een uur later weder op to -staan. Werkelijk bleef zij een uur voor dood nederliggen, ontwaakte een uur later en sprong vlug uit haar bed, alsof zij nooit ziek geweest was. Zij verklaart dat zij in den hemel geweest is en dat God haar, na haar genezen te hebban, naar de wereld teruggezonden heeft om het heilige woord te vorspreiden. Dit doet zij nu mot veel succes, de bevolking stelt algemeen vertrouwen in liaar en zij heeft een grooten aan hang. Ook zou zij reeds genezende kracht getoond hebben. Te Parijs is do chef do bureau van den noor delijken spoorweg, de beer Rioux, erleelijkinge- loopen. Van eeno tante uit Amerika kreeg hij een brief, dat zij, rijk geworden, naar haar vaderland dacht terug te keeren. «Maar", schreef ze, sik voel mij eenzaam en verlaten, en daarom ben ik besloton mijn intrek te nemen bij u, mijnen toe- komstigen erfgenaam. Lang zal het wel niet meer wezen, want mijne dagen zijn geteld, maar toch wensch ik, zoo het kan, nog eenige genoeglijke dagen te beleven.'' Rioux ging naar Southampton om tante af te balen en kreeg dadelijk een gouden horloge van haar als welkom thuis. Te Parijs aangekomen, liet tante hem een kolossaal pak effecten zien, die, zcide ze, eerstdaags naar haren bankier moesten om verkocht te worden. Maar onder- tusschen had ze geld noodig om de nieuwe wo ning want Rioux was om harentwille ver huisd wat netjes in te richton, en eenige in- koopen te doen. De spaarpenningen van Rioux en zijne vrouw, een goede 5000 gulden, werden daarop ter be schikking van tante gesteld, die al dadelijk hot een en ander liet bestellen en er den volgenden dag zelve op uitging. Tot nu toe echter kwam zo niet weder, en Rioux heeft, behalve de zekerheid dat ze een biljet aan den Oosterspoorweg genomen heeft, ook nog dio, dat hij zijne 5000 gulden kwijt is en het pak effecten slechts waardelooze Ameri- kaansche affiches bevat. Op voorste! van dr. Bupont heeft de gemeente raad van Buonos-Ayres besloten dat al de begraafplaatsen, gelegen in de stad, gesloten zullen worden, on dat buiten de stad eene groote begraafplaats met crematiotoestel zal opgericht worden. De lijkovens zullen een monumentaal karakter moeten dragen, en daarin zullen bijgezet wor den do. alle lijken van personen, die aan besmet telijke ziekten overleden zijn2o. alle lijken, afkomstig uit de ontleedzalen dor hospitalen 3o. alle lijken van personen, die, of wier bloed verwanten of andere nabestaanden, verlof tot verbiandmg der cadavers, onder nader gestelde voorwaarden, hebben aangevraagd. In Duitsclie bladen vinden wij melding ge maakt van een voordracht over «de ontdekking van een deide oog bij gewervolde dieren", welke onlangs te Freiburg gehouden word, door dr. Korsehell. Deze besprak daarin de bekende voor- ondeistelling, dat voorweieldlijke schepselen een derde gezichtsorgaan bezeten moeten hebben, waarvan bij den rnensch slechts geringe, maar bij vele dieien duidelijke sporen zijn waar te nemen. En voorts gaf hij aan «twee jonge natuur onderzoekers Do Graaf, toAmsterdam, en Spen cer, te Oxtoni", do eer, onafhankelijk van eikandor sasgélijktijdig,» doon^liunne t'ohtdekkihge de 'vooronderstellingen omtrent Kldat derde' oog^J! VI r^nUitinlAAVVfl hnilAnllnrl t A h aLLamII 1 «schitterend bevestigd te hebben" De algemeene vergadering der «Vereeniging van leeraren aan inrichtingen van middelbaar onderwijs" zal den 27 en 28 Augustus a. s.te Zwolle worden gehouden. De volgende onderworpen zullen alsdan ter sprake komen 4 o. «'Vereenvoudiging van het programma voor de eindexamens der II. B. S.," namens het hoofd bestuur in te leiden door dr. Brongersma. 2o. «Waardoor kan op de Hoogere Burger school aanleiding worden gegeven tot de tegen- wooidig zich zoo bloedmakende klacht van over lading?" in te leiden door dr. J. J. Couvée. 3o, «Het militair onderwijs," in te leiden door dr. D. De Loos en dr. W. J. A. Huberts. De stellingen door dezen te verdedigen zijn: a. Het is wenscheüjk, dat het diploma van het eindexamen der H. B.-scholen met 5-jarigen cursus toegang geve tot de militah e instellingen van onderwijs ter opleiding van officieren. Voorbereidend onderwijs behoort niet onder de leervakken eener zuiver militaire inrichting, c. Het is uit een opvoedkundig oogpunt vven- sehelijk den artillerie-cursus te Delft uit te brei den tot eene militaire school. d, Het is wenschehjk het militaire element meer en meer als een van de onderdeelen der volksopvoeding te doen plaats nemen en daarom o. a. 4o. aan scholen van middelbaar onderwijs gelegenheid te geven tot het volgen van eenen militairen cursus, en 2o. den werkkring der militaire scholen uit te breiden builen de grenzen, die tot heden voor de vorming tot beroepsoffi cieren zijn gesteld. 4o. «In hoeverre is het mogelijk en wensche- l'yk, verband te brengen in het onderwijs der vier moderne talon in te leiden door den lieer G. Bakker. VLAARDINGEN. De aanvoeren van liaiing blijven steeds overvloedig. De vraag is tamelijk, doch nog niet van dien aard om hoogere prijzen te maken, daarvoor zijn de aanvoeren te groot, Dondert!iig werd in pubiiekon afslag besteed voor volle haring f-10.50 a -i-i .25, al naar qualiteit; maatjes haring f6.50 a 6.25, ijle haring f8.25, volle haring dood f 10,25, voile en maatjes f9.25, alles per ton. De aanvoer tot op heden bedraagt ruim 87,000 tonnen, tegen 08,000 ton nen op hetzelfde tijdstip in -1885. KRALINGSCIIE VEER. Gisterochtend wer den aan de markt alhier aangevoerd 134 zalmen, die voor f 1.15 per Va kilo werden verkocht. BURGERLIJKE STAND. Geboren t 17 Augustus. Louis, zoon van S. A. Vernède en E. W. U. Vernède, Nieuwe Haven. 19. Cornelia Elisabeth, dochter van C. Dorsman en M. Van Waardenburg, Heerenstraat, Pieter, zoon van P. Van dea Broek en W. Witkam, Jlecrenstraat. «verleden20 Augustus. Ary Korpel, oud 1 jaar en 9 maanden. Laurensstraat. 21. Gerardïna Johanna Van der Laan, oud 58 jaar en 4U maaoden, wed. van A. Van der Meereo, Broersveld. Hedeu overleed, na eene koitstoudige ziekte, onze geliefde Moeder en Behuvvd- moeder, GERARDINA JOHANNA VxAN DER LAAN, wed, A. VAN DER MEERËN, in den oudetdom van 59 jat en. Hit aller naam: C. VAN UERMEEREN. Schiedam, 21 Augustus 4880.

Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2