mem mm- Keftniem W in silo enen. m Land- en Tuinbouw. Marktberichten. ^ioek;< voortaan 'tusschen de twee eerste letters ?|lffP?° zön naam 80n Puat te willen plaatsen. Slflftt dit verlangen zeer juist werd opgevat, ft$bleek later, toen er weer een schryven kwam waarvan bet adres luidde: den heer K. W.' Ezel. ft%*> r HAAGSCHE SCHETSEN, 14 Beursbericht van Amsterdam. i 4i"i J" De tijden schijnen voorbij, waarin verdiensten niet meer erkend worden. Het is voldoende .de ruïne van een of ander historisch gebouw in postzegel werk weer te geven, om het ridderlint der orde van Bolivar den Bevrijder te erlangen. Bravo I Ge behoeft er geen referendaris, zelfs geen adjunct-commies voor te zijnuw rang komt niet in aanmerkingslechts op wat gij praesteert wordt geletEn gij kunt vrijelijk do schou ders ophalen over wie met een halven glimlach raar uw knoopsgat zien de wetenschap, dat gij mv lintje dubbel en dwars verdiend hebt mits gij hot niet gewaagd hebt u boven postzogelwerk te verheffen doet uw borst onder uwe jas zwellen van trots, en gij wordt plotseling bij uzelf een merkwaardige zucht gewaar om u op openbare plaatsen te vertoonon.Hoe jammer, hoe hatelijk jamroer dat zoovelon tegenwoordig iets roods in liet knoopsgat dragengeen lintje, sakkerloot neen, dut niet; maar het gros ziet zoo nnuwkourig niet, en gij zoudt om den dood niet giaag voor een socialist worden aan gezien. Enfin, alle lusten hebben nu eenmaal hunne lasten, cn wie u zou durven moiesteeren, sou tot zijn schade ondervinden dat hij met Bolivar te doen krijgt Foei, ik heb oen boozo bui vandaag. Wat te doen om die te verdrijven De laatste plaat van l)a lantaarn Voorwaar, die zou me waarlijk spijt doen gevoelen over alles, wat ik wel eens ten nadoela der Nederlandscho spotprenten ge schreven heb. sHodendaagsche godsdienstoefening" staat er boven en de plaat verbeeldt een kerk cn op den preekstoel de figuur van Schaapman, (die aardigheid moot ik waarlijk bekennen niet to vatten.) Ter weerszijden van den kansel staan een officier en een politieman. De vooi lezer wordt geflankeerd door twee kanonnon, die dreigend op de-,Vatorders zijn gericht; achterin de kerk komt een lieele batterij aanrennenrechts en links staan infanteristen met gerichte loopen en agenten mot sgetrokken" stokken klaar, terwijl aan den voet des preekstoeis twee Haagscho marechaussees te paard geposteerd zijn, die spre kend gelijken op hen, dio indertijd de orde be waarden (of zoudon bowaard hebben) bij het geding-Nieuwenhuis en wier steigerende paarden schrik verspreidden onder rumoerige Pinkstergangors, liet onderschrift luidtsMecnt niet dat ik gekomen ben om vrede te brengen op de aarde; ik ben niet gekomen om vrede to brengen, maar hot zwaard," welke woorden blijk baar den prediker in den mond worden gelegd. Knappe kerels zijn het, die twee marechaussees, an als ze niet zoo verschrikkelijk zuur keken, zon ik lust hebben (want ze schijnen overal tegelijk te zijn, en ik ontmoet ze dagelijks) om hun de vraag voor to leggen, welke we! do quintessens is van de overleggingen, die in hen opkwamen hij de verschillende gelegenheden, waar hunne hulp ingoroopen werd. Misschien hebben zij in het geheel geene overleggingen, en zijn zij als Napoleons garde, die niotnaar het waarom, alleen maar naar liet bevel vroegen. Ik weet niet meer waar en wanneer ik gele- zen heb, ook niet wio gezegd heeft, dat de twee grootste onruststokers in het land predikanton zgn. Maar welk een ontzettend verschil in beider yl bedoelingen, bij de door hen uitgelokte conflicten op maatschappelijk en kerkelijk gebied! en toch "hi welk een zonderlinge overeenkomst in onver- tscbilligheid omtrent de keuzo der middelen om ;t tot het doel te gerakon, Horinneit ge u het woord, dat vleugels hooft aangeschoten, en met de erbar- jnelijko verklaring eindigt; i>nl zou ook het vader- f land, zoo God het niet verhoedt, ten verderve gaan?" zoo erbarmelijk, dat de beer Lobman het noodig oordeelde in een der bladen een zwakke paging aan te wenden om den indruk een weinig te verzachten Is het niet genoeg dat een revolutio naire partij bezig is aan de grondslagen van dat vaderland te tarnen, en moet de tweede partij, die ven de revolutie een afschuw zegt te hebben, J8' voorbeeld volgen Moot er van twee kanten tegelijk begonnen worden n Yaarac,i^ 200 geestige plaat van ife Lantaarn verjaagt mijn booze bui niet; want zij hrengfc mij te binnen dat het kerkelijk conflict -te Leiderdorp gretig door de buitenstaande, van «fin Haag daai heen getrokken socialisten aange- grepen word om oproer te verwekken: Maar hoe an" andermaal een monster-, een monsteiaclitig -vverbond? Neon, in zooverre beide oproerige ^pastijen verschillende belangen, verschillende £s' Km 'le'jben; maai' Ja> 'n zooverre de narts- Ji, onirno menigte, die terecht bij oen opgepropten oop ontvlambare stoffen vergeleken is, slechts vonk behoeft om in feilen brand uit te bar- sten; ja, in zooverre een'onzalig stoken, onte vredenheid wekken, tot verzet tegen de gestelde machten aanhitsen de sa tans weg is, langs welken het socialisme in zijn laagsten vorm tracht voort te woekeren. Twee predikanten! Ik weet niet meer hoevele jaren het geleden is, dat ik den leider der socia listen eenige weinige oogenbliklcen heb hooren spreken, terwijl hij nog stond op den kansel der Luthcrsche kerk in de residentie. Maar dat mij nög enkele zijner uitdrukkingen zijn bijgeble ven, mag tot bewijs strekken dat Domela Nieuwen- huis een inderdaad machtige, of klinkt u dat te stent, een aantrekkelijke en invloedrijke figuur was en is. Nóg herinner ik mo die welluidende stem, on r.bg zie ik hem zich in zijn volle lengte op richten, om der dun verzamelde menigte met drei genden vinger toe te roepan: »Wie zijn het, die de maatschappij ten gronde richten Dat zijt gij, dat ben ik, zoo menigmaal we liefdeloos bet oog afwenden, waar een lamgesehotene ons droevig aanziet, zoo menigmaal we de smeulende vlas wiek blusschen, den eersten steen opnemen 1" En nu nog zal ik volhouden, dat Nieuwcn- huis eerst als predikant en later ais voorstander en verkondiger der socialistische leerstukken ge toond heeft een warm kloppend hart te hebben voor het lijden zijner medemenschen on een open oog voor de gebreken onzer hedendnagsche samen leving, N6g staat het bij mij vast dat liij is geweest te goeder trouw en dat bij zich aan hot volk heeft willen geven, maar dat de om standigheden hem de baas zijn geweest; dat hij niet volkomen duidelijk de bijpaden heeft gezien van den weg, op welken hij moedig den voet had gezet, en dat ten slotte verbittoringdo meest lieillooze leidsvrouw verbittering over togen- wei king en miskenning, hom in arren moede aan het voorthollen gebracht heeft, zijn doel vooi bij, en hom gemaakt heeft tot wat hij nu iseen droevige figuur, een door de wet veroordeelde, aan 't hoofd van een doldriftigen hoop, die geen grein besef heeft van wat er in dien sprekenden kop moet zijn omgegaan, eer hij zich tot leider neen, ten speelbal gaf. Ziedaar, wanrtoo onbekookte aanhitsing de stokers consequent voert. Domela Niemvenhuis, door zijn sprekend voor komen, door zijn machtige zeggingskracht, ge volg eencr aangrijpende overtuiging, had als een tegonwicht kunnen zijn in het onzalig wooden der hartstochten op maatschappelijk en kerkelijk gebied. Onberekenbaar veel goeds had hij door zijn woord kunnen stichtenen de leiders van den tweeden rang zoudon zonder hem wellicht nimmer zijn opgestaan of althans zeker zijne denkbeolden niet verminkt en daarna tot de hunne gemaakt hebben. Ik weet, en het aan staande procos zal het wellicht aan den dag brengen, dat Niouwenhuis, hoe schuldig hij op dit oogenblik zijde slaaf is geweest der om standigheden en misschien met velen zijner geostverwantenwier gelijke hij niet iszou willen breken als hij kon. Ten slotto óene opmerking. Zij, die ijveren voor algemeen stemrecht, mogen waarlijk hunne blik ken wel eens keeron naar de troebelen in de Hervormde kerkdie ruimschoots de gevolgen ondervindt van de inmenging der önontwikkelden in den gang der zaken. En indien het in do kerk o! erg genoeg is, als do wèl ontwikkelden vrij willig het veld ruimen, wijl zij niet togen den stroom kunnen inrooionwelke zullen dan wel de gevolgen moeten zijn, als iu het staatsbestuur eens allen zich terugtrokken of wal teruggedron gen werdenaan wie et par droit de conquête et par droit do naissance oeno plaats daarin toe kwam, pL(K. In schraal hooi is de handel in de Langstraat zeer lovendig. Het wordt voor de verschilfendo porsen naar deugd en hoedanigheid tegen f 18 a 20 por 1000 opgekocht, te leveren, wanneer het tot per- ring geschikt is. De beste soort leverantie-hooi geldt thans f23 a 24. De handel in vette koeien blijft zonder prijsverhooging goanimeerd. Voor 60 c. por kg. koopt men voor de vleeschhal. IJit Oosterheek meldt menhet tabaksgewas staat alhier en in de Betuwe ongekend schoon van hagelslag bleef men dit jaargehesl verschoond. Het zandgoed is reeds geplukt, terwijl met het breken van hot aardgoed reeds een aanvang is gemaakt. De handel in het nieuwe gewas heeft nog weinig te beduiden van het gewns 1885 zijn op de Veluvre nog oenigc partijen voorhan den. Nod. Herv, Kerk. Beroepen: te Drimmeien ds. J. Van Waning Bolt, te Buinonte Roussolaere (Bo)gió) dr. J. H. Schuurmans Stekhoven, to Harderwijk; te Kolijnsplaat ds. J. II. Wensinck, te Neer langbroek. Toezegging: van beroep naar Aard woud, aan ds. Bcgemann, te Witmarsum, Bedankt: voor liet beroep naar Genemuiden door ds. A. Van Veelo, te Klundert. Aan liet IVag. Weekblad schrijft men uit Lei derdorp v Waren Zondag vóór 8 dagen onder het gehoor van ds. Klerck pi, m. 120 personen, en niet zooals de tegenpartij beweerde slechts 80, opgekomen, li. Zondag telde ik er 407 met uitzondering van den predikant, organist en veld wachter. Ook waren er nu meer vrouwen. Ik vertrouw dat, als 't classicaal bestuur maar vol houdt, het aantal kerkgangers wel zal toenemen. Velen worden merkbaar door vrees teruggehou den, vooral neringdoenden, die voor verlies van klandizie bang zijn. De geest onder de partij van den heer Vlug is treurig. Vele uitingen bewijzen, dat liet slechts om 't korkgebouw te doen is. Men acht zicli in den predikant Vlug in eigen eer en eigendom aangetast. Ook is deze partij zeer fanatiek. Zelfs toen ds. Klerck door huzaren geéscortecrd werd, stonden mannen en vrouwen bij de steenfabriek van den heer Koning dreigend aan den weg. Do waarnemende burgemeester was dan ook bevreesd, dat zonder 't escorte dit volkje tot daden zou zijn overgegaan. En in plaats dat de partij-Vlug deze dingen openlijk afkeurt, hoort men nog zeggen: sds. Kleick vertrouwt niet op den lieer, de huzaren zijn zijn God." Gij kunt u niet begrijpen welk een treurige geest hier heerscht. Van sEere Gods" en sGods IVoord" hoort men dagelijks, maar van een wan del, die een christen in dezen betamen zou, be merkt men niet veel. Het schandelijk gedrag dei- partij woidt eenvoudig vergoelijkt of doodgezwe gen, of men heet' bet een en ander brutaalweg een leugen. Wellicht zullen de komende processen meer licht verspreiden. Iniusschen is in deze eertijds bloeiende gemeente meer kwaad gesticht dan in een menschenleeftijd kan worden goedgemaakt. Maar God regeert en al verblijden wij ons niet in die onge rechtigheid wij kunnen toch met beving Gods wegen opmerkendat Hij het hiertoe heeft doen komen, opdat veler streven openbaar worde, en iederdie niet geheel verblind iseens kunno zien, hoe weinig naar Gods wil gehandeld wordt, waar men 't hardst voor de eere Gods roept." Zooals gemeld is, heeft het classicaal bestuur van Dokkum zijn ontslag genomen, tengevolge van do ontvangen lastgeving om in Kollum op te treden en daar te doen wat des kerkeraads is. Thans vernemen wij, dat do orthodoxe predi kanten Kingma en Politiek, respectievelijk ge vestigd to Rinsumageest en te Oudwoude bedoeld besluit niet mede hebben onderteekend. Chr. Ger. Kerk. Bedankt: voor het beroep naar Bolnes door den heer J. II. Landwehr, cand, te Leiden. Koomscli-Katholieke Kerk. Het Nederlandsche hoofdcomité ter viering van hot gouden pricstersfeest van Z. II. paus Loo XIII heeft tor opluistering der tentoonstelling, die bij deze gelegenheid zal worden gehouden, de mede werking ingeroepen van de katholieke dames van Nederland, Van hare offervaardigheid en kunst vaardigheid verwacht het hoofdcomité inzendingen van liturgische gewaden, altaarlinnen en andere kerksieraden, welko geschikt zijn om door den paus te worden geschonken aan missionarissen, arme kerken, kloosters en andore behoeftige gods dienstige instellingen. Schiedam, 21 Augustus. Rogge: per 2100 kilo Salomca 1135 3/m Domein f 143 Gfw. Gerat zouder handel. Moutwijn: noteenug der makelaars f 6Vs. Jenever: Arnsteid. pioef I 10% fi f 11 per hectol, Ct. zonder fust en zouder belasting. f J-.VÏ& Spoellnglieurss f 1.20 per ketel. Bjj de Schiedamsche Spoeling-Vereen icing - f 1 per ketel. Leiden, 20 Augustus. De aanvoer en prijzen tor veemarkt van he den waren als volgt: 86 stieren f40 a f256, 162 vette ossen en koeien f422 a 274 of f0.60 a f 0.72 per kg., 72 vare id. f145 a 232, 26 gros kalveren f 20 a 45, 74 vette id. f 24 a 72 of f 0.55 a 0.75 per kilogr., 22 nuchtere id. f5. a 44,—, 1380 vette schapen f 19 a 31of f 0.50 a f0.55 per kg,, 4028 weide-dito f 10.- a 24, lammeren f a f GO magere varkens f14 a 26, 254 biggen f4.-— a 12, - veulens fa 2 paarden f26 a 32, 104 kalf- en melkkoeien f118 a 258. AMSTERDAM, 20 Augustus. Rogge op levering najaar vast, voorjaar kooger, October f420, 430, Maart f135, 430, Brussel l» Augustus. Op de alhier gehouden veemarkt waren aangevoerd 1213 stuks. Men gaf voor Ossen fr. 0.65 a fr. 0.98, Stieren fr. 0.55 a fr. 0.80, Koelen en Vaarzen, fr 0.55 a fr. 0.80 per Kgr. 31/2 pet. Nederland Buiten!. Spanje Portugal Rusland 4867/09 1877 Oostenr. hg, He. Gr, Ross. Sporen Gallische n Peru 1870 Columbia Zilver Metail Papier Tuikije. Mexico 1851 3 pCt. Ternes Bega Thai. Brie Shaies Canada Centra!. Pacific Demer Hm Gumde Wabash Gest Canadian Pacific Missoun Kansas 5 pCt. Jlissouii K 6 pCt. Chic. Atlantic. 0 pCt. Pi lor iien Bond, Prolongatie Pun Tclegr. 20 Aug. 21 Aug„ 58 52 907/„ 58 1201/» 63 %e 143/1 193/1 687s 6'Va 14% 53 Vis 32i/( 4o8/,0 43'/, 30 321/2 C8t/4 31 84 Va Söl/s 68% 51% 91Vb 4003/, 58Vb 121 03 >4% 07% 44% 83% 32% 44% 43'/a 30 33% 08% 31% 82 80% Omtrent de stemming der bems op gisteren zegt het IS', v. tl, Bijzondere vermelding verdienen heden van indrustr. en financ. ondernemingen de aand. Panopticum, die sterk rezen, veroorzaakt door plaatselijke vraag, Buitenlandsche Staatsfondsen voor enkele soor ten iets beter, andore wat Jager, doch weinig handel. Amerik. sporen in overoonstemming met New- York, dat hoogero koorson zond, ook hier williger met eenige ofiaires in de hoofdsoorten. Onze Staatsfondsen aangeboden. Buitenlandsche voor Russen, Venezuela liooger, Oostenrijk, Portugal, Turken vast, doch Spanje Vb, Columbia lager, Mexico en Peru aangeboden. Industrieele en financieele ondernemingen voor aand. Dorrepaal 1/3. oHlig. Koloniale Bank 1, Landbouw Vb lager, daarentegen stegen Intern. Crediet Rott. 3/,, Panopticum 2%, aand. Neder land 1 Vb, obüg. Dorrepaal, hoewel willig geopend, sluiten flauw, Binnenlandsche sporen weinig verschil, alleen Haarlem-Zandvoort lager. Warschau Woenen iets minder. Amerikaansché meerendeels a 4 pCt. hooger. Niet officieel. Rotterd. "Waterl.-Exploit.-Maats 100y4Pref. Shares Denver Rio 52%, s/44% Gee. dito 735/b, 74%, 74%. Rotte, dam, 20 Augustus, Disc. per 3/M. K011, Londen 5 1 f 42,-— f12.09 Parijs 3 fr. 'JO - 47,47% - 47.85 Antwerpen 3 fr. 10Ü - 47.40 -47.721/a x1

Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 7