Gemengde Berichten. •Jconiapin, het prinsesje een aangenamen avond bézorgd door zijne handige goocheltoeren. De hleine had uitermate veel schik en bedankte 4«n heer Bamberg na afloop op recht harte- Jgke wyze. Bij het bestuur der Philharmonische kapel te Berljjn is uit Nederland ontvangen een bedrag van 1500, als eerste toezending uit eeue inzameling ten behoeve der leden, die het .incest hebben te lijden tengevolge van den brand te Scheveningen. I)e Opmerker verneemt uit vertrouwbare bron dat door den heer P. J. H. Cuypers een nieuw ontwerp voor een uoiversiteits- gebonw (te Utrecht) wordt gemaakt. De heer C. Vermeys, die in vereeniging niet den boogleeraar E. Gugel het vorige project be werkte, zal de uitvoering leiden. Naar de Ingenieur uit goede bron verneemt, tijn met 1 September jl. de Culebra-werken, ten behoeve van de doorgraving van de land engte van Panama, welke door de Hollandsche aannemers J, C. Van Hattum Co. waren aangenomen, ter voortzetting overgedragen »an do Fransche compagnie. Dientengevolge zal het daarbij werkzaam Zynde Hollandsche personeel dezer dagen de terugreis aanvaarden. De heer Willem Paap treedt met den tweeden jaargang af als redacteur van de tfieuwe Gids, Ook de heer Frans Netscher .'tal waarschijnlijk niet meer aan dat tijdschrift thedewerken. (Fnd) Naar De Tijd verneemt, is het zouaven- fee&t uitgesteld wegens eene builenlandsche reis, door generaal De Charette te onder- petnen. Voorts deelt men mede, dat de heer tooijmans, te Oosterhout, het sere-presidium beeft aanvaard, hem,'ais oudsten officier der Jïederlaodsche pauselijke zouaven door de Z'ouaveo van Amsterdam over hun afdeeling aangeboden. Sedert de opening van het badseizoen tot -beden kwamen te Scheveningen'6H5 bad gasten met 709 dienstboden aan. Op denzelfden datum in 1885 wavn te Scheveningen 5103 badgasten met 402 dienst boden. Een zilveren horloge, voorzien van het wapen der gemeente Amsterdam, is aan 35 jongelieden, leff.dyk ontslagen leerlincen van de openbare lagere scholen de -hl., die zich door goed gediaz en ijver in hun beroep gedurende twee jaren na dat ontslag die onderscheiding hebben waardig gemaakt, in de vorige week uitgereikt. De aankondiging van kapt.' Julhes had Zpndag te Amsterdam duizenden menschen naar de oevers van den Amstel gelokt, alsmede pp den Ringdijk, en vooral in dim tuin van »Caté Maas", alwaar de opstijging van rleu ballon nl'Etoile du Nord" zou plaats hebben. Begunstigd door schoon weder, steeg J ulltes te ongeveer 4'A uur op. Eenige personen hadden zich aangemeld om den tocht mede te maken, en zouden dit voorzeker gedaan hebben, indien piet Julhes, eenig gevaar vreezende, huu dit tep stelligste had ontraden en had verzocht, bun voornemen tot eepe voigeude opstygiog Uit te stollen. De halion wei d door eene windvlaag uit het Zuidwesten over de Zuiderzee heengevoerd, dreef te 5 u. 50 rn. boven Enkhirizen, en.was toen door sterken wind genoodzaakt in volle zee af te dalen, waar de luchtreiziger te 7 uur nog te rechter tijd werd gevonden en gered door den visscher Jan Riozes, van de Lemmer boot No. t l, rlie hein te SVs uur te Lemmer aanbracht, waar hg - eer.e har telijke ontvangst genoot, De «tonlste hoogte, door den ballon Bereikt, was 2700, meier. //AJ Op het eiland Texel vreest mén thans "al gemeen, dat het vermiste .vaartuig.van schip per P. Eelman, de blazérschuit TXf&b, met de beide opvarenden is vergaan, Eenigé voor werpen, waarooder de helmstok, zyn gevonden. De schipper, een oppassend man, laat eene vrouw met drie kinderen, en'de knecht, ook eeo man van onbesproken gedrag, eene'vrouw met vyf kinderen in zeer behoeftige omstan digheden acliter. Men schrjjft uit Texel: Hier is de roerpen aangespoeld van de vermiste blazer 1TX84. Aan het vergaan der schuit valt helaas niet meer te twjjfelen. De beide opvarenden laten twee weduwen met acht kinderen in hoogst benarde omstandigheden achter. Van het wrak der Lutine werden Zaterdag geborgen29 Spnansche matten, 1 halve en 1 kwart mat. Zelden lokte een openbare verkoopiug van roerende goederen binnen Roermond zooveel toeschouwers alsxdie^ welke thans in het bis schoppelijk paleis aldaar is gehouden. Iedereen verdrong zich om een voorwerp, hoe klein dan ook, als eeo aandenken van wjjleo den diep betreurden mgr. Paredis te bezitten. liy een onweer, dat dezer dagen over Gennep woedde, heeft de bliksem;op zouderv liuge wijze huisgehouden.- Io eenfbewooude hut, waarvan het dak op den gron'd staat, werden twee houden doodgeslagen, werden een kind de klompen van de voeten geslagen en verbrijzeld, terwyl der vrouw de stoel onder het iijf werd weggenomen. Onbegrijpe lijker wijze bleef overigens het gansche gezin ongedeerd. Op de kermis te Berkenwoude heeft Zater dagavond tiisschen eenige landbouweisknechts eeue vechtpartij plaats gehad, wattrbjj een hunner rloor messteken zoo ernstig is verwond,' dat hg aan de gevolgen is overleden.' Te Reukum ie het vleesch 10 ct, per kilo afgeslagen; het wordt daar'nu verkocht voor 80 en 90 ct. per kilo. De slagers'inaken toch nog goede zaken,'daar me» titansuller- wege in Gelderland eerste qualiteit vet vee kan inkoopen voor 62 a 66 ct.- per kilo. Te Eindhoven hebben de slagers den prys van het rundvleesch verminderd. Hei wordt daar thans verkocht voor 22Vj a 30 c. per Vs kilo. Maassluis. Door tnirgem, en wet h. is by den gemeenteraad een voorstel ingeuiend, be- treflende de cmivetsie der bestaande 4y3 pets. geineeuterchuldea in een 4"/0 fonds. Delft. Gistel namiddag te. 4 uren is de laatste baud gelegd aan de plaatsing van bet monument voor Hugo De Groot, op het granieleo voetstuk. liet standbeeld, ontworpen door den heer Stracké Jansz. en vervaaidigd in de fabriek vnn Merkelbacil, Van Enkhuizen en C». te Breda, was Zaterdag per stoom boot aangekomen. Zoowel voetstuk als'mo nument zijn ongeschonden aangebracht en gesteld, door de goede leiding vau den bouw kundige J. Den Bruanker. Den Haag. - De minister van oorlog, de heer Weitzel, vertrok gisteren tot herstel zijner gezondheid naar Aken. Den Hang. De dienstbode van den heer v, G. alhier had gisteravond haar vryer op bezoek in de keuken. Al rninnekoozende vervloog liet eene uiir na het andcie, totdat, o, schrik, deMsleutel in het slot weid omge draaid eu de heer des huizes de tmppenop- - kwam. Het was 2 uren. Goede.raad was duur. Aan oulsfiappen langs de, trap viel niet te denken. De zoo plotseliig opgeschrikte min naar ziet slechts; één tiitwealiet-vonst»!'. Mei achteilatiiig van zijn hoofddeksel, springt de j.ii.gehug u.t het mam der tweedei vênlie- ggj ping; ernstig gewond wordt hy door de nacht- wacht opgenomen en het huis binnengedragen, dat' hy zooeven verlaten had. Nadat een ge- neesheer den gekwetste verbonden had, is hy naar z'yue woning vervoerd. Amsterdam. Teeeiude het zeldzame schouwspel le genieten van twee luchtballons tegelijk te zien opgaan, hadden zich Zater dagmiddag in en om den tuin van den Park schouwburg duizenden verzameld. Tot op de daken zaten de toeschouwers. Te kwart over vieren stegen »l'Eclaireur" en, >le Météore" op, statig en elkander naby blyvende, als zochten zij eikaars gezelschap. Ofschoon by den afstand het oog bedriegen kan, dat zij in den aanvang niet ver uiteen dreven, bewees de schaduw van den heer Lhoste, die in de jMétéoie" alleen was en, in het touwwerk boven de mand geklommen, naar beueden groette op den'bol van »L'Eclaireut" afgeteekend. Met dezen balion steeg op de luchtreiziger Julhes, die, uit welwillendheid jegens zyn collega, de plaats verving van den ïluiteuant" van den heer Lhoste, die niet gekomen was, gelijk hij beloofd had. sL'Eclaireur bevatte 635 küb, in., sle Météore 386 kub, m. gas. Gelyk in een van Kampen afgezonden ielegiam van de heeren Lhoste, Julhes en De Bruijoe, luitenant ter zee, die de reis mede gemaakt had, blykt, zyn de beide ballons, op 600 meter afstands van elkaar, ongeveer te halfacht, Zaterdagavond op het Kampereiland nedergedaald. Een der beide ballons kwam in de zee terecht, doch kort by het straud, en was weldra op het droge gehaald. De grootste hoogte, welke zy bereikten, was 2400 meter. Amsterdam. Domela Nieuwenhuis trad Zoudag weder in het Volkspark voor eene talrijke meniete als spreker op. Hetooderwerp zijner rede was: de stryd tusscheu het volk en dw'regeeiin/, waarin hy uitvoerig de belas tingen behandelde eu trachtte aan te toonen, dat alle brlasiingpsniiingeii der iyken eigenlijk V door de arbeiders in 's lauds kas worden gestort. Aan het slot wekte hij de aanwezigen op om geen Pterken iliank te driuken, omdat de belasting op den alcohol een der voornaamste staatsinkomsten is. De snijd (aldus eindigde hy) zou geen einde nemen, vdor het volk zelf de regeering had aanvaard, eu zoolang moest gestreden winden, dat er geen enkele burger meer werd onderdiukt. Dén eerst zou de internationale roode vlag door de witte vlag des vredes kunnen worden vervaugeu. De menigte ging kalm uiteen. Domela Nieuwenhuis had zich ditmaal niet door partijgenootenvan het spoor laten afhalen. Politie was er maar weinig op het terrein. Leenvrnrdcn. Een vrouw heeft alhier haar drie kinderen, onder welke eeu zuigeling, onverzorgd achtergelaten onder voorwendsel een broodje voor ben te gaan koojien, doch is niet bij hen teruggekeerd en sedert spoorloos verdwenen. Voor do kleinen wordt voorloopig gezorgd; de zaak wordt vervolgd ingevolge het nieuwe strafwetboek. Middelburg. 13y een alhier Zaterdag gehouden vliegerwedstrijd werd o. a. een publieke vlieger opgelaten, in de beeltenis van mr. Ivruchenius. Deze vlieger ging niet op er was te weinig wind. Een zonderling' huwelijk werd dezer dogen te Vaals (Limburg) gesloten. Nadat bruidegom en bruid wettig en kerkelijk waren verecriigd, vonden de gewone plechtigheden plaats, die in dobosto" orde afliepen. De vader der bruid, d.e zich zelf :.beWustiwas,;:dat^^hy/zymf^litóénan^ handen bad toevertrouwd /stond 's anderen/' daags vreemd te kijken, toen zijn schoonzoon hem zijn dochter terugbracht met de opmerking, dat ze, met ondorling goedvinden, vnst besloten hadden, hun loven als gescheiden eehtgenooten te slijten. »Ik breng u de dochter weer," zeide de echtgenoot, »in denzelfdcn staat, zooals ik ze van u ontvangen heb." Eon gruwelijke mobrd heoft phials gclmd te Lichlaort, tusschen Turnhouten Antwerpen, Eene weduwe en hare dochter werden vormoord, klaar blijkelijk nadat eerst een vreeselijke worsteling voorafging. De daders zijn nog onbekend. Omstreeks hot midden der maand Augustus ontvingen wij, zoo meldt de redactio der Ncuc Freie I'resse to Weenon, eene schriftelijke mededeeling van den lieer Rudolf Falk, geoloog en natuurkundigo te dier stedo. Daarin meldde hij, wat de hoofdzaak betreft, dat op 29 Aug, do volle maan intrad en dat tegelijkertijd in het zuidelijk halfrond eene totale zonsverduistering zou plaats hebben. Naar zijn theorio zou daardooor in het binnenste van den aardbol een buitengewoon hoogc vlood ontstaan, welke aardbevingen, ont ploffingen van brandbare gassen, geduchte ver anderingen in den dampkring ton gevolge zou hebben. Mot schier weergaloos zware regenvlagen, zoogenaamde wolkbreuken, werden Salzburg én omstreken, bonevens hot Salzknrr.mer-distric» geteisterd op den aangekondigde» datum, en korten tijd daarna werden per telegram dé droevige mededeclingen vernomen uit Griekenland, waaruit bleek dat vele stoden en dorpen waren verwoest en honderden bewoners dier streken ten grave waren gesleept. liet blad boporkt zich tot bovenstaand mede deeling, zonder commentaar. Het plan om van Rome eon zeehaven te maken waarvan reeds onder Julius Caesar, Sixtus V en Napoleon I sprake was komt nu opnieuw ernstig aan de orde. De regeering heeft een aantal doeltreffende ontwerpen ter overwe ging liggen. Daaronder is ook het'in 1878 be kroonde plan van den ingenieur Fiancosco Ober- hol tzcr. Sinds langen tijd houdt men zich bezig ora practischo middelen te vindonteneinde de tclegraphische verbindingen tusschen de opene zee en het vasteland te verzekeren. Als men midden in den oceaan drijvende stations kon opiii/irLr'. die tegelijk in den dienst van een vuurtoren en vun eeno semaphore voorzien, dan was het vraagstuk opgelost. Thans wordt te dien aanzien een plan beraamd, dat, naar veler mcening, uitvoerbaar is. Men meent, dat op oen verankerden grondslag van plaatijzer al het noodige (magazijnen en inrichtingen om menschen ondor dak te brengen, een hooge mast voor semaphore overdag en voor vuurtoren 's nachts enz.) kan worden aangebracht. Door middol van vlaggcnsignalen en onderzeesche kabels zou de gemeenschap van die stations (en do schepen) met hot vasteland boworkstclligd kunnen worden:' Als nu mocht blijken, dat dit verankeren op zeer groote diepion (van 3 ii 4000 meter) niet kan plaats hebben, dan zul bet toch kunnen gebeuren op minder groote diepten, b-v, vóór de mondingen van rivieren en dergolijken. Naar bet scbijnt heoft men in Bolivia eene nieuwe soort van aardappelplant gevo uien, welke viermaal 'sjaars vrncht draagt. Do tunnel door den Simplon, waaraan eerlang begonnen zal wordon, is de meest ontzagwekkende van allo reusachtige verkeerswegen voor spoor treinen, die sinds eenigé jnron gemaakt zijn ter bevordering vnn do 'gemccnsclmp tusschen Italië en het overige Europa. Tot op heden bestaan er drie groote tunnels, die Frankrijk, Duitscbland en Oostenrijk met Itnlifi verbinden, en genoemd worden naar de bergketenen, door welke zij go- boord zijn, namelijk de tunnels van den Mént Ceiiis-, den St. Gotthard on den Arlborg.

Schiedamsche Courant | 1886 | | pagina 2