A0. 1887. Zaterdag 1 Januari. N°. 6635. Derde Blad V eertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlandsche Berichten. Binnenlandsche Berichten. Gemengde Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele ttijk Afzonderlijke nummers 1,85, - 2.50. - 0.10, BVlfËAK: HARKT, E 1 3 4. AdvertehtiEMSjs: tan 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1,10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst woidt togen tweemaal berekend. E N O E l. A N D. In ooze politieke kringen heerscht voort durend groole onzekerheid. Lord Har- tington is Woensdagavond teruggekomen en hield gisteren eene bijeenkomst met zyne politieke vrienden. Gisteren sprak hij lord Salisbury. Deze ontvaugt talryke manifesla- tiëu, in legenslrydigen zio, van zijne party- genooten. Velen zijn tegen het denkbeeld van een verbom! met H Arlington als eerste minister, anderen beschouwen daarentegen samenwerking met de liberale unionisten als het eenige redmiddel. Uit Konsiautinopel wordt aan de Times gemeld, dot de Poi te Gadban-pacha uit Bul garije terug heeft geroepen. De Kmes-correspondeot te Parys zendt eene blykbaar van zekere zyde ingeblazene dépêche uit Petersburg, waarin' de loopende geruchten omtrent den czaar worden gelo genstraft, Hij voegt ér by, dat tusschen Rus land en Duitschluud twee weken geleden een verdrag gesloten is, en dat twee omstandig heden den czaar daartoe genoopt hebben. De eerste was de houding van den Oosteuryk- schen minister-president, graaf Kalnoky. De tweede liet beleid dér zaken in de Fransche republiek, waar ais eerste minister eeu persoon gedoodverfd werd, die den czaar persoonlyk onuitstaanbaar is. Alexander III zag hierdoor in, dat een Franselt—Russisch verbond on- inogelyk was, en berustte iu de voorgestelde alliantie met Duiischium!. Uit Bucharest meldt de Times dat de koningin van R.menië eenen cursus opent van openbare voordiachten over de nationale letterkunde - voor vrouwen. Het daartoe gevorderde diploma heeft de koningin aa behoorlijk afgelegd examen verworven. De heer Chamberlain is gisterochteud te Londen aangekomen en dadeljjk naar lord HaitiDgton gegaan. Men verzekert dat deze nog geen besluit genomeu heeft ten aanzien van de te volgen gedragslijn.Vele liberalen moeten tegen het vormeu van een coalitie kabinet op dit oogenblik zijn. Lord Salisbury komt lieden hier aan. v De gisteren géhoutbio vergadering van poli tieke vrienden van lord Hartington was druk bezocht, doch ging uiteen zonder een besluit genomen te hebbendaar het' nog uiet be kend was welke voorwaarden Salisbury voor hét vormen van een coalitie-kabinet aanbiedt. De Pall Mall Gazette houdt volondanks tegenspraak, dat eene belangrijke fractie der Tory-party voornemens is, Salisbury alle gehoorzaamheid op ie zeggen, indien hij met IiarLington eeue vernodeieude overeenkomst inaogaat. Do Pall if all gelooft dat Sahsbü-y itu ongunstiger voorwaardén'aanbiedt, zoodat de coalitie «n waarschijnlijk geworden is. Iu* tusschen duren de onderhandelingen tusscheu Hartington en Salisbury voort. Na eene gehouden samenkomst met zyne voornaamste liberale geestverwantenheeft lord Hartington besloten het aanbod van Salisbury om president-minister of leider vao het Lagerhuis te worden, niet aan te nemen. Hy gelooft de ipgeering beter diensten te. kunnen bewyzen, wanneer hij geen minister is, dan als lid van het Kabinet. De heer W. H. Smith wordt genoemd als leider in het Lagerhuis ter vervanging van lord Randolph Churchill, In het proces tegen het Iersche parlements lid Dillon, wegens zijne deelneming aan de beweging tot niet-betaling der pachten, heeft de beklaagde toegegeven aan den eisch van bet gerechtshof om cautie te stellen voor zyn goed gedrag gedurende twaalf maanden. Hij heeft eclitër tégen' dién"ëisch 'geprotesteerd en daarvan hooper beroep aangeteekeod. Volgens de World is men allesbehalve gesticht over de benoeming vab vorst Alexan der tot ridder vaa de Bath-orde (in de mili taire afdeeling.) Toen de vorst van Waldeck, bij gelegenheid van het huwelijk van zyn dochter «iet den hertog van Albany, de mili taire Bath-orde kreeg, protesteerde de prins van Wales en de vorst werd tot de civiele afdeeling overgebracht. Dat men de beide priusen vau Buttenberg, die geen militairen rang hebben, de regimenten te Windsor liet inspecteeren, werd mede in de hooge militaire en ministeriëeie kringen afgekeurd, Ea dat het officieel hof blad van vorst Axander ïvau Bulgarije" sprak, heeft te Berlyn en te Wee- nen de aleemeene verbazing, te Petersburg graote verbolgenheid opgewekt. SCHIEDAM, 81 December IS8G. Telegrammen voor Engeland kunnen thans óok verzonden worden over Brusseldie ze naar Dove!' verder seint. Van'daar moeteD ze echter per trein naar Londeu. De storiug schijnt dus in zuidelijk Eugeland te ziju ont staan op de landlynen. Volgens de inkomsten-belasting-, welke de Prov. Staten van Groningen trachten in te voeren,-zal de gemeente'Groningen aan de provincie belasting bebben te betalen vao een inkomen van f 500,000, het herv. diaconie-weeshuis van -fSOOO, het doof stommen-instituut van f 36,000, enz., en pro gressief bovendien. De onderwijzers-spaarbank van het »N«der- landsch Onderwyzers-Genooischap" heelt iu 1886 eene rente gemaakt van 3.G84 per mille en per maand of 4.42 percent in het jaar. Op de beide Kerstdagen ziju aan het sla tion van de Hollandsche IJzeren-Spoorwcg- Maatschappy te Amsterdam 10,176 plaats- kaanjes afgegeven, en stapten ongeveer 30,000 personen aldaar of. Aan bet Rij «spoorwegstation kwamen af en aan 72Ü0 reizigers. Aan hel Centraalstation werden door de Rijnspoorweg-Maatschappij afgegeven 2180 kaartjes en kwamen aan 1970 personen. Door ledeD van het algemeen Nederlandsch Wieli ijtlersbond zyn op de dit jaar gehouden wedstrijden du volgende eerste prijzen behaald: Em. De. Beukelaar 37, Em. ICiderien Jr. 42, Huyser 5, Kerkhoven 4, DeSteurs3, Koenen 3, Van Raden, Bloemen, Faber eu Koch 2, M. de Moulin, De Boer, Rehbock, Rooiing, Westerman, Scheltema, Loman, v. Raden Jr., Hofstede Crull, Brauer, Stockvisch.v. Leeuwen, "Bijvoet, Sax, Heil "en Holst ieder 1. De wedstryileu werden gehouden te "s-Hage, Amsterdam, Utrecht, JNymegen, Maastricht, Harliiigen, Antwerpen, Gent, Mechelen, Leuven, Laeken, Luik, Wyuinghen, Huy, St. Truideu, Doornik, Hasselt, Berlyn, Mann heim en Crefeld. Het JD. D, deelt thaus mede, dat het ge vonden handschrift van wijlen mr. J, Van Lentiep uit diens eerste jeugd afkomstig is, eu uiet bestemd of geschikt om uitgegeven te worden. De politie te Utrecht heeft Dinsdag jl. de hand gelegd op eene beode jongens van 9- tot 13jarigeu leeftyd, die verdacht worden in deo laatsten tyd zich aan onderscheidene diefstal len te hebben schuldig gemaakt, ten nadeete van verschillende handelaren en winkeliers te dier stede. Te Deventer wordt een werkman van eene fabriek, vader van drie kinderen, wegens ziekte verpleegd in het ziekenhuis. De buren brachten uit dat de moeder bijna geen voedsel aan hare kinderen verstrekte, dat zij bijna naakt liepen eD eeue legerstede hadden, niet geschikt voor menschelijke wezens. Menging aan het onderzoeken en de uitslag was dat, hetgeen de buren vertelden, niet overdreven werd bevonden, De vrouw had van een zie kenfonds, verhouden aan de fabriek, waaraan haar man werkt, f3 en van het ziekenfonds van 't Nul f 2 per week, benevens nog eenige verdienste van een der kinderen, dat aan eene hulzeufabriek werkte. Al dat geld ver kwiste zy aan jeDever. Een paar iogezeteuen trokken zich de zaak aan. Zij vroegen den vader toestemming om voor zyne kinderen voorloopig te zorgen, die hij gaarne gaf. Twee kinderen (een van 15 jaren wilde de' moeder niet verlaten) werden nu tijdelijk uit besteed en zij legden b"?lag op de golden, di«' de vrouw uit beide fondsen kreeg. In Engeland heeft men Zondagavond ook ruim zijn deel van sneeuw gehad. Door bijna liet ge heele land heeft een hevige sneeuwstorm gewoed, waardoor liet spoorweg- en rijtuigvolkeer alge meen gestremd werd, en op zeor velu plaatsen ook de teiegraphische gemeenschap werd afgebroken Alleen in dat gedeelte van Londen, waar onder- aardsche geleidingen bestaan, bleef de gemeen schap ongestoord. Men verwacht dan ook, dat deze les krachtig zal medewerken, om de stad te bevrij den van hot ijzeren net der telegraaf- on telephonn- draden. In de straten van Londen kondon goen trams, omnibussen of andere voertuigen rijden. De tele graafpalen waren op vele plaatsen bezweken on der don sneeuw last, waarmee de geleidingen be laden werden, en de draden lagen, ineengeward als groote spinnewebben, op bet plaveisel. Eenige menschen-werden door de vallende draden ge kwetst. Hier en daar zijn gebouwen ingestort; maar persoonlijke ongelukkon haddon daarbij niet plaats. Op de spoorwegen werd op vele plaatsen den treinen bet voortgaan belet, niot alleen door de sneeuw, maar door netwerk van gevallen telegraaf draden. Zoo stonden o. a. aan het station West- Drayton, op den sGrooten Wcsterspoorweg," elf treinen don geheelen nacht te wachten, tot men door hot daglicht in staat gesteld zon worden, die belemmering weg te 'ruimen. Bij Bcckenham kwam een aankomende trein in botsing met een anderen, die daar wachtte en dien de machinist pas te laat lmd gezien. Eén passagier werd zwaar gewond en 50 andere bekwamen lichte kwetsuren. Vele wagens werden zwaar be schadigd, Ouk elders gebeurden spoorwegongeluk ken, maar minder ernstig. Op de kusten zijn vele schepen verongelukt, waarbij een aantal menschenlcvens verloren gin gen. Te Parijs en in een groot deel van Frankrijk heeft in den nacht van Zondag op Maandag een lievige storm gewoed, welke groote schade aan richtte, vooral onder dc kramen op de boulevards,. Ook daar werd op verscheidene punten- de teie graphische gemeenschap verstoord en hadden op de kust schipbreuken plaats. Een hevige brand heeft Vrijdag te Liverpool de groote sLewis-baznr" geheel en al vernield. Onder de afdeelingen van het gebouw was ook een mena gerie. Al de dieren, die daarin waren, kwamen om hot loven. Een paar honderd menschen, die in den bazar dienst deden, zijn door bet ongeluk broodeloos. Men schat de schade op 250,000 p. st, (f3,000,000); Het nut van het muilbanden der bonden als een voorbehoedmiddel tegen de watervrees -is ta Weenen duidelijk gebleken. Vijf jaren lang moes ten de honden daar gemuilband zijn en toen verminderde het aantal gevallen van dolheid tot twee per jaar; daarop werd het muilbanden afgeschaft en het aantal gevallen steeg tot 93 per jaar.

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 9