wenscb, dat hetgeen hier en daar bij ons te lande in de goede richting pleats vindt, door de veieenigde pogingen van staat en bijzon dere krachten belangrijk worde uitgebreid. TJit 's-Gravenhage wordt gemeld: De geruchten, die in da laatste dagen vrü algemeen ingang hadden gevonden, als zou Z. M, de koning zich in minder welvarenden toestand bevinden, kunnen op goeden grond worden tegengesproken. Er zijn feiten, die ze, gelukkig, allerminst bevestigen, In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad van Rotterdam is o, a. door burgeir, eu weth. ingediend het voorstelom aan de afdeeliug Rotterdam, Schiedam en omstreken van de Hoüandsche maatschappij 'van landbouw, overeenkomstig haar verzoek, f300 subsidie toe te staan tot het uitloven van prijzen, ter gelegenheid der door haar op 29 Maart a. s. alhier te houden tentoonstel ling van vee, enz. Dit voorstel is ter visie geleed. Ook werd aan de orde gesteld het prae- advies van burgeon, en weth. op het adres der firma Bryan, De Groot Co fabrikanten van casmeters te Schiedam, waarin, in ver band met een vroeger gedaan verzoek, ge vraagd wordt om, wanneer de «Imperial Continental Gas-Association" (voor welke zij werkzaam is) hare werkzaamheden alhier Stal staken, haar zooveel mogelijk te gemoet te komen :n het te lijden veriies. Burg. en weth. geven in overweging, aan adressanten te antwoorden, dat eerst wanneer de gemeente jn het bezit zal zyn van de toestellen der «Imp. Cont. Gas-Assoc.," zal kunnen worden beoordeeld, in hoever het publiek belang medebrengt, van de diensten der firma ge bruik te maken. Btf acclamatie aangenomen. Io een brief uit de hofstad aan de Arnh. Ct. Wordt er opgewezen, dat kontugin Emma zich naar den trant der Oianje's veelvuldig den volka vertoont, en dat diezelfde geest van medeleven met de bevolking reeds vaojong3 af- aan de jonge prinses schjjnt te worden ingeboezemd. «Zoowel in open rijtuig als op de wandeling bewegen zich 's konings gema lin en de aanstaande kroondraagster in ons midden, en dag aan dag ziet men stalmeesters en pikeurs bezig, om de nu nog tamelijk on tembare vier Shellandsche poniesniet veel grooter dan Newfoutnüandhonden aan het tuig te gewennen, die prinses Wilhelmina ^elve weldra naar ik hoor, in vierspan zal moeten mennen." Reeds heelt de Standaard hare ontevreden heid uitcespioken over de weigering van den heer Mackny otn een Kabinet samen te stellen. Peze heeft, volgens dat blad, het kolossale Voordeel, om eindelijk eens regeerende partij te worden, baldadig weggeworpen.; de hooge, zeldzame, misschien een nooit meer terug- keerende kans, dia aan de anti-revolutionaire party thuis werd gebracht, laten voorbijgaan. De anti-liberale party is er door geknakt, umdat zich nu de indruk vestigde, dat zy terugdeinsde, wanneer zij geroepen werd om te regeeren. Deze beschouwing beaamt thans De Tijd ten volle, maar dit blad herinnert er aan, hoe Lohman door «Wmtgens uit de Kamcr te ponsen" aan die party de meerderheid heeft i- doen verliezen, en da meerderheid te hebben Is nog meer waard dan regeerende party te zyn. Alles wel beschouwd, zegt De Tijd, heeft de heer Lohman ons dus nog wel zooveel kwaad gedaan dan de heer Mackay. Toch heeft de Standaard er nooit van gerept. Nooit hoorde men van haar: «Lohman I Loh man I geef ons de meerderheid terug De Tijd zou gaarne de reden weteu van deze inconsequentie. De gelegenheid tot verzending der corres- JOndenüe naar New-York bestaat door middel van het stoomschip Leerdam, waarvan de laatste busiïchting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op den 5«n Februari a. s., des moi- geus ten 9V3 ure. Gistervoormiddag heeft in het vergaderlokaal der socialisten te Rotterdam eene byepnkomst plaats gehad, waartoe in het algemeen werk lieden waien opgeroepen, W beraadslaging over middelen om op 's konings verjaardag eene uitdeeling aan werkloozen te kunnen houden. Na afloop der byeenkomst zijn de aanwezigen naar het raadhuis gegaan, ahvaar twee personen uit hun midden den burge meester vergunning hehben gevraagd, om voor het genoemde doel insciirijviiKslijsten temogen doen rondgaan. De buigemeester gal hierop ten antwoord, dat hij op zoodanig mondeling verzoek geene beslissing kon geven, daar dit schriftelijk behoorde te worden ingezonden. Eenigen tijd later is de schriftelijke aanvraag ten raadhuize bezorgd. Omtrent de door socialisten aangevuurde beweging onder de sweikloozeu" te Amster dam en de aanzoeken bij massa aan. de kautoren van het burgeilyk armbestuur, deelt het Handelsblad mede Verreweg het grootste gedeelte der per sonen, die zich aanmelden, zijn viouwen, en onder haar soms heeischt veen rij opgewekte geest, welken meo vieemd mag achten aan dtepen kommer en nypende ai moede, als waarvoor men gewoonlyk de hulp van dit armbestuur inroept. Vragen de ambtenaars waarom het hoofd van het gezin, aan wien de bedeeliug wordt verstrekt, niet zelf komt, dan werd bijvoorbeeld Woensdag gezegd: «wel, het is vrouwendag, waarom zou m'u man komen?" Op de viaag, tot die vrouwen gericht: of hare manoen geen werk hebben, is het gewone autwoord; ahjj zoekt naar •werk". Maar een groot deel dezer mannen zjjn sjouwerlieden, dio zomer of winter, alle dagen naar werk «zoeken", maar het alle dagen ook vrij geregeld vinden en er een knap daggeld mee verdienen. Hebben deze peisoneu eens voor eeu dag geen werk, dan vermeerderen zjj het getal «weiklouzeti" halen in het Volkspark een brood en wan delen iater met de anderen mee langs Heeren- eu Keizersgrachten. Er meldde zich o. a. ook een opgeschoten jongen aan. Het bleek uit zyoe antwoorden, dat zjjo vader en moeder beiden werk hadden en hy, niet wetende wat beters te doen, zich maar voor bedeehog aangaf. Dit z'yo enkele feiten, welke een e.geoaardig licht over de geheele beweging werpen. Met ernst is het onderzoek naar hen, die zich aan geven, opgevat, en zeker zal het Senten lot de uitkomst, dat een deel hunner voor onderstand goede aanspraken kan doen gelden. Hun zal de gewone bedeeling niet onthouden worden. Aan den anderen kant zal het aok blykea dat de «betooging" der laatste dagen een zeerover- dreven karakter draagt. Er heerscht armoede, maar er heerschtgeen buitengewone armoede. Wat in elk geval in eene groote stad niet geduld mag worden, zijn bedeltochten van honderden lieden, die aan kantoren en fabrieken giften komen vragea. i I i Gistermorgen zjjn de werkloozen te Amster dam wederom iu optocht, maar ordelijk, de Stad ingetrokken, voornamelijk laogs eenigo grachten. In de zaal van het Yolkspaik vergaderd zijnde, werden zij tuegesptokeu door den inspecteur van politie Boas, die hun het bewaren van orde en kalmte op het hart drukte. Er werden 2590 biooden uitgedeeld. Het tiekt algemeen de aandacht, zegt het Nieuwsblad van Neddat onder de werke- loozen, die te Amsterdam de stad bij groepen dooikiuisen, zelfs met éen enkel knap weik- rnan woidt opgemerkt. Het meeree deel be staat uit mannen, dio geheel het vooi komen hebben van sjouwers en verdet uit opgeschoten knapen, die van deze gemeenschappelijke wandeliug een pretje maken. Het Handelsblad heeft eene inschrijving geopend voor eene buitengewone uitdeeling onder de behoeftigen en het lossen der vóór 1 Febr. ter stadsbank van leening veipande kleederen, goedeten en huisioad, op 's konings verjaardag Reeds is een aaninerkalyk bedrag voor dit doel by het blad ingekomen. Yoor den Pnik^chouwhurg te Amsterdam is, bij opbod, f 133,000 geboden. Aanstaanden Woensdag zai de toewyzing plaats hebbeu. Als een blyk van verregaande bekrompen heid onder de «zoogenaamde" hoogeie standen deelt men ons mede, dat dezer dagen in da hoofdstad des lands twee heeien zonen van een onzer meest geachte rechtsgeleerden, die ook in het buiteuland erkend wordt als een der weinige Hollandsche juristen, met wie men op het gebied der wetenschap rekening te houden heeft gedeballoteerd ztjti als lid van een casino, omdat zyIsinêliet zijd. Het bestuur van de vereeolgmg, veiontwaardigd over deze handelwijze van de meeideiheid der' leden, is onmiddellijk als zoodanig afgetreden {N. B. Ct.) Zaterdagavond werd door de firma Van Stockum en Zonen te VHage een brief van Rembrandt, behoorendc tot de autogiaphen- verzameling nagelaten door den heer Mazel door een paiticuher te Burlyn gekocht voor f 1351. Iu den blief is sprake van twee schilderyen, die de prins der Nedeilandsche schilderschool aau puns Fiedeuk Hendrik aanbood voor f 600 het stuk. Üe bnet bracht dus 2Va eeuw na dato meer op dan de beide schilderijen te zamen. Naar men verneemt, loven enkele particu lieren te Giouw 1000 gulden uit aan hem, die den persoon kan aanwyzen, welke den molen, iu de vorige week uidaut vei brand, in brand heeft gestoken. Naar wjj vernemen, wordt door den heer J. Gaspers, directeur van den sleepdienst «Piet Hein" te oud Delftshaven, in de sleepboot Diet Hein 2 een toestel aangebracht, om, zoo noodig, hoog luopenife zeeën te temperen. Het toestel, eene vmdiug van den heer Cas- pers, brengt door middel van stoom olie naar buiten, en is bovendien zeer eenvoudig eu weinig kostbaar, (IV. H. Ct.) Er heeft zich eene voorloopige cornrmssia gevormd tot oprichting van een «Neder- landsche Politiebond", die alle pohlie-ambte- uaren eu beambten zal moeteu omvatten. Het bedoelde comité bestaat uit de lieerenJ. W. Tuinen berg, comm. v. pol. te Gouda, F. A. Boombergen, idem te Harderwijk, W. S. Theuuisse, ÏDSp. v. pol. te Kralingeo, P. J. M. Kerkhoff, idem te Assen, B. H. Themmen, brig.-maj, tit. te IJmuiden, K. Kramer, chef veld, te Apeldoorn, T. H. W. Schumacher, idem te Venendaal, Dinsdagnacht had iu het hótel du Croix te Zeist een biutaie diefstal plaats. Twee heereu K. broedeis, een van Amster dam eo de andere van Assen, die wegens een sterfgeval in de familie naar Zeist wareo ge komen, brachten in dit hótel den nacht door. Hunne slaapkamers waren naast elkander, aan de achter- of tumz'yde, en onder de ïamen becindt zich bet dak der warande. 's Morgens werd een van hen wakker, mee- nende dat er aan zyu deur geklopt werd, hetwelk laier bleek te zijn geschied otn onder geschikten iu het hótel te wekken. Willende zien hoe iaat het wa*, ontsiak hy het licfit, doch zocht tevergeefs naar zijn hor loge, dat mrt andeie voorwerpeu op zijn nacht tafeltje stónd, en ontdekte dat zijne kleedei en verspieid m de kamer lagen, Ounoddellyk giug hy nam zijus broedeis kamer, wekte dezen, en ook daar vertoonde zich hetzelfde schouwspel. fitj ondeizcek bleek, dat outvreeiml waren hunne gouden horloges, waarvan een van buitengewone waarde, gouden halsketting, gouden zegelring, gou len doekspeld, porte- mounaie met I 20 goudgeld en eenig zilveigeld; de zakportefeuiües met aanteekenuigeu, visite- kaaitjcs en f30 aan muntbiljetten, sigaren, sleutels, waaropdei* van braodkasten en verder kleine voorwerpen van minder waarde, In het hotel bevond zich dien nacht nog een reiziger, die beneden logeerde, en overigens de hotelhouder, zijn wouw, kinderen, eene meiden eeu knecht. Een ingesteld onderzoek leidde tot geenerlei ontdekking; beneden was alles gesloten en sporen van inbiaak waren niet te ontdekken, Het raam, waardoor men van dewatande in een der kamers zou kunnen klimmen, was moeilijk en alleen met ceraas te openen. De deuren van de kamers had men niet gesloten. Men schrijft aan de Leidsche Ct.; j\olgens een onzer bladen,'t welk wel meer rulke opmeikingen heeft, is de ysgod nukkig en stolt hij wellicht morgen weer meren en livieien, vaarten en grachten. Tevens geeft da Nederlandsche Sport, zonder en met mater training en cliampionsrace en meer voor lezers van Hu!!aod°che nieuwsbladen glas-heldere woorden, treffende beschouwingen over be" wonderenswaardig suhaatsenrij den, ala daar zijn op éen been, achterwaarts en vooruit met pirouetten, polka's, hot lepijpen en ballutdansen, waarvan men vroeger nooit zou gehoord hebben, omdat men toen op het ijs schaatsen reed, zonder of met talent, sierlyk, los of sty f en omdat men alleen op de planken dergelijke voorstellingen gaf. Zoo is de tijd met zijn bluf es snorkei y. Misschien, niet wellicht, is voor noemde 'ysgod nu ook vei want aao den win tervorst, eu deze hebbeu nu, bij ai hunne nukkigheid, den aftocht geblazen voor Notos, den zuidenwind, die met eeu hooge tempe ratuur, tengevolge waarvan het stollen voor smelteu heeft plaats gemaakt, al het ijs opruimt met grooten spoed. Later zal de noordoosten wind wel weer eens opstekeu dat is zoo de gewoonte in het voorjaar eu zoo dan de wateren niet stollen, zal meu klaagliederen kunnen opdoen over de langdurige koude. Bij de vóór een veertien dagen geheerscht hebbende strenge koude weid m Kaiverdam, onder de gemeente Poortvliet, 's morgens een alleen wonende vrouw verstyfd tn bed gevon den. Haar schoonzoon bracht haar weer bij, en daar de vrouw behoeftig wa«, maar tot de stilte armen kon gerekend worden, trok hetdiakonie- armbestuur van Poortvliet zich haar lot uao en wilde haar opnemen in het nette armhuis. Zy wilde echter haar woning, waarbij een oude schuur ataat in betere dagen vormden woning en schuur een kleine hoeve niet verlaten, haar eergevoel kwam daartegen op. Zondagochtend werd zij dood in bed gevonden. (Midd. Ct.) Omtrent de viering van Vondel's 300- jarigen geboortedag te Keulen meldt de Eöln. Ztgdat de «Jephta» zal worden vertoond in den stadsschouwburg, naar de baweiking van mevr. Li na Schneideren dat een der eerste componisten op verzoek zich beteid heeft verklaard, de daarby benoodigde muziek te schryveu. De heer J. Van 't Lindenhout ontving uit Noord-Amerika bericht, dat men met de eeiste weesjongens, die aldaar zyn aangekomen, zeer is ingenomen en tevens de viaag, om nog 8 weesjongens voor den landbouw. Eenige landbouweis uit de Hoekscha Waardf zullen zich in Amerika gaan vestigen. Vyf personen, aau het postkan torn te Hoorn werkzaam, hebben Woensdag op een 1/10 lot der thans trekkende staatsloten] de I 5ü,0CO gewonueo.

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2