betering iu oris belastingstelsel nalaten liet octrooi van de Nederltindsche bank zal hem aanspraak op erkentelijkheid geven, behalve Datuurlyk van de aandeelhouders, die minder tevreden zullen zyn rnet de voorgestelde ver anderingen." Z. M. de koning beeft den heer K. J. G. baron van Hardeobroek van 's-Heeraartsberg en Bergambacht, commandant der dd, schut terij te 's-Gravenhage, benoemd tot HDs. thesaurier. Naar wij vernemen, is het voornemen by de wederbijeenkomst der Tweede Kamer de vol gende regeling van werkzaamheden voor te stellen I. Maandag, 14 Februari a.s., een aanvang te maken met de beraadslaging over de wets ontwerpen tot het in overwegiug nemen van voorstellen tot verandering in de grondwet, met bepaling dat daaraan io den regel en voor zooveel mogelijk de eerste vier iittiDg- dagen der week zullen zijo gewijd, terwijl de Vrijdag voor aodere werkzaamheden zal kun- oen besteed worden. II. Op Woensdag, 9 Februari a.s., en vol gende dagen tebehandelen de inlichtingen jo zake deLiuge-uitwatering; het onteigenings- ontwerp voor de verbetering vao de water- gemeeuschap tusschen Rjjn en Schiehet •Wetsontwerp tot regeling van het aandeel der geldmiddelen van Ned.-Indië in de ten behoeve dier middeleo io 1883 ter leen genomen gelden; wijzigiog der wet op het teloorgaan van schuldbrieven en de inlichtiogea op de adressen, houdende bezwaren tegen het tele gramtarief. Men deelt aan de Amh. Ct. made dat onlangs voor Z. M. onzen koning te Audenaarde vvooderschoooe exemplaren van het kuust- 'tapytwerk 2ijn aangekocht, waarvoor die stad in vroegere tijden beroemd was. Het zijn vier groote wandtapijten, een voorstelling bevat tende van de vier jaargetijden, werk uit de zeventiende eeuw, en afkomstig uit de danszaal vao het voormalig paleis van Barjaimont, bekend door het verblyf, dat Lodewyk XlV er eeoige dagen gehouden heeft. Bij het afnemen der tapjjteo bleken ze aan de zyden opgerold le 'Syo, zoodat de paneelen grooter gemaakt 'konden worden dan ze in de danszaal voor kwamen, De opgerolde deelen waren zoo frisch Ou helder vao kleur, alsof ze zóo uit de haoden 'des wevers kwamen. Bij diezelfde gelegenheid werd voor Z. M. uit de voormalige kastelein!) derzelfde stad eene 'jprachtig gebeeldhouwde zaalzoldering met fraai bewerkte vakken eu schilden aangekocht. De commissie van enquête, die Donderdag bet verhoor van getuigen voorloopig heeft geschorst, had tot dien dag Tilburg afgewerkt. Inmiddels worden andere streken en,gemeen ten voorloopig bewerkt, opdat de commissie, zoodra de werkzaamheden der Kamer haar daartoe de vryheid weder laten, het getuigen verhoor oomiddellijk zal kunneo voortzetten. Twente is dan het eerst aan de beurt. De commissie van enquête uit de Tweede Earner der Staten-Generaal maakt bekend, dat de processen-verbaal der verhooreo, door haar van den .3lsten Januari lot eu met den 3den Februari 1887 afgenomen, thans gedrukt zijn. Naar het Bandehblad verneemt, heeft de commissie uit de Tweede Kamer, in wier handen de stukken betreffende de Tjiomas- zaak zijn gesteld, meer inlichtingen van de regeering gevraagd, en wordt daarover nu 'met het Indisch bestuur gecorrespondeerd. Deze zaak zal daarom wel niet in de eerste maanden aan de orde komen. Naar men ons verzekert, zullen er in het aanstaande voorjaar geene examens plaats heb ben voor surnumerair der posteryen. Gewoon- jyk heelt men die examens in ieder voor- en najaar, doch nu zullen du adsprranten moeten wachten tot October. De reden dézer wijziging is ons niot bekend, (Amh, Ct.) Naar men verneemt, zullen de ministers, de commissaris des konings, dB }edeu van den gemeenteraad en andere autoriteiten worden uitgenoodigd tot by woning van de nationale hulde op 21 Februari iu hel Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Hage, welke Z. M. de koning zich van de koninklijke nationale zangschool voor handwerkslieden aldaar heeft laten welgevallen. Aan het Haagsehe Dagblad wordt uit Ba tavia ten stelligste verzekerd, dat de gouver neur-generaal niet voornemens is af te treden. Voor het gerucht, dat door het Vaderland verspreid werd, als zou de heer mr. L. W. O. Keucheuius ernstig ongesteld zijn, bestaat volgens de Standaard geen voldoende grood. Menigeen, die in den waan verkeert dat de verzending van beursberichten en prijscouran ten steeds op den voet van drukwerk kan plaats hebben, kan er belang bjj hebben te weten, dat er eene beslissing van den minister bestaat, waarby d'a bevoegdheid (op trouwens allerzon derlingste wijze) geregeld wordt. Io die stukken als drukwerk wordt wèl de invulling vau de prjjzen eu de verauderiug van de prijsopgaven toegelaten, doch niet de schrif telijke vermelding van de verkochte hoeveelheid en van het gewicht. Dan wf.rden ze als gewone brieven beschouwd 1 (N. v. d, D.) Blijkens by den burgemeester ontvangen ba- richt van den inspecteur vau het geueeskuodig staatstoezicht in Zuid-Holland, heeft de epi demie van loodvouk in Delft opgehouden te heerschen. - s Door de Kamer van koophandel te Rotter dam werd, evenals vroeger, eau staat der scheepvaart-op Rotterdam uitgegeven, die weder van deu gunstigen toestand, waarin de Nieuwe Rotterdamsche Waterweg verkeert, de oabetwi8tbaarste bljjken geeft. x Door den Waterweg kwarned biuoen, diep gaande tot 21 voetm 1884, 3755; in 1885, 3677eu in 1886,3659 zeil- en stoomschepen. Van 21 tol 22 voet: in '1884,10; iu 1885 30eu m 1886, 59 zeil- eu stoomschepen. En vau 22 tot 23 voetin 1884, geen in 1885, 7eu iu 1886, '17 2eil- ea stoom schepen. Iu 1886 kwamen voor de stad aan twee stoomschepen van 23 voet en daarboven, te weten: op 16 Mei het Eugelschestoomschip Bhosine, vau Japan, diepgaande 23 voet 6 duim Engeisch, eo op 10 Dec. hét stoomschip Botterdam, kapt. Vis, van New-Yoik, diep gaande 23 voet 2 duim Engeisch. iu het werk zjju levens de namen opgegeven van 112 zeil- én stuomschepen met hunnen diepgang, alle vau en met 21 vuet en daarboven tot 23 voet zes duim Eugelsche maat. De toaoeu- maat der schepeD, die door den Nieuwen RoUerdamschen Waterweg binnenkwamen, beliep in 1884 2,112,002 en in 1886, 2,165.539, behalve nog 1835 visschersvaar- tuigen, hetgeen, ia aanmerking genomen den zoozeer gedtukien staat van handel en scheep vaart, als zeer gunstig kan beschouwd worden, Prof. B. II. Pekelharing te Delft en dr. H. C. Muller te Amsterdam hebben, volgens het Qr. Wil., met een aantal andere heeren een adres aau de regeeritig opgesteld, waarin zy aandringen op het indienen eenur wet, waarbjj politieke gevaogenen niet worden gelijkgesteld met gewoue misdadigers. Uit eenige inlichtingen over de werkloos heid te Amsterdam, Zondagavond door den voorzitter dér vereeniging van werkloozen, Brijnen, in eene nVolksvergadering" te 's-Hagè gegeven, blijkt o. a, dal in de laatste dagen op overvloedige wjjze aldaar iu de behoeften der noodlijdenden wordt voorzien. Met kar en paard worden spek",' erwten, boonen enz. aan huis bezorgd. De spreker vertelde o. a„ dat de werkloos heid te Amsterdam zoo groot ijs, omdat de werkloozen uit allo deelen van het land daarheen trekken. Dit stelsel vond hij goed, en hij ried het ook aan voor hen, .die zich schamen zich in hunoe eigen stad in lompen te vertonnen. Hoe meer werkloozen er in de groote steden zyn, zeide spr., hoe eerder men helpen zal, Over den toestand in Den Haag werden gunstige inlichtingen verschaft. Evenwel zal men ook daar op het voetspoor van Amsterdam eene vereeniging van weikloozen trachten op te richten eu met eetie uitdeeling vau bons voor 3600 kg. brood beginnen. Doel en wijze van werken zal geheel als in Amsterdam zijn. Ook in Den Haag heeft de bonsuitdeeling in het lokaal der socialisten plaats, Woensdag 2 uren. Aan het slot der vergadering stelde Croll eene motie voor, waarby de Tweede Kamer gelast werd een der ministers in staat van beschuldiging te stellen, omdat hy zijne medewerking verleent aan het geveu van gratie in strijd met de wet. Ia het Volkspark te Amsterdam heerschte gisteren ruster waren maar weinig werk loozen. Vanwege de vi ouwen vereeniging had er eene uitdeeling plaats300 vrouwen ontvingen elk een lang brood. jVan de zyde der burgerlyke en kerkelijke armbesturen daarentegen schijnt de bedeeling thans ernstig ter haud genomen te zullen worden. Althans iu het Volkspark werd door velen met lof en waardeericg gesproken over de ruime giften iu geld en eetwaren van die besturen. In de fabriek van de heeren Ragout te Maastricht zyn thans in de ovens thermometers aangebracht en is verordead, dat alleen tot het ledigen van dia ovens mag worden over gegaan, wanneer de temperatuur tot eene zekere laagte is gedaald. Zooals men weet, is dit" onderwerp bjj deverhboren' vbor de j enquête-commissie herhaaldelijk ter sprake gekomen. Volgens telegram uit New-York kan tus schen 8 ea 10 Februari stormweder verwacht worden opde Eugelsche en Fransche kuiten. Nadat het paleis SOraoje NassauVOord", nabij Renkum, reeds voor eenigen tijd een belaugiyke verbetering had ondergaan het werd geheel van pleister outdaau eu iu kleuren geschilderd is thans ook het landgoed zelf iu den laatstee tijd aanzienlijk verfraaid. Op eene der laueu, waar Aroerikaausclie uote- booinen vau de. zeldzaamste soorteu zyn ge plant, is over de geheels lengte, aau de zuidzjjde der gracht, een rysbeslag aangebracht, teneinde bij hoog water het alspoelen te beletten. De directeur-generaal der maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen heelt be paald, dat voor hel personeel, werkzaam aan het ceutraalbureau, Zaterdag, den 19en dezer, als hulde uaa de nationale feestviering van den zeventigsten verjaardag van 'L M, den koning, zal worden beschouwd als een Zondag, zoodat het personeel dien dag vrij vau dienst zal zijn. Te Gouda heeft de commissie voor de feestviering op 19 dezer de som van circa f1400 bijeengekregen. Bovendien heeft een stadgenoot, nog het aanzienlijk bedrag van f 800 toegezegd, speciaal voor de feestviering op de scnoleu eo iu de gestichten. De bemanning van den Ttxelschen loods- kotier no. 5 heeft vanwege de Nederlaqdsche' regeering eeue som van 1300 ontvangen, als belooning voor het redden vaw do equipage van den Engelschen dripmast-schootier Tar, welke den 23 December 11." Laby deu Galloojier, schipbreuk leed. Men schrijft aan de L, O.: Zeer waar schijnlijk begint het weer te winteren. De wind is in den echten yrieshoek, de lucht belder, en de barometer staat zeer hoog. Velen hadden niet meer op wioter gerekend, en inen begon dan ook al toebereidselen te maken lot tuinnrbeid. Dat kou tegenvallen, en de wind, die zoo laog aau den zuidelijken kant heeft gehangen, kon nu wel geruimen tijd in het noordoosten blijven. Door een rukwind is Donderdag jl. op de. Witsenkade te Amsterdam eeD kinilei wagentje, waarin zich twee kinderen bevonden, te water geraakt. De moeder, die dat zag en hare kin deren wilde te hulp snellen, viel insgelijks te water. Gelukkig werden allen door een bri gadier eu een agent vun politie gered. Een ^wonderdokter" uit Aalteo is door de rijksveldwacht te Ootj gearresteerd en gevan kelijk naar Arnhem gebracht. Het bleek dat men met een persoon te doen had, naar wien om andere redenen reeds lang door de politie was gezocht. Ylaardingcn. Naar men verneemt, zal het plan van de feestcommissie, bij het aan staande koningsfeest, worden vastgesteld als volgt van half 9 lot 9 uren voormiddag klokgelui van 9 tot 10 ure godsdienstoefening by alle gezindten te hall 11 ure onthaal van de leerlingec, zoowel van openbare als bijzondere scholen; daarna waarschijnlijk eene'toespraak vau dep burgemeester tot de ingezetenen; te 1 ure parade van de schuttery, gevolgd door een optocht door de gemeente, waarbij zich zullen aansluiten alle stedelijke corpora- tiën, voorzien van hare banieren, opgeluisterd door muziek, waarmede het voormiddagfeest wordt besloten. 'Namiddag te 6 uren uitvoering van de turn vereen sging sLeonidas" pp het marktplein, opgeluisterd döór "muziek, ''terwijl later der muziekgezelschappen sCoucordia" en de zangvereenig'mg »Vlaardings Mannenkoor" stukkeu zullen ten gehoore brengen op eena- in de haven liggeude stoomboot,, die sierlijk zal verlicht zijn, terwyl ook de haven en de- brug zullen verlicht worden met lichtglazen en a la giorno. Verder zal illuminatie worden aangebracht aan het raadhuis, de Vischmarkt, het terrein op de Markt en het verkoop- lokaal. Daags te voren, Vrydag, zal een extra be deeling plaats hebben aan de armen. De sympathie voor het feest is hier zeer groot, getuigen de ruime bijdragen, die nu reeds meer dan f2000 beloopen. Rotterdam. Door den burgemeester is Zaterdag jl. eene gunstige beslissiug genomen op het adres, hetwelk Donderdag II. hem is aangeboden en dat het verzoek inhield ia- schryviugsljjstea aan de huizen der ingezete nen te mogen bezorgen tot het verkrijgen van gelden, teneinde by gelegenheid van 's konings 70n verjaardag eenige levensmid delen of leveosbehoeften te kunnen uitreiken aan hen die door min gunstige omstandig heden dien Nederlandschen feestdag niet zouden kunnen medevieren, De inzamelingen zulleoovereenkomstig het door de adressanten kenbaar gemaakt voornemen, moeten geschieden iu dier voege, dat de geideo in ontvangst genomen worden door zes personen, die paarsgewijze te gelijker tijd in verschillende wijkeu de inzameling zullen verrichtenwelke geschieden zal in bussenvoorzien van sluiting door hangslot, waarvan de sleutels in bewaring zullen zjjn bij verschillende andere personen, zoodat het met groud te veronderstellen is dat de inge zamelde geldeu lot het aangegeven doel ge bezigd zullen wordeD.

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2