Kerkaiem. Per Telegraaf, 61 edTl'ti e at INGEZONDEN. <i' Rechtzaken. V i s s c h e r ij. Marktberichten. J :<fc,V *wT *iir J ii Koloniën. Gallouper, •'er waar- teren. Da' de lucht ig. Velen Jkend, en te maken 'n, en de ken kant imen tyd V Botterdam. De feestcommi°sie te dezer gtede heelt besloten, dat het programma voor de viering van 's koning? verjaardag zal om vatten: bespeling van het caiillon; onthaal van do leerlingen van de openbare en bijzon dere kostelooze en tusschenscholen, waarbij zy tevens een boekje met vaderlandsche liederen ontvangen; volksspelenvolksvoorstellingen in het feestgebouw en het verkooplokaal, eu openbare muziekuitvoeringen. De commissie Eoodigt de ingezetenen verder uit, op dien dag door het uitsteken der vlaggen de stad een feestelijk aanzien te geven. Maassluis De door de feestcommissie voor de viering van's konings 70n vei jaardag gehouden collecte heeft opgebracht p m. f 500, waaronder f 2.41 van de kinderen der ge meente-bewaarschool en f 1.80 van de wees- kindeien. Ingezonden nicdedeeltngen, betreffende zaken van particulier handels- en nijverheidsbelang. 2© Cents per regel. De officieel gelegaliseerde getui genissen omtrent de Zwltsersclie Pil len van den Apotheker K. Brandt. Ofschoon tegenwoordig bijna geen enkel huisgezin in stad of dorp zonder Zwitseischo Pillen is, eu veel duizenden personen, als waren zij Apostelen, de deugdelijuheid er vau pryzen, heeft de heer BRANDT evenwel voor zoover het hem mogelijk was, de hem in de laatste maauden toegezonden brieven vau dankbetuiging officieel laten legaliseeren, om zoowel aau de oveiheid als aan het publiek de zekerheid te geveD dat de dankbetuigingen, die in de dagbladen de goede uitwerking der JEreltserscke Pillen aankondigen, waariyk echt zijn. Geen ander preparaat heeft tot nu toe zulke bewyzen voor zijn deugdelijkheid kunnen leveren; bovendien kan iedereen er zich zelf van oveituigen dat er tegen verstop ping met bloedsaaudrang, hoofdpijn, duizelig heid enz. geen heter muldel bestaat dan de Zwltscrsche Pillen van den Apotheker R. BRANDT, a SO Cts. de doos in de Apotheken verki gabaar. Echt te verkrijgen bjj D. MALTHA Gz. Hoogstraat te Schiedam. Batavia, 4 Januari. Naar het llitl. llbl. uit goede bron verneemt, zal het porsonee! van den staatsspoor op het hoofdbureau te Buitenzorg eene geduchte inkrim ping ondergaan. De last daartoe moot uit Nederland ontvangen zijn. Aan de Soer. CL wordt uit hot Sidlio-Ardjosche gemold, dat daar in de laatste dagen een plotselinge en ongunstige verandering in het te veld staande, zoo veel belovende suikerriot zich heelt vertoond. Seroh-ziekto schijnt het niet te zijn. De oorzaak wordt gezoctit bij een soort engerling in de wor tels, die bij duizenden overal in den aanplant wordt gevonden. Reeds verscheidene honderden bouws zijn aan getast. Het riot is onmiddellijk steik kwijnend. Aan het Indisch Mail Overzicht van het Bat. llbl. is het volgende ontleend Het nieuwe jaar stelt zich ongunstig in voor Tandjong Priok. Het Oostenrijksche oorlogsschip Aurora toch is van daar een week vroeger ver trokken dan het plan was, omdat het allengs 68 zieken aan boord had gekregen. Bij het geven van het saluut door hot wacht schip, heeft een der kanonnen, door uiteen te springon. getuigenis afgelegd omtrent de validi- deit van het oudo-mai ine-gesclmt in deze kolo niën. Door dit ongoluk is een man der equipage geheel, vei beijzeld. Tegen don socialist Koning, te Amsterdam, die zich dezo Week,aan hut liool'd der werkloozon, bij don heei Ilovy aanmeldde om hulp, is door de jiibtitie ecno vervolging ingesteld, wegens het kiachtens de aitt. 432 en 433 van liet welk. v. strafrecht /ïcli schuldig maken aan openbare bedelatij, gephe.pl door meer dan drie personen bevuil 10-jarigon leeftijd. Voor de Haagsche rechtbank werd gisteren behandeld de zaak van den bekenden Kuihaus- brand te Scheveningen. De dienstbode van mevr. Hoineken stond terecht ter zake van door straf bare achteloosheid brand veioorznakt te hebben. De familie Heineken bewoonde twee aaneenslui tende kamers, Nos. 85 en 86. Alleen No. 85 had toegang op de gang. In No. 80 was de beklaagde met de zorg voor het kind belast. Zij kookte in No. 85 voor het kind pap in een pan op een spintustoestolde administrateur van het badhuis had dat gezien en geen aanmerking ge maakt. Zij plaatste het toestel in de waschkom in een hoek van de waschtafel. Op 1 September deed zij evenals altoos: zij kookto corst melk, toen pap op het toestel, ging toen naar kamer No. 86, en toen zij in No. 85 letugkwam zag zij het gordijn voor hot raam, waarvoor de wasch- talel stond, in vlam. Zij haalde het kind en vlucht te. Toen do heer Heineken op alarm in No. 85 kwam, zag hij het gordijn vlammend, maar boven zijn macht. Hij ijlde naar de waterkraan, die echter onvoldoende water gaf Het blijkt uit alle getuigenvendaringen dat het toestel geen groote vlam gaf en dal op 1 September alles precies in zijn weik ging als altoos. Na afloop van liet getuigenverhoor bekwam de officier van justitie, mr. Van der Kemp, liet woord. Hij" weet de schuld van den verschrikkelijke!! brand aan niemand anders dan aan bekl. en achtte liet buiten twijfel, dat er ook gemeen ge vaar voor goederen was ontstaan. Naar zijne overtuiging valt de bekl. onder het bereik der met 1 Sept. in werking getreden strafbepaling, omdat do brand niet bij toeval is ontstaan en 't volkomen vaststaatdat het ge bouw in brand geraakte door het vlum vatten van het gordijnin de nabijheid waarvan de spiritusiamp stond. Op giond daarvan eischte hij tegen de be klaagde dienstbode eene maand hechtenis. Mr. Van Rossem pleitte viijspraak. Maandag a.s. uitspraak. DES HAAG, 8 Februari, Tweede Kamer. Door deu heei Schaapman werd eene motie voorgesteld de wenschelijkhetd uitspre kende om ook gemeeuteu buvea de 45000 zielen in enkele kiesdistricten ie splitsen, daar de regeeriog daai toe bereid schijnt, maar weifelt wegens de onduidelijkheid vau liet verslag. Na uitvoerig debat, waai uit blykt dat in sommige afdeelmgoa eene groote meeideihoid was voor enkele districten en de heer Vau der Liuden geweigei d heeft het verslag te teekeneo, omdat hij de definitieve vaststelling niet bywoonde,' is besloten de motie-Schaepmau Maaudag a. s. te behandelen en daarna de voorstellen tot grondwetsherziening. VLAARDINGEN. Van de beugvisscherij is gisteren 1 schip binnengekomen mot 30 ton zouteviscli. PERNIS. Gisteren kwam alhier 1 sloep binnen niet 1800 schelvisschen en 60 kabel jauwen, schelv. f4.10 per snees, kabelj. 12,50 per kop. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den aan de maikt alhier aangevoerd 304 zal men, die voor 11 per y» kilo werden verkocht. De vorige week zijn aan de markt alhier aan gevoerd cri verkocht 943 zalmen. Ned. llerv. Kerk. Beroopon: te Akersloot ds. E. J. Homan, te Eenigenbuig; te Aalsmeer ds, llattink, te Apoldoorn te Weesp ds. E. A. Lazonder, te Oosterwoldete Wijkei ds. J. H. W. Kalk man, te Monster. Toezegging: van beroep naar Opheusden aan ds. E. J. Horaoet, te Oldeboorn c. a. naar Spijk (Z.-Haan ds. L. Van Maanen, te Willemstad. Aangenomen: het beroep naar Leiden door ds. S. Kutsch Lojenga, te Bolsward naar Jisp door ds. J. C. Abbing, te Werversboef. Bedankt: voor het beroep naar Sclierpanisse door ds. O. Bouthoorn, to Spiang; tiaar Zie- riksee door ds. J. A. Prins, to Dokkum .naar Ilindeioopen door ds. A. E. "Van Eerde, te 01st naar Ermeloo door ds. Ooithuys, toKatwyk- nan-Zee. Bedankt: voor do too/egging van boroep naar Hoek (bj Terneuzen) door ds. M.A. Uau- wonliorst, te Waarde. Da buitengewone vergadering dor algemeens synodale commissie, den 2den Februari geopond, is Zaterdag jl. gesloten. Zij was grootendeels gewijd aan de beraadslaging over de te nemen maatiegelen tot beteugeling dor revolutionaire beweging in do Ned. liorv. keik en tot handha ving van oide en wet. Belangrijke besluiten wer den te dien nanzien genomen, waarvan editor vooralsnog geone mededeel mg geoorloofd is. Hot provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland heeft de »doleeiende" predikanten, ouderlingen en diakenen bij de Ned. lierv. gemeente te Rot terdam opgeroepen den 9 Febr. to verschijnen in de consistoi lekamer der ICIoostei kei k to 's Graven- hage, teneinde door eene commissie uit zijn midden te woiden gehoord in zake liunno piovisioneole schorsing wegens hunne medewerking tot liet be sluit des kerkeraads, om zich van de synodale organisatio van 1816 los te maken en zich onder de keikorde van 1 Cl 8 to stellen, of anders hunne verdediging schriftelijk in to dienen. Naar gemeld woidt, hebben de meeston ge weigerd die missive in ontvangst te nemen. 1 Uit Rotterdam wordt aan het Ulr, Dagbl. gemeld Tot v«Sk eene verwarring do alhier op kerke lijk gebied bestaande toestanden aanleiding geven, kan blijken uit het volgende voorbeeld: Er bestaat hier nog altijd bij de lierv. gemeente eene predikants-vacature, tongevolge van het emeritaat van jhr. dr. De Geer. Nu is de zich noemende Nederd. geieformeerde kerk voornemens voor deze vacature eene verkiezing uit te schrij ven, natuurlijk om een der adoleeiende" heeren benoemd te krijgen. Die verkiezing zal moeten geschieden door het bestaand kiescollege, dat als kiescollege der hervoimde gemeente nog niet ontbonden, en bijgevolg nog in functie is, maar welks meerderheid op de hand is der gerefor meerde kerk. Dit college zal dus, ter vervulling eener vacature in het éene kei kgenootsdiap een predikant kiezen voor het andere, en als de keuze geschied is, zal de vacature vervuld en niet ver vuld zijn. Of het ook tijd wordt, dat er een geregelde toestand in de plaats trede van al deze ver warring Naar men zegt, hebben de vdoleerende broeders" de gelden bijeen om aan een dei den predikant voorloopig een traktement van f 3000 ta kunnen verzekeien. De beide andere predikanten genie ten, zoolang zij nog maar geschorst zijn, bij voortduring traktement van de keik, die zij af gezworen hebben.. De heer W. Krayenbelt, sinds 1881 predikant .bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Amsterdam, herdacht Zaterdag jl. den dag, waar op hij vóór 50 jaren in het predikambt beves tigd werd, en wel op den 5den Februari 1837 te Aalst. Uit vele plaatsen ontving de jubilaris hartelijke blijken van belangstelling. Door de Nederd. gereformeerde kerk (doleerende) te Amsterdam, heeft Donderdag II. voor het eerst, en wel in het lokaal »Do Vereenigmg" in de Warmoesstraat, de kerkelijke huwelijksinzegening van di ie echtparen plaats gehad. Uoomscli-katliolieke Kerk. Zondagmiddag werd te Amsterdam de nieuwe Sint-Nicolaaskerkaan de Prins-Hendrikkade, door den Roomsch-katholieken aartsbisschop te Utrecht op de gebruikelijke wijze ingewijd. Bij de plechtigheid waren aanwezig de burgemeester, do wethouder Driessen en de secretaris van Amster dam. Oud-Katholieke Kerk. Te Utrecht is Donderdag jl. overleden de heer J, A. W. Uijlenberg, regent-penningmeester van het oud-R.oomsche Weeshuis en de daarbij be- hoorende school Zijn dood is voor de gemeente een zeer groot verlies. S'rijxen en l*remxen van 1 til) en daarboven. Ve Kl. 13e) Trekk., 8 Februari. No. 5220 f25000. No. 7150 fiaOO. --- Nos. C308, 7652 en 12053 ieder f 1000. Nos. 42, 8799, 9065, 45567, en 20574 ieder f400. - Nos. 248, 956, 2180, 2933, 13392, 15388, en 17501 ieder f200. Nos. 1512, 5260,5748, 11255, 12272", 16679, «n 17654 ieder 1100. BU HG ERI. IJK E STAN IV Geboren5 Februari. Petrus, zoon van P, Van Dijk en M, C. Verinunicht, Vlaar- dingcr dijk. Nicolaas Leouardus, zoou van 11. L. Beggersbeig en J. M. Weber, Zand van Belofte 6. Theresia Petronella Mat ia, dochter van J. W, Van Slobbe en A. P. KoekxVlaardingschen dijk. Helena, dochter van D. Baton en E. Byl, Tlaardin- gerstraat. 7. Willem Fredeiik, zoon van 0. Jaus en .1. Van den Bos, Leliestraat. Johannes Tneodqrus, zoon van G. De Jager en A. M, Duimel, JSilandsche brug.Neellje Pieternella, dochter van W, Van deu Berg en M. J. Stepman, Bloegstraat. 8. Latn- bertus Adriatius, zoon van C. Sigmond en E. Hurting, Singel, Overleden: 5 Februari, Antje Van der Does, oud 9 jaar en 4 maanden. Rotterdam- schen dijk. 7, Levenloos aangegeven dochter van J. Moordam en S. C. Van der Maik. Baan. Maria Adnana Jacoba Boks, oud 2 maanden, Oude Kerkhof. Josiua De Vroede, oud 41 jaar en 3 maanden, echtgenoot van E. Loureng. vroeger Kethel en Spaland. Eene vraag. Niet om do commissie voor de feestvioring op 19 Februari a. s. aanmerkingen te maken, die zij in geenendeele verdient, maar om defeestvieiingnog beter aan haar doel te doen beantwoorden, wensch ik te vragen: zou het niet mogelijk zijn den roei- wedstrijd, een flink nummer voor eon Schie- damsclie feestviering, op Zaterdagmiddag te houden? Dan werkt er waaischijnhjk niemand; niemand behoeft er dus eenigen tijd voor te vorzuimen, en de Zaterdagmiddag wordt op aangename wijze doorgebracht. U dankzeggende, Mijnheer de Redacteur, voor de verleende plaatsruimte, teeken ik mij met de meeste achting: Een Werkman. Schiedam, 7 en 8 Febiuau. K®gg®s per 2100 kilo Mulilau f 141 3fm., Helena 136 Ct. Gerst zonder handel. M«ntw|Ju: noteering der makelaars f 6'A. Jenever: Amsterd. pioef f 10!/i a f'll1/* per hectol. Ct. «iud«M fusten zonder belasting. Ipoeilngbeurs 7 Febr. f 1.60, 8 Febr. fl.70 per ketel. By de Schiedamsche Spoeling-Vereeniging 7 Febi. fl.80, 8 Febr. f 1.90 per ketel. ROTTERDAM, 7 Februari. Tarwe. De aanvoer van lnlandsche Witte was heden vrij ruim, die tot onveranderde prijzen op ruimde. Vlaamsehe, Zeeuwbche, Flakkeesclie eri Overraaassche f de beste f7.40 a f7.60, soms daar boven, goede en mindere f 6.30 af" 30. Canada- ffl a 650. Op de wicht werd verkocht van f8.90 tot f9.80 per 100 kilo naar qualiteit. Rogge. Door beperkten toevoer bleef lnland sche prijshoudend. De beste f5.50 a f5.70; mindeie f4.75 a f5.40. Gerst. Tot vorige prijzen ging die vrijgoed van de hand. Zeeuwsche, Flakkeesclie en Ovor- tnaassche Winter-van f3.80a f4.75, ditoZomer- f3.60 a f4.60; Chevalier- f4.75 a f5.75. Haver was als voren moeilijk te verkoopen. Do beste f3 a f 3.40 zware daai boven mindere f2 a f2.90. Paardenboonon weinig gezocht, 10cents lager, van f5.70 a f6.25. Duivenboonen van f6.25 a f7. Bruine Boonen goed^ prijshoudend. De beste f 10.50, fll; mindere f9.50. f-10.25. Witte Boonen met geringe vraag, en aan benoodigden bij kleinighedenvorige prijzen te be dingen, van f8.50 tot f9.25. Blauwe Erwten met weinig begeerte en moeilijk tot genoteerdo prijzen te verkoopen De bofte f8, f8.25; mindere f7.50, f7.90. Niet- kokende f6.25, f6.75. Koolzaad te noteeren van f8, f8 60. Hennepzaad met weinig vertier van f5.50, i'6.50. Kanariezaad met meer toevoer flauw als voren. Het beste f9.25, f9.50; mindei f7.50, f9, en op de wicht naar qualiteit van f 12.25 tot (12.80 per 100 kilo. Rotterdam, 7 Febiuaii. Op de veemaikt alhier waren heden aange voerd 219 runderen, 27 votto en giaskalvercn, 2 nuchtere Kalveren, 31 schapen of lammeren, 452 vaihons biggen en geiten,

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 3