N°. 6669 li Tweede Blad AV 1887. Zaterdag 19 Februari. Veertigste Jaargang. SS' Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlandsche Berichten. fffonenlandsche Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. AnoKNEsiKNTsr—us, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nummers 1.85 - 2.50. - 0.10. BUB K 'AU: M AK KT, K, 13A. K M G E L A N Ondanks de bemoedigende telegrammen 'vüo lianas uit Konstantinopul, aankondigende dat er eene vooiloopige basis voor.de oplos sing van het Buigaarsche vraagstuk gevonden is, bestaat er, naar aan de Times gemeld wordt, ■weinig hoop dat er eene bevredigende en voor de Russische regeering aannemelijke schikking gevonden zal worden. Tevens is het zeer twij felachtig of de buitenlandsche gezanten te Konstantinopel het met elkander eens zullen worden. 'In een telegram uit Konstantinopel aan de Standard wordt daarentegen de toestand gun stiger voorgesteld. De grootvizier zou er in geslaagd zyn, aan de Buigaarsche deputatie eenige concessies af te dwingen waarvan de voornaamste z >u wezen dat de tegenwoordige Buigaarsche mi nister, van oorlog, die aan Rusland ooaaoge- naam .is, zou aftreden. Men is het nog oneens over deu opvolger, maar Zankolï blijft met -alle ^kracht op de benoeming van een Russi- schen generaal aandringen. Grekoff vertrekt naar SoGa, waar hij zal trachten het regent schap over te halen, de reeds overeengekomen punten te bekrachtiger. Kaulbars wordt militair-attaché te Teheran, De Times-verneemt uit St. Petersburg dat de door NeUduff te Konstantinopel tegenover de Buigaarsche uitgewekenen aangenomen houding afkeuring vindt. Daarentegen tracht Kalkof! Ni lidofï te verdedigen, door de schuld te werpen op de onvolledigheid van zyn inslruc- aiën, on op bet verouderde der Russi'che diplomatieke methoden. Uit Sofia wordt aan de Times gemeld dat er onder de Bu'gaarsche uitgewekenen te Konstantinopel eene scheuring is ontstaan. Sommigen willen zich met het regentschap in Bulgarije verzoenen, en hebben daartoe de tusschenkomstingeroepen van den Bulgaar- schea agent, die in de allereerste plaats onvoor waardelijke erkenning van het gezag der regenten geëischt heelt. De niet tot verzoe ning geneigde Buigaarsche uitgewekenen heb ben éenen brief gericht aau Stambouloff, in welken zy dreigen gewapende bendeu Mou- tenégrynen - naar. Bulgarije te zullen zenden, om de voornaamste leden der Buigaarsche regeering om hel leven te brengen. Naar da Standard uit St.-Petersburg ver- neemt, is het gebleken dat het jongste komplot hoofdzakelijk teo doel had eene revolutionaire propaganda onder, het Russische legér en de vloot, zouder dat tnon vooreerst eenen aan slag op het leven van den czaar in den zio lied. -■■liu' het Lagerhuis kondigde Lnboucbère een amendement aan op het adres van antwoord, jyvaai'in verklaard wordt, dat pogingen om de Advertentieprijs: van 1—10 gewone 'regels met inbegrip van eene Conraut1 10.';/ Iedere gewone regel meer - 0.10. i Driemaai. geplaatst woull tegen tweemaal berekend. afzetting van vorst Alexander van Buigarye te beletten, in stryd met de constitutie en voor den Europeeschen vrede gevaarlijk zijn, In het Lagerhuis stelde Uillwyn voor den Oiosdag uit te zonderen bij de toepassing van het voórstel-Sinith, om de beraadslaging over de herziening van het reglement van orde, na vaststelling van het adies van antwoord, te. voeren met uitsluiting vau alle andere debatteo. Deze motie-Dillwyu werd met 261 tegen 103 stemmen verworpen. Daarna stelde Parnelt voor, den Woensdag uit te sluiten/ dewyl hij de rechten zyuer party niet verkoos pi ijs te geven. liet voorstel-Parnell werd mede niet 242 tegen '107 stemmen verworpen. Daarna nam het Huis Smith's voorstel aan. Deze zeide, het debat over het regiement Muaudag aau de orde te zullen stellenindien namelijk het adres van aulwoord'heden wordt vastgesteld. De beraadslaging over het adres werd daaina voortgezet, Tweemaal werd Dillon tot de orde geroepen, dewyl. by van het tegen hem en zyne mede standers gevoerd, wordende proces gewag maakte. Hy weigerde daarna voort te spreken. O'Connor stelde voor de debatten te sluiten, dat met 261 tegen 117 stemmen verworpen werd. Cox stelde als amendement voor, in het adres op te nemen dat de zorgvolle toestand der Engelsche atbeidersklasse on ver w'y ld de aandacht behoort te trekken. DDI T S C 11 i< AND. De JNcrddeuische Allg. Zeit. bestrijdt de - beweriog der vryziuuige pers, dat Europa in vollen vrede leeft, en betoogt daartegenover dat juist de opposilie-pai tyen bet gevaar voor oorlog dueu ontstaan. Dit zal slechts wyken, als Fraukryk ziet dat het Duitsche volk zich niet door ouvadeilaudlieveude politici mislei den laat, d. w. z. als er in deu Ryksraad eene meerderheid komt, die zich vastbesloten toont, het rijk tegen zyne vijanden te beschermen. Behalve de hier, te Mülhausen en te Maas- müosler in de laatste dagen gedane huiszoe- kingen, heeft hetzelfde ook plaats le Maikiich, Barr, Gebweiler eu Hagenau. Te Markuch is de distfictsraad Bloch, te Gebweiler de ban ketbakker Bolltckrer ea te Hagenau het ge meenteraadslid Freuud met zjju zoon gevangen- geaomen. Prins Alexander van Bottenberg heeft wegens yeislimmei ing van hét rheumatisch lydeu, dat hy zich ia deu veldtocht op deu hals hualde, van alle reisplannen afgezien. Hy keert heden van Parys, waar by zich op het oogenblik ophoudt, naar Darmstadt teiug. BELG I E. By. deo aanvang der Kaïnerzittiog heeft de minister van oorlog, generaal Poulus, gisteren eene korte uitéeozettiuggegeven van de doel einden, voor welke de "kredieten tot versterking dér landsverdediging z'y n aangevraagd. Te Namen zal de citadel geslecht worden1, terwijl er drie nieuwe forten zullen wonieD gebouwd. Te Luik zullen de beide citadels vervangen worden door zes forten eu even zooveel schan sen. Al deze werken, waarvoor de plannen zyo gemaakt door generaal Brialmont, zullen geheel voldoen aan de eischen der legeuwoor- digb militaire wetenschap. TURK IJ E, In goed ingelichte kringen verzekert men dat Radowitz aau do Buigaarsche afgezanten zou hebben medegedeeld dat,.ingeval de onder handelingen mislukten, Rusland Buigarye zou bezetten, onder toestemming van Uuilschlaud én Oostenrijk. Sedert Woensdag loopt te Konstantinopel ook het gerucht dat eene bezetting van Buigarye door Rusland waar schijnlijk is; maar men wist niet of Rusland inderdaad dit plan koestert, dan wel of het gerucht verspreid is om der Buigaarsche regeering schrik aan te jagen eu haar het 'güDsche ■--• programma -vau- Zaukof! - te - doen aanuemen. De iniuisterieele crisis is afgeloopen. De minister vau openbare werken neeent de por tefeuille van oorlog over. Een wetsvoorstel, ooderteekend door Sü afgevaardigden, is aau de Kamer ingediend. Er wordt in gezegd, dat by de oorlogstoebe- reidseleu overal ia Europa en in de naburige landen, er dringende noodzakelijkheid bestaat om voor te stelleu de regeering beschikking te geven over 30 uiilltuen, tot aanvulling der wapening eu tot verdediging van 's lands onzydigheid. Dit voorstel weid met 99 tegen .11 stemmen aangenomen. Braliauo zeide io den loop der beraadslaging, dat de regeering wilde voorkomeo dat Rumelië andermaal het WlVh.%el van den oorlog werd. TWEEDE KAMER DER STATEN GENERAAL Zitting van 17 Februari. Het algemeen debat'over de voorstellen tot herziening der grondwet werd voortgezet. De lieer Brouwers verklaarde zich tegen deze herziening, die niet gegrond is op den volkswensch, maar uit politieke beweegredenen door den heer Kappeyne is uitgevonden, om zich met geweld aan het gezag vast te klampen. De voorzitter riep hierop den spreker tot de orde, De heer Brouwers verklaarde zich niet bewust iets verkeerds gezegd te hebben en wees or in het vervolg zijner rede op, dat men beter zou doen de sociale en financieels hervormingen ter hand to nemen dan lange bebatten te voeren, waaraan het vólk niets heeft en aan eene grond wetsherziening te beginnon, die slechts dienen, kan om de lasten des volks te verzwaren. Vooral wilde hij haar niet ondernemen met deze regee ring, waarin hij geen vertrouwen stelde. Voorts verklaarde bij tegon allo hoofdstukken te zullen stemmen; ook tegen de motifen-Vermeulen èix Keuchoniiis, doch mor do m olio-De fleer, op voor waarde dat ile i'ugeeniig er de Kubiiietsijnaeslié aan verbindt». De heer Oorver Hooft crkumlo do wenschelijk- lieid, om de ingodiumle voorstellen tot eerm be slissing te brengen, waartoe hij ook wilde mede werken. Voorts verklaarde hij zich tegen deze. herziening, omdat uit de grondwet te veel wordt weggelaten en overgelaten aan den gewonen wetgever. De heer IlufTinans sprak een woord van protest tegen deze grondwetsherziening en verzekerde dot zij bij tweede lezing toch zal niisluklton, omdat in eene nieuwe Kamer misschien 60 leden zullon gekozen worden, die tegon eene grond wetsherziening zijn,./waarin algemeen stemrecht, algetneeno dienstplicht en bevoegdheid om de miliciens naar de Oost te zenden voorkomen. De lieer Hartogli herdacht dankbaar ile vrij heid van geweten, die Nederland liet eerst van allen schonk en die Dissenters en Joden hun vaderland lief heeft gemaakt. Deze lierzionihg 'wil* handhaven dé gróote beginselen der grond wet vatr-1848, maar meer vrijheid gevi aan den gewonen wetgever. De vrees voor don gewo nen, wetgever is ongemotiveerd Deze'zal in de toekomst evenmin als in het verleden haastig of wispelturig zijn. En moest de grondwet eene volksovertuiging tegenhouden, zij zou gcene nati onale kracht, maar eeno nntionnie ramp zijn. Do heer Van den Biesen aclit de' grondwets herziening onmogelijk zonder eeno wijziging van art. 194, die het recht der ouders erkent, Kies- rochtuitbreiding staat hij voorkomt liet daar toe niet, het is de schuld der: linkerzijde/'/. De hoer Farncombe Sanders sloot zich aan bij din heer Hartogh. Da gewone wetgever is nu reeds zoo vrij mogelijk in belangrijke zaken. Waarom hem niet meer vrijgemaakt op andere punten 7 De heer Vermeulen heeft zijne motie ingetrok- kon na de verklaring van den hoer Van Houten en den tegenstand zijner vrienden. De heer Schaepman verklaarde pertinent tegen algomeen stemrecht te zijn, juist omdat er van verwacht wordt voorziening in maatschappelijke, kwalen en nooden. Hij verdedigde liet karakter van den heer Kappeyne tegenover den heer - Brouwers. Naar zijne overtuiging moeten de ka tholleken, die in '1848 mondig werden,' thans roeestrijdon voor de volksvrijheden en rechten, Do lieer Brouwers ontkende het karakter van den heer Kappeyne te hebben aangetast ,en ver weet den heer Schuepman door zijn voorstel zich te hebben laten verschalken door de overzijde en in strijd te handelen met liet .amendement der bisschoppen. k Te raidden van de sensatie, ontstaan door den heer Van Baar, die luide protesteerde tegon den heer Schaepman, werd het debat verdaagd tot a. s. Maandag. Alsdan is de minister aan het woord. Morgénkomen de andore ontwerpen aan de! orde.

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 5