Kijkje]! s. Land- en Tuinbouw. Gemengde Berichten. Koloniën. V is s c/ft e n!j; tbuis lag, heeft MaandagDaraiddag/ by afwe zigheid vna zjjn oom en tante, na eerst door het raam naar biunen te zijn geklommen, een linnenkast van achteren opengebroken en een gesloteD blikken trommel daaruit ge haald, eveneens opengebroken en al de zilveren en gouden voorwerpen alsmede het goud- en papieren geld (ruim f300) daaruit genomen en zich daarmede verwijderd naar Rotterdam. A. O. werd door «en zjjner buren op straat opgezocht en gewaarschuwd, dat zyo neef niet veel goeds uitvoerde, toen deze ging zien, ontdekte hij wat er gebeurd was, waarvan onmiddellijk aan da politie werd kennis ge geven, die al spoedig te weten kwam dat neef naar Rotterdam was vertrokken. Het mocht den agent T. Herweijer, bijgestaan door een agent rechercheur te Rotterdam al spoedig gelukken bedoelde persoon in een der herbergen op te sporen en hem nog in 't bezit te vinden van al het ontvreemde, waarna M. H. naar Vlaardingcn werd overgebracht. "Woensdag is hij naar Rotterdam getranspor teerd ter beschikking der justitie. Rotterdam. Bij den heer P., aan het Steiger alhier, is Maandagnacht ingebroken. Uit het onderzoek is gebleken, dat de dieven eene iuit verbrijzeld eo de deur geopend hebben, waarop zjj, na de slaapkamer van den heer D. te zijn voorbijgegaan, hun werk zjjn begonnen. Zjj hebben f 40 aan contanteu en eene waarde van ongeveer f 700 aan gouden en zilveren voorwerpen enz. gestulen. Delft. In de Woensdagavond gehouden vergadering der anti-revolutionaire kiesver- eeniging «Nederland en Oranje" alhier is voor eene vacature in den gemeenteraad caodidaat. gesteld de heer W. A. Paerels. Loosdninen. Alhier is overleden de 78-jarige W. De Zoete, oud-strijder uit de dagen der Belgische omwenteling. Amsterdam. In de Willemstraat heeft •zich eérie'commissie gevormd, teneinde bij de aanstaande komst van Z. M., den koning de Willemstraat zoo feestelijk mogelijk te versieren. Te dien einde is eene vergadering van de bewoners dier straat gehouden tot het bijeenbrengeu van gelden en hel beramen vab plannen. De kcsten worden op ongeveer f1200 geraamd. Daar de bewoners hun- wenech zullen te keonen geven, dal HH. MM. de-Willemstraat een bezoek komen brengen, is men du reeds bezig hel plaveisel," dat zeer slecht is, zoo in orde te brengen, dat het koniuklijk rytuig Diet al te groote schokken zal ouderviodeo. Amsterdam. De' gemeenteraad besloot Woensdag eene subsidie van f 1000 te ver- leeneo ten' behoeve der van 2 tot 7 April a.s. te houden tuinbouwtentoonstelling. Over het voorstel van li. èo W., om gedurende drie jafeo eene subsidie vao f 1500 's jaars te ver- ieenen aan de Zuiderzee-vereeniging, staakten de stemmen. 1 - - Naar aanleiding, der, verzoeken vau Bos en Penning,'om vergoeding voor de hun berok kende schade op de avonden van 21 en 22 Februari, waarop de voorzitter den raad later adviseereo zalomdat het rechterlijk onder zoek aauhaogig is, vroegen de heeren fleioeken en '"Willeumier of in het in te dienen politie rapport 'ook dè houding der politie, die vol gens de. dagbladber|ct)ten te wieoéchèo overliet, blóptgelegd zal wórden. - j De voorzitter'antwoordde bevestigend, doch acht' hetYwenschelijkyf dat 'naast de dagblad- berichten ook de olficieéle rapporten vernomen worden; blykt daaiu-t dat de politie aanlei ding tot ongeregeldheden gaf, dan zouden ér ter'meu voor de schadevergoeding kunnen bestaan. Eednauwkeurig onderzoek kan - 9'JWfK' f - moeilijkvsiu schadevcrgoed'iDg afgescheiden wordeo. Daarna werd van eene dadelijke bespreking der quaestie afgezien. Prof. Karl Rcclam, de populnir-gcnecskundigo schrijver,: is Maandag to Leipzig overleden in den ouderdom van 05 jaren. Do bekende Amerikaanschc geestelijke Henry Ward Boocher is Dinsdag te New- Vork overleden. Hyacinths Loyson heeft te Parijs in do Ame- rikaansclie kork, avenue de l'AImn, voor een tul rijk gehoor een reeks conferences geopend, die geregeld eiken. Donderdag zullen worden voort gezet. Mij sprak den eersten keer over »Tweo vrijo Kerken en twee Zuster-Rcpublieken." In Italië heeft men Uians, door middel van - officieelo en private opgaven, con globaal over zicht over de verwoestingen, door de jongste aardbeving aangericht, verkregen. Do catastrophe omvat een gordel van -100 kilometer langen 30 kilometer breed. In do 30 gemeenten, die ov door getroffen worden, zijn bijna alle huizen ingestort of altlmns zeer beschadigd. Met getal dooden be draagt meer dan 700; wnarvnn omstreeks 50, op do moeilijkst te bereiken plaatsen, onder de puin- hoopen begraven ïiggen Meer dan 500 personen werden gewond, een derde gedeelte daarvan levensgevaarlijk. Voor do talrijke gezinnon, die zonder huisvesting waren, zijn overal tenten op geslagen. De koning zond 150,000, de paus 20,000, Ernst Mendelssohn Bartholdy 3000 lire. Dij koninklijk beshnt zijn bovendien, ten behoeve der ongelukkigen, 300,000 liro uit het reserve fonds voor onvoorziene uitgaven geput. Een Engelsclie vertaling van Perelaer's «Baboe Dalima" zal over oenigen tijd verschijnen. Zij wordt bewerkt door een geestelijke, den heer Edw. j. J. Venning. Een gouden huwelijksfeest, dat een nog krach tig echtpaar in het dorpje Berglicht nabij Thai-' fang voor eenige dagen hoopte te vieren, word door een ongelukkig toevai gestoord, Allo voor-- bereidselen waren, door kinderen en familieleden in gereedheid' gebracht, om den dag-voor do oude lieden zoo feestelijk mogelijk to doen zijn. Beeds in-het vroege morgenuur bevonden zich de kinderen en kleinkinderen aan de .woning l J vanliet gouden paar. Men zou gezamenlijk ter kerk gaan. Tot ieders bevreemding was.tje brui-i degom, die anders zeer vroeg bij de hand was, nog to bed. Een der zoons begaf zich .naar hettr. i> slaapvertrek van den jubilaris, maar vond don ouden man dood in zijn bed liggen. De terechtstelling van eene vrouw heeft dezer dagen te New-York, om do zeldzaamheid van het geval, nogal de aandacht getrokken. Die vrouW, Roxalimi Druse genaamd, had, mot behulp vaneen gehuurden knaap, haar man ver- moord en toen, met haar volwassen doclitor, het lijk bij gedeelten verbrand. Er werden eenige verzoekschriften te haren gunste, ingodiend, zelfs werd in de volksvertegen woordiging te haren behóevoeen wet voorgesteld, waarbij het ophangen van vrouwen verboden tverd; maar dat alles baatte niet, en de moordenares heeft nu de straf voor haar misdaad ondergaan. In het Xancet wordt medegedeeld, dat liet aan een Zweedsch geneesheer, dr. "Wnrferinge, gelukt zou zijn, achtereenvolgens vijf gevnllen van luber- culeuse aandoening der hersenvliezen bij kinderen tegenezen, eene ziekte, die anders in den rogèl doodelijlc eindigt. De gunstige rcsultaton zouden verkregen zijn door wegscheren van hot li.uor eri krachtige inwrijvingen mot jodol'orra. Een prijzenswaardig voorbeeld. TeRume trouw de den 5en dezer de jonge gravin Marina, Zij had te Parijs voor 12,000 IV. aan toiletten be-, steid, waaronder een bruidskleed van 3000 frc.'. Bij de jongste aardbevingen herriep zij telegra- phisch do bestelling, gaf bet geld aan de slacht-' offers on maakte met bareyriendiunen.zelye een eenvoudig bruidstoilet, waarmede zij voor hot altaar kwam. Ifatuur-inkl. Alen heeft getracht en doet nog voel moeite een inktphtni uit Nieuw-Grenudn in Europa in te voeren. Zij'geoft een sap, dat 'de inboorlingen nchami" noemen. Deze vloeistof, eerst rood, neemt coii mooie zwarte kleur aan, als ze aan de lucht wordt blootgesteld, on men kan or mode schrijven zonder verder do minste .behandeling. Deze natuur.-inkt tast de pennen niet aan. - Een Amerikaan, dr. Cornelius Herz, hoeft een nieuwe telefoon uitgevonden, die de thans ge bruikte verre moet overtreffen, zeer goedkoop en eenvoudig is. Er zijn reeds proeven moe genomen itusschen Parijs en Brussel, en de uitslag was ver- rassend. Batavia, 0 Februari. Aan het verslag der voornnamsto gebeurte nissen in het gouvernement Atjeh en Onderhoo- righeden, Joopende van 10 toten met22 Jan. jl., wordt o.o. het volgende ontleend- De versterking Siroeu en het blokhuis Snbang worden gedurendo den vorslagtijd enkele malen vrij hevig beschoten; respectievelijk vun uit den kampoijgraml van Bada on van uit Kota-Pugani, Nabij Sabang werd een dwangarboider door 's vijonds vuur licht .gewond. Ook op do verster kingen Lampcnoroet on Kota-Poliama werden nu en dan schoten gelostop do oerste van achter de heuvels vanTjot-Goo en op do laatste uit den lagunerand. Den 18 Jan. werd de afkomende wacht uit liet blokhuis Luniara licht beschoten uit den rand der kampong Aroen. r. Gedurende do laatste dagen had de vijand het voornamelijk gemunt op do wegwerkers en hunne militaire dekking tusschon Kota-Pohama en Pekan Kroeng-Tjoetnagenoeg dagelijks werden - -zij beschotendoch steeds zonder succes. Ook vielen er den 13 en '10 Jan. schoten op do stoomtram, ter hoogte van Lampeneroot. In den nacht van den 13 werd tie telcphoni- sclie gemeenschap tusschen Tjot-Iri en Oleli- karang door den vijand verbroken. Segli werd nog dagelijks beschoien; den 14 Jan. word een Kui opeesch fuselier binnen de verster king licht gewond, terwijl een in hot buitenwerk wonende slot'prouier oon schampschot ontving. In de bovenstreken van Giglien bleven nog .steeds onlusttin hoerschen overigens was hot op .de N.- en O,'- kust vun Aijeh rustig. De weersgesteldheid was afwisselend. De gezondheidstoestand was eenigszins ongun stiger, het .ziektocijfer honger, het sterftecijfer echter lang. Een van den resident van Probolingo ontvangen 'r telegram,, godagteekend 2 dezer, meldt. liet. vol- gentle j.,- ïTengavólge" van^hevigen" wind uit het Noord- Noord-Westen.' is gistornmniddag. opgelicht en ■t ,in .de haven gestort de ijzeren opstand met haven licht'alhier. De furideoring en voetplaien van den toren zijn onbeschadigd. Lichtwaclitórshuis even eens Opgelicht en oostwaarts verschoven; het geheele tl.ik is weggeslagen on al het houtwerk ontzet; bijgebouwen ook weggeslagen. luchtwachter en een Europeaan bij die gelegen heid Vermist." De luiiennnt-ltononel der infanterie J. H. A.IJssel do Schepper is wegens beri-bori-ziekto van Atjeh naar Fort tie Koek geëvacueerd. Men schrijft aan de L. C. Op 8 December en eenige volgende dagen heeft "'liet zwaai- gestormd, met een barometerstand, zoo laag als zelden wordt waargenomen. In Junu- l ari is er veel sneeuw gevalien met vorst, grooten- deels uit bet zuiden. Februari heeftzieh gekenmerkt door veel zonneschijn, geen regen en Windstilte. Dit laatste is voor de anderszoo winderige Sprokkel maand, die het dorre hout uitde hoornen schudt, wel opmerkelijk. Kunnen er dan geen stormen en Alaart- sclie buien verwacht worden? Zonder twijfel, en vroeg of laat niet gering. Op zooveel kalmte volgt ruw weer, gelijk op droogte nattighc-id, op een hel» deren herrtoldonkerheid volgt. Nuisdoliieiitgrauw, ■'griezelig sneeuwKoud, met noordoostenwind, die in het voorjaar langer stand houdt dan menigeen lief is, e t waarbij veler verwachting nogal getemperd wordt. Voor eenige dagen toch gaf men, blijk baar gestreeld door zooveel zonnewarmte, hoog op van do. velden met crocusseu en hyacinthen, waarvan iie dekking kon worden weggenomen, De crocus zou haast bloeien en »de koningin des velds" (in het plantenrijk zijn er vele koninginnen), de hyacinth, begon ook al eenig denkbeeld to geven van de kleurenpracht, die "over eene maand te-wachten'stond. In gewone 'taal vermeld, draagt zich dè zaak aldus toe. - Van de bybriden-crocussen bloeit er nog niet een, en half April kunnen de, hyacinthen in bloei komen, maar dan moet het weer bijzonder men- Joopen. Moe zou dat dan'óók vroeger kunnen? - De .hellebarus, het zoogenaamde nieskruid, bloeit nog anders een van de eerste ranonkels in Ja nuari. Nu trei't moii nog eene andere i'anonkel aan', die pas begint te bloeieneruiUliis hyemalis, winter-lcntebloem, on voor woinigo dagen slechts kwam het sneeuwklokje of vastenavondzoljo boven den grond. Dat is laat, cn men kan liet dan ook wol aan de dorre weilanden afmeten, dat het lang kond is geweost, de grobizaamhoid nog komen moet, en dc boterbloem nog vor in het vorschiet ligt. De handel in leverantie-hooi was in do Lang straat sedert de laatste notesring weinig geani meerd, doch hot afgeleverde bracht den vasten marktprijs van f28.— por 1000 kg. op. Stroo blijft voor de stallen zeer gezocht, en do aanvoer herwaarts uit hot Land van Altona blijft aanhou den. Goed roggestroo kan f24.—, goed tnrwe- stroo f20.per 1000 kg. afdoen. In kalfkoeien en vet veo blijft de handel zeer lusteloosde Belgische kooplieden vertoonen zich •weinig en wat verkocht wordt geeft gcon reke ning of wordt met' schade afgeleverd. VLAARDINGEN. -Woensdag werd in publi»- ke veiling houteed voor zoutevisch f 57.50 a 50,— leng f35.kibbelen f 1 fr.25, kelen en lippen f67,50 en schelvisch f7.50, alles por ton. Een opgeslagen partij haring, welke heden aan de markt was, v/erd opgehouden tot f 13 per ton, zonder koopers. De stemming is zeer Bauw door verminderde vraeg. PERNIS. Gisteren kwamen alliior binnen 2 sloepen, elk met 150 kabeljauwen. KRALINGSCIIE VEER. Gisterochtend wer den aan do markt alhier aangevoerd 240 zalmen, die voor f 1 per Vs kilo werden verkocht. Nog werden aangevoerd 2 elften die verkocht wei-don voor f2.40 per stuk. Nod. Horv. Kork. Beroapani.te Putton o/d Voluwe ds, E. B. Gunning, te Zetten. Aangenomen; het beroep naar Beerta door ds. W, Okken, te 01de- en Nijelioltpade.- De verkiezing tot gemachtigden bij de Ned. herv. gemeente te Amsterdam zal in de 2e helft van April ti. s. plaats hebben. Men bere kent dat er minstens 200 vacatures zullen zijn, aangezien de bijzondere kerkeraad de leden, die zich aan de doleerende gemeente aangesloten hebben, zal moeten schrappen ah lidmaten. Naar het Ü- uit goed ingelichte bron ver neemt, is" het bericht, betreffende hetgeen ds. Gewin II. Zondag in do nvondbeurt zou hebben verklaard, volkomen' onjuist. Ds. Gewin heeft over dio zaak zelfs niet ge sproken. Door de kerkeraad van do Ncd. herv. gemeente te Krolingen en de predikanten'aldaar beslist hunne meening hebben uitgesproken, niets te wil len gorneen hebben mot de doleerende partij aldaar, is door de dèleerendon eene lijst tor intoekening gelegd, waarop ieder, die met hot kerkverband bij de Ned. herv. kerk wil breken, dit'met zijne handteekening kan bekrachtigen. Uit Aalten wordt aan de jY. li. CL gemeld: Ds. Gangcl was Aluandagochtond op reis ge gaan, en men verwachtte hem met den-laatsten trein hier terugdaarom had zich een stoet van ongeveer 300 persctnen, verreweg de moesten geene Ganglinnen, naar het station begeven om hem te verwelkomen en onder het zingen van oen voor deze gelegenheid vervaardigd liedje naar zijne woning to bogeluidon. Ds. G. stelde echter hot publiek te lour en kwam dien avond niet. Gisteravond ducht men weder dat hij zou terugkomen, en nu was het getal opwachtenden nog veel grooter dan den yorigen avond, doch ook nu werd het publiek teleurgesteld. Een koe rier was uil gezonden om hem van „dn stemming der gemoederen op do hoogte te stellen, en dit deed hem besluiten, aan het station te Yursoveld uit te stappen en verder-per vrachtkar de reis naar zijne pastorie alhier in alle stilte voort to zetten. Een groot gedeelte van het op het station aanwezige publiek begaf zich nu naar den grind? ■weg van hier op Varsevold, waar domineo moest passeeren, om hom daar af te wachten. Eene estafette te paard werd, nadat hij hier niet was aangekomen, hem nogmaals tegemoet gozonden oin tot wachten aan te sporen, doch eindelijk ^ongeveer hnlftwce des nachts kwam hij toch, cn nu deed men hem hut toegedachte goleide. Bijt,! du pastorie zijn toen nog stokslagen uitgedeeld. Dc heer Gangel was begeleid door cone wacht, hoofdzakelijk van boeren uit' de buurtschap Lin- teloo, waar do meoste zijnor aanhangers wonen, gewapend met stokken. De politie is hier thans met 4 rijksvoldwach-

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 3