TIMMERMAN, TkeQ'mei T. PLEYSÏER, Uit de hand te koop: pot elt ruim 5i L. zwaar toren. Weener Café-Restaurant, 2 goed onderhouden ABVERTENTIËN. gevonden in een kabinet, dat de vindor voor 5 shillings (f 3) op een verkooping gekocht had, en dat hij, na het twee jaren in zijn bezit te hebben gehad, voor 10 shillings vet koopen wilde. Bij het schoonmaken van het meubelstuk vond hij twee bundels, een vnn 14 en een van 26 banknoten van 100 p. st. elk. De nommers waren bekend en kwamen overeen met de nommers der gevonden banknoten, die thuns aan don rcchtmatigen eige naar zijn terruggegaven. Da vinder kreeg 10 p. st tot belooning. Bij een voorstelling in een beestenspel te Saint Omer, (Pas de Calais) zou een 12-jarigo dieren- temster, iBnptistina" genaamd, hare toeren ver richten in het hok van den jaguar (Amerikaan- schen panter), waar men ook een wolf had bin nengebracht. Maar juist toen liet meisje in het hok kwam, vielon de twee wilde dieren verwoed op elkander aan. De verschrikte toeschouwers snelden naar het hok, en trachtten met stokken en andere wapenen de vechtende dieren te schei den. Intusschen riepen zij Gaptistina toe, heen te gaan. Maar de jonge dierentemster gaf op die waarschuwingen geen acht, en het gelukte baar, met moed en koelbloedigheid, don woeden den jaguar te bedwingen, en een eind te maken aan het gevecht, waarin de wolf doodchjke won den bekwam. Een bediende, die het meisje te hulp wilde komen, werd door een der klauwen van den jaguar ernstig gewond aan het hoofd. Ais een zeldzaam natuurverschijnsel Wordt uit Lincoln, in Nebraska, gemeld, dat aldaar den 48en Februari, tusscben 1 en 2 uur, een regen van modder nederviel. De modder bestond uit kleine stukjes en gaf aan allen het voorkomen wan bespat te zijn door een rijtuig, dat door een jnodderige straat rijdt. Den vorigen dag had liet op cenigen afstand van do plaats, waar de mod der nederviel, hevig gewaaid, en men denkt dat bet door den storm opgewaaide zand door de vochtigheid in de lucht tot modder werd en toen door do zwaarte neerviel. Het negende Blnternationaal Medisch Congres" zal in September a. s. te Washington plaats heb ben. i In een klooster te Luneburg zijn een aantal brieven van G'oethe gevonden, gericht tot een jonge dame, die hem tot mode) diende voor Ottil- lie in «Die Wahlvmvandtschaften" en die den dichter innig lief had. Zij zullen weldra in druk verschijnen. Zooals bekend is, heeft het onzijdig gebied Sloresnest, bij de Vaels gelegen, sedert eenigen tijd zijne eigen postzegels voor het binnenlandse!» verkeer in het stadje. Naar men thans verneemt, i heeft hot bestuur der posterijen in Belgiö tegen de regcoring der kleine republiek proces-verbaal opgemaakt en de zegels buiten koers gesteld. Do invoering van postzegels aldaar schijnt van een beurs-sjieculant to zijn uitgegaan, die ze te Parijs heeft doen vervaardigen. Ook is de aanvrage van postzegelverzamelaars uit alle landen zeer groot. Iemand uit Zwitserland, die insgelijks dezer dagen aanvrage deed, verzocht den kantoorhouder aldaar tevens de welwillendheid te hebben opgave te doen van den naam der hoofdstad van den vrij staat Moresnest-Kelmis! Als curiositeit deelt de Locomobiel4 mede, dat de bezitter van eene uitgebreide horlogekasten- fabriek te Besanfon, onlangs op het denkbeeld is gekomen om den inhoud van de privaten zijner arbeiders op goud te iaten onderzoeken, daar men hem haihmedegedeeld dat iedere arbeider bijzonder kleine en nauwelijks waarneembare gouddeeltjes niet zich medevoerde, welke gedeel telijk aan zijne kleederen bleven hangen, gedeel telijk door hon werden opgenomen. Eene proef op kleine schaal bevestigde die ver klaring; do door vei branding verkregen producten bevatten natuurlijk per KG. eene hoeveelheid gouds ter waarde van ongeveer f 1.50. Tengevolge van dezen uitslag werd de gansche inhoud der vergaarputten overgebracht naar het bosch van Chaillus en daar verbrand. De opbrengst aan goud bedroeg 7000 frs. tegen 2000,frs. aan on kosten. Emile Trélat, professor aan het conservatorium les Arts et Métiers de France, heeft eene nieuwe methode van verwarming der woningon aange geven, uitgaande van de volgende beginselen; 1°. Men moet de lucht, die dient oin hot lichaam te verwarmen, niet inademen, want do hygiene leert dat do longen koude lucht moeten ontvangen. 2°. Om het menschelijk lichaam in eene kamer te verwarmen, moot de oppervlakte der naburige lichamen (vloer, muren, plafond, ameublement enz.), op een zekere temperatuur worden gehouden. 3°. Om zuivere lucht in de bewoonde vertrek ken te houden, moet men ze in diiecte gemeen schap met de buitenlucht brengen, en we! op zoodanige wijze, dat deze gemeenschap in even redigheid is met het aantal personen. Om tot het beoogde doel te geraken, hebben Appert, Geneste en Herschar dooi boorde glas ruiten gemaakt, naar de opgavo van Trélat, en deze ruiten vinden reeds grooten aftrek. Door dien de openingen in de glazen nauw aan den buitenkant en breed aan den binnenkant zijn, voelt men geen tocht. De glazen worden nooit onder de 2.25 M. van den vloer van het te ven- tileeren vertrek aangebracht. Hierdoor is het vraagstukrfrissdie lucht in eene behoorlijke tem poratuur in te ademen," grootendeels opgelost. Het Maandblad, onder redactie van dr. Van Hamel Roos, beveelt bovenstaande stellingen en middelen ter verbetering der ventilatie dringend aan in de aandacht zoowel van autoriteiten als van slecht geventileerde café"s enz. In een grot te Dakota (Minn.) zijn de lijken van een man, een vrouw en drie kinderen ge vonden, uitgedroogd, doch over het algemeen goed bewaard. Oudheidkundigen beweren dat de lijken afkomstig zijn van een menschenras, dat voor 2000 jaren geleefd heeft. De zeldzame vondst is naar het Smithsonian Instituut te Washington gezonden. Is het waar, dat de bevolking van Ierland al moer en meer verarmt en inderdaad de pacht aan de landeigenaars niet kan betalen? De cijfers der deposito's bij de bankiers pn do inlagen bij de spaarbanken leeren het tegendeel. Sinds 1880 is het geheele bedrag,dier sommen van .33.1 tot 34.6 dus mot 1 ysanillioêa pond., .sterling vooruitgegaan. Van die Som koroWuim 1 mitliocn voor rekening der postspaarbanken. En wat de beteekenis van het verschil nog grooter maakt is de omstandigheid, dat de bevolking van Ierland in do laatste zes jaren roet 440,000 of 8 pCt. is verminderd, zoodut thans por hoofd 7.1 pond sterling is gedeponeerd tegen 6.2 )p. st. in 1880. Een Engelsch blad maakt de opmerking, dat de leische bevolking zooveel meer bespaait, juist omdat de pachters het verschuldigde niet beta len, en zulks blijkbaar niet uit onmacht maar uit onwil. Al is voor die redenering veel te zeg gen, geheel logisch is zij niet, zoolang niet vvoidt aangetoond dat van bedoelde deposito's en inlagen een evemedig deel aan de nalatige pachters be hoort. Mijnheer de Redacteur. Het stuk van den heer i. P. Meijer Jz. in de courant van 10 dezer eischt eemge toelichting. Ik zal ZEd. op den voet volgen. «Nu komt de heer De Groot c. s. vertellen Sluit uwe oogen toch voor de weikelijke armopde, die alom toeneemtstopt uwe ooi en voor de algemeene klachten over heersehendo malaisé." - Ik heb dat niet verteld, ben juist van 't tegen overgestelde gevoelen. 1 De heer M. ziet verachtelijk neer op cijfers, weerlegt ze niet, maar noemt ze «verblindend". Ik meende, dat de oeconomische verschijnselen zoo ingewikkeld zijn, zoo moeilijk te verklaren, dat men niet te danKbanr kan wezen, eens cijfers te ontmoeten. Die geven dikwijls een juist beeld van hetgeen door redeneeringen slechts onbe stemd is weer te geveri. En dat een 'hoopman zoo laag op cijfers neerziet, is dubbel onbegrij pelijk. «De goedkoope artikelen, waarmede wij over stroomd worden, en die men bij gebrek aan geld niet koopen kan". Derhalve krijgen we ze ten geschenke van het buitenland, dat echter, in zijn. giootmoedigheid, naij en mijn bekenden schijnt te vergeten. Ik heb niet gezegd «ziet, de in- en uitvoer der laatste 10 jaien is nog iets vermeerdeid" (Op zich zelf is dit waar). Maar ik heb met cijfeis aangetoond, dat in hot zesjarig tijdperk vóór 1879 (in dit jaar begon de protectionistische stroormng) onze invoer stoiker toenam dan onze uitvoer; in het zesjarig tijdperk na 1879 daaren tegen onze uitvoer veel stoiker toenam dan onze invoer. De hoer M vergunne mij, dat ik deze cijfers een bewijs blijf achten, dat do vrees der protectionisten, als zoude onze handelspolitiek ons a el met goedkoope artikelen overstroomen, doch tovons ons werk roovcn, hersenschimmig is. De bedoelde gnsrneterfabrikant schreef zelf het succes van zijn Duitschen mededinger too aan eenige wijzigingen, die deze in zijn ai til,el ge maakt heeft, en aan diens handigheid, om een bijzonder geschikt agent te kiezen. Moet nu hier de staat den fabrikant en do werklieden, die deze meer zou kunnen gebruiken, steunen ten kosio van de gebruikers van gasmeters En als de staat dan, om consequent te zijn, ook de grondstoffen van dien fabrikant belastte, zou deze dan nog juichen Tegenover de voorbeelden, dat het vrijhandels stelsel sommige fabrieken benadeelt, zijn er ge makkelijk andere aan te halen, die voor dit stelsel pleiten, bijv. onze bloeiende tabaksnsjveiheid, onze toenemende doorvoerhandel. Daarenboven, wat zouden beschermende rechten geholpen hebben aan do fabrikanten, die htin fabrieken naar 't bui tenland hebben verplaatst? Immers niets; zij kondon, vóór het buitenland hun artikelen be lastte, daarheen uitvoeren, waren dus reeds meester van de binnenlandsche markt en hadden daar dus geen bescherming noodig. De heer M. roert even aan, dat wij door ons laag tarief ongewapend zijn tegenover 't buiten land, geen concessies kunnen doen om ook vvoder verlagingen van andore staten voor onze pro ducten te bedingen. Dat is juist. Maar motiveert dit nu voldoende retorsierechten Zouden die niet dadelijk tot represailles aanleiding geven en allo zekeiheid, zoo broodnoodig voor nijverheid en handel, wegnemen? Stel men belasteen artikel de fabrikanten vet grooten daarop hun fabrieken of bouwen nieuwe het recht wordt weder afge schaft als compensatie voor een verlaging door het buitenland en de gebruikte kapitalen zijn waardeloos. Zouden die fabrikanten niet met recht klagen over spelen mot hun belangen? Het betoog van den heer M. dient bijna uit sluitend om te bewijzen, dat de rechten van andere staten onze nijverheid soms benadeelen en dat inkomende rechten voor sommige fa brikanten en werklooze arbeiders voordeelig zouden zijn. Maar ditzelfde is door mij van den beginne af leeds gezegd en kan dus onmogelijk tegen jn ij n betoog woruen aangewend. De nadeelen, die tegenover deze voordeelen staan, laafde heer M. bijna onaangeroerd. Dit is gemakkelijk, maar niet billijk. Ze zijn dat de voordeelen worden betaald 'door de gebruikers, dus ook door de fabrikanten, die da beschermde artikelen als grondstoffen be hoeven4, dat de handel wordt betemmeid. dat een duur grenscordon noodig isdut staatshulp veelal ontzenuwend werkt. De heer M. wd gist en gedistilleerd belasten, doch ziet gelukkig in, dat men dun ook «om consequent te blijven" kolen en granen moot treffen. Maar waar blijft nu zijn consequentie, als hij een gedeelte dezer artikelen (ten dienste der branderijen en olieslagerijen) weder wil ont lasten dus een stap terug doet naar het ver- foeielijke vrijhandelsstelsel? Waarom nu ook niet het recht tei uggogeven aan de meelfabrikanten, aan de bakk"is, aan de werklieden? Voor deze allen is graan of meel of brood een grondstof, zoogoed als granen voor de branderijen. «Terwijl eene groote hoeveelheid Duitsche gist hier onbelast binnenkomt." In 1885 is inge voerd 326.000 en uitgevoerd 7.770.000 K.G dus 24 maal meer. "Van gedistilleerd is ingevoerd 250U0, uitgevoerd 239.000 HL. dus 10-inaal meer. Voor onze branderijen •'hebben we noodig -f- 50,000 last graan. Misschien dat sommigen door deze cijfers overtuigd worden, dat Schiedam bij bescherming meer te verliezen dan te winnen heeft. Alleen als het gouvernement uitsluitend naar 't belang van onze stad vroeg, zou er wat te winnen zijn. Maar als men meent te kunnen eischen, dat de staat dat standpunt inneme, dan is het eenvoudiger en eerlijker maar ronduit een subsidie te vragen aan de schatkist voor elke branderij. «De hoer De Groot schijnt zijne kennis, naar zijn eigen zeggen, slechts uit eene en dezolfdo bron te putton, zich alleen met schrijvets op te houden, die vrijhandelaars zijn quand rnême." Ik heb dat niet gezegd en breng juist de tegen overgestelde methode in practijk. Ik heb beweeid dat de toestand in de be schermde staten niet gunstiger is dan in de on beschermde. Tot mijn spijt ontbraken do gegevens om dit te bewijzen. Ik ging af op de berichten over vei mindering der winsten, kwijning. werk- loosheid, armoede enz, berichten, die m. i nipt talrijker of ongunstiger zijn uit Engeland en Neder land dan uit Duiischland, Rusland, Oostenrijk, Frankrijk, de Vereenigüe Staten. Do heer M. zegt nu «dat Duitschland herleeft" en voegt er stout weg bij «dank zijn beschermend «stelsel," even eens zonder bewijs. Beiden dienen we dus naar bewijzen te zoeken. Maar dat Engelnnds uitge breid wereldverkeer een gevolg zou zijn vnn zijn vroegere beschermende politiek, do zwakheid dier bewering springt ieder in 'toog. Met evenveel recht kan ik beweren, dat. als Duitschland nu bloeit, dit een gevolg is van zijn vroegere vrij geviger handelsstaatkunde. Met de heer M. betreur ik, dat in zulk een belangrijko qunestio slechts '/s dei leden van Nijverheid is opgekomen; geloof ik dat het hoog tijd wordt, met terzijdestelling van vcleonnuodige twistpunten, onze beste kiachtcn aan to wenden tot vermeerdering onzer stoffelijke welvaart en dat in die richting alles te vei wachten is van «mededinging", «zelfbescherming", «zelfbelcwa- ming", vooral mits die zelfbescherming dan maar niet beteekenebescherming door den staat van enkeion ten koste van 't algemeen. M. C. M. De GnooT. Schiedam, 12 Maart 1887. Voor de vela beqjjjzen van deelneming ia ons smartelijk verlies betuigen wjj onzen hartelijken dank. A. "VERBOON. J. VERBOON—Früdioer, Schiedam, 12 Maart 1887. Aan allen, die van hunne deelneming blijken gaven by het verlies van onze lieveling ADRIANA, betuigen wij onzeu hartelijken dank. H. KOOL. H, M. KOOL—Van Riiijn. Schiedam, 12 Maart 1887. fSgSSgset» V/ie Iets te vorderen heeft van, verschuldigd is aan of zaken onder zich heeft beiioorende tot de nalatenschap van Mejuffrouw GEERTJE LEENDERTSE JANSEN, weduwe van DIRK STOLK, te Overschie overleden denII Februari .1.887, wordt verzocht voor E April a. s. daarvan opgaaf, betaling of.teruggaaf te doen aan den executeur, den Heer DIRK ZEEUW ADRz». te Over- s c h i e, of aan den Notaris P. F, J. VAN DER HEIJDEN te Schiedam. De endergeteekende heeft de eer te berichten, dat hy zich alhier heeft gevestigd als en zich tevens aanbeveelt tot het maken cn vermaken van Springveeren Paardenharen en andere Matrassen en Eicdekantcn, het verstellen cn leggen van Tapfften, enz. Alles net, solide en tot billijken Jtuilettliovemeeg, B, No. 6. Te bevrageo by de Wed. A. VAN'KOES- VELD, Laau «Ons Genoegen", Vlaardingsr PoortSchiedam. B.OOQ STRAAT, No. 349, hoek SPUI, KOTTJBBMAM. Alleen verkoop van Ant, Oreher's Bier, Schwechatbij Wieo, perhalven liwzo cents» Bier der Frclhcrlich von Tuclter'schen Braucrcl, -Nürnberg, 15 cents per glas. Café mélange met Weener gebak»

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 6