\S|f Land- en Tuinbouw. RectLtzaken. I Gemengde Berichten, "'/if w 0 n d e rw ij s. De hcor W. v, d. F. geeft in de Lantaarn liet parlementaire portret van jlir. mr. J. W. IC, Rutgers van Rozenburg, afgevaardigde voor Am sterdam, en zégt o, a. ïln het laatste bankje, naast den hoer Van Houten, staat oen klein, «pitsig mannetje op, met een rond schedeitje, dat door dun, grijzend haar haif gedekt wordt, en die mot een stille onverschilligheid, zonder inleidende phrasen, zijne redevoering dadelijk aanvangt. Zijne oogen lig gen diep in, ter weerszijden van een korten neus, die van onderen een weinig opgewipt wordt, ter wijl zich aan het benedeneinde van het gezicht een kort kinbaardje bevindt, dat zijne kaken naar voren schijnt te doen komen, als ware de mond in een nijdigen hap dichtgedaan. En met een droge zuinigheid van weinigo gebaren, strak vóór zich ziende, zonder eflect-emphase, niet nu en dan een blik op een papiertje met aanteekeningen, brengt hij zijne korte zinnetjes met hortende schok ken uit. Op eenironischen toon, dieafen toeineene slepende hatelijkheid de zinnetjes voorttrekt, of ien woord vooruitsteekt als een prikkonden riem, om dan weer in een opvolging van korte, vlij mende, scherpe vraagjes een rij aanvallen te wagen, vervolgens eensklaps af te zwenken en van eeno jmdpro zijde zijn slachtoffer te bespringen, en hem thet romle, harde, bijtende woordjes te behame- ren en te stompen, trekt hij met nervouse, kloeke Btapjes recht op zijn doel af. iltj is hatelijk, sar castisch, en schorp als een parlementair stekel varkentje, dat nergens aangepakt kan worden on overal prikt. Met eene valsche vroolijkheid, die Jachjes op de gezichten wiingt,een vernuftige scherpzinnigheid van argumentatie, die slechts éen kort, blozend lachje kan opwekken, en diepdoor dringende, comische ironie, dio lange vroolijk- hedcn doet ontstaan, bijt, hapt, slaat, prikt en Stompt dit kleine figuuitje van zich af. Zijne korte, Venijnige zinnetjes vallen als druppels vitriool op de ai gumenten zijner tegenpartij, waar zij onmiddellijk gaatjes uitvreten en vlijmende pijnen of open plekken verooizaken. Met zijne parlemen taire vertoogen overvalt hij zijne slachtoffers, met driftige bewegingen en goedgemikte, telkens her haalde sprongetjes-, als een nijdig, woedend dog- hondje, dat de tanden in liet lichaam zet, en trekt, ets rukt, enscheurt. In tegenstelling van Sehaepman's zwaaiende émphase of donderwolken van zinnen en knots- sla'gen van argumenten, of met de Beaufort's fijne stiptheid van uitdrukking, fraai zwenkende argumentntién, en de klassieke degelijkheid der gematigde betoogen, doen de redevoeringen van den heer Rutgers aan de vechtpartijen van een knaagdier denken. Mot zijn vooruitstekenden,dicht- gehapten mond zet hij zijnescherpe, korte tand jes in het lichaam van zijn slachtoffer, en dan begint hij te knaobelen, te rukken, te scheuren, zoodat de veilen er bij hangen en het bloed er afsijpalt. Maar met eene verfijning van wreedheid, Iaat hij, evenals een kat, zijn muis even ioopen, om ze een oogenblik later met een klauwenden haal zijner scherpe nagels weer naar zich toe te trekken, en ze opnieuw te beknabbelen en te bekrabbelen. Dan weet hij in de ironie zijner vragen verwijten en vreemde, ongedachte uitdruk kingen te vindon, comische betitelingen en venij nige woorden, die waarlijk pijn doen, en niet alleen het lid der Kamer, maar ook den mensch treffen, diep en scherp. Maar in de rondte stralen do gezichten van genoegen, lachen de oogen en do monden in een heerlijk genot van een ander mensch te zien toetakelen en afmaken, zoo, dat zij menigmaal pleiner v'mden in de hatelijke, vlijmende verwijten, die hen zeiven als toehoorders treffen. En toch wordt men niet verstoord op hom, an, met de ingekankerde wreedheid, der mensciielijke natuur eigen, keeren een volgende maal dezelfde toohoordors terug (wo-'t-het zijn vaste klantjes, bekende gezichten van alle par tijen), om opnieuw zich met inwendig genoegen te verlustigen ann dat krabbelen, scheuren en pijn doen van een hunner medeleden en mederaenschen. Weinigen zouden vermoeden, wan neer zij do kleine gestalte van den heer Rutgers in een stille, half onverschillige oplettendheid in de vergaderzaal zien luisteren, meestal een weinig in zich zeiven gekeerd, zich ter zijde houdend en geen deel nemend aan het eigenlijk huiselijko leven der Kamer, dat in die zwijgende, eenvoudige figuur een dergelijke scherpte van argumentatie, vasthoudendheid van wilskracht en fijnheid van redeneering school I" Het XXste taal- en letterkundig congres zal te Amsterdam worden gehouden vau 26 tot 29 September e. k. Naar de Prov. Gron. Gt. verneemt, zal nabij Gioningen en PeterswoMe eeu hutel opgericht worden, iu hel b'yzouder geschikt voor herstellingsoord. Het kapitaal voor de oprichting is reeds bijeen, een plan is ontworpen door de heereu Wegerif eu Huurman te Giouingru, en een terrein is aangekocht aan deu stiaatvveg uaar Gt omogen, op eeu uur alstund vau de stad, door een dicht boseh vau het Paierswolder meer gescheiden. Door den hofboekhaodelaar M. M. Couvée, in Den Haag, die de portretten van den koning en de koningin onlangs hi-t licht deed zien, zal nu ook in denzellden vorm een poiliet van prinses Wilhelmiua worden uitgegeven, dat daarmede een trits uitmaakt. £r zal gezoigd worden dat het nog vóór den veijaardag van de kroonpnnses verschijnen kan. Ook van deze luxe-uitgave zullen twee formaten komen. Naar wy vernemen, hebben eemge lieeren te Delft het voornemen een hoemlei park op groote schaal op te richten aan deu Rotter- dainscheo weg, onder de gemeente Vujenban. (N. B. Gt.) Onder Nieuwdorp beviel dezer dagen eene vrouw van haar achttiende kind. Als bijzonder heid meldt men hierby', dat al de telgen in leven zijn en nog altyd mei vader en moeder samenwonen. waarin een bediaz van f 10-40 aan bankbiljetten was. In plaats vbd met twee paarden, die h'y zich voorstelde tejkoopen, moest hij met ledige handen naar huis gaan, ondauks alle moeite om liet geld terug te vinden. Delft. Ouder de leiding van de Kamer van koophandel en fabrieken alhier had Don derdagavond de aangekondigde vergadering plaats vau hen, dia belang stellen tn het tot staud komen eeuer uamverbtudiug tusschen statiou-Rijswijk en Poeldijk langs Watetiugeo. Namens de commissie uit de Kamer deed de heer A. N. De Lint vei slag van een tu loco gedaan onderzoek, wat betreft de mogelijkheid vau het tut staud komen der voorgestelde trtunverbiadmgen. Het resultaat van dat on derzoek kan bevieüigend genoemd woideu, terwijl op de medewerking en deu steun der Hollaudsche Spoorwegmaatschappij kan woi- den getekend. Op vooistei van den heer J. M. De Kuijser, voorzitter der Kamer, werd de verdei e legeimg in handen gesteld van eene commissie, bestaaude uit deheeieutG. v. Luik, burgemeester der gemeente Monster C. P. Hoek, buigemeester der gemeente WalenngenH. W. Metman, notanste Wa- tenugen; A. N. De Lint, lid van deu gemeeu- teiaad te Deilt, eu B. G. Karsmeijer, koopman te Deilt. Ter bestrijding der voorloopig te maken onkosten van eeu aiaut-piojet werd staande de veigadermg een gedeelte van het geraamd bedrag verzekeid. Amsterdam. Naar aanleiding van den aanstaandeu 90en veijaatdag van deu Duit- schen keizer zal op Maaudag, 21 dezer, in ïFelix Mentis" een concert gegeven worden tea voordeele van den vDeutscheu Hülfsveieiu" hier ter stede. Dit conceit zal met alleen merk waai dig zyn door de mede wei king vau talentvolle kunstenaars, als de dames Miehlke en Kluyt eu den heer Jos. Cramer, maar ook door deu aatd van het programma. Tegenover de 90 jareu van den keizer woi deu 90 jaren van muzikaal leven gesteld, vertegenwoordigd door compositie» vau Haydn, Mozail, Beet hoven, Weber, Echui'naun, Wagner enz. Op de Dinsdag gehouden paardenmai kt te Weert veiloor een koopmaD zijne poiteleuille, Maastricht. Het duurden gemeentelaud goedgekeurde leglemeut voor de waterleiding alhier is in diuk verschenen. Haat uit blijkt dat het tai lef voor waterlevering o. a. is gesteld voot huiselijk gebiuik a I i.25 per 'larvoor elke kamer, keukeu euz., met een minimum voor elk huis van f 5.20 pei jaar; voor iudus- tiieele doeleinden bij een veioiuik van min stens 10U0 M3 per jaar a 10 cent per M3, van 6 ceui per M' by eeu veibrutk van minstens 4000 M3, eu voor een gewonen emmer water, aan de openbare kranen ge haald, 1 cent. Donderdagmiddag is te Parijs in do Rue Slon- laignc een moord gepleegd op een dame, baar'J kamenier en een dochter van laatstgenoemde. De daders en do beweegreden tot den tteurigen <1 moord zijn nog niet bekend. 'v Te Toulon heeft een kapelmeester een zange res van den schouwburg aldaar doodgeschoten, en daarna zich door een spooi trein laten over rijden. Naar de Boston Globe meldt, zijn bij de mu- ziekhandolaren Oliver Ditson Co. aldaar twee svery charming Ballads" met Engelschen tekst uitgegeven, gecomponeerd door onze landgenoofe, mej Corn. Van Zanten. Een photograpiiie-tentoonsteliing zal in dit jaar te Florence gehouden worden. Er zal daar ook een afdeeling voor inzendingen uit alle landen zijn, In onderscheidon Friesche dorpon heerscht weer Kieupelheid onder do varkens. Als een nieuw mid del tot genezing wordt nu een weinig Itnlk in 't voedsel gedaan, dat gunstige resultaten oplevert. Do Amstordamsche hulpvereeniging voor chris telijk nationaal schoolonderwijs heeft bij de keuze van afgevaardigden voor de algemeene verga dering de aanhangers der zoogenaamde doleeiende keik geheel buitengesloten. De kantonrechter te 's-Grnvcnhage heeft uit spraak gedaan in zako den magnetiseur, G. A. R., beklaagd van onbevoegde uitoefening der ge neeskunst Hijmagnetiseerde verschillende per sonen door zijne handen langs hun lichaam te bewegen, met het doei om de ziekte te open baren, waaraan do patiënten zouden lijdende -zijn, ontving fl per visite, doch schreef geen.medi camenten voor. Hij kende aan zijne methode van behandeling geneeskracht toe. Do kantoni echter heeft deze feiten beschouwd ais onbevoegde uitoefening van de geneeskunst, naar geest en bedueiing dei geneeskundige wetf en den beklaagde veroordeeld tot f25 boete, subsidiair 5 dagen hechtenis. Woensdag werd door hot kantongerecht te Terborg de zaak bohandeld van het voltrekken van een keikelijk huwelijk in de R.-k keik ter Zeddam, waarvan partijen niet hadden kunnen doen blijken, dat haar huwelijk ten overstaan van den ambtenaar van don burgerlijken stand was voltrokken. Vier getuigen, waaronder de pastoor en kapelaan van Zeddam, werden in deze zaak gehoord. De ambtenaar van hefc openbaar ministerie achtte het ten iastc gelegde- feit volkomen bewezen, en eischte tegen den beklaagde, den pastoor H., te Assen, door wie» het huwelijk voltrokken was, eene geldboete van f250, bij nict-betaling binnen twee maanden óone maand hechtenis. Voor den bekl, trad op- mr. Vitringa, advocaat te Arnhem, die eone lichtere straf aanvroeg. wo liet nlg dm is wee 43f mot aard wei drie erw kilo 144 D eene hout spek bosc R< W. beide Zwitt J. D obligi State zig'mj in Ni sor C ratuu D delijk deelir heer volkss van Toezii Ec VLi te ner enkele visc'n. Heden f35.- f69 e *t harte aanhoudend roept, maar altijd vergeefs En als dan Ho nacht over de aarde komt, maar de slaap ons oog niet luikt en ons oor niet sluit, en wij hooron den wind gieren en huilen O, hoe dikwijls vloog ik op, roopende: sOrfè, Orfè! Zijt gij 't? Kunt gij geen rust vindon in den schoot der golven? Kind, wanhoop niet! Ik zal missen voor u iaten doen, dag en nacht voor U bidden', totdat de zee u een vredig gi af wordt, als waren uwe leden uitgestrekt in gewijde aarde I Maar de wind bleef huilen en gieren, en ik hoorde auijd door de klagende stein van mijn Orfè!En ik heb gebeden en ik 'heb mijn geld naar den priester gebracht als een ander zijn maïs naar don molenmaar vergeefs't Is een droevig, een rampzalig leven zonder kindMen werkt, maar waarvoor? Men leeft, maar waartoe? Daar zijn dagen aan dagen voorbijgegaan, die mij waren .als telden zij zevenmaal zeven uren, en als leed ik reeds op aarde He kwellingen van 'tvagavunr'. Weder gingen hare woorden fit eelsiang, klagelijk zuchten over. En werd uwe dochter eerst zoo lang na 't ver lies van uwen zoon geboren vroeg Selden. Drie jaar signb I Drie lange jaren bleven wij eenzaam, zonder kind. Wij hadden er vroeger wel gehad, maar die waren als kleine bimbi gestorven, en omzweven thans als engeltjes do Madonna. Zevenmaal heeft ons oog vol blijdschap in de ge vulde wiog gestaard, zesmaal heeft het met bittero tranen de verstijfde leden onzer lievelingen iri de doodkist aanschouwd!. Orfè alleen «as ons over gebleven Toen hij ons nu ook ontnomen was, hebben wij vuriger dan ooit de Madonna gebéden ons levensgeluk te herstellen, en dat de eenzaam-- heid aan onzen haard weder mocht verlevendigd worden. En na drie jaren werd ons de afgebeden genadegift geschonken, en de kleine geboren, dia gij gezien hebt! En van dien dag af brak een nieuw leven voor u aan? Ja,, wel een nieuw leven, signb! Blijdschap kwam in ons huis. Dat zei mijn man ook, Gia- eomo Franco. »Hoo zuilen wij 't kind noemen?" vroog ik hem, en hij antwoordde zonder zich te bedenkenGioiana zij haar doopnaam, en wij zul len haar Gioia noemen, want zij heeft de vreugde over ons buis gebracht, en zóo dus moet haar naam zijn." En hij had toen gelijk en hij heeft bot nog, signb 1 Wel is zij onze vrougdebrengster geweest en gebleven, en tot op dezen dog hebben wij trotsch op haar mogen zijn, want zij is goed en schoon en met geheel haar harte hangt zij hare bejaarde ouders aan; al zoudt gij haar een heme! op aarde willen openen, zij zou hem niet binnengaan, uls 't niet met ons goedvinden ware! De baron zag haar eenigszins twijfelend aan. Hm! zcide hij, zou dat zoo blijven, ais er nu eens een vrijer komt opdagen, die haar aanstaat? De oude vrouw knikte met volle overtuiging: Eh si! Eh si! En hij zai komenWat denkt gij, signb dat onze Gioiana Santa Calharina tol haar heilige zou kiezen 1 O, neenOp den dag reeds dat zij geboren werd zei mijn Giacomo France: iNu moeten wij voor een goeden man zorgen," en van dat oogenblik af wisten wij waarvoor wfj welkten en spaarden. Want, met gouden hoeken vangt men de gouden visschen, en" het moet er een zijn met wien zij voor don dag kan komen, 'onze Gioiana I Zij moet zich niet bohoevct} te be helpen en to bekrimpen, zooals wij gedaan hebben NeenZij meet in welvaart en aanzien loven. Wij willen liaar nestje met zijden vederen voeren, zoodat zij niets van de ruwheid der-wereld ge voelt. Zij is tot eeno signora geschapen, en eone signora willen wij van haar makon 1 Dan hebt gij ook zeker reeds iemand op'toogr die om haar komen en u daartoe helpen zal? Zij sloeg de doffe oogen op, en zag hem eene wijle onderzoekond en nadenkend aan, alsof zij bij zich zelve overlegde of zij hem ook dat gewichtige geheim zou toevertrouwen. Haar aarzelen duurde echter maar kort, en zich naar hem toebuigende fluisterde zij, terwijl zij rondzag, alsoi er gevaar kon bestaan dat in die -eenzame,1 hooge, ledige- kamer een luistervink verborgen zou kunnen zijn'-; Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 6