den de meeste voorstellers nog nader hunne amendementen. De hoeren Clorckx, Helilt, Van Diggelen en Van der Kaay trokken hunne amendementen in. Verscheidene sprekers constateerden dat de minister gisteron het artikel intoipreteerde in den zin van giooto vrijheid aan den gewonen wet gever. De minister verklaarde dat aanneming van eenig amendement, behalve van dat van den heer Booseboom, de regoering hare taak zou doen nederleggon. De uitslag der stemming is do. Amemlement-Ruys-Reiither (hunrwaarde- census) verworpen met 71 tegen d2 stemmen. 2o. Amendement-Van Houten (volkomen vrij heid voor don gowonen wetgever) vei worpen met 62 tegen 21 stemmen. 3o. Amendement-Lobman (alleen kenteekcnen van maatschappelijken welstand) verworpen met 65 tegen 18 stemmen. do. Sub-amondcment-Seret (geen mogelijkheid van uitsluiting van officieren} aangenomen met 46 tegen 37 stemmen. 5o. liet aldus gewijzigde amendement-Roose- boom (uitsluiting van in dienst zijnde mindero militairen van liet kiesrecht) aangenomen met 42 tegon 41 stemmen, liet aldus gewijzigde regeerïngs-nrükel is aan genomen mot 68 tegen 15 stemmen. Tegen stemden de hecren Van der Schrieck, Smeeie, Borrer, Ruland, Vermeulen, Lambrochts, Schimmelponninck van Nijenbeek, Ruys, llaflmans, JJeldt, Keuchenius, Brouwers, Corver Hooft, De Geer en Reuther. Aan het einde der zitting deelde de voorzitter jnedo dat do heer J. C. Fabius, wegens zijne be noeming tot kapitein bij het le rog. vesting artillerie, bericht heeft gezonden dat hij opgehou den hoeft lid der Kamer te zijn. Morgen voortzetting. De heer llartogh heeft voorgesteld, de Tweede Kamer te doen bestaan uit 100 leden, of zoo veel meer als de wet zat bepalen, die gekozen •worden in kiesdistricten. Tot toelichting citeert de voorsteller uit de nota van don heer Oldenhuis Gratama de opmer king sDoor een vast getal te bepalen, legt men in de grondwet zelvo de kiem van do noodzakelijk heid van verandering." Do heer Van Asch van Wijck heeft eone wijzi ging voorgesteld in de verhouding, waarin afge- vaaidigden naar da Eeiste Kamer zouden worden gezonden, hoofdzakelijk met het doel om geen wijziging te brengen in het aantal afgevaardigden voor Utrecht oorspronkelijk voorgedragen. Te dien einde stelt lnj voor, in liet regcerings- voorstoi het aantal leden te biengcn voor Zuid- HoIiand van 10 op 9f voor Noord-Holland van 9 op 8 voor Utrecht van 2 op 3 voor OverijseÉ van 3 op 4. Ais redenen, die voor het amendement pleiton, wordt, behalve verschillende bei eken ingen van het aantal zielen op 1 lid der Eersto Kanier, aan- gevoerd, dat het niet wensclielijk is aan de pro- Dat geloof ik graag, hernam zij, en gij, rijke vreemdelingen, die zoo geen eigen zorgen hebt, maakt dikwijls die van andeien liefderijk tot de uvvon. Daar dacht ik juist aan, toen gij laatst vertiokken wamt; manr ik moet er u bij zeggen toen dacht ik toch ook, dat ik niemands hulp noodig had, maar nu Hier zweeg zij, zag met saamgetrokken wenkbrauwen somber voor zich been, en liet er toen langzaam opvolgen: Manr nu heb ik hulp en raad beide hoog noodig Hoe meent ge dat?'In welk opzicht? vroeg hij. Hare lippen beefden, zij antwoordde niet, manr begon hartstochtelijk te weerien. Hij wachtte een oogenbiik, trachtte "haar" toen wat tot bedaren te brengen en moed in te spreken, en zei dat zij hem maar npenhaitig haar. leed moest toever trouwen, omdat hij haar anders niet ten baste ra den of helpen kon. Doch zij kon hagr opbrniseyd leedgevoel niit zo,o spoedig bedwingen^ en hotduur- de nog eenigontijd, eer zij vvat^kpfpsr, maar toch nog altijd schreiende," spreken kon.,t Ik kan mijn In» t niet van hem aftrekken, zeid.e zij, en al ware het zondoj to.cl niet, Majtf vincitSn Noord- en Zuid-Holland, die ieder reeijs, met uitzondering van de overigen, eone vermeer dering van 2 leden verkregen, in de Eerste Kamer nog meer invloed dan te geven. Uit het feit dat de Provinciale Staten sleohts hij hoogo uitzondering personen uit andere pro vinciën kiozen, trekt de voorsteller do conclusie, dat bij vei kiezingen voor de Eerste Kamer, naast beginselen, vooral op provinciale belan gen gelet wordt, Bij het nfdeelingsonderzoek van het wetsont werp, houdende wettelijke bepalingen betreffende het houden van bevolkingsregisters, werd de ver- wachling geuit, dat de te geven voorschriften den ingezetenen niot moer overlast zullen ver oor/aken, dan noodig is tut het richlig bijhouden dor bevolkingsregisters. Verder werd er op aangedrongen, dat dc regee ring van do dwangmiddelen, welke iiaar ten dienste staan, zou gebruik maken om hot richtig bijhou den der bevolkingsregisters te bevorderen, het geen, meende men, in sommige gemeenten te vven- schen overlaat. Sommigen waren van gevoelen, dat de over tredingen in deze zaken door den kantonrechter zullen berecht worden. De staats-coniroissie tot herziening van het wetboek van koophandel, benoemd bij koninklijk besluit van 22 November 1879 heeft thans aan Z. M. den koning aangeboden een ontwerp van wet op het faillissement en de surseance van betaling. Bood zij reeds vroeger een ontwerp op hot handelspapier aan, zij heeft gemeend vergunning te moeten vragen om liet thans aangeboden ont werp ook afzonderlijk te publiceeren, zoowel omdat do ovei tuiging begint veld te winnen dat partieole herziening de voorkeur verdient boven de vernieu wing van geheele wetboeken, als omdat naar de bedoeling der commissie dit onderwerp niet langer deel zal uitmaken van liet wetboek van koophandel. Eenstemmig was de commissie van oordeel dat bij eeno herziening van het failhetenrecht, liet thans beslaande onderscheid tusschen koop lieden en niet- kooplieden niet behoorde to wor den bestendigd. Ilaar ontwerp heelt dan ook liet karakter verkiegen van een zelfstandig en afge rond geheel. Het ontwerp schept geen nieuw recht, is geen uitvloeisel van nieuwe theorien, maar beoogt niot anders dan eene loutering van liet geldend recht, door verwelking van de resuliaten eener nago- rioeg vijftigjurigo ervaring Alleen waar een cri- tisch ondeizoek van de werking der bestaande wet een gestienge toetsing daarvan aan da be- hooften van het verkeer, eene uauvvkem ige raad pleging der teclitspraak en van de literatuur wijzi ging van het bestaande als wensclielijk deden kennen, is daartoe in het ontwerp overge gaan. Het ontwerp beperkt het faillissement niet tot kooplieden maar maakt het toepasselijk op iedcren schuldenaar. kan het we! zonde zijn, wat ons hart zóo vervult en overmeestert? Zij snikte opnieuw en kon eerst na eenigo oogenblikken voortgaan: Ach, gij weet ook we), wat mijne ouders met mij voor hebben! Een signoie moet het zijn Geen ander mag ik tot man nemenEn hij nu heeft zijn boido banden en niets andeis dan wat hij daarmee ver dienen kan. (lij'kan lezen noch schrijven, vvarit- een koeherder bracht hem groot en leerde hem zijn beioep, anders niets. Zijn ouders waren door de pcrnictosa weggerukt, toen hij nog een zuige ling was. en hij kan zich niets meer van hen her innoren. Jarenlang was hij zelf niets dan een arme horden in de Campagna, maar om-lat hij tniot zoover biengen kon, vee voor zich zohcii te koopeh, kieeg hij tegonzin in zijn beroep, en zoo kwam hij hieihcen. Hij was vlug en sterk, en dacht dac hij niet jielpcn laden en lussen en als schippers—' knecht-meer zou knnnen verdienen, en zoö wildo I hij zijn geluk hier op do ieedo beproeven. Ik had hem er dikwijls aan 't,werk,gezien; maar nooit .acht op hem .geslagen. Zoo stond ik •wéér eens aan. 't strand oh'naar do remorculori te koken, hoe,zij de breedc, zv/aar geladen batken stroom-op SCHIEDAM, 24 .Mnnrt 1887. De gemeenteraad alhier zal Zaterdag, 26 Maart, des namiddags ten kwattier vóór twee ure eene openbare veigadermg houden; de alsdan aaa de orde zjjude onderwerpen zijn ingekomen stukken, waaronder ontwerp besluit tot betaling uit onvoorziene uitgaven, dienst 1887; idetn tot het doen van af- en overschrijvingen op de begrooting voor 1887; idem tot vei hooging van of toevoeging aan de begrooting voor 1887ontwerp-verot demng directie Gasfabriek en iustiuctiëo directeur, boekhouder en kassier; missive fiurgeilijk Armbestuur met suppletoire begrooiuig voor 4886 en roppoit financieels commissie; idem met besluit tot het doen van af en oveisclnij- vingen op de begiootiug Burgerlijk Armbe stuur 1S86; rapport inspecteur middelbaar onder wys op adies van dr. H. Ekaina om ontslag als leeiaar, welke stukken ziju ter viste gelegd, teneinde te woideu behandeld adies dr. H. Ekatna om ontslag als leeraar bjj het middelbaar ouderwys; adies oudei wyzeies P. M. E, Thyssen om eervoi ontslag benoe ming ouderwijze!es bij het lager onderwijs; adres H. A. W. Van Ueede c. s. om restitutie vau betaalue kosten wegens schade vei goedrag voor auuvaimg Wesierhaveuhootd; en verdere vootsielleu en mededeeliugeu. Volgens de voorloopig vastgestelde kiezers lijsten bediangt alhier het getal kiezeis voor leden van de Tweede Kamer en der Pro vinciale Staten 480, eu dat voor iedeu van deu gemeentel aad 803, In de tweede helft der maaod Met wordt te 's-Giavenliage een onderzoek ingesteld naar de bekwaamheden van postambtenaren bij den teirgruafiiieust. Zy, die aan het onderzoek wenscheu deel te uemeubehooreu daarvan vóór 15 Aptil aan het depaiteiueot van wa terstaat, enz. kennis te geven, In het vei volg is voor biievea of andere stukkeu, die uau deu afzender om beter adres i zjjn teiuggezonden eu door dezen met een aangevuld, verbeterd uf geheel meuw adies opnieuw ter post wordeu bezorgd, opuieuw puit eu eveulueel ïecht veischuldigd. De minister vau fiuanciëu heelt opuieuw in heiinueiiug gebracht, dat labrikauten, puteutphciiiig, doch die een gedeelte iiuuner goedei eu door wei kliedeu buiteu hunne fabriek laten vervaaidigen en dus tevens als koopman belast zijn, als zoodanig aan vulliiigsreclit moeten betalen. De Staatscourant behelst de volgende op gave van de op den laden Maait II. in de ondeistaande entrepots aanwezige hoeveelheid der Inema volgende goederen Ta Middelburg 369 000 kilo kolfie en 38.000 kilo iuw tin. sleepten. Ik bad con bloem in do ham! en mijne lippen speelden gedachteloos met de blaadjes.Toon viel mijn oog op den seliipporsknocht. Ilij kwam naar mij too, bleef bij mij staan en bood mij een prachtiger! granaatappel aan, terwijl hij mij vrien delijk begroette: Willen wij ruilen? reide hij. nOeef mij de bloem, die ge met uwe lippen licbt aangeraakt, en ik geef u mijn appel."' ïWat-zoudt ge aan die bloem hebbe.n, ant woordde ik lachende, 't is geen tooverkruid, waarmee gij verborgen schatten ontdekken zult." Muar terwijl ik nog zoo schertsende sprak, ge voelde ik dat mij 't bloed naar de wanden steeg mijn lidVt begon to kloppen en ik hoorde eigenlijk niet'wat hij verder zei, maar wel voelde ik, dat iijn blikken tot op den grond van mijn hnrtdopr drongen. Ik schrikte van mij zelve; een gevoel van angst voor den 'onbekende bekroop mij, zoo dat ik hom niet •antw'ooiddc, maar wegliep. Hij volgde'mij een paar sein eden en riep mij na, dat, als ik iiem nu nog' de bloc'ra niet geven kon, hij 's avonds terug zou komen, en er nog eens om vragen. Ik dacht dut hij't wc! niet zou doen, dat het alles maar scherts was eu geen beteckenis had. Te Amsterdam 6,325,000 kilo, Rotterdam 5,338 000 kilo, Dordrecht 152,000 kilo, totaal 11,815 000 kilo tabak in rollen of bladen en- ongeplette stelen. Aan het departement van waterstaat is aanbesteed het verrichten van baggerwerit in het Scheur beneden Maassluis voor de ver betering van den Rotterdamschen Waterweg, Minste inschrijvers waren de heeren A. Yolker Lz. en P. A. Bos, teSliedrechteo Gorinchem, voor (214,550. De opbrengst van de Holl. IJzeren-Spoorweg, maatschappij in Februari ji. was aan reizigers, aantal 287,401, f254,037.34, atiri goederen f206,741 44, aan diversen f9,973.40Vs, totaal f470,752 18Vs. Sedert 1 Jaouari bediaagthet aantal vervoerde reizigers 596,790, en de opbrengst I 9S5,864/17Vs, Naar een gerucht wil zou de Eogelsche regeeriog zich met de onze in betrekking hebben gesteld ter overweging van het plan om Amsterdam en Brussel met eikaar in telefonische gemeenschap te breogen op de zelfde manier als tusschen Parijs en Biusselig geschied. In een »Brief uit de Hofstad" aan dn Arnh. Ot. leest men Publiciteit is een kracht van da eeuw, die veel goeds bewerkt en veel kwaads voorkomt toegegeven; maar za heeft ook de oude ondeugd tot een ongekende hoogte aangeblazen, de ondeugd, die aan den hond van Alcibiades zjjn staart kostte en Herostrates tot brandstichter maakte, eo welke door de zedenmeesters van onzen tijd wel als nommer acht onder de hoofdzonden mag opgenomen worden. Parade, reclame, de zucht om zyn naam in de courant te zienzich niemand" te gevoelen ziedaar een kwaal van den tyü, de mnladie la mode, waarvan Fielding schreef en waaraan een aantal natuur- genooten lijden. Ze maakt een minister tot' grondwetshei ziener, een kamerlid tot redenaar door dik en dun, een aantal tustige burgers tot rumoerige volksleiders eu menschen, wier> talenten groote diensten konden bewijzen aan-< de maatschappij tot tuchthuisboeven. Zelfs durf ik de onderstelling wagen dat er op kerkelyk gebied minder gedoleerd en minder aan gemoedsbezwaren gedaan zou worden indien al die dingen wat minder uaar buiten werkten dan ze tegenwoordig doenen men de zaken des gemoeds behandelde en afdeed in de ,1binnenkamer, in plaats van op de markt of in het dagblad. De Londensche corr. van de AT. 2?. Ct. seint j Ik had Dinsdag een onderhoud met den heer Groll, die alhier de vertegenwoordiger is van een Hollandsch-Duitsche combinatie voor den Transvnalspoorweg, ook door het gebied, behoorende aan Portugal. De heer Groll bevestigde dat de Portugeesche regeering drie Toch kon ik do ontmoeting niot «it mijn gedach ten zetten. Ik hooide den gchcclen dag zijn stem in mijn oor klinken en 'twas mij als voelde ik nog onophoudelijk, dat hij mij aanzag. Ik werd eindelijk wrevelig op mij zelve, on toen't avond werd, ging ik opzettelijk niot naar 't strand, en bleef geheel tegen mijno gewoonte thuis. Maar vergeefszijn beeld bleef mij voor den geest staan en 'hiold mij den slaap nit do oogen. 't Waswinter en de kamer ijskoudtoch klopte en gloeide mij 't hoofd, alsof't beisten zou. Nog nooit had ik mij zoo ongelukkig en ongerust gevoeld. Ik ging bid den, het eene pater noster voor, het andore na, maar mijne gedachten keerden telkens weder tot hetzelfde terug. Ik werd bedroefd, ik begon to weenon, ik had een bang voorgovool dat er ver driet over mij komen .zou, ik riep de Madonna aan, maar tevorgeefs, en zoo bracht ik den naclit- in radeloosheid door. Wordt vervolgd,

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2