{E. mi.) Gemengde Berichten. kamerheer-ceremoniemeester. Z. K. H. en zijn adjudant droegen militaire uniform met képi. Gisternamiddag is er ministerraad gehouden. SCHIEDAM, 30 Maart 1S87. Aan heexen leden van den gemeenteraad wordt kennis gegeven dat ten raadhuize ter visie is gelegd, teneinde in de eerstvolgende vergadering tot eene benoeming te kunnen overgaan, een door burgemeester en wethou ders opgemaakte aanbevelingslijst ter benoe ming van een leeraar in wis- en werktuigkunde aan de hoogere buigerschool, waarop geplaatst zijn de heeren 1. J. E. Couvee te Leiden, 2. G. Bakker te Amersfoort. Naar aanleiding van liet verzoek der regee ring aan de Tweede Kamer om de beraad slagingen over het wetsontwerp tot wijziging der grondwet te schorsen, verklaart het Vader land deze crisis geheel ongemotiveerd te achten. Een crisis om de vraag, of de leden der Eerste Kanier zullen worden gekozen uit de hoogst aangeslagenen! En dat van de zijde vaneen ministerie, dat al ettelijke kemelen heeft door gezwolgen. En de voorsteller van het thans zoo gewraakt amendement, de heer de Beau fort, kon zich maar niet begrijpen hoe iemand den belastingceusus als eenig kenmerk om in de Eeiste Kamer geroepen te worden, zoo mooi kon vimienHij raadde den minister, indien dit met Zijne Exc. toch het geval mocht wezen, aan, slechts de leden der Eerste Kamer naar »de pracijjk der grondwet" door mr. J. Heemskerk te verwijzen, waar de belastiog- census met krachtige argumenten wordt afge keurd. Het doet ons leed, zegt het Handelsblad dat de heer Heemskerk een crisis ovei weegt; Zoo terugkeer nog mogeijjk is, zouden wij hierop in de gegevea omstandigheden ernstig willen aandringen; de premier kan zich dan Zoo noodig van enkele te behoudende elemen ten iu zyn ministerie ontdoen. Maar moet de crisis komen, dan kunnen wjj niet anders dan er ten sterkste tegen protesteereo dat eene regeering zonder eenige partij >a de Kamer, eene grondwetsherziening onder handen geno men heeft, in het naïeve vertrouwen dat tegen Jiaar zin geen gewichtig araendement zou wor den doorgevoerd. Waarop zou eene dergelijke opvatting kunnen steunen? Het Vatl. meldt, dat als secretaris van de commissie tot het in overeenstemming brengen van het strafrecht in lodië met het Neder- lapdsche, waarschijnlijk zal optreden mr. J. N. A. Lion, oud-lid van den raad van justitie te Samaracg, thans met verlof hier te lande, die iich door zyn werk over de strafvordering in JL-Iodië een gunstigen naam heeft verworveD. De adelborst le klasse S. Rijnbende, uit West-Indië iu Nederland teruggekeerd, is op B0n-aciiviteit gesteld. De wed. N. uit Schiedam had Zondagavond ongeveer zeven uur het ongeluk, tengevolge van kortzichtigheid, aan den Goudschen Singel te water te geraken. Hoewel spoedig hulp aanwezig was, duurde het eene kleine vyf mi nuten, voordat de vrouw met behulp van een dregge op het droge was. In een café in de Jonkei fransstraat ingebracht, werd zij door df. Van Walsern spoedig bijgebracht en na geruimen tijd naar het poiitie-bureau Meer- rnansstraat geleid. Het wekte verwondering by de omstanders, Hat aan het bureau Meer- mausstraat geen draagmand aanwezig was, om de vrouw naar het ziekenhuis te brengen. De gelegenheid tot verzending der corres pondentie naar Bergen (Noorwegen) beslaat door middel van het stoomschip Olaf Eyrre, waarvan de laatste buslichting aan het post kantoor te Rotterdam is bepaald op 31 Maart des avonds ten lly2 ure. Da verzending van de brievenmalen uit Londen naar de West- en Zuidwestkust van Afrika met de van Liverpool vertrekkende pakketbooten vindt tot ultimo Juni a. s. plaats als volgt: naar Sierra-Leone, Cape-Coast-Castle en Lagos, eiken Vrijdagavond naar Grand-Canary, Kroo-Coast en Accra, eiken Vrijdag en bovendien 19 April, 10 en 31 Mei en 21 Juni; naar Madeira 1, 8, 22 en 29 April, 13 en 20 Mei, 3, 10 en 24 Juni; naar Tenerifla 1, 8, 19, 22 en 29 April, 10, 13, 20 en 31 Mei, 3, 10,21 en24Juni; naar Goree, Dahar en Bathurst (Gambia) 15 April, 6 en 27 Mei, '17 Juni; naar Monrovia, Grand Bassam, "Winnebah, Quilta, Jella-Coflee, Benin, Forcados, Brass, Bonny en New-Calabar 8 en 22 April, Gen 20 Mei, 3 en 17 Juni naar Graud-Bassa, Halt-Jack, Salt-Fond, Aildali, Akassa en Opobo 1, 15 en 30 April, 13 en 27 Mei, 10 en 24 Juni naar Old Calabar, Fernando-Po, Cameroons, St.-Thomas, Eloby, Gaboon, Loango, Black Point, Landana, Congo, Ambrizette, Kmsembo, Ambnx en Loando 19 April, 11 en 31 Mei, 21 Juni; naar de overige, behalve de hierboven ge- Doemde plaatsen op de West- en Zuidwestkust van Afrika op onbepaalde tijdstippen. Een »Reuter"-telegram uit Louden meldt, dat lord John Manners Maandag in het Lagerhuis een mededeeling heeft gedaan betreffende de toelating van Hollandsch vee in Engeland. De Britsche regeering had bericht ontvangen, dat onder het vee in Nederland geenerlei besmettelijke ziekte heerscht. Aange zien echter de Nederlandsche bepalingen betreflende den doorvoer van schapen uit Duitschlaod niet als voldoende beschouwd werden, kon het verbod van invoer van vee uit Nederland niet ingetrokken 'worden. Het schapenvervder over Vlissingen naar Londen (Ueptford) met de stoomschepen Mercurivs en Minerva van de koniuklyke Neder!, stoumboot-maatsch. te Amsterdam was in de laatste week byzoader druk, ten gevolge vun het stijgen der vleeschprijzen op de Londensche markt. Zoo had de Minerva Maandag jl. ongeveer 3400 schapen aan boord, en Viydag ji. vertrokken beide stoomschepen met te zamen 3608 schapen. Zaterdag heeft het schildersgenoolschap ïPulcluï Studio" den 70-jarigen schilder Johannes Bosboom te 's-Hage, in het fraai versierde sHofje van Nieuwkoop" een feest maaltijd aangeboden ter gezameniyke viering van den dag, waarop hy 70 jaar geworden was 18 Febr. en by welke gelegenheid het genootschap hem gehuldigd had, door hem het eerelidmaatsclmp aan te bieden. Ten 6 ure werd hij in een rijtuig afgehaald enC1' ontvangen in de zaal, waar men o. a, Israels, Jacob en Willem Maris, v. d. Sands Bak- huyzen, Artz, Blommers en vele anderen byeen zag, en waar Mesdag slechts ontbrak, omdat hij uitlandi,g was. Eene deputatie van Arti et Amieitiae" te Amsterdam en eeoige schilders van daar zaten mede aan, evenals prof. Jan Ten Brink, Lodewyk Mulder, de beeld houwer Bart ,Yau Hove, de oprichters Har- denberg en KrusemaD, leden van de pers, enz,, in 't geheel een honderdtal personeo. Hartelyke, ernstige, zoowei als luimige toespraken gaven weer wat allen gevoeldeo. Nadat Johan Gram de eerste -toespraak tot den jubilaris gehouden had, ging eene deur tegenover de eeretafel open, en had men het t gezicht op een fraai verlicht kerkgewelf, een meesterstuk van decoratieve kunst, het werk van de jeugdige leden van het genootschap; die de zaal zelve mede op smaak- en kunst volle wjjze hadden versierd. Statige orgeltonen verhoogden den iodiuk, dien het gezicht op de kerk> maakte. In optocht met fakkellicht werd de jubilaris na afloop van het feest door nagenoeg alle leden huiswaarts geleid. Het onderzoek in zake de administratie van het postkantoor Waalwijk schijnt aan het licht te hebben gebracht dat geiden, welke door den thans geschorsten directeur als uitbetaald waren verantwoord, door de recht hebbenden slechts gedeeltelijk, eens zelfs in het geheel niet, zyn ontvangen. De feestelijkheden, bij gelegenheid van het verblijf van het vorstelijk gezin in de hoofd stad, zullen van gemeentewege worden opge luisterd door illuminatie met ruim 20,000 lampions van het Beurspleintje aan het Rokin eu de Magere Biug over den Amstel bij de KerkstraatBengaalsche verlichting van den Oude-Keikstoren, en het ontsteken van twee vuurwerken, een op het IJ en een op den Amstel. Voorts zullen op verschillende pleineu volks spelen worden georganiseerd-, waarvoor tal vao prijzen zullen worden uitgeloofd. Uit Amsterdam meldt men dat het aantal buurtcomitd's voor de feestvieiing in April thans reeds tot honderd vier en zestig ge stegen is. Vootó de tentoonstelling van voedingsmidde len te Amsterdam worden belaogryke inzen dingen uit Amerika verwacht. Zooals indertyd is medegedeeld, werd in Augustus van het vorige jaar te 's-Hertogen bosch een algemeene bond van katholieke kiesverenigingen opgericht en eene commis sie benoemd tot vaststelling van het algemeene reglement. Uit nu is dezer dagen aan alle katholieke kiesverenigingen ter beoordeeliog toegezonden en zal in eene algemeeue ver gadering in den loop der maand Mei behan deld worden. De koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam heeft het getal werklieden met 200 vermeerdei d voor de vervaardiging van twee stoominrichtiogen voor suikerfabrieken in Brazilië. De aanne- niingssom bedraagt f 000,000. Eene derde Nederlandsche bedevaart naar Lourdes zal plaats hebben van 16—27 Mei a. s. Te Limoges en te Tours wordt overnacht. De pelgrims vertrekken den 16 Mei a, s. over Rozendaal en komen dan tijdig teLouides aan, om het Hemeivaartfeest aldaar te vieren, en daar zes dagen te blyven. Met het stoomschip Schiedam, kapitein A. Potjer, z'yo Zaterdag vertrokken van Amster dam naar New-York 403 volwassen personen, 78 kinderen van 110 jaar en 17 zuigelingen. Er waren voorts 5 passagiers der le klasse en 8 idem der 2e klasse aan boord. folgens te Amsterdam ontvangen telegram is het stoomschip Qarlh Cattleaan boord hebbende een twaalftal Hollandcis, die zich in de Transvaal gaan vestigen, Zondag na eene zeer voorspoedige reis te Kaapstad aangekomen. De te Brielle gestationneerde boot der Zuid- hollandsche reddingmaatschappij zal, nadat dezer dagen seo tamelyk welgeslaagde proef is genomen om met behulp van olie de bran ding te doen afnemen, voortaan die vloeistof op. hare tochten tot redding van schipbreu kelingen medevoeren. Te Nymegen heeft de gemeenteraad een nieuw tarief voor het gasverbruik van de gemeentelijke gasfabriek vastgesteld, luidende als volgt; bij een verbruik van 1 tot 1000 M3. 8 cent per M3., voor ieder M3. daarboven, tot een getal van 3QOO M3. 7 cent, en voor iederen M3., boven de 3000 6 cent per Ml In 1886 heeft de Groninger waterleidiog aan waterdebiet f 43.208,66 out vangen, tegen f38.408,79 in 1885, en een netto winst behaald van f31.698,01 tegen (28,490,75. De politie te 's-Hage waarschuwt nogmaals het publiek om op zijne hoede te zijn by het aanknoopen van handelsbetrekkingen met II. Schoernacber, wonende te 's-Gravenhage, thans no. 107b Groenewegje, dia veelal schryft op advertentiën, waarin iets ter overneming of te koop wordt aangeboden. Naar de Limburger Courier uit goede bron verneemt, heeft zich te '.---Hags eene maat schappij gevoimd tot het aanleggen vaneen tramweg in het Geuldal, en wel het eerst tusschen Maastricht en Valkenburg. Door de politie te Utrecht is Zaterdag aangehouden en naar de gevangenis overge bracht: G, J. d. B., horlogemaker, zonder vaste woonplaats, tegen wien door de recht bank een bevel van gevangenneming was uitgevaardigd, als beschuldigd van opzetteiyke beleediging van den koning en de koningin, te dier stede 2 Maart begaan. Van de stoomboot, varende tusschen Rot terdam eu Veolo, werd Maandagavond, bjj het aanleggen te Raveasteineen 38-jariga matroos vermist, die, door de duisternis mis leid, ia de Maas is gevallen en verdronken. Hij was ongehuwd, de veizorger zijner familie, te Rotterdam woonachtig en een oppassend man. Zijn lijk is nog niet gevonden. Te Schoonoord (Dr.) is een kind van T. M.r anderhalf jaar oud, in het vuur gevallen en aan de gevolgen der hevige biandwnndea overleden. H. V., te Achterveld (gem. Barneveid), die verdacht werd op den lsten Kerstdag op zijnes vader te hebben geschoten, terw'yl deze te bed lag, is weder op vrjje voeten gesteld, wegens gebrek aan bewijs. Eene gewichtige verklaring is in de zaak van den drievoudigen .moord in de Rue Montaigne afgelegd. Mme. Sabattier, de m&itresse van Pran- zirii, had in haar eerste verhoor voor den rechter an instructie te Parijs volstandig verklaard, dat Pranzini den nacht van den moord onafgebroken te huren huize heeft doorgebracht. Aan drang redenen van den rechter om de waarheid te spreken ontbrak het nietdoch zij hield staande at het waar was, wat zij gezegd had. Toen nu Pranzini naar Parijs was overgebracht, meldde Mme. Sabattier zich uit eigen beweging bij den rechter aan om eene verklaring af te geven. En nu erkende zij, schreiende, dat zij do vorige maal de waarheid verborgen had gehouden. Zij was, naar zij zeide, daartoe gekomen, omdat zij toen nog niet wist van welke zware misdaad haar minnaar beschuldigd was. Maar nu zij weet welk» ontzettende daad hom ten laste gelegd is, wil zij het gerecht inlichten. En hierop verklaarde zij dat Pranzini den bewusten nacht n i e t bij haar had doorgebracht. Deze verklaring werd afgelegd in bijzijn van Pranzini, oilet is niet waar", riep deze. -nHet is waar," hernam de vrouw, ven spreek ook gij nu de waarheid ik bezweer het u bij uwe moe der en bij al wat u dierbaar is." sik weet niet wat men van mij hebben wil", liet Pranzini er op volgen, zijn stelsel van ontkenning volhoudende. »ik weet van de gansciie zaak niets af." De rechter van instructie wonschte Mme. Sa battier geluk met de overwinning, die zij door hare thans afgelegde verklaring op zich zelve be haald had, en de vrouw verliet hierop het vertrek, geheel ontdaan. Verder blijkt nog, dat Pranzini ongeveer twe» jaar geleden beambte is geweest bij de Pulman- Cars van Bologne naar Brindisi, doch wegens diefstal werd weggejaagddaarna was hij be diende te Napels in een hotel, waar hij ook om dezelfde Veden werd weggezonden. Hij werd hier, zonderling geval, vervangon door zekeren Geissler. Bij don Zaterdag op de Theems gehouden roeiwedstrfjd tusschen do universiteiten van Oxford en Cambridge behaaldo de laatste, evenals ver leden jaar, de overwinning. Te His-ip-Ship, een dorp in China, nabij Ilankow, heeft de bevolking eene bende van drie.honderd landloopcrs in eonen ternpel opgesloten en dien de nachts in brand gestoken. Een veertigtal ontsnapten do overigen kwamen oin.

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 4