öinnenlandsche Berichten. T B K II E. Dm Porte is voornemens een rondschrijven te richten aao de mogendheden, waarin aan deze verwcht wordt zich onderling te verstaan over de as.nwijzing van twee prinsen om hen te voegen bij den prins van Mingrebë, als drietal voor de cnnriidatuur in Bulgarije. TWEEDE KAMER DËRSTATEN-GENERAAL. Zitting van 30 Maart, In da zitting van hedon"is ingekomen een ont werp tot verhooging der Indische begrooting voor den nnnleg van een spoorweg op Sumatra's West kust. Aangenomen werd hot ontwerp tot vaststelling van hot slot der rekening van Curasao, waarbij de minister verklaarde, dat binnenkort liet post- wisselverkeer tnsschon Nederland en Curafao zal ingevoerd worden en hot ontwerp totaankoop van terrein voor de nieuwe strafgevangenis te Amster dam, Voorts werd besloten tot pnblicatie der overge legde stukken in de Tjiomaszaak. Na een zeer langdurig politiek debat gaf do heer de Beaufort het voornemen te kennen in to trekken zijn tweede amendement op hoofdstuk 3 der giondwet, waardoor ieder, verkiesbaar voor dc Tweede kamer, ook verkiesbaar zou worden voor de Eerste Kamer. Onder protesten der rechterzijde togen de hou ding der regeering en der linkerzijde is het voor- stel-de Beaufort om op naderen dag het grond wetsdebat te hervattenaangenomen met 53 tegen 9 stemmen. De Kamer is daarna op reces uiteengegaan. Bij het afdcelingvonderzoek in de Tweede Kamer van het voorstel tot hot toestaan van gel den voor torreinaankoop voor en bouw van eene #trafgevangenis nabij Amsterdam, wees men er op hoe door dit voorstel de houding der Staten- Generaal, die vroeger twee voorstellen van gelijke «strekking hadden verworpen, volkomen gerecht vaardigd werd, daar nu de meaning, dat voor tuinder prijs goede terreinen te verkrijgen waren, geheel werd bevestigd. Tegenover de meening dat het verschil in kos ten van het thans voorgestelde plan met de vroe gere plannen niet groot genoog is in ver houding tot het minder bedragdat thans voor hot terrein betaald moet worden, werd op gemerkt, dat thans voor do aangevraagde gel den eene aan de nieuwere cischen voldoende strafgevangenis vei kregen wordt, terwijl het vroe ger gold een huis van bewaring. Men sprak het vertrouwen uit, dat bij den voorgenomen bouw de ondervinding, die bij de verschillende nieuwe cellulaire gevangenissen is opgedaan, zoude ten nutte gemaakt worden, en fouten zouden vermeden worden als vroeger be gaan zijn. In het bijzonder had men daarbij het oog op de verwarming. Ten slotte werd gevraagd of er bij het reeds aanwezig aantal nog behoefte bestaat aan meer cellen. .een last op mij drukt, dio ieder oogenblik zwaar der wordt. 'Toen vader van morgen opgestaan was, bleef ik op den uitkijk of Ubaldo ook terug- Kwam of er ook gevaar was, dat zij elkan der ontmoeten zouden. Zoo zog ik vader na maar van Ubatdo bemerkte ik niets; doch een ander hield vader staande, sprak eonigen tijd met hem, en gaf hem een papier over. Vader stak 't bij zich en keerde daarop terug. Hij ging dadelijk zitten lezen. Ik zag aan zijn gelaat, dat het iets van groot belang was. Gedurig kwamen mij Ubnl- do's laatste woorden voor den geest, idat hij nog aangenomen werk te verrichten lmd, en dat hij zich eerst daarvan moest gekweten hebben", voordat hij mijn zin kon doen en zich voor csn tijdlang van hier verwijderen. Een bang voorgevoel zeide mij, dat er wat op til 'was, en de brief die vader onderweg gekregen lmd, daarmede in ver band stond. Ik weet te goed hoe vader er onder znlke omstandigheden uitziet Ik draaide om hem been, en trachtte een blik in don brief te ^Iaan, dien hij geopend in de hand hield, terwijl üffleleolo MeilcdeoUngen. By kon. besluit is eene commissie benoemd tot het ontwerpen van een nieuw wetboek van strafrecht voor de Europeanen in Nederl-. Indië, zooveel mogelijk overeenkomende met het Nederl. wetboek vau strafrechtvast gesteld bij de wet van 3 Maart 1881 Staatsblad no. 35), Die commissie is samengesteld uit de heeren mrs. D. L. F. De Pauly, oud-president van het hooggerechtshof van Nederl.-Indië, voorzitter, A. A. De Pinto, lid van den Hoogen Raad der Nederlanden, L. Hovy, oud-president van den raad van justitie te Batavia, D. J. Mom Viscb, raadsheer in het gerechtshof te Arnhem, en G. A. Van Hamel, hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amster dam ledenterwijl haar als secretaris is toegevoegd de heer rar. J. Lion, Oostindisch ambtenaar met verlof. SCHIEDAM, 81 Maart 1887. Hat Haagsche Dagblad verspreidde heden het volgende bulletin: De beri-beri heerscht hevig te Atjeh. Er zjjn ernstige onlusten op Celebes uitge broken. Voor de ^Nationale Tentoonstelling van Oude en Nieuwe Kunst-Njjverheid", m Mei Septr 1888 te 's-Gravenhage te houden, is een comité samengesteld van 92 mannen van allerlei rang, stand en richting, grooteodeels in de vorstelijke residentie woonachtig, doch voor een deel ook elders gevestigd, waaronder wij ook opme rkten onze stadgeoooten de heeren P. J. Van Dgk van Matenesse en G. Visser Bzn. Hedenavond zal in den foyer van het Ge bouw voor K. en W. de eerste vergadering van het geheele comité plaats hebben, onder leiding des voorzitters. Men zal dan terstond en krachtig de handen aan 't werk slaan, door het nemen van maauegelen voor hel bijeen brengen van het waarborgfonds van f 70,000 in aandeeleu van f50, door 't'opmaken van ramingen van kosten voor gebouw, decoratie enz. en door de vaststelling vau een oulwërp voor dat gebouw. Volyens het plan van het comité van uitvoering zou de tentoonstelling worden ge houden in den Koekamp alhier «n zou men derhalve aao de bevoegde overheid het ge bruik van de Hertenkamp tydelyk voor dat doel viagea. Maar men hoopt van de zijde der aulOMteiten op nog eenigu meerdere on dersteuning en waarschijnlijk niet tever geefs Van de regeeiing wil men een toelaag van f 10 000, van de gemeente een subsidie van f 5000 vragen. Zoodia het waarborgfonds volteekeod is, zal men Z. M. den koning eerbiedig verzoeken het beschermheerschap over de teotoonstelliogte aanvaarden. Aan den minister van staat en van binnenlandsche zaken, rar. J. Heemskerk Az. zal het eere-voorzitterschap van het tentoon- stellings-comité, aan den burgemeester van hij over den inhoud nadacht. Mijn knieen knik ten 't Wag een geheime aanklacht 1 't Was da eerste straf voor mijne onoprechtheid tegen mijne ouders en vuor 't geen ik buiten hun weten, en zeker tegen hun zin, had gedaan Ik was- niet bij machte iet» te verzinnen, ik wist geen woord te bedenken, om 't gevaar af. to wenden j,Ik beefde dat vader mijn sciirik en ontroering bemer ken zou en ontdekkon dat er eenigo botlek king bestond tusschcn mij en hen, die in den brief verraden waren. Mijn vader is een Siciliaan en vroeger in zijn geboorteland ook tolbeambte ge weest. Eens had hij een scherp gevecht met smokkelaars gehad, en daarbij een kogt in do borst gekregen, waardoor hij lang ziek, was. Bovendien zei hij altijd, dat het hun schuld was dat hij hierheen verplaatst was, en dat alles wekte een doodelijken haat in hem op, en hij beschouwt hen als zijn bitterste vijanden. Dat weet ieder een hier, en als er dus iets uitlekt, wordt mijn vader er altijd bij gehaald, want men weet dat hij scherpe oogen heeft, dat bij voor niets vervaard 's-Gravenhage, mr. 3. G. Patyu, het eere- presidium van het comité van uitvoering wor den aangeboden, terwijl de voorzitter van het Haagsche departement en van de Ned. maatsch, van nijverheid, de heer J. F. "W. Conrad, als eerelid van 't comité van uit voering is von*-gedragen. Wy vernemen dat de iVeizekering-Mant- schappü Schiedam" alhier gevestigd, onder directie van den heer K. J. Van Erpecum, over '188G aan hare deelhebbers uitdeelt 7 7<> over het gpstorte kapiiaal, terwijl nog 7 op reserve is overgebiacht. Het kapitaal dier maatschappij bedraagt f 500,000. waarvan 10 gestort, het reserve fonds f 8500 en voor loopende risico's en schade is buveudieo in kas gehouden f 51482.68. Op voorstel vao heeren commissarissen en directeuren van de algemeene Friesche levensverzekering-maatschappij te Leeuwar den is. na opmaking der balans, besloten, op grond van den bijzonder gunstige» fmaocieelen toestand dier maatschappij, de uïtkeeriDgeo, die om dezelfde reden in het vorige jaar met 12 werden verhoogd, thans weder met 13 te verhougen en dus de verhoogirig, met ingang van lo April e. k., te brengen op 25%. De gelegenheid tot verzending der corres pondentie naar Noord-Amenka bestaat door rniddel van het stoomschip Botterdam, waarvan de laatste buslichting aao het postkantoor te Rottesdam is bepaald op den 2den April n. s. des morgens ten 5 ure. Van 20 tot en inet 26 Maart zgo langs den Nieuwen Waterweg binnengekomen 62stoom- en 21 zeilschepen, en vertiokken 71 stoom-en 5 zeilschepen. Volgens telegram uit New-York kan er tusschen 30 Maart en 1 April stormweder verwacht wordeu op de Eugelscheen Fiansche kusten. In de Maandag jl. te Rotterdam gehouden vergadering tot oprichting van eene aldeeling Zuid Holland vau het sNederlaudsch Paarden stamboek" weiden tot leden van het bestuur gekozen de heeren jhr. Repelaer te Dubbeldam, G.I. Vau der Oudermeulen te Wassenaar, P.O. Sloop te Bleiswijk, Deyerrnans te Dirkslaad en H. P. De Kat van Hardmxveld alhier. Tot commissaris der provinciale afdeeling, tevens lid van het hoofdbestuur, E. L. graaf Van Limburg Stirum. In deze vergadering werd bet huishoudelijk reglement der afdeeling vastgesteld. De con tributie voor de leden bedraagt f 2, Men meldt uit Pernis aan de W. Ct. Van de sloep Pollux is in zee de matroos Pieter Koudyzer by net reven der zeilen over boord geslagen en verdroukende omgeko mene laat eene weduwe en vijf weezen iu kommervolle omstandigheden achter. is en de helers weel uit te vinden, al verscholen zij zich ook onder den grond Terwijl mijn vader zoo over den brief zat to peinzen, zag ik dat zijn oogen vonken schoten, terwijl zijn gelaat bleek was en zijn borst op en neer ging, ovenals wanneer de oude wonde hem pijn doet. Ik bieef in de kamer, hoewel de grond mij onder do voeten brandde, en hoopte dat hij iets zeggen zou. Maar hij sprak geen woord, vouwde eindelijk den brief weer op, stak hom in den zak, en liep fluitende hot vertrek op en neer. Hier verzotte hij een stoel, daar stond licm een tafel in den weg. Ik raapte al mijn moed bijeen on waagde het te zeggen: Vader! wat hebt ge daar toch gekregen, wat staat er in dien brief, dat u zoo opwindt? Ilij zag niet eens naar mij om, maar ging met nog driftiger stappen op en neer en antwoordde: i>1Vat gaat u dat aan? Meisjes hebben daar niets mee te maken. Neen," ging hij voort en hij lachte al woester, »'tis geen minnebrief, Kind I" En met die woorden rmm hij zijn muts en vertrok. Ik was wel niet veel wijzer Door het schip Stillwater, van New-York te Maassluis aangekomen, is aldaar aange bracht da equipage van het Engelsche fregat Vendame, welk schip, met petroleum van New-York naar Amsterdam bestemd, ter hoogte van den Noordhiuder was verbrand* De opvarenden hadden met de booten het brandende schip veilateu en waren later doof de Stillwater opgenomen. Ouder de gei eddea beviudt zich de loods Jb. Jonker, van Nieuwe* diep, die bij Dungeness aan boord van het schip was gekomen. De eerste kievitseieren zijn door den heef v. Lith, fruithandelaar Noordeinde 13, den koning aangeboden. Den 6n April wordt in Den Haag eeno vergadering gehouden van voorzitters van katholieke kiesvereenigingen in Noord- en Zuid- Holland, ter bespreking van de oprich ting van een provinciaal bond. Deze vergade ring is de voortzetting van die van Augustus 1886 en staat in verband met de veigadenng, die in Mei te 's-Bosch wordt gehouden. Te Leiden is Maandag In den ouderdom van 82 jaren overieden dr. J. Baert, die in '1878 zyn 50-jarig jubilé als geneesheer aldaar vierde. Gedurende de laatste twee jaren van zijn leven was de algemeen geachte doctor, door een ongelukkig toeval, niet meer in staat zijn patiënten anders dan bij zich aan huis met zjjn gewaardeerden raad bij te staan. De bekende tenor, de heer J. J. Rogmans tfl Amsterdam, zal met April zyne maatschap pelijke betrekking vaarwel zeggen om zich geheel aan de kunst te kunoen wyden. Een arbeider vond Dinsdag onder Spaarn- woude (N.-H.) twee kievitseieren, zeker wel de eerste vondst in het land. Hij vei kocht ze terstond voor f2.50 per stuk. De maand Maart 1887 heeft dus, ondanks ,het koude en gure weder, toch nog kievits eieren doen vinden, en alzoo de oude zegswyze 'omtrent het vinden van deze eieren in Maart opnieuw bewaarheid. Te Wormerveer is een adres ter teekeuing gelegd om aan den gemeenteraad aldaar te verzoeken aan den nieuwen wandelwpg den naam te geven van Simon-Gorterstraat. GurteP was van 1863 tot 1869 doopsgezind predikant te Wormerveer. Dinsdag is door den Marker schipper Kaar» het lyk van een dame aangebracht, dat hy tus schen Harderwyk en ürk had opgevischt. Haar goed was gemerkt O. B., terwy! twee gouden ringetjes aan haar linkerhand waren. Zij scheep naar hi^re kleediog te oordeelen, tot den defti- gen-stand te behooren. Door de zorg vao het gemeentebestuur van Marken werd zij aldaar begraven. geworden, maar ik wist nu toch genoeger wa» een zaak van belang aan de hand, en van welken aard daaraan behoefde ik niet meer te twij felen, Ik verliet den toren nu ook en trachtte Ubaldo op te zecken om hem te waarschuwen. Ik waagdo mij verder dan ooit,-want ik ging naar 't huis, waar hij inwoonde, en vroeg naar hem, alsof mijn vader hem, spreken wildemaar* ik kreeg ten antwoord dat hij niet thuis, maar in den nacht met een zwaar pak naar Porto d'Anzio vertrokken was. Ik keerde daarop naar den toren terug. Vader was ook alweer thuis en ijverig bezig zijn karabijn in orde temaken. Zooveel de vrees, mij s-clve to verraden; mij ton- Hot, ging ik aan 't uithooren en uitvorscben. Ik kwam er eindelijk in Zoovol- achter, dat er ia den aanstaanden nacht een groote siag moet ge slagen worden;, maar ik kon niet te weten komen waar, of op ,\vie 't gemunt was. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1887 | | pagina 2